Základní údaje o Indii
Populace: 1,1 miliardy (2005)
Hlavní město: Dillí
Rozloha: 3,1 miliónu čtverečních kilometrů
Jazyky: hindú, angličtina a sedmnáct dalších oficiálních jazyků
Většinové náboženství: hinduisté 80,5 %, muslimové 13,4 %, křesťané 2,3 %, síkhové 1,9 %, ostatní 1,9 %
Průměrná délka života : 62 let (muži), 65 let (ženy)
Věková struktura: 0 - 14 let 31,2 %, 15 - 64 let 63,9 %, 65 let a starší 4,9 %
Přehledné informace o Indii najdete také na adrese www.export.cz v sekci teritoriální informace či www.wikipedia.cz.

Víza
Ke vstupu do země je třeba cestovní pas opatřený platným indickým vízem. Časová platnost pasu by měla být ještě alespoň šest měsíců ode dne vstupu do Indie.
Vízum lze získat na velvyslanectví Indie na adrese Valdštejnská 6, Praha 1, 118 00, tel.: 257 320 255, 257 320 260, 257 320 266, 257 320 258. Příjem žádostí: Po - Pá 9 - 12 hod. Nutné je předložit: 2x vyplněný formulář, 2x foto, platný pas, kopii vystavené letenky. Vyřízení žádosti trvá asi sedm dní a stojí 1600 korun.
Formuláře na vízum se dají stáhnou na adrese: http://indie.sletenkou.cz/indie-viza.html. Ve vyhledávačích lze najít i další adresy s formuláři.
V žádném případě není možné obdržet indické vízum na hraničním přechodu na letišti v Dillí. Aktualizované informace jsou k dispozici na internetových stránkách zastupitelského úřadu ČR v Dillí www.mzv.cz./newdelhi v sekci vízové a konzulární informace.
Informace o vízech najdete také na adrese Ministerstva zahraničních věcí ČR www.mzv.cz v sekci Encyklopedie - abecední přehled států, Indie, sekce cestování, podrubrika Indie. Na této adrese získáte obsáhlý přehled informací ohledně víz, celních a devizových předpisů a také užitečná telefonní čísla.
Praktické turistické rady v anglickém jazyce najdete na adrese www.nic.in.
Důležité jsou informace o předložení očkování proti žluté zimnici cestujícími, kteří v šesti dnech před vstupem na území Indie navštívili nebo jen tranzitovali přes Afriku, Jižní Ameriku nebo Papuu Novou Guineu. Cestující s vízem na dobu ročního a delšího pobytu musí na požádání kontrolního orgánu předložit potvrzení o negativním vyšetření na přítomnost viru HIV v organismu.
Na adrese www.mzv.cz jsou i informace o prodlužování víz, udělování povolení k pobytu a vydávání nových víz.

Vstupní podmínky
Na hraničním přechodu je cizinec povinen vyplnit formulář, jehož první část slouží ke statistickým a evidenčním účelům a druhá část jako celní a devizové prohlášení. První se odebírá u pasové kontroly, druhá se odevzdá celníkům.
Na letišti po příletu do Indie jsou zavazadla přijíždějící na pásu volně k dispozici a může je odnést kdokoli, aniž by někdo příslušnost zavazadel kontroloval. Pokud zavazadlo daným letem nedorazilo, je potřeba vyžádat si od celníků tzv. landing certificate. Jinak by cestující do prostor letiště vůbec nebyl vpuštěn. Vykládání zavazadel někdy zabere i hodinu.
Všichni občané České republiky, kteří pobývají v Indii déle než 180 dní, by měli požádat o potvrzení o výjimce z daně z příjmů, tzv. Income Tax Clearance Exemption Certificate, a to u finančního úřadu (Foreign Section of Income Tax Department) v Dillí, Bombaji, Kalkatě nebo Madrásu. Toto potvrzení, resp. potvrzené daňové přiznání, může být požadováno při odjezdu ze země.
Do některých oblastí v Indii je vstup cizincům zakázán. Přehled najdete na adrese www.mzv.cz./newdelhi.

