Vstup
K cestě do Ruska je nutné vízum.

Lze o něj zažádat na velvyslanectví Ruské federace v Praze nebo na generálním konzulátu v Brně či Karlových Varech. Nejvýhodnější je získat vízum po předložení předem ověřeného pozvání. Při vstupu je nutné vyplnit tzv. migrační kartu. Jestliže se stane, že během svého pobytu vízum ztratíte, je dobré mít kontakty na osobu nebo společnost, která vás do Ruska pozvala.
Vízové formuláře a poplatky za ně pro cesty do Ruska a dalších zemí SNS lze nalézt na adrese: http://www.komorasns.cz/cz/viza.htm. Vízum je možné získat i na počkání, poplatky se pohybují od 2400 korun až do osmi tisíc korun.

Cestování
Z Prahy létají bez přestupu do Jekatěrinburgu ČSA dvakrát do týdne, a to vždy v neděli a ve čtvrtek večer (21.45 hod.).

Cesta trvá přibližně čtyři hodiny, do Jekatěrinburgu se přilétá druhý den ráno. Časový posun jsou čtyři hodiny.
Zpáteční letenku bez letištních poplatků, která je platná tři měsíce, lze pořídit za 12 990 korun. Rezervaci je třeba udělat s předstihem, minimálně sedm dní dopředu.
I přesto, že České aerolinie působí v Jekatěrinburgu teprve jeden rok, úspěšně se jim zde daří konkurovat nejen ruským přepravcům, ale i leteckým společnostem, jako jsou Lufthansa či British Airways.
Podle tiskové mluvčí ČSA Jitky Novotné dokonce výsledky překonávají plány společnosti. "Významný ekonomický rozvoj Uralu spojený se zvyšováním životní úrovně dává, společně se zvyšujícími se investicemi ze západních zemí, předpoklad dalšímu posilování frekvencí s blízkou perspektivou denního spojení Jekatěrinburgu s Prahou," říká Novotná.
Z Prahy do Jekatěrinburgu létají jednou týdně také Uralské aerolinie. Letenka bez letištních poplatků je zhruba o tisíc korun levnější než s ČSA.
Na aktuální letový řád a na ceny letenek je možné se informovat přímo na internetových stránkách www.csa.cz nebo v kontaktním centru www.letuska.cz  na telefonu 234 704 901.
Jekatěrinburgské letiště Kolcovo je poprávu nazýváno vzdušnou branou na Ural. V regionu s velkým ekonomickým potenciálem zaujímá strategickou polohou v rámci celého ruského systému letecké přepravy.
Letiště je od města vzdáleno jen několik kilometrů. Od sedmi ráno do jedenácti hodin večer se lze do jeho centra dostat autobusem číslo 1, který staví i na vlakovém nádraží. Linka číslo 167 vás zase dopraví na autobusové nádraží.
Do města lze samozřejmě dojet také s taxi. Doporučuje se objednat si vozidlo předem. Pokud místní vidí cizince, rádi nadsazují cenu. Do města lze dojet maximálně za 400 až 500 rublů.
Pro dopravu z letiště je lepší zvolit některou ze seriózních dopravních společností. Vyhnete se případným problémům včetně nebezpečí okradení.
Na internetových stránkách www.ekaterinburg.tv/transfer.htm naleznete informace o službách, cenách a rezervacích.
Přímo na letišti se lze ubytovat například v tříhvězdičkovém hotelu Liner, který nabízí levnější i luxusní pokoje. Detailní informace získáte na telefonním čísle 007 3432 268 606.
Cestujete-li do Ruska autem, musíte mít s sebou překlad českého řidičského průkazu do ruštiny, mezinárodní řidičské průkazy RF neuznává. Je potřeba počítat s policejními kontrolami kolem měst a na dálkových silničních tazích.

Místní doprava
Poměrně efektivní je systém hromadné dopravy v Jekatěrinburgu.

