Vstup do země
Cestovní pas musí platit ještě alespoň půl roku. Očkování není třeba.
Vízum, bez něhož nelze do Číny cestovat, vydává Velvyslanectví ČLR v Praze. Je potřeba i v případě, že vstupujete do Čínské lidové republiky z území Hongkongu nebo Macaa. Pojedete-li tedy z Číny na návštěvu Macaa nebo Hongkongu, pro návrat zpět do Číny budete potřebovat další povolení ke vstupu.
K vyplněné žádosti o vízum je nutné předložit cestovní pas, fotografii, kopii zpáteční letenky, u služební cesty také zvací dopis. Cestujete-li jako turisté, musíte prokázat, že máte dostatečné finanční prostředky na pokrytí nákladů na pobyt.
Správní poplatek je možné zaplatit pouze přes bankovní účet zastupitelského úřadu ČLR v Praze, nikoli v hotovosti. Za jeden vstup zaplatíte čtyřicet amerických dolarů, za dva vstupy šedesát. Konzulární oddělení při čínském velvyslanectví víza zpravidla vydá do tří dnů, lepší je ale počítat až s pěti.
Na spěšné vyřízení budete čekat o dva až tři dny méně, ale zaplatíte dvacet dolarů navíc. Příplatek za expresní víza, která jsou vyřízena ještě týž den, stojí třicet dolarů. Vízum na neomezený počet vstupů, které má platnost půl roku, stojí ještě o dvacet dolarů více.
Na další ceny speciálních víz s roční platností je možné se informovat na telefonu Velvyslanectví ČLR v Praze 224 322 235 nebo 233 028 898. Na velvyslanectví je také možné zjistit, jaké jsou kategorie jednotlivých víz a co konkrétně je k žádosti nutné předložit.
Rozhodnete-li se pobyt v Číně prodloužit, za poplatek je to možné. Nepovolené překročení délky pobytu se trestá vysokými pokutami. Za každý den navíc zaplatíte pět set jüanů (jeden americký dolar je osm jüanů). Navíc hotely a další ubytovací zařízení striktně odmítají ubytovat cizince, který nemá povolení k pobytu.
Při vstupu na území Čínské lidové republiky musíte vyplnit speciální formulář, který je buď v čínštině, nebo v angličtině. V anglické verzi - arrival card - je třeba uvést základní informace jako jméno, národnost, zaměstnání, plánovanou adresu pobytu a osoby, které vás doprovázejí. Každý cizinec musí vyplnit i formulář o svém aktuálním zdravotním stavu - tzv. Quarantine Declaration Form on Entry.
Na některé regiony ČLR se vztahují zvláštní pravidla. Například v oblastech, kde se objevila žlutá zimnice, je nutné předložit potvrzení o očkování proti této nemoci.

Dovoz a vývoz
Zakázáno je vyvážet ze země větší množství domácí měny. Obvykle celníci propustí 6000 jüanů.
Každý dovoz i vývoz valut je nutné deklarovat. Jejich výměna povinná není, potřebná výše finančních prostředků se prokazuje už při podávání žádosti o vízum na velvyslanectví v Česku. Dovoz omezen není, vyvézt lze valuty v maximální hodnotě deset tisíc dolarů.
Přísně zakázán je dovoz ovoce a zeleniny, vyvážet nelze ani starožitnosti či předměty starší sta let a také vzácné druhy flóry a fauny.

Ubytování
Ve velkých městech jsou zastoupeny téměř všechny mezinárodní sítě hotelů.
Například v Šanghaji je ubytovací kapacita několik tisíc lůžek. Slušné ubytování lze sehnat již od 40 dolarů za noc. Vybrat si můžete také z množství malých místních hotýlků, ve kterých je ale lepší nejdříve zkontrolovat kvalitu pokoje.
Za tříhvězdičkový jednolůžkový pokoj zaplatíte od 50 do 70 dolarů za noc, za čtyřhvězdičkový do osmdesáti, pátá hvězdička vás přijde minimálně na sto dolarů.
Registraci pobytu provádějí hotely a ubytovací zařízení automaticky po předložení cestovního pasu s platným vízem. Jestliže jste ubytováni v čínské rodině, do 24 hodin od příjezdu se musíte zaregistrovat na policii. Bydlíte-li u občanů ČLR žijících v odlehlých venkovských oblastech vzdálených od správního centra, lhůta se prodlužuje na 72 hodin.
V hotelích v menších městech se nepřijímají kreditní karty. Mimoto se požaduje platba předem, která převyšuje náklady na ubytování. Přeplatek se pak vrací. Večer zvoní na hotelovém pokoji telefony s nabídkami masáží a dalších služeb. Prostituce je v Číně oficiálně zakázaná a klient je právně postižitelný.