Dovoz a vývoz
V letištních halách existují dva východy, zelený (Green Channel), když nemáte nic k proclení, a červený (Red Channel), když se na vás vztahuje celní povinnost.
Veškeré potřebné informace o omezení dovozů a vývozů najdete na adrese www.mzv.cz./newdelhi.
Podstatné je, že cestující musí dovoz peněz nad pět tisíc dolarů a šeků nad deset tisíc dolarů či jiných cenností ohlásit písemně na předepsaném formuláři Currency Declaration Form, který je možno obdržet u celní kontroly.

Měna
Oficiální měnou je indická rupie 1 INR = 100 paisů (Paisa).
Dovoz rupií je ze zákona zakázán, zpravidla ale není postihován. Cizí měna může být vyvezena maximálně v té hodnotě, v jaké byla dovezena. Také vývoz indické měny je zakázán.
Povinná výměna valut neexistuje. Měnit hotovost mimo banky nebo registrované směnárny je protizákonné, zpravidla ale není postihováno. Měnit peníze na černém trhu se však nedoporučuje, zejména ne z místní měny na americké dolary, neboť v Indii obíhá velké množství padělaných dolarových bankovek.
Navíc výměna na černém trhu přináší jen nepatrně vyšší hodnotu než při úřední výměně valut. Rupie je totiž volně směnitelná, takže její kurs určuje trh, a ne administrativní opatření vlády.
Bezproblémová je výměna amerických dolarů. Ostatní světové měny je možné měnit jen ve velkých městech. Nezřídka jsou ale vyžadovány v takovém případě nové bankovky s ochranným proužkem. Pozor, výměna českých korun za rupie není v Indii možná.
První směnu je vhodné uskutečnit na letišti. Bankomaty jsou především ve velkých městech a turistických střediscích, ale nelze na ně vždy spoléhat (někdy nefungují). Pracují na stejném principu jako u nás. Jejich síť ale není tak rozsáhlá jako například v Thajsku.
Platební karty jsou přijímány ve všech turistických centrech, sotva však uspějete v laciném hotelu či restauraci. Nejspolehlivější jsou Visa či MasterCard (nelze je však uplatnit na Andamanských ostrovech). Výhodně získáte peníze z karty v kanceláři Thomas Cook, v Bank of Baroda či v Central Bank of India v hotelu Ashok v Dillí. Bonus dostanete i při použití American Express.
Obecně platí, že pro cesty do menších měst a na venkov je lepší mít dostatečnou zásobu hotovosti. V případě nedostatku peněz existuje několik způsobů rychlého finančního transferu z České republiky do Indie (například služby Western Union či American Express).
Výměna cestovních šeků (American Express, Citibank, Thomas Cook) má výhodu při eventuální ztrátě nebo odcizení. Důležité je uschovat pečlivě potvrzení o směně, může být vyžadováno při zpětné výměně nespotřebovaných rupií za valuty při odjezdu z Indie. Také při nákupu letenek, jízdenek na vlak i jiných služeb mohou být od cizinců požadovány dolary, a pak je potvrzení nutno předložit.

Kdy cestovat do Indie
Vhodná doba pro návštěvu Indie je od listopadu do března. Po této době nastává horké léto (vhodné pro cesty do hor), kdy se denní teploty pohybují mezi 40 a 50 stupni Celsia ve stínu. V dubnu až červnu, kdy je suché a horké počasí, je vhodné navštívit Himálaj, Kašmír a hory jižní Indie.
Přibližně v polovině června začíná období monzunových dešťů, které trvá do září. Na mnoha místech dochází k záplavám a doprava je nezřídka ochromena.

