Vstup. Při pobytu delším než tři měsíce je třeba požádat o povolení k pobytu, tzv. carta di soggiorno, na policii. Budete-li v Itálii pracovat, je nutné k žádosti o povolení k pobytu přiložit ještě pracovní povolení.
Cestujete-li s domácím zvířetem, je nutné zvíře v rozmezí 12 až 20 dní před cestou očkovat a potvrzení o vakcinaci přeložené do italštiny vzít s sebou.

Cestování
Do Itálie lze letět s Českými aeroliniemi (www.csa.cz), ale i s italskou společností Alitalia (www.alitaila.cz) nebo s některými nízkonákladovými přepravci, jako jsou například Smart Wings (www.smartwings.cz).
Ceny letenek se nijak dramaticky neliší, cestování s nízkonákladovými společnostmi je o něco levnější.
Pro autobusové spojení lze využít jak služeb dopravních společností (například Bohemia Eurolines, www.eurolines.cz), tak i cestovních kanceláří.
Cestování vlakem po západní Evropě je poměrně drahé, zhruba jedenapůlkrát dražší než autobusem. Aktuální informace o vlakových spojích a cenách jízdenek lze získat přímo na internetových stránkách Českých drah www.cd.cz.
V případě, že cestujete do Itálie osobním vozem, je třeba mít s sebou technický průkaz, řidičský průkaz, zelenou kartu a ověřený překlad českého řidičského průkazu nebo mezinárodní řidičský průkaz. Na lince 116 je poskytována pomoc motoristům (soccorso stradale) dvacet čtyři hodin denně.

Dovoz a vývoz
Na přesná omezení dovozu a vývozu se lze informovat na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR www.mzv.cz.

Místní doprava
Lístky na hromadnou dopravu v italských městech nelze zakoupit u řidiče.
Prodávají se v automatech, trafikách nebo některých obchodech. Jízdenky jsou časově omezeny, je proto třeba hlídat dobu jízdy. Zakoupit lze i týdenní nebo měsíční kupóny.
V Itálii je velmi rozvětvená síť silnic. Na některých komunikacích se platí poměrně vysoké poplatky a také benzín je poměrně drahý. Telefonování za jízdy je zakázáno.
Na stránkách www.worldlive.cz/ mapy-21-italie lze nahlédnout do interaktivní mapy Itálie. Zde naleznete detailní informace o jednotlivých regionech, počítadlo vzdáleností a řadu dalších užitečných rad na cesty. Další mapu Itálie najdete například na internetové stránce www.italiantourism.com/italia1.htm.

Ubytování
Sehnat ubytování v Itálii není problém.
Všude je spousta hotelů, penziónů a apartmánů. Především v menších rodinných ubytovacích zařízeních lze usmlouvat cenu o pár eur nižší.
Do známých italských měst, jako jsou Řím, Florencie či Benátky, proudí nejvíce návštěvníků od jara do října, a je proto nutné si v tomto období rezervovat ubytování s dostatečným předstihem.
O Velikonocích Řím zaplaví poutníci a v únoru je zase v Benátkách třikrát více turistů než místních obyvatel, protože se zde koná slavný karneval. Naopak například ve Florencii lze nejlevnější ubytování v hotelu najít právě v srpnu, kdy je ruch ve městech menší, protože většina lidí tráví nejteplejší dny v roce raději u moře.
Přímořská letoviska doslova praskají ve švech v červenci a v srpnu. Naopak v září, kdy je počasí stále ještě příjemné, zaplatíte za ubytování a některé služby až čtyřikrát méně než v hlavní letní sezóně.
Od prosince do března je v plném proudu sezóna lyžařská, první sníh často napadne už v listopadu. Užitečné informace o nejrůznějších typech ubytování naleznete například na serveru www.italiantourism.com/accomod.html.
Na turistickém serveru www.initaly.com naleznete informace o podmínkách a rezervacích ubytování, o cestovním pojištění, půjčovnách aut a dalších službách.

Peníze
Možností, kde v Itálii vyměnit eura, je opravdu bezpočet.
Banky a směnárny jsou na letištích, nádražích, ve velkých supermarketech atd.
Ve většině hotelů, restaurací a obchodů lze bez problému platit eurošeky či platebními kartami. Aktuální kurs eura vůči koruně lze nalézt například na serveru www.penize.cz.

Pracovní doba
Přes poledne většina obchodů, ale i čerpacích stanic nefunguje.

