Vstup
Na cestu do Estonské republiky postačí pouze občanský průkaz.
Všechny detailní a aktuální informace o vstupu na území Estonska naleznete na webových stránkách estonského Ministerstva zahraničních věcí www.vm.ee. Informace o dovozu a vývozu zboží vám poskytnou na speciální lince tzv. celní helpdesk 00 372 696 74 35.

Cestování
Autobusy nejezdí do estonské metropole přímo.
Společnost Eurolines (www.eurolines.cz) zajišťuje spojení s Tallinnem zhruba jednou do týdne. Přibližná cena obousměrné jízdenky je 3570 korun, přestupuje se ve Vilniusu.
České aerolinie létají do Tallinnu za 6490 korun (cena obousměrné měsíční letenky bez letištních poplatků). Letenku je třeba rezervovat minimálně týden před odletem. Na aktuální cenové nabídky je dobré se informovat přímo na www.csa.cz.
Tallinnské letiště (lennujaa) prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Patří mezi menší, na druhou stranu je velice přehledné, moderní a lépe vybavené než leckteré letiště na Západě. Vyhrazena jsou místa pro počítače s připojením na internet, půjčovny aut se nacházejí v přízemí. Informace najdete v prvním patře. Na lince 605-8888 vám poskytnou jakékoli informace dvacet čtyři hodin.
Letiště (www.tallinn-airport.ee) je od centra vzdálené asi čtyři kilometry. Cesta autem nebo autobusem tak zabere zhruba deset minut. Autobus číslo 2, který jezdí do centra každých dvacet minut, staví přímo před odletovou halou. Spojení s centrem zajišťuje také tzv. Tulika Takso, která staví u nejdůležitějších hotelů ve městě, jako jsou Reval Hotel Central and Olümpia, Scandic Hotel Palace nebo Sokos Hotel Viru. Z přístavu se do centra dostanete autobusy číslo 92 či 90 nebo tramvají.

Místní doprava
Přeplněné autobusy, tramvaje nebo trolejbusy nejsou ničím výjimečným.
Na druhou stranu jezdí prostředky MHD přesně a dá se na ně spolehnout. Ve stánku koupíte nepřestupní jízdenku zhruba za deset estonských korun, u řidiče potom zaplatíte o pět korun víc. Měsíční kupón na MHD stojí 350 korun.
Přes mobilní telefon lze v Estonsku koupit autobusové jízdenky nebo třeba zaplatit parkování. Další informace na www.emt.ee.
Detailní informace týkající se jízdních řádů a tras MHD najdete na internetových stránkách www.tallinn.ee.
Při cestování vlastním autem můžete narazit na jeden problém: ostatní řidiči. Často jezdí agresívně a bezohledně. Nehoda na estonských silnicích není nic neobvyklého. V obci je maximální povolená rychlost 50 km/hod., mimo obec smíte jet 90 km/hod. Nutností jsou rozsvícená světla 24 hodin denně.
Auto si lze půjčit například u společnosti Avis (www.avis.ee), Budget (www.budget.ee), Europcar (www.europcar.ee) nebo Hertz (www.hertz.ee).
Několik tipů při využití taxislužby (takso): během jízdy raději sledujte taxametr, je-li viditelně umístěn a skutečně zapnut. Je také lepší přesvědčit se, jestli je například v nočních hodinách zapnut noční režim taxametru, nikoli denní. Zaregistrovaní taxikáři by měli mít potvrzení, na kterém je fotka a razítko. Kontakty na nejznámější estonské taxislužby najdete například na www.hot.ee/irtakso, www.kroonitakso.ee nebo www.linnatakso.ee.
Svézt se můžete i tříkolovým dopravním prostředkem tzv. velotakso. "Taxikář" šlape do pedálů a vy sedíte v zadní části speciální tříkolky. Bližší informace a foto na www.velotakso.ee.
Z Tallinnu do Helsinek je to 85 km, do Rigy 305 km, Vilniusu 605 km, do Petrohradu 350 km a do Stockholmu 375 km.
Internetová mapa Tallinnu a celého Estonska je k dispozici na www.tallinn.ee/eng/kaart. a www.lib.utexas.edu/maps/europe/estonia_pol99.jpg.