Dopravní prostředky však bývají často přeplněné a ne příliš čisté. Výhodou je jejich nízká cena, jízdenka stojí jen pět rublů.
Autobusy zajišťují hlavní přepravu ve městě. Trasy všech autobusových linek je možné si prohlédnout na adrese www.ekaterinburg.tv/images/Maps/bus_map.jpg.
Vhodné pro přepravu jsou tramvaje (www.ekaterinburg.tv/images/Maps/tram_map.jpg). Ovšem v případě nehody nezřídka dochází ke zhroucení celého systému a všechny tramvaje se zastaví. V dopravních špičkách se ale stávají nejrychlejším dopravním prostředkem. Nástupní ostrůvky na zastávkách tu nejsou, čekající pasažéři stojí často přímo na silnici vedle kolejí.
Pro rychlejší přepravu je lepší použít trolejbus (www.ekaterinburg.tv/images/Maps/trolleybus_map.jpg) nebo speciální taxi (maršrutky), které provozují soukromé společnosti a které přepravují sedm až deset osob najednou. Jejich trasy obvykle kopírují cestu autobusových linek, pokryto však není celé město. Na požádání vám zastaví kdekoli a za jízdenku zaplatíte kolem osmi rublů.
Možné je také využít taxislužby, cena není až tolik vysoká, město lze projet za 100 až 200 rublů. Od taxikářů je ale těžké získat stvrzenku.
Hlavní ulice bývají přes den velmi frekventované a často zcela ucpané.
V Jekatěrinburgu je také metro, které je vůbec nejkratším metrem v Rusku (www.ekaterinburg.tv/underground.htm). Pokud máte zájem o zapůjčení auta, je to možné u některé z poboček mezinárodních společností, jako je Hertz nebo Europcar. Detailní informace o cenách a poskytovaných službách najdete na serveru www.ekaterinburg.tv/rentacar.htm. V půjčovnách lze platit v hotovosti nebo platební kartou.

Ubytování
V hotelích ve městě je ubytování drahé.

Za noc v hotelu se standardním vybavením zaplatíte v rozmezí od 150 do 300 USD. Existují tam však i soukromé hotely a penzióny, které jsou umístěny například v obytných domech. Ceny jsou velmi odlišné, ale lze najít ubytování i za 50 dolarů. Servis je slušný, obsluhující personál snaživý a snídaně vydatné.
Na internetových stránkách www.ekaterinburg.tv/hotels1.htm nebo www.cityrealtyrussia.com najdete nabídku ubytování v Jekatěrinburgu a okolí, lze zde přímo provést rezervaci pokoje.

Jídlo a stravování
Na ruskou kuchyni je možné zajít do vyhlášených jekatěrinburgských restaurací Trojekurov, Dvorjanskij či Zerkalnij.

Oblíbená mezi místními jsou i zařízení servírující italská nebo francouzská jídla. Ve městě je i restaurace U Švejka s českou kuchyní a pivem.
Restaurací je ve městě kolem 150, jejich počet však neustále roste. Otevírají se i nové noční kluby, jedním z oblíbeným je klub Tinkoff.
Při návštěvách klubů i některých restaurací je třeba si zvyknout na přítomnost překvapivě vysokého počtu bodyguardů či uváděček.
Ceny jídla a nápojů jsou většinou vyšší než v Česku, například cena točeného piva v restauracích a klubech se pohybuje od 70 do 200 rublů.
Hlavní jídlo od 200, 300 rublů výše. V cenově vyšších kategoriích je kvalita pokrmů velmi dobrá, obsluha profesionální.

Služby a nakupování
Úroveň služeb v Rusku stále stoupá. Hlavně ve velkých městech už mohou cizinci využívat slušný standard.