Jak se dostat do Indie
Letecké spojení z Prahy Ruzyně vám pomohou najít vyhledávače, například www.e-letenky.cz/, www.euroletenky.cz/ nebo www.letenky-levne.cz/lety/lety.html.
Ceny zpátečních letenek se značně liší podle vybrané letecké společnosti a cestovní třídy. V turistické třídě se obyčejně pohybují od přibližně 14,5 tisíce korun až do téměř 23 tisíc korun (bez letištních poplatků). Objevují se ale i aktuální nabídky levnějších letů, například společnost Aeroflot nabízela koncem ledna letenku do Dillí nebo Bombaje za 13 700 korun. Let přes Moskvu s přestupem je ostatně oblíbenou a cenově příznivou trasou.
Letenka v business class může vyjít na téměř 35 tisíc korun a při započtení letištních poplatků na 37,5 tisíce. Letištní poplatky se zpravidla pohybují mezi 2500 a 2800 korunami.
Výběr nabídek leteckých společností je obrovský a cenové možnosti nepřeberné. Většina letadel dorazí do Indie v časných ranních hodinách.
V Praze existuje i celá řada agentur, které najdou požadované spojení podle data a ceny.

Silniční doprava
V Indii se jezdí vlevo. V praxi má ale většina řidičů tendenci držet se ve středu vozovky. Jsou zde totiž časté silnice s jedním, a to středním asfaltovým pruhem, a po stranách je jen štěrkový nebo písčitý povrch. Při setkání s protijedoucím vozidlem se menší vozidlo uchýlí na stranu. Pro cizince je ale lepší středem vozovky nejezdit. Předjíždí se, jak se dá, a za všech okolností, a to i před zatáčkou nebo před vrcholem kopce.
Vozidla bývají ve špatném stavu, ale houkačka vždy musí fungovat a má přednost před brzdami. Bylo zjištěno, že průměrný řidič použije houkačku 10 až 20krát během každého ujetého kilometru.
Na silnicích bývají často zpomalovací pásy, a to i tehdy, kdy to člověk nečeká. Při rychlejší jízdě může dojít k nečekanému otřesu. Zvlášť nebezpečná je jízda v noci, kdy řidiči mají ve zvyku střídat oslňující dálkové světlo s úplným vypnutím. Na silnici se také potulují osamocené krávy a neosvětlené povozy.
Každým rokem v Indii umírá na silnici 70 tisíc lidí. Častou obětí jsou chodci, protože řidiči si myslí, že silnice je především jejich.
Obvyklé značky a hlavně ukazatele, na které je evropský řidič zvyklý, většinou chybějí. Pokud chce někam dojet, musí se často ptát.

Autobusová doprava
V Indii existuje poměrně hustá autobusová síť soukromých i státních společností. Její použití je relativně levné, ale vzhledem ke stavu silnic a přeplněnosti autobusů není tento druh cestování příliš pohodlný. Přední část autobusu bývá neoficiálně vyhrazena pro rodiny a ženy bez doprovodu. Je nutno věnovat pozornost balení zavazadel, neboť ta se přepravují na střeše autobusu. Hrozí proto i jejich ukradení.

Ubytování
Obsáhlé informace od ubytování přes nabídky cestování, přehledy restaurací až po informační centra najdete na kompletním přehledu turistických centrál v jednotlivých indických svazových státech: http://goidirectory.nic.in/tourism.htm.
Ubytování v nižších cenových kategoriích je dost nekvalitní. Pětihvězdičkové drahé hotely jsou naproti tomu v obvyklém standardu, ale vyskytují se jen ve velkých městech a v turistických střediscích.
Ubytovací zařízení hotelového typu jsou vůbec soustředěna především ve větších městech a známých turistických centrech. V přírodních rezervacích a v horách jsou častější bungalovy. Ceny v hotelích se pohybují ve stovkách dolarů, platby by měly být uskutečněny ve volně směnitelné měně.
V hotelu není třeba mít obavy z jídla. Hlavním problémem je voda. V zásadě nelze věřit žádné podávané vodě. Jedinou dobrou vodou je převařená - a jistota, že tomu tak skutečně je. To se týká i ledu. Proto lze doporučit pouze balenou vodu, limonády a pivo. Alkohol, který leckterý turista považuje v Indii za prevenci, je k dostání zpravidla jen ve zvláštních k tomu účelu zřízených prodejnách nebo ve vybraných restauracích.