Cestování
Do Číny se z Česka létá s nejméně jedním přestupem.
Nejčastěji ve Vídni nebo ve Frankfurtu nad Mohanem.
Například do Šanghaje je možné se dostat z Mnichova či z Frankfurtu, odkud létají přímé spoje na letiště Pchu-tung. Cesta trvá přibližně dvanáct hodin.
Ceny letenek se dost liší. Zpravidla záleží na volných místech, aerolinkách a také na datu zpátečního letu. Bez letištních tax, které se pohybují kolem čtyř a půl tisíce korun, zaplatíte za zpáteční letenku do Pekingu nebo Šanghaje kolem šestnácti tisíc korun.
Ve městech lze levně cestovat autobusem, o něco dražší je vlak. Hotely poskytují svým hostům vizitky s adresou v čínštině. To oceníte zejména při použití taxislužby.
Na letišti v Pekingu se nenechte přemluvit černými taxikáři. Jsou zpravidla dražší než legální taxislužba. Účelné je vyměnit si peníze dříve, než nastoupíte do taxi nebo autobusu.
Nechejte si dost času na cestu zpět na letiště, trvá velmi dlouho. Okolí pekingského aeroportu je totiž často neprůjezdné kvůli dopravním zácpám. Především v období čínských svátků vládnou chaotické dopravní poměry.

Zdravotnictví
Náklady spojené s ošetřením platí cizinci v hotovosti.
Jsou-li pojištěni, mohou následně uplatnit nárok u své pojišťovny. Některá zdravotnická zařízení vyžadují ještě před hospitalizací zaplacení zálohy do výše přepokládaných nákladů. Ta je různá a odvíjí se od kvality poskytnuté péče. Ve zdravotnických zařízeních určených pro léčbu cizinců jsou náklady za ošetření vyšší než v Česku, ačkoli ani nadstandardní zdravotnická zařízení nedosahují evropské kvality.
Kompletní seznam zdravotnických zařízení po celé Číně je k dispozici na internetových stránkách konzulárního oddělení Ministerstva zahraničních věcí ČR, konkrétně na adrese www.mzv.cz/wwwo/default.asp?id=848&ido=712&idj=1&amb=60.
Zdravotní pojištění je nutné sjednat u renomované evropské pojišťovny. Před uzavřením pojistky je namístě seznámit se s podmínkami pojištění v Číně. Osvědčené je například Evropské cestovní pojištění nebo pojišťovny AXA Assistance a World Care.
V létě je třeba dát si pozor na nachlazení, neboť v budovách naplno pracují klimatizace. Noci v tropických oblastech jsou chladné.

Peníze
Oficiálním čínským platidlem je renminbi (RMB), v překladu lidová měna.

Její jednotkou je jüan, který se dále dělí na 10 ťiao, a ten je potom ještě rozdělen na 100 fenů. V některých oblastech země se jüanu říká kuai, ťiao je zase známý jako mao. Hotely a některé směnárny směňují dolary, eura a cestovní šeky. Také s běžnou kreditní kartou je možné obdržet z bankovních automatů jüany, většinou maximálně 2500 jüanů, v přepočtu asi 250 eur.

Telefonní čísla
Policii seženete na telefonním čísle 110, hasiči mají 119 a záchranná služba 120.

Informace o všech telefonních číslech vám poskytnou na lince 114. Číslo do turistické kanceláře Beijing Tourism Administrative Bureau je 6515 8844.

Důležitá upozornění
Čína se potýká s ptačí chřipkou, a proto je třeba dodržovat určitá pravidla - nekonzumovat tepelně nedostatečně zpracované drůbeží maso či vejce a vyhnout se ptačím trhům.

V Číně existují tzv. zakázané oblasti a objekty. O povolení jejich návštěvy je třeba požádat na policii. Jelikož seznam zakázaných oblastí není veřejně přístupný, je lepší se předem informovat na policii nebo ještě před odjezdem na zastupitelském úřadu ČLR v Praze.
Chystáte-li se navštívit centrální Tibet, je nutné získat zvláštní povolení. Detailní informace jsou k dispozici například u cestovní kanceláře Tibet Century v Pekingu. Bez zvláštního povolení je naopak možné cestovat do tzv. oblastí otevřených pro cizince. Jejich seznam se mění a k dispozici je například na Velvyslanectví ČLR v Praze nebo na webové stránce velvyslanectví ČR v Pekingu www.mzv.cz/beijing.
V Číně každým rokem roste kriminalita, pozor je třeba si dát hlavně na doklady, peníze a cennosti. Za pašování drog nebo vzácných druhů fauny můžete dostat i trest smrti.


