Za nucenou správou stojím

Expremiér Miloš Zeman, který byl přímým aktérem uvalení nucené správy na tehdejší Investiční a Poštovní banku, svůj názor nemění ani nyní. A pokud jde o to, zda čerstvý výsledek arbitráže mezi českým státem a Nomurou může ovlivnit volební preference ČSSD, tvrdí: Myslím, že ČSSD může poškodit nejvíc to, co jsem popsal ve své druhé knize - klientelistický systém.


HN: Byl jste veřejným obhájcem zásahu centrální banky proti IPB. Změnil jste za šest let, která od něj uplynula, svůj názor?
Vidím, paní redaktorko, že nečtete mé knihy. Svůj názor na kauzu Investiční a Poštovní banky jsem sdělil v mé první knize Jak jsem se mýlil v politice. Názor mám i nyní stejný.
(Pozn. redakce: Ve zmíněné knize expremiér Zeman napsal, že s odstupem času může zavedení nucené správy na IPB s čistým svědomím hájit jako nutný krok, který zabránil výraznému propadu české ekonomiky.)


HN: Londýnská arbitráž dala za pravdu Nomuře v tom, že český stát dostatečně neochránil její investici do bývalé Investiční a Poštovní banky. Měli by se na české straně hledat viníci této situace?
I to najdete v mé knize, kterou jste nečetla. Tam jsem viníka označil.
(Pozn. redakce: V knize Jak jsem se mýlil v politice, expremiér Zeman píše, že postupně se ho zmocňovaly stále větší pochybnosti nad kroky navazujícími na uvalení nucené správy na IPB, týkajícími se bleskového prodeje IPB a rozsahu poskytnutých státních záruk. Doslova říká, že jeho osobní chybou bylo, že tyto operace ponechal v rukou tehdejšího ministra financí Pavla Mertlíka:. "Pavel Mertlík byl a věřím, že stále ještě je, talentovaný ekonom. Naše vztahy však postupně chladly z mnoha důvodů. Problém IPB byl pouze jedním z nich," napsal Zeman.)


HN: Uvalení nucené správy na IPB a její následný prodej ČSOB byl plně v režii vás a sociálnědemokratického ministra financí Pavla Mertlíka. Může nález arbitráže ovlivnit volební preference ČSSD?
Před týdnem jsem v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT řekl, že se budu snažit ČSSD udělat poslední službu před volbami, a to tím, že některé její kandidáty podpořím. Jsem tady tedy od toho, abych svým malým dílem přispěl k úspěchu ČSSD.


HN: Byl jste přece prognostik, tak zkuste odhadnout, zda kauza IPB může nebo nemůže poškodit sociální demokracii ve volbách.
Myslím, že sociální demokracii může poškodit především to, co jsem už pojmenoval a popsal: klientelistický systém.


HN: Výsledku arbitráže tedy nepřikládáte význam?
Význam té arbitráže je v něčem jiném. A to i těch arbitráží, které už proběhly, jako například s americkou společností CME kvůli televizi Nova. Je v tom, že musíme respektovat mezinárodně závazná a uznávaná pravidla. Také připomínám, že český stát vede obdobnou arbitráž, jakou vedla Nomura, z pozice české strany proti Nomuře, a to v Curychu. Ta ale teprve začíná.


HN: Jistě, ale takové spory se obvykle vedou léta, takže její výsledek, byť třeba příznivý, je v nedohlednu.
Je také nejistý. Na arbitrážích je znepokojující fakt, jak ukázal případ sporů se CME, že výrok v jedné věci může být protikladný. Takže bezesporu také záleží na tom, jakou advokátní kancelář, jak renomované advokáty si stát vybere.


HN: Domníváte se, že výsledek londýnské arbitráže jde na úkor právníků, které si vybral český stát?
Nechci nic takového podsouvat. Pouze upozorňuji, že v jedné věci může být verdikt zcela protikladný.