Jedná se například o kadeřnické, poštovní, bankovní, poradenské a konzultační služby. Třeba je počítat se zvýšenými finančními náklady. Neustále se rozšiřuje a zkvalitňuje také síť čerpacích stanic, služby motoristům, a to zejména na hlavních silničních tazích.
V samotném Jekatěrinburgu je řada nákupních center, kde lze najít nepřeberné množství potravin. Výběr se neliší od evropských standardů. Ceny jsou srovnatelné s českými, v řadě případů jsou i vyšší. Například ceny českých lahvových piv se v obchodech pohybují od 19 rublů do více než 70 rublů.
Na internetu lze najít informace o cenách například na serveru jekatěrinburgského nákupního centra Dirižabl: www.dirigabl.ru. Jde o největší nákupní centrum v uralském regionu o rozloze 35 tisíc metrů čtverečních. Je postaveno v gigantické hale s 350 obchůdky a nákupními uličkami.
V Jekatěrinburgu je několik velkých tržnic s kvalitními a levnějšími potravinami než v běžných obchodech, ale i s oblečením. Lze zde zakoupit jak čerstvé maso, mléčné produkty i rozsáhlý sortiment ovoce a zeleniny, tak i zavařovanou zeleninu.
Nepřeberný, ale drahý je v obchodních domech sortiment elektroniky. Většinou jsou velké obchody otevřeny i o víkendu.

Peníze
Kurs ruského rublu (RUR) k USD se v současnosti pohybuje v rozmezí od přibližně 27 do 28 RUR za dolar.

Poměr se ale aktuálně mění a lze jen těžko přesně odhadnout, jakou bude mít hodnotu například během turistické sezóny.
Pouze v rublech lze platit například jízdenky na hromadnou dopravu nebo lístky do muzeí, naopak americké dolary a eura uvítají v hotelech nebo ve vybraných obchodech. Vzhledem k tomu, že možnost platby platební kartou nebo cestovním šekem není zatím příliš rozšířená, je lepší mít s sebou dostatek peněz v hotovosti.
Nebuďte překvapeni, cestovní pas je požadován při všech peněžních operacích v bankách i směnárnách. Informace o cenách zboží najdete na internetových stránkách www.ekaterinburg.tv/citystats.htm#costofliving.

Jazyk a komunikace
V Jekatěrinburgu jsou i internetové kavárny nebo specializované kluby s přístupem na internet.

Za hodinu surfování zaplatíte zhruba 60 až 100 rublů. Peníze se většinou platí předem, poté je možné dobu ještě prodloužit. Dobře vybavená a nepřeplněná internetová kavárna se nachází v nákupním centru Mytnyj Dvor nebo na rohu ulic Malyševa a Marta. Seznam dalších míst lze najít na stránce www.ekaterinburg.tv/internetcafe.htm.

Zdravotnictví a důležitá telefonní čísla
Pokud je český občan zdravotně pojištěn, asistenční služba, na kterou se v souvislosti s instrukcí obrátí, sama vybere vhodné zdravotní zařízení k ošetření či hospitalizaci.

V akutních případech lze využít i doporučení pracovníků Generálního konzulátu ČR v Jekatěrinburgu.
Na záchrannou službu a první pomoc se dovoláte přes linku 03, policie má 02, požárníci 01.
Běžná pracovní doba ruských úřadů je od pondělí do pátku od devíti do pěti hodin odpoledne.

Bezpečnostní situace
Především v nočních hodinách se doporučuje chodit spíše ve skupinách a nedávat okázale najevo, že jste cizinci.

Při jakýchkoli konfliktech se ihned obraťte na místní policii nebo na český konzulát.

Zajímavosti
Jekatěrinburg s 1,5 miliónem obyvatel je třetím největším městem v Ruské federaci.