Stravování
Hospoda není peklo a kostel není nebe, říká staré estonské přísloví.
Nejrůznějších restaurací, barů, kaváren a hospod tu najdeme bezpočet a stále přibývají další. Na internetových stránkách www.balticsww.com/tourist/estonia najdete webové odkazy na celou řadu restaurací, kaváren, vináren atd. K dispozici je jejich nabídka, ceny i kontakty. Ve velkých městech funguje i několik donáškových služeb.
Z nepřeberné nabídky mezinárodních kuchyní je dobré ochutnat i tu místní. Jejím základem je vepřové maso, brambory a zelenina. V estonské kuchyni je patrný německý vliv. Mezi typické pokrmy patří například kringel, sladký chleba s ořechy a rozinkami, který se tradičně peče na narozeninové oslavy, nebo huspenina (želatina a maso). Kdo zavítá do místní restaurace, měl by počítat s tučnějším jídlem a hlavně horou masa.
Na estonskou kuchyni můžete zajít do podniku Eesti Maja (www.eestimaja.ee), Kuldse Notsu Kďrts (www.schlossle-hotels.com) nebo Nďmme Kďrts (www.nommekorts.ee). Večeře v běžné restauraci vyjde v přepočtu asi na 200 Kč. Zatímco půllitr piva stojí v obchodě asi 20 Kč, v restauraci za něj zaplatíte více než dvakrát tolik.

Ubytování
Na úrovni, nabídka široká.
Tak by se dala charakterizovat úroveň ubytování v Estonsku. Noc v průměrném hotelu stojí asi 700 až 1100 Kč, v luxusním potom v přepočtu 2800 korun až 4000 Kč.
Aktuální ceny a nabídky hotelů nejrůznější kvality lze najít na serveru www.balticsww.com/tourist/estonia/hotels.htm.

Pracovní a prodejní doba
Velké obchody v centru hlavního města mají otevřeno do osmi večer a déle.
Banky jsou otevřeny od devíti do šesti, na úřadech se začíná pracovat přibližně v devět ráno a končí kolem páté hodiny odpoledne. Směnárny ve velkých městech mají pracovní dobu od 10 hod. do 21 hod. a některé z nich nezavírají ani o víkendech a svátcích.

Peníze
V Tallinnu banky kupují a prodávají české koruny.
Je tedy možno měnit prostředky přímo na místě. Běžné jsou platební karty. Kartou lze obvykle platit i malé částky prakticky všude. Estonská koruna se dělí na 100 senti, aktuální kurs na www.penize.cz.

Nakupování a služby
Za posledních deset let šly ceny v Estonsku nahoru a v ostatních pobaltských státech je tak většinou levněji než tady.
V porovnání se Západem jsou ale ceny stále nižší. Například ve Finsku je zboží průměrně ještě o dvacet procent dražší. Pro umělecké předměty je nejlepší zajít do staré části Tallinnu. Obchody mají obvykle otevřeno od deseti do sedmi, v sobotu zavírají už kolem poledne. V neděli otvírají jen velké obchodní domy a potraviny. Kontakty na celou řadu nejrůznějších obchodů a obchodních center najdete na serveru www.balticsww.com/tourist/estonia/shopping.htm.

Bezpečnostní situace
Riziko kapesních krádeží je vysoké hlavně ve velkých městech.
Je třeba dobře zajistit auto, nenechávat věci viditelně ve voze, mít uschované peníze a doklady a omezit pohyb v nočních hodinách.

Komunikace
Estonština patří k ugrofinským jazykům stejně jako maďarština a finština.
Zlaté stránky s telefonními čísly jsou dostupné i v internetové podobě na www.balticsww.com/tourist/estonia/yellowpages.htm.
Pro volání z telefonního automatu je nutné zakoupit telefonní kartu. Prodávají ji v trafikách, na poště nebo v některých obchodech.

