Základní informace
Rozloha: Kontinentální Francie se rozkládá na 551 602 km2.
Počet obyvatel: 60,7 miliónu Zhruba 80 procent bydlí ve městech a městských zónách. Paříž má 2,11 miliónu obyvatel, celá aglomerace 9,6 miliónu.
Národnostní složení: V zemi žije asi 5,5 miliónu cizinců.
Náboženství: Církev je od roku 1905 oddělena od státu; převažují katolíci, silně zastoupen je islám, žijí zde i protestanti a judaisté.
Administrativně-správní členění: 26 regionů (z toho 4 zámořské). Regiony se dělí na departementy, kterých je 100.

Vstup
Český občan může od 1. května loňského roku vstupovat a pobývat na území kontinentální Francie bez zvláštních omezení.
Při cestě do zámořských departementů (Francouzská Guyana, Martinik, Réunion, Guadeloupe) a na teritoriální území Saint-Pierre-et-Miquelon stačí předložit platný cestovní doklad nebo průkaz totožnosti.
Při cestě na francouzská zámořská území (Francouzská Polynésie, Nová Kaledonie, Mayotte, Wallis-et-Futuna a jižní území, tj. ostrovy Crozet, Nový Amsterodam, Saint-Paul a Kerguelen) je třeba mít cestovní pas platný ještě dva měsíce po opuštění francouzského území.

Doprava
Letecky se do Francie dostanete některou z pravidelných linek z Prahy do Lyonu nebo Paříže.
Společnost ČSA (www.csa.cz) nabízí zpáteční letenky do Paříže již od 3990 korun. Lety se vypravují obyčejně v sobotu tam a v pondělí zpět do Prahy. Létá se ale i v jiných dnech. Letenky lze zakoupit i jednosměrně. Ceny nezahrnují letištní a servisní poplatky.
Do francouzské metropole létá několik letadel denně. Spojení zajišťuje i francouzská společnost Air France (www.airfrance.com/cz).
Letenky lze získat také u společnosti Smart Wings. Nejlevnější zpáteční stojí cca 2000 korun plus letištní poplatky, které se pohybují kolem 1700 korun. Chcete-li však získat letenku za tuto cenu, je třeba ji koupit s velkým předstihem. Smart Wings nabízí i letenky s garantovanou cenou 4300 korun plus letištní poplatky. V sezóně létá společnost do Paříže denně, pozor ale, její letenky nelze stornovat.
Letenky lze zakoupit i u cestovních kanceláří.
Doba letu do Lyonu je 1,5 hodiny, do Paříže to trvá let o deset minut déle. Pokud chcete letět do jiných měst, musíte v Lyonu nebo Paříži přestoupit na vnitrostátní linky.
Při cestě do Francie můžete využít pravidelné autobusové spoje, které vás zavezou především do Paříže. Někteří soukromí dopravci jezdí ale pouze v letních měsících. Cesta z Prahy do Paříže obvykle vede přes Štrasburk a trvá 15,5 hodiny. Cena zpáteční jízdenky se pohybuje od 3900 do 4350 korun. Kdo si koupí jízdenku s dostatečným předstihem, může u některých cestovních kanceláří dostat slevu až 30 procent.
Do Francie je možné cestovat i pravidelnými vlakovými spoji, které jezdí každý den. Do Paříže lze jet přes Německo a Rakousko. Cesta trvá 18 až 20 hodin. Vlakové spojení z Prahy do Paříže stojí přibližně čtyři tisíce korun, je možné využít některých slev.

