V každé kupní smlouvě je vhodné stanovit podmínky, za kterých bude probíhat platba. Odpovědět na otázky kdy a jak zaplatit je o to důležitější, pokud obchodujete se zahraničním partnerem.
Volba vhodné platební podmínky totiž ovlivňuje nejen výši kupní ceny, ale odráží i rizikovost dané obchodní operace, například riziko platební nevůle, platební neschopnosti či opožděných plateb.
Navíc nabízený způsob úhrady může být jedním z faktorů, který ovlivňuje výběr dodavatele. Proto také běžně dochází k prodlužování platebních lhůt, přenosu platebních rizik na dodavatele a zvyšování úvěrové náročnosti vývozu.
Platební podmínka určuje zejména místo, dobu a způsob úhrady kupní ceny kupujícím. Místo úhrady stanoví, ve kterém místě je kupní cena splatná.
Platebním místem může být sídlo věřitele nebo dlužníka. Vzhledem k rizikovosti a geografické vzdálenosti se však platby obvykle neuskutečňují přímo, ale strany kupní smlouvy využívají pro mezinárodní platby služeb bank či jiných finančních institucí. Pokud v kupní smlouvě není místo placení určeno, má dlužník platit v sídle prodávajícího. Pokud se placení uskutečňuje při odevzdání zboží nebo dokumentů, pak v místě odevzdání.
Z hlediska doby úhrady kupní ceny se v mezinárodním obchodě setkáváme s placením s určitým časovým odstupem po dodání zboží, s placením při dodání zboží a v některých případech i s placením předem.

Placení předem
Placení předem se v mezinárodním obchodě používá spíše výjimečně. Tento druh úhrady je maximálně výhodný pro dodavatele. Dovozce financuje obchod a nese riziko, že prodávající nesplní podmínky kupní smlouvy řádně a v dohodnutém termínu.
Úhrada předem se v praxi využívá v plném rozsahu pouze u vysoce rizikových obchodů. Částečná úhrada předem (akontace) se obvykle provádí v těch případech, kdy má kupující zájem prodávajícího financovat, například při výrobě na zakázku nebo při financování projekčních prací. Platba předem se v těchto případech poskytuje v menším rozsahu, obvykle činí 10 až 15 procent z budoucí kupní ceny.

Při dodání zboží
Placení při dodání zboží se v mezinárodním obchodě užívá téměř u všech komodit. Úhrada obvykle není vázaná na přímou dodávku zboží, ale na předání dokumentů, které umožňují zboží převzít a disponovat s ním.
Jedná se o takzvané dokumentární formy placení, kdy k placení dochází buď při předání dokumentů prodávajícím bance či jinému subjektu, nebo při jejich převzetí kupujícím.
Mezi dobou předání dokumentů prodávajícím a okamžikem jejich převzetí kupujícím může být značný časový rozdíl, a to zejména v závislosti na geografické vzdálenosti zahraničního trhu a zvoleném způsobu mezinárodní přepravy zboží.

Nejčastější je úvěr
Placení s určitým časovým odstupem po dodání zboží, úvěr, je v současnosti nejpoužívanější platební podmínkou. Při úvěrování obchodu nese dodavatel náklady spojené s financováním úvěru, prodlužuje se také návratnost finančních prostředků a zpomaluje jejich obrat.
Odklad placení zvyšuje míru všech druhů podnikatelských rizik, které je možné omezit například pojištěním, formou bankovní záruky či použitím nástrojů zástavního práva. Nicméně vzhledem k velké konkurenci na světovém trhu jsou úvěry obvyklou součástí nabídek a zajištění financování patří ke službám, které dnes vývozci běžně poskytují.
Způsob úhrady kupní ceny (neboli forma placení) vyplývá mimo jiné i ze sjednané platební podmínky. Platba v hotovosti je v mezinárodním obchodě výjimečná a můžeme se s ní setkat pouze při obchodování na nepříliš vyspělých trzích.
Cena může být uhrazena i formou směnky či šeku. Většina úhrad je však prováděna bankovními převody formou tzv. hladkých platů.
Úhrada je provedena na příkaz kupujícího, jímž banku pověřuje, aby na vrub jeho běžného účtu a ve prospěch účtu prodávajícího převedla částku, která odpovídá kupní ceně. Pro urychlení plateb je vhodné ve faktuře uvádět takzvaný SWIFT kód banky dodavatele. Dodavatel by měl dohodnout s odběratelem, kdo ponese bankovní výlohy. Většinou nese výlohy v tuzemsku domácí firma a výlohy v zahraničí subjekt zahraniční.
Kromě hladkých platů se při úhradách do zahraničí poměrně často setkáváme s platbami dokumentárními. Plnění je při jejich použití vázáno na předložení dohodnutých nebo obvyklých dokumentů a má formu peněžní nebo formu směnečnou (nejčastěji akceptace takzvané směnky cizí).
Autorka je vedoucí Katedry mezinárodního obchodu VŠE v Praze

Způsoby úhrady v obchodech se zahraničím
Placení předem
Používá se výjimečně.
Pokud má kupující zájem prodávajícího financovat (například při výrobě na zakázku) využívá se částečná platba předem. Činí obvykle 10 až 15 procent z kupní ceny.
Placení při dodání zboží
Úhrada obvykle není vázána na přímou dodávku zboží, ale na předání dokumentů, které umožňují zboží převzít.
Úvěr
V současnosti nejpoužívanější platební podmínka.
Dodavatel nese náklady spojené s financováním úvěru. Svá rizika může omezit například pojištěním či formou různých záruk.