Zda se české zboží začne prosazovat v Argentině v daleko větším objemu než nyní, záleží na řadě faktorů. Jedním z nich je oživování ekonomiky této země po hluboké krizi na přelomu let 2001 a 2002. Pozitivní signály tu jsou.
Jen vloni vzrostl hrubý domácí produkt o deset procent a analytici nevylučují pokračování trendu i v příštích dvou letech. Příznivý vývoj je patrný zvláště v odvětví automobilového průmyslu a produkce stavebního materiálu, ale i v sektoru služeb.
Vloni v březnu Argentina ukončila proces restrukturalizace dluhu vůči soukromým věřitelům. V jeho rámci se podařilo renegociovat 76,07 miliardy USD dluhu, čímž byl učiněn důležitý krok k finanční stabilizaci a ukončení stavu platební neschopnosti.
Na druhé straně Argentina stále patří k nejvíce zadluženým zemím světa a nastartovaný růst ekonomiky přinesl stoupající inflaci, která vloni dosáhla pěti procent.
Podstatné pro oživení hospodářství bude výsledek jednání o uzavření smlouvy s Mezinárodním měnovým fondem a získání půjčky od Světové banky i pokračování jednání mezi EU a Mercosur o asociační dohodě.
Přirozeně, že budoucnost Argentiny ovlivní také vývoj cen zemědělských produktů a primárních surovin na světových trzích, rozvoj obchodně ekonomických vztahů s Čínou a ostatními státy či kurs pesa.

Již nyní je ale zřejmé, že do budoucna tu jsou příležitosti v řadě odvětví. Argentina potřebuje zahraniční investice především v energetice, telekomunikacích, těžebním průmyslu, do hornictví, při rekonstrukcích železnic, v zemědělství včetně potravinářského průmyslu a v dopravní infrastruktuře.
Především pro investory existuje řada pobídek podnikatelských aktivit, které uplatňuje většina argentinských provincií. V Argentině je také devět svobodných celních pásem.
Výhody jsou nabízeny i v některých odvětvích. V hornictví investoři, kteří prozkoumají existující zdroje a zajistí kontinuitu dalších projektů, získají výhody v následující formě: fiskální stabilita na 30 let, osvobození od dovozního cla pro kapitál, koncese na 30 let, zproštění od daně z aktiv, eliminace poplatků spojených s vývozem.
V lesnictví jsou pobídky stanoveny Režimem podpory vysazování lesů, který zachycuje proces od zalesňování přes těžbu až po průmyslové zpracování.
Automobilový průmysl se zase řídí společnou politikou Mercosuru, který v roce 2000 stanovil do roku 2006 cla ve výši 35 procent na dovoz vozů z jiných zemí. Pro nulovou vnitřní celní sazbu musí podíl národních částí aut vyrobených v Mercosuru dosáhnout minimálně 60 procent, v případě Argentiny stačí 20 procent.
Pobídkové režimy jsou i v oblasti turistiky, z 23 argentinských provincií je uplatňuje patnáct z nich. Výhody jsou v každé provincii různé, ale obecně představují osvobození od provinčních daní.

Naše firmy při podnikání v Argentině mohou využít dlouhodobých zkušeností některých podniků a povědomí o českých či spíše československých výrobcích. Například značka Škoda měla na argentinském trhu dobrý zvuk již v meziválečném období a napomáhala pronikání dalších našich výrobců na místní trh. Ostatně padesátá až osmdesátá léta minulého století byla obdobím vývozů velkých investičních celků.
Navázat by na ně mohla realizace projektu tepelné elektrárny Río Turbio se dvěma bloky o výkonu 2 x 41 MW v jižní Argentině společností Škodaexport.
Jeden z problémů českých firem spočívá ale v tom, že zde nemají širší obchodní zastoupení. Pro jejich výraznější přítomnost v těchto investičně náročných oblastech bude důležité i nalezení finančně silných partnerů ve třetích zemích, případně subdodavatelská účast v projektech a kooperace s domácími subjekty.


060518_EX-32.gif
060518_EX-33.gif



Čím je zajímavý trh
Argentina patří spolu s Brazílií a Chile k nejsilnějším jihoamerickým ekonomikám.
Země má velké surovinové bohatství.
Argentina je aktivní člen v mezinárodních institucích.
Platební schopnost státních i soukromých subjektů se postupně zlepšuje.
České podniky tu mají zkušenosti.
Panuje tu dobré povědomí o vyspělosti českého průmyslu a kvalitě jeho výrobků.

Příležitosti
Země nemůže z vlastních zdrojů pokrýt požadavky rostoucí ekonomiky.
Rostou investice do rekonstrukce zaostalé infrastruktury (doprava, energetika) a do veřejných prací. O investicích je možné přímo jednat s provinčními vládami.
Rozvíjí se těžba surovin, modernizuje se a expanduje hornictví.
Příležitosti jsou v oblasti strojírenství (obráběcí a textilní stroje, zemědělská technika).
Zájem je o investiční projekty do vybavení letišť radary.
Dovozům nahrává současný kurs argentinského pesa.

Rizika podnikání
Nestabilní cenová hladina (růst inflace).
Přetrvávají ochranářská opatření pro vstup na místní trh.
Vysoká míra korupce.
Nedostatečná ochrana investic.
Nedostatek vlastních finančních zdrojů na investice a požadavek financování dodavatelem.
Vysoká míra zahraniční zadluženosti země.
Nerovnoměrnost vývoje jednotlivých provincií.
Nedostatečná nebo chybějící infrastruktura, zejména dopravní.
Neexistuje dohoda o zamezení dvojímu zdanění mezi ČR a Argentinou.
Vysoké náklady na zahraniční zastoupení a riziko jejich návratnosti.
Nízká míra integrace v rámci Mercosuru.
Nedokončená jednání o rámcové úvěrové dohodě s MMF a na ně navazující se Světovou bankou.

Další údaje a také rozsáhlé informace o specifikách obchodního jednání
najdete na adrese: http://www.mpo.cz/cz/zahranicni-obchod/koncepce-strategie/