Kde vyhledat hotely
Rozsáhlý seznam hotelů v indických městech spolu s řadou dalších informací, jako je nabídka atraktivních festivalů či módních přehlídek a informací o památkách, najdete na adrese www.indiaprofile.com/
Stránka nabízí přehledný seznam stovek hotelů v jednotlivých indických městech. Příjemné jsou zvýrazněně uváděné ceny hotelů, které jsou abecedně seřazeny: www.asiarooms.com/india/
Přehled hotelů řetězce Heritage: www.indiaprofile.com/
Vyhledávač hotelů podle různých kritérií - podle měst, kategorií či názvu hotelu: www.fhrai.com/hotelsrch.asp
Přehled hotelů, výhodou je fotografické znázornění a rozsáhlá informace o podmínkách ubytování (hotel se rezervuje jen přes internet: www.india.travelmall.com/
Vyhledávač hotelů, výhodou je fotografické znázornění interiérů i mapka polohy hotelu v jednotlivých městech: http://india-hotelguide.com/index.htm?GIN
Vyhledávač hotelů, nabízí také turistické informace o místě pobytu: www.indianholiday.com/
Vyhledávač hotelů, přehledný a informativní: www.southtravels.com/asia/india/index.html

Restaurace, nákupy
Jídla a nápoje jsou v mezinárodních hotelích poměrně drahé. V Indii je však řada dobrých místních restaurací na slušné hygienické úrovni, které podávají jídla srovnatelné kvality za mnohem nižší ceny. Ty jsou v průměrných restauracích dokonce nižší než u nás.
Ceny základních potravin jsou srovnatelné s cenami v Česku. U balených potravin jsou státem stanoveny maximální maloobchodní ceny, které se mohou v jednotlivých svazových státech lišit. Maximální cena je vytištěna na obalu. Dovážené zboží je však předražené.
Až na výjimky neexistují obchody typu supermarket. Letenky, jízdenky na vlak a některé další služby mohou cizinci koupit pouze za dolary nebo musí předložit doklad z banky o směně valut na rupie.
Typických suvenýrů si můžete v Indii koupit mnoho: hedvábí, šperky, ručně tkané koberce, kožené výrobky, oblečení, ručně řezané výrobky ze dřeva či malované obrázky s indickou tématikou.

Spropitné
V Indii není obvyklé, nicméně při placení bude velmi uvítáno. V luxusních hotelích a restauracích je zpravidla připočítáno automaticky k ceně (asi 10 procent). Měli byste počítat se spropitným pro najaté řidiče a průvodce. Zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy chrámu. Hojně je rozšířeno tzv. bakšišné, které není až tak spropitným jako spíše poplatkem za řádný a hladký průběh služby.

Telefon, e-mail
V Indii neexistují klasické telefonní budky, telefon je vždy obsluhován. Je dostupný prakticky všude, nejčastěji v obchodech nebo v restauracích. Telefon je označen černým nápisem na žlutém podkladě: STD pro meziměstské a ISD pro mezinárodní hovory. Soukromé telefonní stánky na ulici jsou často vybaveny i faxem.
Při telefonování z hotelu je třeba počítat s poměrně velkými poplatky, a proto je vhodné si nejprve zjistit tarify.
Ve větších městech je rozvinutá síť několika mobilních operátorů, roaming s českými operátory je ve většině turistických oblastí bezproblémový. Při delším pobytu se doporučuje zakoupení místní SIM karty. Je třeba si ověřit, kde všude má místní operátor pokrytí signálem. Sazby mohou být někdy vysoké, naskakují po několika tónech.
Internet je dostupný v turistických oblastech a větších městech. Připojit si notebook je možné v každém dobrém hotelu buď modemem, nebo místní sítí. Obyčejně mohou tuto možnost využít i návštěvníci, kteří nejsou ubytováni v hotelu. Pro připojení k internetu si lze zakoupit předplacenou kartu.

