Valtr Komárek do Strakovky

Jako poradce si nový premiér s sebou bere do Strakovky blouznivého mága národohospodářské teorie Valtra Komárka. Zde by se asi slušelo ocitovat neautorizovanou výpověď Tomáše Ježka nazvanou Budování kapitalismu v Čechách. V ní Ježek o Komárkovi vypráví: "Vždycky jezdil do Ameriky a pak přijel a zjistil, že v Americe se dá za walkmana tolik jako za kuře v hospodě, a tak musíme jít s cenami walkmanů dolů a ceny kuřat zvyšovat. Viděl také, že v Americe jsou drahé výrobky ze dřeva, takže na dřevo, říkával, bychom se měli specializovat. Na základě těchto naturálních špeků připravoval restrukturalizaci ekonomiky. Peníze mu byly jako každému poctivému marxistovi jakýmsi blyštivým povrchem, pod který se teprve musíme dostat a tam najdeme to pravé, ty walkmany a kuřata, ty tuny železa a tak. Nikdy ho nenapadlo kurs koruny odvozovat od nabídky a poptávky, ale vždycky od parity kupní síly: metro za korunu, mléko za pět... Z toho udělal koš, samozřejmě si vybral, co do něj patří a nepatří. Pak složitě zkoumal a zkoumal a pak mu vyšel ve srovnání s cenami obdobných výrobků v Americe kurs koruny a dolaru 6:1. A při těchto intelektuálních kejklích mu dělal Dlouhý slouhu."
Dost autentického vzpomínání. Komárkovi slouží ke cti, že v rámci české transformace nikdy nic nezkazil; z jeho nápadů se totiž nic nerealizovalo. Sloužil maximálně českým verbálním libertariánům k tomu, že se proti jeho utopiím mohli vymezovat. Může starý pán něco ovlivnit? Těžko. Dnes jeho pofidérní vize "rozebere" každý středoškolák a blízko premiérovi budou stát normální ekonomové jako Jan Mládek či Martin Jahn.
Paroubek mu podle všeho skládá jistý hold, protože Komárek byl kdysi - v dřevních dobách obnovené sociální demokracie - jeho politickým spojencem. A asi vsází na to, že Komárek jako jedna z model sametové revoluce, může - právě proto, že nenese zodpovědnost za omyly transformace - zvýšit Paroubkovu popularitu.
jan.machacek@economia.cz