Pojištění
Český občan má nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči v případě ohrožení života nebo zdraví.
Doporučuje se však vyřídit si v Česku cestovní pojištění, které nabízí většina pojišťoven působících na našem trhu. Nabídka je opravdu pestrá. Cenové rozdíly nejsou nijak závratné, a tak je nejlepší obrátit se na silný pojišťovací ústav. Kolik zaplatíte za cestovní pojištění, závisí hlavně na délce a druhu cesty (turistické, pracovní, za účelem sportu) a věku pojištěného.
Ve Francii se lékařské ošetření platí rovnou lékaři, který vystaví potvrzení o ošetření, tzv. Feuille de Soins. Počítejte s finanční spoluúčastí, například při běžném zdravotním ošetření zaplatíte ve Francii 30 procent a při ošetření zubů plnou cenu. Pro úhradu nákladů je pak třeba se s tímto potvrzením obrátit na příslušnou zdravotní pojišťovnu v ČR. V případě nemocničního ošetření se nemusí v hotovosti hradit nic kromě předepsané spoluúčasti. Informace lze získat v Centru mezistátních úhrad v Praze: www.cmu.cz.

Bezpečnost
V Paříži a dalších velkých městech, a především ve středomořské oblasti je třeba dát pozor na krádeže.
Není vhodné nechávat doklady a cenné věci na pláži nebo v zaparkovaných autech. Nedoporučuje se také nocovat na pláži nebo na parkovišti - hrozí nebezpečí přepadení. V případě okradení lze volat na telefonní číslo pomoci obětem krádeže : 0810 098 609.

Pracovní a prodejní doba
Obvyklá pracovní doba je od devíti do 19 až 20 hodin, ovšem s delší pauzou na oběd.
Obchody mají otevřeno od devíti do 19 až 20 hodin (pondělí až sobota). Některé malé prodejny mohou však mít zavřeno v době oběda mezi 12 a 14 hodinou a v pondělí. V neděli a o svátcích jsou obyčejně uzavřeny.
Existují ale výjimky. V týdnu mají velká nákupní centra či obchodní domy otevřeno o hodinu déle, tedy do 21 hodin. Supermarkety jsou otevřeny i v neděli, a to do 20 až 22 hodin.
Pozor, řada malých prodejen zavírá od poloviny července do poloviny srpna kvůli podnikovým dovoleným.
Lékárny mívají obvykle otevřeno od devíti do 19 nebo 20 hodin. Ve městech bývá alespoň jedna nonstop lékárna, jejíž adresu najdete na dveřích všech ostatních.

Nákupy
Paříž je hlavním městem módy. Prohlížet si výkladní skříně haute couture je zážitek, který k návštěvě francouzské metropole patří jako výstup na Eiffelovku, prohlídka Notre-Dame, návštěva Louvre nebo procházka po Mont-Martru.
Nejslavnější módní domy jsou v ulicích Avenue Montaigne (Yves Saint Laurent, Christian Dior), Faubourg Saint-Honoré (Hermes, Gucci) nebo des Saints-Peres (Versace, Sonia Ryckiel). Vedle těchto proslulých jmen se v Paříži už zavedla nová generace designérů jako Agnes B., Claudie Pierlot, Kenzo nebo Ventilo.
V obchodních domech Prin temps, Galeries Lafayette, Bon Marché, Samaritaine nebo BHV se nakupuje poměrně výhodně.
Levněji se dá nakoupit na předměstí Paříže na známém bleším trhu Port de Vanves a Port de Saint Quen.
Pařížskou specialitou jsou knihkupci a jejich stánky na nábřeží Seiny na ulici Saint-Michel. Prodávají zde starobylé knihy nebo publikace z druhé ruky, komiksy a staré pohlednice.
Za návštěvu určitě stojí pařížské tržnice, které jsou směsicí nejrůznějších barev a vůní. Jsou obvykle otevřeny pouze dopoledne, zato je jich téměř sedm desítek a dost se od sebe liší. Fascinující je květinová tržnice ležící na ostrově Ile de la Cité.
Každá čtvrť má svoji tržnici ve které vládne typicky pařížská přátelská atmosféra. Samozřejmě se dá dobře nakupovat i mimo metropoli. Obchody v ostatních francouzských městech se mohou bez obav srovnávat s pařížskou nabídkou.
Každé město či větší obec se může pochlubit i tržnicí, kde místní zemědělci prodávají své produkty.