Média
Aktuální zpravodajství vysílá v šest hodin odpoledne estonská sekce BBC (103.5 FM) v angličtině, němčině a finštině.
Zpravodajství a publicistiku lze naladit na rádiu KUKU (100.7 FM), hudbu například na rádiu Classical (106.6 FM), Country/ Bluegrass (108 FM), European Hit Radio (97.8 FM) nebo Power Hit Radio (FM 102.1).
Hlavními deníky jsou Eesti Päevaleht (www.epl.ee), Postimees (www.postimees.ee), a SL Ohtuleht (www.sloleht.ee). Rusky psaný je například Estonija (www.vesti.ee) nebo Molodjož Estonii (www.moles.ee). Jednou týdně vychází anglicky psaný list The Baltic Times (www.baltictimes.com).
Mezi hlavní TV stanice patří veřejnoprávní Eesti Televisioon a dále Kanal 2 (www.kanal2.ee) a TV3 (www.tv3.ee).

Zdravotnictví a důležitá telefonní čísla
Na základě Evropské karty zdravotního pojištění nebo obvyklého cestovního pojištění budou v Pobaltí bezplatně ošetřeni všichni čeští občané.
Do té doby, než začne být karta vystavována, si mohou u pobočky své pojišťovny vyzvednout formulář E 111. Studenti, kteří chtějí studovat v Estonsku si vyzvednou formulář E 128. Rychlá zdravotnická pomoc má telefon 112 a policie 110.
Ve velkých městech je řada kvalitních soukromých klinik: Tallinn Central Hospital, tel. 602-7015, Mustamäe Hospital, tel. 697-1400 a Tallinn Children Hospital, tel. 697-4113 nebo 697-7194. Telefonní linky fungují 24 hodin. Další informace na www.citymed.ee nebo například www.eurodent.ee.

Zajímavosti
Písmeno "N" (naine) nebo pyramida na dveřích značí dámské toalety, "M" (mees) či obrácená pyramida zase pánské.


Lotyšsko
Vstup
Při cestě do Lotyšské republiky postačí vedle cestovního pasu i občanský průkaz.
Informace o vstupu a pobytu v Lotyšsku, které platí pro občany EU, jsou umístěny na webové stránce www.likumi.lv. Se standardním celním postupem se lze seznámit na webové stránce Státního finančního úřadu www.vid.gov.lv.

Cestování
S jedním přestupem ve Vilniusu je možné do Tallinnu cestovat s autobusovou společností Eurolines (www.eurolines.cz).
Za zpáteční jízdenku zaplatíte přibližně 3100 korun.
Přímé letecké spojení Praha - Riga zajišťují České aerolinie asi čtyřikrát do týdne. Cena obousměrné měsíční letenky je bez letištních poplatků 5900 korun, tříměsíční stojí 9990 Kč.
Stejně jako estonské mezinárodní letiště prošlo i to v Rize nákladnou rekonstrukcí. V dolním podlaží najdete půjčovny aut, směnárny, bankomaty, poštu, informační centra. Letiště v Rize je menší, na fronty a davy zde ovšem nenarazíte. Do centra jezdí z letiště každých třicet minut autobusy číslo 22 a 22A. Ceny jízdného jsou velmi nízké, lístek lze koupit u řidiče.
Hlavní vlakové i autobusové nádraží je přímo v centru Rigy, staré město je jen pár minut odtud.