Hlavně na jihu Itálie se kolem poledne veškerý ruch zastaví. Velké supermarkety, obchody v turistických střediscích a některé čerpací stanice v období oběda a o víkendu nezavírají.
V bankách a na poštách se většinou pracuje do třetí hodiny odpolední.
Italská muzea mají kromě dvou pondělků v měsíci a státních svátků otevřeno denně od 9 do 19 hodin. V zimě je potom návštěvní doba zkrácená. Zavírá se už po obědě.
K návštěvě některých římských památek, například vatikánské knihovny, je potřeba mít písemné povolení. To lze získat v Comune di Roma Soprintendenze Comunale, Piazza Campitelli 7, Roma, tel. 06-67103238, fax 06-6792258.

Jídlo a stravování
Itálie je rájem gurmánů. Nejedí se tady jen špagety nebo pizza.
Jenom těstovin znají obyvatelé Apeninského poloostrova na čtyři sta druhů. Italské těstoviny mohou mít desítky různých barev a tvarů, podle toho, jaké ingredience se přidají do těsta. Může to být mrkev, paprika, salát nebo třeba tekutina ze sépií, která těstoviny zbarví na černo.
V jednotlivých částech Itálie se peče trochu jiná pizza. Například je rozdíl mezi pizzou ve městě a venkovskou variantou, která bývá trochu vyšší, většinou se zapečeným vejcem navrchu. Na severu Itálie lidé milují pizzu se šunkou nebo pikantními uzeninami, na jihu zase s dary moře.
Ovšem italská kuchyně je daleko pestřejší. Jednotlivé pochoutky se přitom liší doslova region od regionu. V okolí Udine se pečou vepřové klobásky na víně, v Terstu se kousky ryb položí do horkého popela přímo do krbu. V Aostě se zase stejným způsobem peče zajíc na divokém pepři nebo se tak dělá hovězí ragú. V Ligurii připravují artyčokové frikasé nebo vaří zeleninovou polévku mescuia, naopak v kraji Emilia-Romagna se v kameninovém pekáči tradičně zapékají různé druhy lasagní.
Italové milují pečená masa, zeleninu a také sýry, kterými se proslavili po celém světě. Ty Italové sypou nejen na rizota, těstoviny nebo na pizzu, ale i do polévek. Podle sýra se také určuje, jaké z mnoha italských vín se k připravenému jídlu hodí.
Symbolem italské kuchyně je bezpochyby sýr Parmazán. Ten pravý Parmigiano Reggiano zraje zhruba od 14 měsíců do čtyř let, a je tak rekordmanem mezi sýry.
Dalšími vyhlášenými lahůdkami jsou například: polotvrdý sýr Provolone Valpadana, který je možné tvarovat do různých forem, dále mozarella di Bufala Campana a další sýry, mortadella z Bologne, prosciutto di Parma, špek z Alto Adige, jablka z údolí Val di Non, fíky z Etny, citróny ze Sorrenta atd. Recepty na tradiční italská jídla najdete například na stránkách Klubu přátel italské gastronomie www.jidlo-piti-ziti.cz/k-p-it-gastronomie/ceskoitrecepty.html nebo na serveru www.itcgroup.cz/ricette.

Etiketa a spropitné
Italové jsou velmi společenští a potrpí si na zdvořilosti.

Když vstoupíte do obchodu nebo baru, je zvykem pozdravit univerzálním buon giorno nebo buona sera, a to samé platí i při odchodu (arrideverci).
Italům velmi záleží na oblečení a neobvyklý či odvážný oděv budí pozornost kolemjdoucích. Nepsaným pravidlem italské módy je, že oblečení by mělo působit nákladně. V církevních institucích ale nezapomeňte na přísná pravidla zakazující odhalené části těla, ramena a kolena.
V restauraci, kde není do výsledné sumy započítáno obslužné (asi 15 %), očekávají spropitné. K účtu v restauracích se obvykle přidává kolem deseti procent, číšníci však často očekávají ještě o něco víc.
Řidiči taxíku je zvykem dávat navíc osm až deset procent z celkové částky podle toho, jak jste se službou spokojeni. Spropitné pro hotelový personál je zhruba jedno euro podle standardu hotelu. Obvykle se nedává nižší spropitné než 50 centů.

Počasí
Klima je velmi rozdílné a dosahuje extrémních rozdílů od mrazů ve vysokých polohách Alp a Apenin až po polotropická vedra podél pobřeží Ligurského moře a západního pobřeží jihu Itálie.



Komunikace
Po Itálii je mnoho telefonních automatů, které jsou jak na mince, tak i na telefonní karty.