Ceny
Jsou vyšší než v Česku.

Pro srovnání uvádíme některé ceny v Paříži:
Návštěva muzea: 7 až 9 eur
Sendvič: kolem 5 eur
Pizza: 8 až 10 eur
Káva: 1 až 2 eura, podle restaurace
Kompletní menu: 15 až 20 eur
Bageta: 0,80 eura
Pivo v baru: 2 až 4 eura
Lístek do kina: 9 eur

Jídlo
Jedním z největších národních pokladů Francie je bohatá a rozmanitá kuchyně.

Láskyplný vztah k jídlu je vidět nejen v restauracích po celé zemi, ale i na jídelních stolech v domácnostech. Francouzi také rádi o jídle celé hodiny hovoří.
Jde-li o jídlo, jsou opravdoví požitkáři. Pokud na ulici potkáte někoho, kdo se láduje za chůze, spolehněte se, že je to cizinec. U jídla se totiž zásadně sedí, nejlépe u velkého stolu s celou rodinou nebo partou přátel, a mluví se. I díky tomu se Francouzi nepřejídají. Neřeší, jestli je něco "light" nebo ne, ale konzumují všechno - v malém množství. Proto se na jejich postavě nepodepisuje fakt, že nezbytnou součástí opulentních večeří je dezert, a to jak sladký (moučník, jogurt, pudink...), tak slaný (například tučný, ale o to lahodnější sýr).
Mezi oblíbená jídla patří tournedos (steak plněný slaninou), gigot de présalé (pečené jehněčí) a bouillabaisse (oranžová provensálská rybí polévka s humřím masem, krevetami a mušlemi vařenými v bílém víně, kořeněná bobkovým listem, česnekem a olivami, zbarvená rajčatovou šťávou a šafránem).
Francouzi milují sýr, čemuž odpovídá také jeho nabídka. Mezi nejznámější patří Camembert, Brie, Roquefort a Reblochon. Jedno francouzské pořekadlo dokonce tvrdí, že dobré jídlo musí vždy končit dobrým sýrem. Informace o francouzských sýrech najdete na internetových stránkách www.artofcheese.com.
V zemi je evidováno neuvěřitelných 450 značek vína. V dobrých restauracích se podává vedle jídelního lístku samostatný vinný lístek. Pokud nejste odborníky, nebojte se zeptat číšníka, jaké víno se k vašemu jídlu nejlépe hodí. A pokud byste snad chtěli nastudovat předem, jaká vína pít, poslouží vám stránky www.masterofwines.com.
Budete-li ve Francii, jistě vám neuniknou krámky s nápisem Boulangerie, tedy jakési pekárny. Těch je v zemi více než 35 tisíc a právě jejich dveřmi proudí na stůl pochoutky longuet, boule, épi, ficelle a nejpopulárnější baguette. Všechny druhy pečiva je nutné jíst čerstvé, jinak se z nich stane obdoba našich gumových rohlíků.
Francouzské rodiny uctívají tradici nedělního oběda, který se často dlouho a s láskou připravuje. Pak si dávají zrovna tak na čas s jeho konzumací. Součástí oběda není jen výběr pokrmů a vín, ale často také živá diskuse o politice či dalších žhavých tématech.
Většinou se jedí tři hlavní jídla denně. Snídaně, obvykle mezi sedmou a devátou hodinou ranní, bývá lehká. Popíjí se káva nebo čaj a přikusuje se croissant nebo chléb s máslem a marmeládou.
Při obědě, mezi 12 a 14 hodinou, se naopak zpravidla téměř hoduje. Francouzi si na oběd vždycky nechávají dost času. Dávají si předkrm, hlavní jídlo, zákusek a kávu.
Večeře se podává kolem osmé hodiny večer. Kdo do té doby nevydrží nejíst, dá si odpoledne čaj nebo kávu a koláč či dort. Výběr restaurací zcela odpovídá těmto zvyklostem a je opravdu široký: - od malých rodinných hospůdek přes brasserie a čajovny až po proslulé labužnické "chrámy". K jídlu se vždy servíruje chléb a na stole nesmí chybět karafa s chladnou vodou.
Ve většině restaurací se podává jídlo od 12 do 15 hodin a od 19 do 23 hodin. Při placení je běžné nechat spropitné pět až deset, někdy i patnáct procent z celkové útraty.
Během dne je možné se kvalitně najíst v občerstveních, brasseriích a bufetech. Pekárny a samoobsluhy otevírají už v sedm hodin ráno a zavírají až v 19 nebo i později. V neděli a o svátcích mají obvykle zavřeno.
Kompletní informace o francouzské kuchyni i vínu včetně receptů najdete na adrese www.vins-gastronomie.com.