Místní doprava
Pro lotyšské taxíky platí stejná pravidla jako pro estonské.
Ujistěte se, že taxametr běží na správný denní režim. Stále častěji je možné platit kartou. Telefonní čísla na taxislužby: Bona-M, tel. 800-5050, Riga Taxi, tel. 800-1010 nebo Rigas Taksometru parks (www.rtp.lv), tel. 800-1313.
Při cestě služebním vozidlem je nezbytné mít notářsky ověřené potvrzení od firmy (přeložené do lotyšského jazyka), že souhlasí s tím, aby bylo vozidlo použito uvedenou osobou. Obdobné potvrzení je nutné i v případě, že vozidlo patří jiné osobě, než která ho k cestám do Lotyšska využije.
Internetová mapa této země je dostupná na webových stránkách www.lib.utexas.edu/maps/europe/latvia_pol98.jpg.
Lotyšští řidiči jsou často bezohlední a je třeba dát si na silnici velký pozor. Lotyšsko patří mezi země s největším počtem smrtelných nehod. Nejvyšší povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h. Pro řidiče - začátečníky (ŘP kratší dobu než dva roky) je maximální povolená rychlost 80 km/h. Po celou dobu jízdy je nutné mít rozsvícená světla. Používat ruční mobilní telefony za jízdy je zakázané. Dovoz pohonných hmot mimo pevnou nádrž vozidla je rovněž zakázán.
Auto je možné zapůjčit například u společnosti A.G.G. (www.carrental-agg.lv), Budget (www.budget.lv) nebo Car4rent (www.car4rent.lv), které nabízejí dobré ceny.
Jízdenky na MHD stojí kolem 20 santimů a lze je koupit přímo v autobuse, trolejbuse nebo tramvaji. Měsíční kupóny se prodávají na hlavní poště a v některých trafikách.
Jízdní vlakové řády jdou k dispozici na internetu (www.ldz.lv). Autobusová doprava je pohodlná a rychlá. Autobusové nádraží v Rize je blízko centra.

Jídlo a stravování
Počet a úroveň pohostinství je tady prý nejlepší ze všech pobaltských států.
Kdyby byl sestaven seznam nejlepších pobaltských restaurací, většina z nich by se pravděpodobně nacházela právě v Rize. Chutná kuchyně, příjemné prostředí, originálnost, výborná hudba. Tak by se dalo shrnout pohostinství v Lotyšsku.
Výběr kuchyní je tady velký. Na serveru www.balticsworldwide.com/tourist/latvia/restaurants.htm je možné vybrat místa, kde připravují indická, čínská, ruská, švýcarská, anglická a další jídla. Na lotyšské speciality zajděte třeba do rižského podniku Alus Seta, Lauku Pagrabs, Dzirnavas nebo Vermanitis, kde často vyhrává tradiční lotyšský folk. Ceny jsou přijatelné, bývá zde ovšem plno a je lepší zajistit rezervaci.
Lotyšskou kuchyni určují především moře a zemědělství. Můžete si dopřát ryby na mnoho způsobů, kuřecí či vepřové maso. Na své si přijdou vyznavači žitného a pšeničného chleba a mléčných produktů. Vyhlášené jsou palačinky nebo waffle potřené medem. Ve velkém množství se jedí klobásky a sýr. V této malé zemi, kde žije dva a půl miliónu lidí, si na stolování velmi potrpí. Čím je lotyšská národní kuchyně typická a není možné si ji splést, je záliba v luštěninách. Prakticky ve všech ročních obdobích vyrábějí z hrachu či fazolí nejrůznější speciality. Patří mezi ně zirňu pikas, koule připravené z uvařeného a rozemletého hrachu. Luštěniny nemohou na stole chybět ani o Vánocích, kdy si Lotyši pochutnávají na prasečí hlavě nebo rypáku s hrachem, fazolemi a jelitem.
Odkazy na nejlepší bary v Lotyšsku najdete na webu www.balticsworldwide.com/tourist/latvia/bars.htm. Piva se tu pije poměrně dost. K nejznámějším místním značkám patří Aldaris a Zelta.
V lotyšských podnicích se obvykle nechává spropitné ve výši 10 až 15 procent z celkové útraty.

Pití
Lotyši si potrpí na vlastní nápoje.
Známý je likér nazývaný černý balzám, jehož základem jsou koňak, zázvor a dubová kůra.
V oblasti Zemgale vaří nápoj z obilných vloček, který se šlehá s mlékem. Z chlebových kůrek také Lotyši vyrábějí osvěžující nápoj maizess kvas, tedy chlebový kvas. Chlebem hodování začíná a většinou i končí.

Peníze
Kursy v letištních směnárnách nejsou příliš výhodné, lepší je vyměnit peníze až ve městě.
Ve všech velkých hotelích a restauracích je možné platit kartou. Ve městech je velký počet bankomatů. Lotyšský lats se dělí na 100 santim, aktuální kurs na webu www.penize.cz.