Město je administrativním centrem Sverdlovské oblasti a Uralu. Říká se, že lidé v Jekatěrinburgu jsou otevřenější a přátelštější než třeba obyvatelé Moskvy nebo Petrohradu.
Tato politicky poměrně stabilní oblast dnes patří k vyspělým a nejrychleji se rozvíjejícím ruským regionům, bohatým na nerostné suroviny, daleko od etnických konfliktů. Jekatěrinburg leží na křižovatce, kde se stýká evropský a asijský kontinent, což silně ovlivňuje jeho politiku, ekonomiku i kulturu.
V 18. století se region stal největším evropským centrem metalurgie a ve stejné době zde kvůli objeveným nalezištím smaragdů a zlata propukla zlatá horečka, což také přispělo k dalšímu rozvoji.
Z Jekatěrinburgu je to do Moskvy ještě asi patnáct set kilometrů. Město leží na trase Transsibiřské magistrály a jízdenku je možné zakoupit na hlavním vlakovém nádraží v ulici Cheljuskinčev.
Interaktivní mapu Ruska najdete na internetových stránkách www1.etlas.ru

Podnebí

V porovnání se západnější částí Ruska jsou v jekatěrinburgské oblasti delší a chladnější zimy, naopak léto je docela teplé.

Teploty ve dne a v noci se dramaticky liší. Převládá zde kontinentální podnebí a vliv Sibiře.
Nejchladnějším měsícem je leden, kdy je i ve městě spousta sněhu. Výjimkou zde nejsou čtyřicetistupňové mrazy. Především koncem zimy a na začátku jara je však nutné počítat s tajícím sněhem, zablácenými silnicemi a zaprášenými ulicemi.
Nejtepleji je naopak v červenci, kdy průměrné teploty dosahují dvaceti stupňů Celsia. Nejvhodnější pro koupání v jezerech je období od června do srpna. Babí léto je v Jekatěrinburgu krátké, zato velmi krásné.
Aktuální informace o počasí v Jekatěrinburgu a okolí lze nalézt na serveru www.ekaterinburg.tv/climate.htm.


Důležité adresy a kontakty

Generální konzulát České republiky v Jekatěrinburgu
ul. Gogola 15, Yekaterinburg
620075
tel.: 007343/3794762, KO-3761501, vízové odd. 3761502
fax: 007343/3794926, KO-3761502
e-mail: yekaterinburg@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/yekaterinburg

Kancelář CzechTrade Jekatěrinburg
CzechTrade Jekatěrinburg
620 075, Jekaterinburg, Gorkogo 45
Tel.: 007-343-2173571
Fax: 007-343-2173570
e-mail: yekaterinburg@czechtrade.cz
www.czechtradeoffices.com/Global?xml=/office/russia-yekaterinburg

Velvyslanectví Ruské federace
nám. Pod Kaštany 1
160 00 Praha 6-Bubeneč
tel.: 233 374 100, 233 375 358
e-mail: rusembassy@cdnet.org
web: www.rusembassy.cz

Kancelář obchod. představitele
tel.: 233 321 487
Konzulární oddělení
tel.: 233 375 650, 233 379 473

Generální konzulát Ruska v Karlových Varech
Petra Velikého 18
360 01 Karlovy Vary
tel.: 353 221 325
e-mail: gkkv@iol.cz

Generální konzulát Ruska v Brně
Hlinky 142 b
603 00 Brno
tel.: 543 232 157
e-mail: gkbrno@iol.cz
web: www.brno.mid.ru


Užitečné internetové adresy
Informace pro turisty

http://archive.travel.ru - Cestovní informační servis.
http://all-hotels.ru - Adresář hotelů, penziónů a rekreačních zařízení v Rusku, podle regionů a měst.
www.allrussianhotels.com - Databáze hotelů v Rusku - informace o vybavení, službách, on-line rezervace.
http://hotel.uralregion.ru - Hotely na Urale - informace o ubytovacích zařízeních v uralské části Ruska.
http://map.rin.ru - Interaktivní mapa Ruska, základní hospodářsko-geografické údaje jednotlivých oblastí.
www.russia-gateway.ru - Všeobecný informační servis o Rusku.
http://www.e1.ru - Internetové noviny, které poskytují široký přehled o ekonomice, politice i dění v Jekatěrinburgu a Sverdlovské oblasti. Jsou zde k dispozici i bohaté servisní informace v ruském jazyce.