Městská doprava
Paříž a některá další města mají dobře fungující systém hromadné dopravy.
V šesti městech (Paříž, Lille, Marseille, Lyon, Toulouse a Rouen) jezdí metro, které doplňují městské autobusy. Metro je v provozu od 5.30 do 0.30 hodin a ve špičce jezdí každé dvě minuty. Jízdenky koupíte u vchodu nebo v prodejnách tabáku. Městské autobusy jezdí většinou od 6.30 do 21 hodin. V Paříži je autobus v provozu celou noc, jedná se o tzv. Noctambus. Když je stanice prázdná, je zapotřebí dát řidiči znamení.
Tramvaje jezdí ve čtyřech městech (Grenoble, Saint-Etienne, Štrasburk a Nantes). Jsou levné, ale řádí v nich kapesní zloději.
V Paříži je metro nejrychlejším způsobem cestování. Má 15 tras a 300 stanic.
Na vzdálenější předměstí metropole jezdí RER (regionální expresní síť) a vlaky francouzských drah SNCF. Přicestujete-li do Paříže letadlem, přistanete buď na letišti Roissy-Charles de Gaulle (25 km severně od centra), nebo Orly (14 km jižně). S centrem jsou obě spojena kyvadlovou dopravou.
Jízdenky a plánky MHD jsou v Paříži k dispozici ve všech stanicích metra. Dopravní schéma se zdarma rozdává i na nádražích RER.
Paříž je rozdělena do osmi pásem. Ceny jízdenek jsou od 1,40 eura. Děti od čtyř do 10 let platí polovic, ty nejmladší jezdí zadarmo. Pro turisty se prodávají denní až pětidenní jízdenky, které platí v celé MHD.
Informace o pařížské hromadné dopravě lze najít na adrese www.ratp.fr.

Taxi
V Paříži je téměř 15 tisíc taxíků. Dají se zastavit na ulici, najít na stanovišti nebo objednat:

Taxi G7: 01 4739 4739
Taxis Bleus: 08 9170 1010
Aéro Taxi (na letiště): 01 4739 0147
01 Taxi: 01 4917 0101
Alpha Taxi: 01 4585 8585
Ceny taxislužeb po celé Francii jsou na webových stránkách: www.artisan-taxi.com.

Autopůjčovny
V zemi je jich hodně. Seznam najdete v místě pobytu v turistických informacích.

Velké autopůjčovny mívají zastoupení u nádraží a letišť. Pokud si chcete auto rezervovat před odjezdem do Francie, můžete kontaktovat mezinárodní půjčovny se zastoupením v Česku: www.alamo.cz, www.avis.cz, www.europcar.cz, www.budget.cz, www.hertz.cz.

Hotely
Francouzské hotely jsou rozděleny do šesti kategorií: bez hvězdičky, 1*, 2*, 3*, 4* a 4*L (luxusní).

Ceny pokojů musí být podle zákona vyvěšeny před hotelem i v pokojích. Obvykle jsou v hotelech dvoulůžkové pokoje, za postel navíc a za snídaně se připlácí.
Nejnižší ceny a výhodné nabídky poskytuje rezervační servis Hotel Club: www.hotelclub.net/hotel/reservations/France.htm.