Ubytování
Sehnat výborné ubytování není problém.
Nízká cena totiž nemusí vždy znamenat nižší kvalitu. I úroveň levnějších hotelů je ve větších městech dobrá. Na internetových stránkách www.balticsworldwide.com/tourist/latvia/hotels.htm jsou seřazena jednotlivá ubytovací zařízení podle ceny, úrovně služeb a kvality.
Od luxusnějších hotelů až po levnější ubytovny nebo byty k dlouhodobému či krátkodobému pronájmu. Městské informační centrum, kde vám s ubytováním poradí, najdete na radničním náměstí (Rätslaukums 6, tel. 704 43 77, e-mail: tourinfo@rcc.lv).
Kdo přijede do Lotyšska trávit dovolenou, krásné ubytování sežene v Jurmale. Dřevěné vily uprostřed borových lesů, krásné moře a zvláštní atmosféra minulosti. To je oblíbené letovisko, jehož věhlas přesáhl hranice země. Leží v Rižském zálivu, jen 22 km od centra Rigy. Jezdí sem autobusy i vlak.

Nakupování
Lotyšská čokoláda a sladkosti jsou vyhlášené.
Firma Laima (www.laima.lv), největší a nejstarší lotyšský výrobce čokolády, je známá po celém Pobaltí a její produkty mohou být výborným suvenýrem z cest. Místní jsou mistři ve výrobě šperků a produktů z kůže. Proslavený je zejména šperk z místního jantaru.
Dobrým místem pro nákup nejrůznějších suvenýrů je bezpochyby hlavní tržiště v Rize. V ulici Skarnu poblíž kostela Svatého Petra je další trh, kde koupíte všechno možné od ručně pletených ponožek a čepic až po malby.
Lotyšský folk, který je opravdu bohatý, nebo vážnou hudbu, například od nejznámějšího lotyšského skladatele jménem Jazeps Vitols, je bez problému možné sehnat na CD v obchodě s hudebninami. Ceny potravin jsou oproti českým vyšší, někdy skoro dvojnásobně.

Zdravotnictví a důležitá telefonní čísla
V případě přírodní turistiky se doporučuje podstoupit očkování proti klíšťové encefalitidě.
V Lotyšsku je velký výskyt infikovaných klíšťat.
Turisté musí mít uzavřené zdravotní pojištění, které zahrnuje úhradu výdajů za poskytnutí zdravotní péče. Pro více informací je lepší obrátit se na konkrétní zdravotní pojišťovnu.
Přes linku 112 se dovoláte na požární službu (dále je třeba žádat linku 01), na policii (02) a první pomoc (03). Informační služba má telefon 118.

Média
Za nejvlivnější seriózní celostátní deník v lotyštině je považován pravicový Diena.
Nejčtenějším rusky psaným deníkem je Čas, který je relativně neutrální a seriózní. Podle popularity druhým nejčtenějším deníkem jsou levicově orientované Vesti Segodňa.
Asi nejserióznějším ruskojazyčným listem je Telegraf podporující lotyšskou integraci do euroatlantických struktur. Na ekonomiku se orientuje deník Biznes & Baltija, který se zabývá celým Pobaltím.
Státní veřejnoprávní televize má dva programy. Část programů, včetně zpravodajství je v ruštině a snaží se objektivně informovat ruskou komunitu. Kvalitní zprávy v lotyštině i ruštině vysílají i soukromé televize LNT, TV3 a nejnovější TV5.
Nejserióznější rozhlasovou stanicí je 1. program Latvijas Radio. Jeho 4. program je většinou v ruském jazyce a vysílá i krátké pořady v němčině, polštině, estonštině a dalších jazycích.

Komunikace
Pro volání do zahraničí je třeba zakoupit mezinárodní telefonní kartu.
Kartu do telefonního automatu (Lattelekom phone card) lze koupit v trafikách, na poště nebo v některých obchodech.