Taxi
V taxislužbě platí oficiálně fixní ceny stanovené místní vyhláškou. Taxikáři je však nedodržují a po cizincích žádají sumy několikanásobně vyšší. Lze doporučit zaplacení ceny předem u označených přepážek. Tento systém funguje na mezinárodních indických letištích.
Po dopravě z letiště už je ale návštěvník ztracen a při dalším použití taxi zaplatí "cizineckou daň". Taxametry bývají ve výbavě, ale nelze od nich očekávat správné nastavení. Dobré je zeptat se místních lidí, za jakou cenu se lze do žádaného místa taxíkem dostat. Během cesty je dobré sledovat na mapě cestu, neboť se nezřídka stává, že taxikář jede jiným směrem, než by měl. I tak jsou ale taxíky podstatně lacinější než v Česku.
Autorikša je hlučné tříkolové taxi pro dvě osoby. Jízda je romantická, dobrodružná a laciná, nákladově poloviční oproti normálnímu autu. V Indii se využívají i cyklorikši.Ve velkých městech mizí, mají ale své místo ve starém Dillí či v Kalkatě a v menších obcích. Cenu je třeba vyjednat předem, očekávání řidiče od cizince bývají ale vysoká. Cena se v Dillí pohybuje přibližně kolem 0,25 eura za kilometr. Z hlediska bezpečnosti je však lepší jet automobilem.

Železnice
Vlak je králem indické dopravy. Železniční síť je čtvrtou největší na světě s délkou více než 60 tisíc kilometrů. Každý den přepravují vlaky přes deset miliónů pasažérů.
Během monzunů je cestování někdy problematické, silné deště mohou zaplavit tratě.
Železniční doprava má vysokou nehodovost a ve vagónech je hlava na hlavě. Doporučuje se cestovat expresními vlaky, jejichž průměrná cestovní rychlost dosahuje 50 km/hod. oproti 27 km/hod. osobních vlaků. Nejvyšší úroveň mají superrychlé vlaky Rajdhani Express a Shatabdi Express, kde cestovní rychlost dosahuje až 130 km/hod.
Rozdíl v cenách různých tříd je dramatický. Jízdné v 1. třídě s klimatizací může být trojnásobné oproti jízdnému ve stejné třídě bez klimatizace. Doporučuje se využít možnosti zakoupení zlevněného jízdného pro cizince. Jde o tzv. Indrail Passes, které jsou k dostání na letištích a hlavních nádražích a u větších cestovních kanceláří, a to na neomezený počet cest s platností až 90 dní ve třech třídách. Pro cizince bývá na většině velkých nádražích vyčleněna přepážka. V Indii však existují problémy s rezervací, jízdenky je vhodné zakoupit předem.

Letecká doprava
Nejbezpečnějším druhem dopravy v Indii je doprava letecká. V zemi existuje mnoho soukromých leteckých společností a dvě státní: Air India a Indian Airlines. Ceny jsou regulovány státem, pro cizince platí vyšší ceny než pro Indy. U různých leteckých společností stojí letenka na stejnou linku přibližně stejně. Jako nejlepší byla několikrát za sebou vyhodnocena indická letecká společnost Jet Airways. Společnost Indian Airlines nabízí zase cizincům za 500 dolarů službu Discover India, což je okružní letenka, s níž je možné libovolně cestovat po Indii během 21 po sobě jdoucích kalendářních dnů. Podmínkou je, že se člověk vrátí do místa, ze kterého vyjížděl.