Internet
Většina hotelů nabízí přístup na internet, obvykle však dost drahý.

Ve většině měst a obcí jsou ale internetové kavárny.

Svátky
Pevnými svátky jsou 1. leden, 1. květen, 8. květen, 14. červenec (Národní den - celá země slaví dobytí Bastily), 15. srpen, 11. listopad a 25. prosinec, pohyblivými svátky jsou Velikonoční pondělí, Svatodušní svátky, Nanebevzetí Páně a Všech svatých.

Důležitá telefonní čísla
15 - lékařská první pomoc
16 - námořní pomoc
17 - policie - pohotovostní služba
18 - hasiči
SOS Médecins (Paříž - pohotovost lékařská): 147 077 777 nebo 820 332 424
SOS Dentistes (Paříž - pohotovost zubní): 143 375 100
Telefonování na účet volaného do Česka 0800 990 421.
Telefonní čísla ve Francii se skládají z 10 číslic. Předvolba je 0033. V zemi působí tři mobilní operátoři, mobilní telefony českých operátorů se dají bez problémů používat. Veškeré tarify a předvolby najdete na adrese: www.francetelecom.fr.

Média
Jedinou frankofonní světovou tiskovou agenturou se 110 úřady po celém světě je AFP (www.afp.com).

Ve Francii vychází více než sto deníků. Většina z nich je v soukromých rukou a nemá vazby na žádné politické strany.
Hlavními celonárodními deníky jsou le Monde (www.lemonde.fr), le Figaro (www.lefigaro.fr) a Libération (www.liberation.com).
V zemi vysílá více než 130 televizních stanic: pro cizojazyčné diváky jsou zajímavé France 2 (www.france2.fr), France 3 (www.france3. fr), TF 1 (www.tf1.fr), M 6 (www.m6.fr).
Rozhlasové veřejnoprávní stanice jsou sdruženy v národní společnosti Radio France (www.radiofrance.fr). Nejposlouchanější je Radio France Internationale (RFI) (www.rfi.fr).


Doprava - užitečné adresy
www.seafrance.com - doprava po moři
www.voyages-sncf.com, www.raileurope.com - vlaková spojení
www.eurolines.com - autobusová spojení
www.adp.fr, www.aeroport.fr - letecká spojení

Ubytování - webové adresy
www.abritel.com - vyhledávání ubytování (v několika světových jazycích)
www.avignon-et-provence.com - nabídka ubytování v Avignonu a Provence
www.europe-hotels.com/France - přehled hotelů v jednotlivých městech
www.yayfrance.com - přehledný server při vyhledávání hotelů v jednotlivých městech, u hotelů je uvedena cena a k dispozici jsou i jejich fotografie
www.turquoise.co.uk/Paris - možnost výběru hotelů v Paříži podle jednotlivých částí města
www.parishotel.cz - nabídka hotelů v Paříži
www.hotels.fr - vyhledávač hotelů podle data
www.france.hotelsfrance.com/us/index.php - vyhledávání hotelů podle jednotlivých regionů
www.lodgingfrance.com - vyhledávač hotelů, jsou zde i nabídky slev
www.travelnow.com/hotels/searchframe.jsp - vyhledávač hotelů, a to nejen ve Francii