Kdy Čínu navštívit
V době čínského Nového roku je lepší se velkým městům vyhnout.
Sice je na co se dívat, ulice jsou však doslova přecpané lidmi i automobily a ceny se rychle rostou. Po zbytek zimy naopak dobré hotely nabízejí slevy a turistů je ve městě málo. Léto je turistickou sezónou, a to i přesto, že v té době je dusno.
Příjemným obdobím pro návštěvu Číny je podzim, kdy se ochladí a konají se i zajímavé umělecké festivaly a veletrhy. Naopak nešikovné je přijet v týdnu po 1. květnu a po 1. říjnu, protože to mají Číňané volno a houfně cestují.

Jídlo
Čínská kuchyně se stejně jako celá Čína liší region od regionu.
Existují čtyři základní typy kuchyně: sečuánská, šanghajská, kantonská a pekingská. Sečuánská jídla jsou doma v západní oblasti a ve vnitrozemí, kde si na své přijdou milovníci pálivých jídel. Výjimečnou pozici má východní šanghajská kuchyně, jejíž specialitou jsou ryby a mořské plody. Úpravy jídel jsou jako prakticky ve všech čínských kuchařských variacích rafinované. V severních krajích, kde bývaly pokrmy střídmější, sekají kuchaři hbitými sekáčky nejrůznější dobroty do jídel, kterým říkají mandarínská. Jestliže se o čínské kuchyni ví, že si potrpí na zeleninu, o této oblasti to platí dvojnásob.
Jídla z mandarínské kuchyně nejsou složitá jako v jiných krajích, ale najdou se i vyhlášené kombinace, které zdomácněly i v jiných zemích. Jednou z nich je lahodná pekingská kachna.
Nejslavnější komnatou čínských kulinářů je kantonská kuchyně. Nabízí typickou lahodnou chuť s jemnými kořeněnými tóny. Právě takové chuti si vybaví většina Evropanů, když zazní pozvání do restaurace na "čínu". Kantonská rozmanitá kuchyně vychází z hojnosti a ze surovin všeho druhu. Jihočínská oblast totiž nabízela velké množství sladkovodních i mořských ryb, dary moře, ptáky a nepřeberný výběr ovoce, zeleniny a zemědělských plodin.
Ve srovnání s evropskou kuchyní jsou čínská jídla obyčejně velmi mastná a ostrá, především v Pekingu. Ne každý turista takové pokrmy dobře snáší.
Nicméně ve velkých městech jako v Pekingu nebo Šanghaji najdete množství restaurací, které nabízejí jídla upravovaná podle receptur z jiných oblastí. Ochutnat je proto možné nejrůznější regionální speciality.
Čínská kuchyně je vyhlášená. Restaurace jsou zpravidla čisté, nicméně dorozumívání je obtížnější. Angličtina rozhodně není základní výbavou tamních číšníků. Večeře pro dva se dá ve slušné restauraci pořídit již od dvaceti dolarů. Spropitné se obvykle nedává. Běžné oblečení se hodí i do drahých restaurací nebo na koncerty.
Levně se najíte v rychlých občerstveních jako McDonald's, KFC či Pizza Hut nebo v místních jídelnách, kde vám nabídnou tradiční čínské jídlo, za které zaplatíte zhruba tři dolary.
Čína patří k největším světovým pěstitelům rýže, která je tu základním pokrmem. Stravovací návyky jednotlivých etnických skupin se ale liší. Například nejpočetnější Hanové jedí nejčastěji rýži, nudle, zeleninu, fazole, vejce a ryby připravené na způsob, pod jakým si představujeme čínskou kuchyni. Ujgurové zase milují skopový kebab, chléb a rýži. Mongolové často jedí hovězí, skopové a mléčné výrobky. Zatímco Mongolové pijí čaj s mlékem, Tibeťané si do něj přidávají jačí máslo.

Festivaly a slavnosti
Festivalů, svátků a slavností nabízí každé velké město celou řadu.