Pronájem aut
V Indii není pronájem automobilů příliš rozšířen. Problémem je také nekvalitní povrch vozovek a nebezpečný provoz na silnicích. Vhodnější je pronájem auta s řidičem, což lze domluvit v hotelu. Pak je zpravidla dvojí možnost: buď one-way, nebo running trip. Cenově je výhodnější druhá varianta, která předpokládá návrat do místa výjezdu. V případě skupinky čtyř osob se může vyplatit tzv. long-distance trip, kdy se při denním ujetí 250 km účtuje paušál a pak každý kilometr navíc. Lze dohodnout i různé kombinace. Pronájmem aut se zabývají například společnosti Budget nebo Hertz, ale i řada dalších mezinárodních firem. Půjčení auta s řidičem v Dillí stojí například u mezinárodní společnosti Hertz od 25 eur na den.

Zdravotnictví
Indie má síť soukromých i státních zdravotnických zařízení. Státní jsou sice bezplatná, ale ošetření je často nekvalitní. Nemocnice odpovídající evropskému standardu lze nalézt jen v největších městech.
Soukromá zdravotnická zařízení vyžadují zaplacení úkonu ihned po jeho provedení, ať již jde o první pomoc, drobné ošetření nebo náročnější operaci. Pozor! Zahraniční zdravotní pojištění zpravidla není akceptováno. Navíc je nutné se vybavit hotovostí, přijímání kreditních karet je spíše výjimkou.
Před odjezdem do Indie se doporučuje očkování. Problémem cizinců bývají průjmová onemocnění. Doporučuje se proto pít jen nápoje z uzavřených lahví či krabic. Některé informace o zdravotnictví a očkování najdete na adrese www.mzv.cz./newdelhi nebo www.cestovatele.cz/nemoci.

Některá specifika
Alkohol je k dostání pouze ve zvláštních k tomu účelu zřízených prodejnách nebo ve vybraných restauracích. V indickém svazovém státě Gudžarát je dokonce zavedena přísná prohibice.
Je třeba počítat s drobnou i velkou korupcí. Důvodem potíží s úředníky či policisty může být jejich touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným spropitným.
Dodávka elektřiny je v Indii velký problém a v některých venkovských lokalitách není ani zavedena. Výpadky proudu jsou každodenním jevem, a tak indické domácnosti zpravidla nejsou vybaveny chladničkami. Elektrické napětí je 220 V, 50 Hz.
Místní turistické brožury a materiály jsou značně zkreslující, často obsahují zastaralé a neúplné údaje.
Indové se nerozčilují. Na žádosti odpovídají kladně, na stížnosti No problem. Dávat bakšiš žebrákům na ulici ve městě se nedoporučuje.
Indický čas se liší od středoevropského o 5,5 hodiny.

Bezpečnost
Indie je pro Evropany poměrně bezpečná země. Vyskytují se ale místa, kde mohou nastat problémy. Nedoporučuje se například cestovat do Kašmírského údolí v indickém svazovém státě Džammú a Kašmír.
Ženy by měly být opatrnější v Goi a v Rádžasthánu a nechodit osamoceně na pláž v noci. Rádžasthán je muslimský stát a ženám se doporučuje střídmější oblečení. Obecně platí, že žena bez doprovodu je středem pozornosti a její cestování v oblastech, které nejsou turisticky zavedené, je netypické, ba neobvyklé.
V Indii počítejte i s nebezpečím okradení. K největšímu počtu krádeží dochází v levných hotelích, ve vlacích a při pouliční směně valut. Nejdůležitější cennosti je lepší uložit v hotelovém sejfu. Pas je ale lepší mít vždy u sebe.