Pétanque - opravdu přesné koule
Na plážích, v centrech měst, v parcích. Všude stojí Francouzi a s velkým zaujetím provozují podivnou zábavu s kovovými koulemi. Ano, uhodli jste, řeč je o hře zvané pétanque, která se ovšem nehraje tak dlouho, jak si kdekdo myslí.
Jules Le Noir žil na přelomu předminulého a minulého století a trpěl revmatismem. Miloval přitom hru nazývanou Jeu provencale. Při ní se ovšem musely koule házet až dvacet metrů, což vyžadovalo značnou fyzickou námahu. Rozhodl se proto, že vymyslí lehčí variantu. Nejprve s ním hráli ze solidarity jeho přátelé, později se jim hra začala líbit. A Petanque začal své tažení po Evropě.
Jak se v poslední době zdá, tato zábava jižních oblastí, kde se za často panujícího vedra nedá téměř nic jiného dělat, se usadila i v Česku. Stačí najít vhodný plácek a téměř každý může ukázat, co v něm je - jen hodit kouli blíž k cíli než ostatní.
Kdo má zájem o bližší informace, může se podívat na následující webové adresy:
http://petanque.cstv.cz - řada informací o pétanque v Česku a pravidla hry
http://www.petanque.org - mezinárodní informace
http://www.clicquot.com/entertaining/games/vcpetanque/game.html - možnost zahrát si petanque virtuálně


Užitečné adresy:
www.caramba.cz/page.php?PgID=369 - vyhledávač Caramba. Lze na něm najít rozsáhlý přehled kontaktů na jednotlivé regiony, informace o ubytování, cestování, francouzské kuchyni a vínu, kultuře, slavnostech a festivalech, kontakty na některé cestovní kanceláře a další adresy, kde lze najít mapy, cestopisy, informace o počasí či zábavných parcích.
www.franceguide.com, www.tourisme.fr, www.paris-touristoffice.fr - turistické informace
www.monuments-france.fr - detailní přehled o francouzských památkách


Důležité kontakty
Velvyslanectví České republiky ve Francii
Ambassade de la République Tcheque
15, Avenue Charles Floquet,
Paris, 75007
tel.: 0033 1 4065 1300, sekretariát 4065 1301,
fax: 0033 1 4065 1313,
OEÚ - 4065 1316
e-mail: paris@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/paris
České centrum ve Francii
Centre Tcheque, 18, rue Bonaparte,
Paris 75006
tel.: 0033 1 5373 0022 (25)
fax: 0033 1 5624 8773
e-mail: ccparis@czech.cz
web: www.centretcheque.org

Konzulární jednatelství České republiky
Hotel le Roma, 85 chemin du Pont Albertin,
Albertville7320
tel.: 0033 4 7932 9161
(pouze sezónní provoz)
nepřetržitá konzulární služba 0033 6 8870 6460

Résidence Pierre et Vacances,
City Prado, 46, rue des Mousses, Marseille
13008
tel.: 0033 4 9122 9704
- přímá linka 0033 4 9122 9700
nepřetržitá konzulární služba 0033 6 7609 8736
fax: 0033 4 9122 9704 přímá linka,
0033 4 9122 0910
Konzulární obvod: regiony Provence-Alpes-Cote d'Azur, Languedoc-Roussillon, Midi-Pyrénées a Korsika

7, rue des Vicaires, Lille
59000
tel.: 0033 3 2042 8434
fax: 0033 3 2015 0657
e-mail: lille@honorary.mzv.cz
Konzulární obvod: území krajů Nord-Pas-de-Calais a Picardie
13, allée des Tanneurs, Nantes
B.P. 74018
44040
tel.: 0033 2 4047 2421
fax: 0033 2 4047 2487
e-mail: Nantes@honorary.mzv.cz
Konzulární obvod: regiony Pays-de-la-Loire a Bretagne (departementy Cotes-d'Armor, Finistere, Ille-et-Vilaine, Loire-Atlantique, Maine-et-Loire, Mayenne, Morbihan, Sarthe, Vendée)

4, bld Eugene Deruelle, Lyon 69427 tel.: 0033 4 7862 2324
fax: 0033 4 7895 7398
e-mail: Lyon@honorary.mzv.cz
Konzulární obvod: region Rhone-Alpes (departementy Ain, Ardeche, Drome, Isere, Loire, Rhone, Savoie, Haute-Savoie)

Velvyslanectví Francouzské republiky
Velkopřevorské nám. 2
118 00 Praha 1
tel.: 251 171 711
fax: 251 171 720
e-mail: ambafrcz@mbox.vol.cz
adresa: www.france.cz