Telefonní karty (carta nebo scheda telefonica) prodávají v barech, u novinových stánků a v tzv. tabacchi. Telefony najdete i v barech a restauracích. Ve větších městech je možné využít telefonní hovorny (Telefoni), kde vám přidělí kabinku. Hovor zaplatíte při odchodu. Za služby se neúčtuje žádný zvláštní poplatek. Od deseti hodin večer do osmi ráno nebo v neděli jsou telefonní poplatky nejnižší.

Média
Kromě veřejnoprávních stanic Radio 1, 2 a 3 existují dvě celoplošná rádia: Radio Radicale a zpravodajská stanice Radio 24.
Mezi nejpopulárnější hudební stanice patří například Radio Dimensione Suono. V Itálii také existují regionální stanice přímo napojené na jednotlivé politické strany nebo fotbalové kluby.
Mezi veřejnoprávní televizní stanice patří Rai 1, 2 a 3. Jejich konkurentem jsou Berlusconiho Canale 5, Italia 1 a Rete 4. Zpravodajsky a publicisticky zaměřeným kanálem je La 7.
O prvenství v prodaných výtiscích se pravidelně střídají Corriere della Sera (www.corriere.it) a La Repubblica (www.repubblica.it). Významnou pozici si uchovává i ekonomický Il Sole 24 ore (www.ilsole24ore.com).
Mezi další italské deníky patří například La Stampa (www.lastampa.it), Il Messaggero (www.ilmessaggero.it), La Nazione (www.lanazione.it) nebo třeba list Il Gazzettino (www.gazzettino.it). Přehled nejdůležitějších médií v Itálii naleznete na serveru www.mediamonster.de/piit.htm.

Důležitá telefonní čísla
Na první pomoc se dovoláte přes linku 118, policie má 113, hasiči potom 115.


Bezpečnostní situace
Ojedinělé nejsou kapesní krádeže či krádeže v automobilech a v bytech, a to zejména v turistických oblastech.
Nedoporučuje se nakupovat cenné zboží a elektroniku u pouličních prodejců a na trzích. Dobré je vždy žádat daňový doklad o koupi.
Velký pozor je nutno dávat jako chodec v městském provozu, zejména v Římě a Neapoli. Většinou nemá cenu čekat u přechodu pro chodce, až vám někdo zastaví. Někdy je potřeba dát jasně najevo, že chcete přejít.


Užitečné internetové adresy a kontakty
Velvyslanectví Italské republiky

Nerudova 20
118 00 Praha 1-Malá Strana
tel.: 233 080 111
fax: 257 531 522
e-mail: italemba@mbox.vol.cz


Velvyslanectví České republiky v Itálii
Ambasciata della Repubblica Ceca
Via dei Gracchi 322
Roma 00192
tel.: 0039/06/3609571
fax: 0039/06/3244466
e-mail: rome@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/rome
Obchodně-ekonomický úsek: e-mail: commerce_rome@mzv.cz


Konzulární jednatelství České republiky v Benátkách
Corte Contarina 1583/A
Venezia 30100
tel.: 0039041/5210383, 0039-335-6232250-mobil
fax: 0039041/5210319


Honorární konzulát České republiky v Palermu
Via Quintino Sella 76
90141 Palermo
tel.: 0039/091/336892
fax: 0039/091/8668076
e-mail: palermo@honorary.mzv.cz

Honorární konzulát České republiky Udine
Via San Francesco 34
Udine 33100
tel.: 0039/0432/509445
fax: 0039/0432/298126
e-mail: udine@honorary.mzv.cz


Generální konzulát České republiky Miláno
via G.B. Morgagni 20
Milano 20129
tel.:003902/29403007, 2940305
fax: 003902/29404401
e-mail: milan@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/milan


Honorární konzulát České republiky v Itálii
Via del Giglio 10
Firenze 50123
tel.: 0039055/284454
fax: 0039055/2382762
e-mail: florence@honorary.mzv.cz


Honorární konzulát České republiky Napoli
Corso Umberto I., 275
Napoli 80138
tel.: 0039/081/268784
fax: 0039/081/267336
e-mail: naples@honorary.mzv.cz


CzechTrade Miláno
Martin Holý
www.czechtradeoffices.com/Global?xml=/office/italy-milan
E-mail: milano@czechtrade.cz


České centrum v Itálii
Via Costabella, 28-32
00195 Roma
tel.: 0039-06-99705158
fax: 0039-06-99705158
e-mail: ccrome@czech.cz
web: www.czechcentres.cz/rome


České obchodní a kulturní centrum v Miláně
Via delle Azalee 6
20090 Buccinasco
Milan
tel.: 0039/2/488 525 204
fax: 0039/2/457 11 032