Třeba obyvatelé Šanghaje slaví úplně všechno od mrtvých básníků až po pivo a navíc tak činí natolik okázale, že si to každý návštěvník ještě hodně dlouho pamatuje. Největší událostí jsou Svátky jara, známé jako čínský Nový rok, kdy si spousta lidí bere týden volna. V chrámu Longhua se pořádají velké oslavy s dračími a lvími tanci.
Lampiónový festival v únoru je krásnou podívanou, kdy se ulice i domy rozzáří papírovými lampióny a Číňané jedí knedlíky z lepkavé rýžové mouky se sladkou náplní, které symbolizují opětovné setkání.
Dalším tradičním svátkem jsou Svátky čistoty a jasu. Drží se 5. dubna a jsou výrazem úcty k předkům. Protože to je období, kdy se celá země znovu zelená, lidé se rádi procházejí přírodou, pouštějí draky a radují se z příchodu jara.
Velice oblíbený je Svátek dračích člunů neboli Letní festival, který se koná v červnu. Slaví se na počest vlasteneckého básníka Čchü Jüana ze 3. stol. př. n. l. Ten prý nebyl schopen zabránit tehdejšímu úpadku země a na protest se utopil v řece Mi-luo (provincie Chu-nan). Toho dne hlavní město Čchu padlo do rukou dynastie Čchin. Legenda vypráví o tom, že lidé na loďkách prohledávali řeku a snažili se básníka nalézt.
Od té doby mu Číňané každoročně symbolicky házejí do vody rýží naplněné kousky bambusu. Památka básníka žije, konají se soutěže podlouhlých člunů s dračími hlavami na přídi a tradičním jídlem je cung-c', ochucená lepkavá rýže ve tvaru pyramidovitých knedlíků, zabalená do listů bambusu.

Kalendář
Lunární kalendář je vedle gregoriánského v Číně velmi důležitý.

Každý lunární rok, který se řídí fázemi měsíce, začíná v lednu nebo v únoru. Zatímco loňský rok byl rokem opice, letos v únoru začne rok kohouta. V lunárním kalendáři také najdeme rok hada, koně, ovce, draka a další.

Státní svátky a pracovní doba
Na čínských úřadech nevyřídíte prakticky žádnou záležitost už hodinu před koncem pracovní doby
.
Také doba oběda, která trvá zhruba od půl dvanácté až do jedné hodiny, se v Číně striktně dodržuje.
Oficiální pracovní doba je obvykle od půl deváté do pěti odpoledne. Obchody mívají otevřeno i do osmi hodin večer.
Je běžné, že v období hlavních svátků bývá z rozhodnutí vlády volno zpravidla několik dní navazujících na víkend. Dny volna kromě vlastního svátku jsou napracovány během předchozího či následujícího víkendu.
Pro obchodní návštěvu není vhodné období kolem hlavních svátků, kdy je složité sehnat nejen partnera, ale i vnitrostátní jízdenky či letenky. Seznam čínských státních svátků najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz v oddíle Cestujeme do zahraničí.

Média v cizím jazyce a internet
Čínský rozhlas vysílá do zahraničí v 38 jazycích, včetně češtiny.

Internetové stránky vysílání China Radio International najdete na adrese http://www.cri.com.cn, vysílání v češtině na http://cz.chinabroadcast.cn.
K dostání je tisk v angličtině, francouzštině, ruštině i španělštině. Anglická mutace listu China Daily je dostupná na webové adrese http://www.chinadaily.com.cn/english/home/index.html, oficiální list komunistické strany Renmin Ribao v angličtině, ruštině a francouzštině na internetových stránkách http://www.people.com.cn.
China Economic Times (http://www.drcnet.com.cn/english/index.asp) a The Standard (http://www.thestandard.com.hk/stdn/std/index.html) jsou anglicky psané noviny zaměřené na ekonomiku. V angličtině si také můžete přečíst South China Morning Post. Jejich internetová verze je na adrese http://www.scmp.com.
V angličtině rovněž vysílá devátý kanál televize Chinese Central TV. Má stránky http://www.cctv.com.cn/default.shtml. Další kanály vysílají ve francouzštině a španělštině. Státní čínskou zpravodajskou agenturu Xinhua (New China News Agency), která nabízí informace i v angličtině, francouzštině a dalších jazycích, najdete na webových stránkách http://www.xinhuanet.com.
Ve větších čínských městech je internet prakticky na každém kroku, volně přístupný a velmi levný. V některých internetových kavárnách, především v menších městech, nemusí být dostupné portály jako je Yahoo nebo GMX.
Před dvěma lety bylo v Číně kolem 68 miliónů uživatelů internetu. Čínské úřady odhadují, že během letošního roku bude k internetu připojeno asi 40 miliónů počítačů a přístup k internetu bude mít kolem 15 procent obyvatelstva.