Zajímavosti
Nejoblíbenější místo pro setkávání?
V Rize je to pod hodinami s reklamou na vyhlášenou lotyšskou čokoládu Laima na rohu ulic Brivibas a Aspazijas. Tady si dává schůzku nejeden obyvatel Rigy.


Bezpečnostní situace
V MHD, na tržnicích a v obchodních domech dochází často ke kapesním krádežím.
V případě jízdy automobilem je dobré počítat se zhoršenou kvalitou silničního povrchu. Kvůli horší kvalitě vody z městské vodovodní sítě se doporučuje k pití jen balená pitná voda.

Litva
Vstup

Pro překročení hranic je potřebný platný cestovní pas nebo občanský průkaz, který byl vydán po roce 1993.
V případě spolucestujících dětí zapsaných do pasu rodičů litevské orgány požadují, aby byl tento cestovní doklad vybaven i fotografií dítěte. Protože to není možné, doporučuje se, aby i děti cestovaly s cestovním pasem.
Více informací o vstupu a pobytu na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí Litvy www.urm.lt nebo na webu Migračního odboru Ministerstva vnitra www.migracija.lt Podrobné informace o dovozů a vývozů jsou dostupné na www.cust.lt.

Cestování
Autobusem se do Vilniusu dostanete bez přestupů se společností Eurolines. Přibližná cena zpáteční jízdenky je 2740 korun.
Autobus z Prahy odjíždí dvakrát týdně - v pátek a v neděli. Aktuální ceny a jízdní řády na www.eurolines.cz.
Přímé lety mezi Prahou a Vilniusem zajišťují České aerolinie. To, kolik za letenku zaplatíte, závisí na délce vašeho pobytu. Zatímco cena třídenní obousměrné letenky je 6990 korun, letenka s platností jeden měsíc, kterou je třeba koupit minimálně sedm dní před odletem, už stojí 7990 Kč. Tříměsíční je potom ještě o dva tisíce dražší. Všechny orientační ceny jsou uvedeny bez letištních poplatků. Je dobré informovat se na aktuální nabídky a ceny na serveru ČSA www.csa.cz.
Litevské letiště (www.vilnius-airport.lt) je od centra Vilniusu vzdálené asi pět kilometrů. Nejlepším způsobem přepravy z letiště je taxi, za které nezaplatíte víc než 20 litas. Taxi lze objednat na telefonním čísle 1446 (anglicky mluvící operátoři).
Do centra se lze rovněž dostat autobusem číslo 2, lístky se prodávají přímo u řidiče nebo ve stánku v příletové hale.
Vlakové a autobusové nádraží jsou hned blízko sebe, z letiště sem jede autobusová linka číslo 1.

Místní doprava
Kompletní jízdní řády v angličtině a informace o cenách a trasách dopravy v Litvě najdete na oficiálních internetových stránkách www.vilniustransport.lt.
Jízdenky a měsíční kupóny na autobus a trolejbus se prodávají v trafikách. Dopravu cestujících po městě zajišťují také minibusy. I přesto, že jízdné stojí v porovnání s autobusy a trolejbusy víc, jsou rychlejší, pohodlnější a nebývají ani v dopravní špičce přeplněné. Informace o linkách na www.minibus.lt.
Půjčit vůz si můžete u jedné z četných půjčoven automobilů. Na nabídku a ceny je možné se informovat na webech www.litinterp.lt (A&A Litinterp), www.avis.lv (Avis), Budget (www.budget.lt) a dalších.
Úroveň silnic je různá. Zaskočit by neměla ani občasná jízda po prachových silnicích. Nejvyšší povolená rychlost v obcích je 50 km/h, na dálnicích 130 km/h (od 1. 4. do 1. 11.) nebo 110 km/h (od 1. 11. do 1. 4.). Na silnicích s oddělenými jízdními pruhy je nejvyšší povolená rychlost 100 km/h, na ostatních komunikacích pak 90 km/h.
Od 1. září do začátku března musí řidiči svítit potkávacími světly celý den. Povinnost obout zimní pneumatiky platí od 10. listopadu do 1. března. Internetová verze mapy Litvy je na stránkách www.lib.utexas.edu/maps/europe/lithuania_pol98.jpg.