Svátky a oslavy
Indie je známá množstvím festivalů a oslav. Začínají světskými lednovými oslavami Dne republiky s barvitými procesími se slony a vojenskými přehlídkami. Jedním z nejvýznamnějších hinduistických svátků v únoru je Holi, kdy se na severu subkontinentu slaví konec zimy. Lidé se polévají barevnou vodou a pomazávají červeným práškem.
Desetidenní šíitský festival Muharram připomíná umučení Mohammedova vnuka. Festival Kumbh Mela zase oslavuje starodávný souboj mezi bohy a démony o džbánek (kumbh).
Velkolepou podívanou je i cesta gigantického chrámového kočáru Lorda Jagannatha v Puri na přelomu června a července. Druhou sobotu v srpnu si můžete užít závody hadích lodí Nehru Cup v Alappuzha ve státě Kérala.
Festival Ganesh Chaturthi na přelomu srpna a září je věnován oslavám populárního boha se sloní hlavou Ganeše a je slaven zejména ve státě Maháráštra. Při pětidenních oslavách se budují svatyně, odpalují se rakety, hliněné sošky se ponořují do řek či moře a každý se snaží vyvarovat pohledu na měsíc. V září a říjnu můžete vidět festival bohů v Kullu. V listopadu probíhá velbloudí festival v Pushkaru v Rádžasthánu. Je jednou z nejveselejších hinduistických slavností, kdy hlavní roli při oslavách množství bohů hrají sladkosti, olejové lampy a dělbuchy.
Státní svátky - dny volna
26. 1. - Den republiky
15. 8. - Den nezávislosti
2. 10. - Gandhi Jayanti
Pokud se chcete dozvědět něco o indickém tradičním oblečení, můžete tyto informace najít na www.sari.cz.

Úřední hodiny
Banky: Po - Pá 10.00 - 14.00, So 10.00 - 12.00.
Úřady: Po - Pá 09.30 - 12.00, 15.00 - 17.30
Pošta: Po - Ne 09.30 - 20.00
Většina institucí a firem má dlouhé polední pauzy, v bankách pak přijímají poslední transakce na výměnu šeku zhruba 30 minut před zavírací dobou.

Důležitá telefonní čísla
Hasiči: 101
Policie: 102
Ambulance: 100
[*]


Důležité adresy
Velvyslanectví ČR v Dillí
Embassy of the Czech Republic
50-M, Niti Marg
Chanakyapuri
New Delhi - 110 021
Republic of India
tel.: 0091 11 2611 0205, 2611 0318, 2611 0382
fax: 0091 11 2688 6221
e-mail:
newdelhi@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/newdelhi

Generální konzulát ČR v Bombaji
Consulate General of the Czech Republic
Marcopia Building
5, Dr. D. G. Deshmukh Marg (former Pedder Road)
Mumbai - 400 026
Republic of India
tel.: 0091 22 2490 9456
fax: 0091 22 2495 0442
e-mail: bombay@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/bombay

Honorární konzulát v Kalkatě
Honorary Consulate of the Czech Republic
Suite No. 27, KOH-I-NOOR Building (5th Floor)
105, Park Street
Calcutta - 700 016
Republic of India
tel.: 0091 33 2291 683, 2290 124
fax: 0091 33 2226 4161

Honorární konzulát v Chennai
Honorary Consulate of the Czech Republic
64, Thirumalai Pillai Road
T. Nagar
Chennai - 600 017
tel.: 0091 44 2815 8886
fax: 0091 44 2815 6666
e-mail: chennai@honorary.mzv.cz

Zastoupení CzechTrade v Indii
CzechTrade Bombay
Consulate General of the Czech Republic Marcopia, 5, G. Deshmukh Marg, 400 026 Mumbai
tel.: 0091 22 2493 6181
fax: 0091 22 2493 3824
bombay@czechtrade.cz
www.czechtradeoffices.com