Krajina a lidé
Neexistuje jedna Čína. Krajina na východě země je úplně jiná než na západě.
Na ploše 9,6 miliónu čtverečních kilometrů se střídají velehory s náhorními plošinami, roviny s vysočinou, rozvětvené delty řek s pouští. V 1,3miliardové Číně najdete tropy i subarktické oblasti.
Jaké je aktuální počasí v jednotlivých čínských regionech a městech je možné zjistit na internetových stránkách weather.china. org.cn. V pravém sloupci lze zvolit přesné místo pobytu a dozvědět se předpověď na další tři dny.
Příroda se vtiskla i do symbolů země. Zvíře, které se stalo symbolem Číny, je bezesporu panda. Ve volné přírodě jich žije ještě kolem jednoho tisíce, a to hlavně v provincii S'-čchuan. Ačkoli Čína oficiálně národní květinu nemá, občanési v neoficiálním celostátním průzkumu zvolili za svou národní květinu pivoňku.

Lidé a jazyk
V ČLR se pod pojmem Číňan rozumí příslušník státu, nikoli národnost.
Tím mohou vzniknout některá nedorozumění. Většina obyvatel, přes devadesát procent, patří k národnosti Han (v české transkripci Chan). Přepis v oficiální transkripci pinyin (pchin/jin) se sice Česká republika zavázala používat, ale na rozdíl od většiny světa tento závazek zatím příliš nerespektuje.
Kromě Hanu v ČLR žije celá řada dalších národností, z nichž některé mají nejen vlastní jazyk, ale i vlastní písmo. Výjimkou jsou menšiny Hui a Manchu, které používají čínštinu.
Celkem je zde padesát šest etnických skupin, z toho nejpočetnější jsou vedle Han dále Zhuang, Manchu, Hui, Miao, Uygur, Yi, Tujia a také Mongolové a Tibeťané.
Dorozumívacím jazykem, který se učí ve škole všichni, ale potom ho ovládají podle toho, jak pilně se učili, je standardizovaná čínština, u nás nazývaná mandarínská. Angličtina se sice také učí už ve škole, možnost dorozumět se tímto jazykem je však kromě míst, kam jezdí cizinci, jen minimální.
Vzhledové rozdíly mezi lidmi jsou veliké. Například Ujgurové, Tibeťané a Mongolové vypadají úplně jinak než Hanové. Hanové ze severu jsou zase vyšší a mohutnější než ti z jihu.

Administrativní členění
V Číně je oficiálně 23 provincií, pět autonomních oblastí, čtyři města podřízená ústřední vládě a dvě zvláštní administrativní oblasti (Hongkong a Macao).
V zemi je celkem 660 měst, deset z nich má více než čtyři milióny obyvatel. Ve městech žije asi čtyřicet procent obyvatelstva, na venkově potom zbylých šedesát procent.


Užitečné adresy a kontakty
Velvyslanectví Čínské lidové republiky
Pelléova 18
160 00 Praha 6 - Bubeneč
tel.: 224 311 323, 233 028 800
fax: 224 319 888
web: www.chinaembassy.cz
Ekonomické a obchodní oddělení
tel.: 233 028 872, 233 028 873
fax: 233 028 876
Kulturní a vzdělávací oddělení
tel.: 233 028 870, 233 028 869
fax: 233 028 870, 233 028 868
Konzulární oddělení
tel.: 224 322 235, 233 028 898
fax: 233 028 845
Velvyslanectví České republiky v Číně
2 Ritan Lu, Jianguomenwai
100600 Beijing
tel.: 008610 65326902-5,
sekretariát - dovolba 202,
KO - dovolba 217
fax: 0086 10 65325653,
OEÚ: 0086 10 65320201
e-mail: beijing@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/beijing
Generální konzulát České republiky v Šanghaji
Qui Hua Tower 12B,
1375 Huai Hai
Zhong Lu
Shanghai 200031
tel.: 0086 2164712420, 64741439
fax: 0086 2164741159
e-mail: shanghai@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/shanghai
Generální konzulát České republiky v Hongkongu
1204-5 Great Eagle Centre
23 Harbour Road, Wanchai
tel.: 0085 228022212
fax: 0085 228022911
e-mail: hongkong@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/hongkong
Zastoupení CzechTrade v Šanghaji
Dynasty Business Center
room 405, No. 457,
Wu Lu Mu Qi (N) Road
Shanghai 200040
tel.: 0086 2 6249 0917-6
fax: 0086 216249 0912
e-mail: gkct@uninet.com.cn
web: www.czechtradeoffices.com/Global?xml=/office/china-shangai
Zastoupení CzechInvest v Hongkongu
Room 2207-9, Tower II, Lippo Centre, 89 Queensway, Admiralty
Hongkong
tel.: 0085 22530 8806, 2530 8856
fax: 0085 22530 8136
e-mail: southeast-asia@czechinvest.org
web: www.czechinvest.org