Ubytování
Stejnou úroveň jako v Česku má ubytování v Litvě. Zaplatíte za něj ale o něco víc než u nás.
Detailní informace o všech typech ubytovacích zařízení lze získat na serveru www.balticsworldwide.com/tourist/lithuania/hotels.htm. Najdete zde kontakty na luxusní několikahvězdičkové hotely i levné ubytovny.

Stravování
Ohromující je počet restaurací nabízející nejrůznější národní kuchyně: čínskou, řeckou, indickou, thajskou, libanonskou a celou řadu dalších.
Sami Litevci milují jemně kořeněná jídla. V restauracích se na jednotlivých pokrmech rozhodně nešetří, mnoho podniků nabízí extra velké porce. Ve Vilniusu je celá řada levných kaváren, kde se také vaří.
Mezi národní jídla řadí Litevci úhoře připravené na různé způsoby. Nejpopulárnější jsou uzení úhoři. Hustá smetanová polévka, housky z nekynutého těsta, velká porce vepřové pečeně, k ní ještě větší kopec dušené zeleniny a silné pivo bavorského typu. I tak může vypadat nedělní menu v litevské domácnosti. Málokde na světě se totiž v kuchyni potkává tolik rozdílných vlivů.
V tradičních postupech je možné najít severské návyky, ruské megalomanství, německou přesnost a také židovskou důslednost. Střídáním vládců vznikla během staletí v pobaltské Litvě kuchyně plná pestrých a různorodých jídel.
Na tradiční litevské jídlo můžete zajít například do podniku Cili kaimas (www.cili.lt) nebo do restaurace Lokys (www.lokys.lt) umístěné v gotickém sklípku, kde servírují speciality z jelena, divočáka a dokonce i bobra. Litevské pochoutky nabízí rovněž podnik Molinis Asotis, který je díky své výborné kuchyni a přijatelným cenám často plný. Ve všech restauracích s tradiční litevskou kuchyní je doporučována rezervace.

Pití
Litevskou specialitou jsou likéry. Výběr je tady opravdu velký, větší než v Lotyšsku a Estonsku.
Mezi známé patří silný medový likér Krupnikas, ovocné likéry Palanga nebo Dainava. Mezi místními jsou také oblíbená ovocná vína. Nejpopulárnější litevská piva jsou Utenos a Kalnapilis, značka vodky asi Kvietine. Nejen na české pivo můžete zajít třeba do podniku Bix v centru Vilniusu.

Peníze a nakupování
Platební karty jsou bez problému přijímány v hotelích, restauracích i ve většině obchodů větších měst.
Najít směnárny, které jsou často otevřeny nonstop a jejichž kursy se od sebe příliš neliší, není problém. Také bankomaty jsou ve Vilniusu doslova na každém kroku.
Litevský litas se dělí na 100 centas, aktuální kurs vůči české koruně je například na serveru www.penize.cz.
Na internetových stránkách www.balticsworldwide.com/tourist/lithuania/shopping.htm najdete kontakty na nejrůznější obchody a obchodní centra i s jejich nabídkou.

Zdravotnictví a důležitá telefonní čísla
Na Litvě je úroveň zdravotnictví v porovnání s Českou republikou nižší.
Před cestou je nutné v české zdravotní pojišťovně vyzvednout a vyplnit formulář E111. S doplatky je nutné v Litvě počítat téměř při všech druzích ošetření, platí se také všechny léky. Je lepší informovat se u konkrétní pojišťovny ještě před cestou.
Telefon do Fakultní nemocnice ve Vilniusu je 216 92 12, do špičkové soukromé kliniky (Baltic-American Medical and Surgical Clinic), kterou navštěvují i mnozí diplomaté, 276 20 20. Tady se bez problému domluvíte anglicky. Kontakty na výbornou zubní kliniku Denticija najdete na www.denticija.lt.
Přes společnou telefonní linku 112 se dovoláte na policii (02), první pomoc (03) a požárníky (01).