Indické jídlo - ohňostroj chutí
Dráždivá vůně se vznáší vůkol a chřípí tu lahodnost dychtivě nasává. Oči jsou vzrušené pohledem na přemíru barev. Ústa jsou plná lačnosti. Ať chcete či nikoliv, indické jídlo ve vás vyvolá pocit něčeho božského i "ďábelského" zároveň. Je zážitkem i zkušeností.
Musíte však ochutnat tu správnou originální kuchyni, nikoliv počeštělé kuře na karí, jak ho často najdeme na jídelních lístcích našich restaurací či na "indický" způsob připravené maso s ananasem, lehce okořeněné takzvaným karí. Indové by nad tímto pokrmem ohrnuli nos stejně jako nad vepřovým bůčkem.
Začněme u koření. Vládne i sladkým moučníkům, nejpopulárnější je kardamom. Dokonce se jím ochucuje i čaj.
A to, co známe jako karí, je vlastně pestrý mix nejrůznějších koření. Minimálně jde o dvacet pět druhů koření v nejrůznějších kombinacích, které používají indičtí kuchaři. Patří k nim například pepř, hřebíček, skořice, koriandr, kmín, šafrán, chilli, zázvor, česnek nebo muškátový oříšek.
Název curry (karí) vymysleli Britové jako všeobecný termín pro škálu indického koření. A tradice britských měst, zaplavených indickými restauracemi a občerstveními, pokračuje i dnes. Jít na karí je tam stejně populární jako u nás jít na pizzu.
Pozor ale na pokrm zvaný Vindaloo, které je považováno za vůbec nejostřejší indické jídlo. Některé podniky ho připravují tak ostré, že si spálíte ústa. A nejen to, Vindaloo pálí, i když vychází z těla ven. Proto mladí Britové považují spořádání tohoto pokrmu za zkoušku odvahy.
Ale indické jídlo je natolik pestré, že se Evropan bez pálivého Vindaloo dost dobře obejde. Dobrot a specialit subkontinentu je opravdu mnoho. Pravým opakem Vindaloo, navíc velice chutným a zajímavým, jsou pokrmy na způsob Korma, které zjemňuje kokosové mléko.
Většina Indů nejí maso, a proto indická kuchyně nabízí velké množství zajímavých vegetariánských pokrmů. Nejtypičtější z nich je Dhal - luštěninová kaše, která se jí s různými omáčkami. Za ochutnávku stojí i sýr Paneer nebo lahodné Malai Kofta - kulaté knedlíčky ze směsi zeleniny a sýra. Kdo chce ochutnat originál, aniž zamíří na daleký subkontinent, může navštívit několik indických restaurací v Česku. "V naší restauraci patří k nejoblíbenějším jídlům kuře labdabar," prozrazuje Pushpar Chokkar, spolumajitelka pražského restaurantu Haveli. Tato rodinná restaurace - mezi zasvěcenci považovaná za nejlepší ve střední Evropě - vaří hlavně podle severoindických receptů. Tamní kuchyně je známá pokrmy buď z kuřecího a jehněčího masa, nebo z různých zelenin s vydatnými omáčkami. K tomu se jí rýže, což je hlavní potravina Indů (pěstuje se jí údajně 200 druhů), nebo indický chléb, jako je roti, naan nebo čapátí.
Vyhlášené speciality severu jsou jídla typu Tandoori - ryba, maso nebo zelenina marinované v koření a jogurtu a grilované v hliněné peci. Jí se tam i Biryani - pestrá směs ochucené a zbarvené rýže s masem nebo zeleninou a oříšky nebo sušeným ovocem.
Hlavně se nebojte koření - zní rada z Haveli. "Indové jedí okořeněné jídlo hlavně proto, aby tělo zůstalo v rovnováze," míní Pushpar Chokkar. Pravdou je, že v Indii se většina koření původně používala pro svou medicínskou hodnotu. Například hřebíček a kardamom mají antiseptické účinky, zázvor je dobrý na trávení a koriandr chladí tělo. Jako protiklad ke koření se v Indii přidává k jídlu jogurt. Oblíbené jsou i jogurtové nápoje lassi, které se podávají sladké, slané či s příchutí. Na jogurt při jídle si Evropan musí zvyknout, stejně jako na to, že v Indii je běžné jíst rukou - zásadně pravou, levá plní jiné úkoly a je proto považována za nečistou.
Není nicméně nic špatného na tom, požádáte-li o příbor. Naopak za krajně nezdvořilé se považuje vysmrkat se ve společnosti - hlavně při jídle. A to se vám bude při některém ostrém pokrmu opravdu chtít.
Informace o indickém jídle včetně receptů najdete například na adrese: http://dadala.hyperlinx.cz/narod/narodh.html nebo www.vegetarian.cz.