Komunikace
Nejpoužívanějším cizím jazykem je ruština, dále polština a angličtina.
Informace o všech telefonních číslech jsou dostupné na lince 118. Internetová verze telefonního seznamu potom na stránkách www.118.lv. Internetová podoba telefonního seznamu, Zelené stránky - databáze firem, je na webové adrese www.zl.lv.
Karty do telefonních automatů se prodávají na poště, v některých stáncích, anebo obchodech. Kartu lze použít na místní i mezinárodní hovory.

Média
V litevštině a v ruštině vychází deník Respublika. V ruštině je také týdeník "Litovskij kurier" (www.kurier.lt).
Verslo žinios (Podnikatelské zprávy) jsou noviny orientované na podnikatelské subjekty a manažery. Poskytují informace o novinkách ve sféře podnikání, změnách právních předpisů a zákonů. Jednou měsíčně potom vychází časopis Podnikatelská třída (www.vz.lt).
Litevská veřejnoprávní televize Lietuvos TV a její druhý kanál LTV 2 vysílají v litevštině vzdělávací, kulturní a zábavné pořady a pořady určené národnostním menšinám.
Bývalý druhý program veřejnoprávního rozhlasu LR - 2 (www.lrt.lt), který pokrývá téměř celé území Litvy, vysílá nejen v angličtině. Má také pořady pro národnostní menšiny žijící v Litvě: Rusy, Poláky, Bělorusy, Židy, Ukrajince a Tatary. Nejpopulárnějším rádiem je Žiniu radijas (zpravodajské rádio - www.ziniur.lt), které vysílá zprávy každých 20 minut. Oblíbenými pořady jsou "Pozice", "Kulatý stůl", "Otázka dne" a "Komentáře k událostem v zahraničí".

Bezpečnostní situace
Často dochází ke krádežím osobních automobilů.
Turistům se proto vyplatí opatrnost.


Důležité adresy

Velvyslanectví Estonské republiky v Praze
Na Kampě 1
118 00 Praha 1
tel.: 257 011 180
fax: 257 011 181
e-mail: embassy.prague@estemb.cz

Velvyslanectví České republiky v Estonsku
Lahe 4
Tallinn 101 50
tel.: 00372/6274400
fax: 00372/6314716
e-mail: tallinn@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/tallinn

Honorární konzulát České republiky v Estonsku
Vana Posti 7
Tallinn 10146
tel.: 00372/6257788, 6257789
fax: 00372/6257799
e-mail: kyllike.tohver@britishcouncil.ee

Estonsko-česká obchodní komora
Peterburi tee 47-206,
11415 Tallinn
tel.: 00 372 55 48 810
e-mail: info@estonianpages.com

Důležité adresy

Velvyslanectví Lotyšské republiky v Praze
Hradešínská 3
P.O.Box 54
101 00 Praha 10
tel.: 255 700 881
fax: 255 700 880
e-mail: embassy.czech@mfa.gov.lv
www.prague.am.gov.lv

Konzulární oddělení
tel.: 255 700 882
fax: 255 700 880

Velvyslanectví České republiky v Lotyšsku
Elizabetes iela 29a
Riga LV-1010
tel.: 00371/7217814, 7287306, 7338181
fax: 00371/7217821
e-mail: riga@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/riga

CzechTrade Riga

Ladislav Kubizňák
web: www.czechtrade.lv
e-mail: czechtraderiga@ml.lv

Důležité adresy

Velvyslanectví Litevské republiky
Pod Klikovkou 1916/2
150 00 Praha 5
tel.: 257 210 122, 257 210 123
fax: 257 210 124
e-mail: ambasada-litva@iol.cz
web: www.urm.lt

Konzulární oddělení
tel.: 602 292 807, 257 210 122

Velvyslanectví České republiky v Litvě
Birutes g. 16, Žverynas
Vilnius LT-08117
tel.: 00370/5/2661040, KO-2661041
fax: 003705/2661066
e-mail: vilnius@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/vilnius

CzechTrade Vilnius
Martin Hlavnička
web: www.czechtrade.lt
e-mail: vilnius@czechtrade.cz