Základní údaje
Oficiální název: Španělské království
Oficiální jazyk: španělština, regionálně - katalánština, baskičtina, galicijština a další jazyky
Rozloha: 504 782 km2
Počet obyv.: 40 341 500
Počet obyv. Madridu: 4 060 000
Urbanizace: 79,47 %
Víra: 96,6 % katolíků, 2,9 % bez vyznání, 0,1% protestantů
Průměrný věk: 39,51 let
Počet lékařů: 129 000
Počet lékařů na tis. obyv.: 3,20
Počet vězňů: 57 020
Počet studentů: 1 860 000
Počet stud. na 1000 obyv.: 46,11
Podíl analfabetů (přes 14 let): 2,10 %
HDP na obyv. (dle parity kupní síly): 23 242 USD
Podíl zemědělství na HDP: 3,50 %
Míra inflace: 3,20 %
Počet zaměstnaných: 19 330 000
Počet nezaměstnaných: 2 010 320
Nezaměstnanost: 10,40 %
Export na obyv.: 4 276 USD
Počet tel.: 17 567 500
Počet mobil. tel.: 37 506 700
Počet PC: 8 780 000
Délka žel. tratí: 14 781 km
Délka dálnic: 11 152 km
Počet osob. aut: 18 620 000

Vstup do země
Informace o vstupních podmínkách do země, o celních a devizových předpisech, o postupu při získávání pracovního víza a užitečná doporučení turistům naleznete na adrese Ministerstva zahraničních věcí ČR www.mzv.cz. Klikněte si na vyhledávání a v databázi článků si v tématu najdete cestování a v rubrice země Španělsko.
Velmi přehledné, komplexní a skutečně rozsáhlé informace s řadou odkazů najdete na webové adrese www.spanelsko.info. Najdete zde i užitečné a praktické odkazy a turistické tipy.

Doprava
Nejrychlejší a také nejjednodušší způsob dopravy do Španělska je cesta letadlem. Navíc dnes přijdou letenky některých společností levněji než třeba jízdenky na vlak. Ceny se pohybují od 1500 korun, přes běžnou cenu kolem tří tisíc korun jedním směrem až po luxusní zpáteční letenku v 1. třídě za 35 tisíc korun. Do různých míst Španělska se létá dvě až tři hodiny.
Při letech z Prahy je možné zvolit služby společnosti ČSA, jejíž letadla létají z Prahy do Madridu a Barcelony několikrát týdně. Existuje i několik desítek českých on-line prodejců letenek, jako jsou například www.letuska.cz, www.ckm.cz, www.volare.cz, http://letenky.seznam.cz, www.letenky.cz, www.bti.cz (Business Travel International), http://letenkarka.cz (VIP cestovní služby), http://globalexpres.cz, www.aas.cz, www.condor.cz.
Pravidelné vlakové spojení z ČR do Španělska není přímé, je nutno využít spojení s přestupy. Ceny zpátečních jízdenek se pohybují mezi osmi až 15 tisíci Kč. Železniční spojení z Prahy do Madridu je nejvýhodnější přes Paříž. Doba jízdy se pohybuje kolem 33 hodin.
Autobus z Prahy do Madridu jezdí pravidelně každý týden a cesta trvá asi 35 hodin. Obvykle se jede přes Německo a Francii. Podrobné informace o spojích i dopravcích v celé Evropě najdete na adrese www.busweb.com nebo na eurobus.cz, kde jsou i informace o cenách. Jízdenky prodává např. www.eurolines.cz a CK GEOS.

Doprava v zemi
Vzhledem k rozloze Španělska a oblíbeným Baleárským a Kanárským ostrovům je letecká doprava hojně využívaná. Hustou síť vnitrostátních letů provozuje společnost Iberia (www.iberia.com) a její menší a levnější odnož Aviaco, spolu s nezávislými společnostmi Spanair (www.spanair.com). Je tu i Air Europa (www.air-europa.com), Air Nostrum (www.airnostrum.es) a Binter Canaria (www.bintercanarias.com), která létá na Kanárské ostrovy.
Podrobnosti o španělských letištích naleznete na adrese www.aena.es. V úvodu stránek je rozdělovník na podstránky jednotlivých letišť.
Dopravu na železnicích, dlouhých téměř 15 000 kilometrů, zajišťují vlaky tří kategorií. Jsou to místní příměstské vlaky Cercanías v okolí metropolí. Regionales jezdí podobně jako autobusy - míněno co do ceny a rychlosti. Pak jsou tu dálkové rychlíky Largo recorrido.
Mezi Madridem a Sevillou jezdí vysokorychlostní vlaky (AVE), které tuto vzdálenost urazí za 2 hodiny a 15 minut. Z Madridu do Alicante jezdí zase EuroMed. Dalším rychlým vlakem je Talgo 200, zajišťující spojení mezi Madridem a Malagou, a Madridem, Cadizem a Huelvou.
Hlavním bodem je Madrid, odkud vycházejí základní tratě, pokrývající celé území. Železniční dopravu zajišťují Španělské železnice (www.renfe.es), které nabízejí řadu speciálních tarifů. Turistická karta, určená lidem, kteří nežijí trvale ve Španělsku, umožňuje libovolně používat všechny spoje, pokud si cestující předem rezervují místo. Cena této turistické karty záleží na počtu dnů její platnosti.
Španělsko je vybaveno rozsáhlou silniční sítí v délce asi 340 000 kilometrů, ze kterých zhruba 7000 kilometrů jsou velkokapacitní tahy (placené a neplacené dálnice a rychloproudé silnice). Tato síť rychlých tahů, které jsou z větší části pro uživatele bezplatné, umožňuje pohodlný přejezd od Pyrenejí až po Andalusii, buď podél pobřeží Středozemního moře, nebo přes Madrid. Ten je pro svou pozici ve středu země nejdůležitějším bodem veškeré dopravy.
Nejvyšší povolená rychlost v obci je 50 km/h. Na dálnicích se smí jezdit rychlostí 120 km/h, na víceproudých silnicích 100 km/h a na ostatních silnicích 90 km/h. Za použití některých dálnic se platí mýtné. Podrobnosti získáte na stránkách Španělské asociace dálnic a tunelů (www.aseta.es). Benzínová čerpadla bývají otevřena i přes noc. Pokud řidič navštíví benzínovou pumpu v noci, musí nejdříve zaplatit a až pak může načerpat benzín.

Místní doprava
Dopravu ve městech většinou zajišťují autobusy, například v Barceloně jezdí metro. Veřejná autobusová doprava je pohodlná a účelná. Dálkových linek je mnoho a jezdí často. Zároveň je připravena rozsáhlá síť spojů do bližších lokalit nebo na výlety do turistických míst. Ne všechna městečka mají své autobusové nádraží, proto autobusy mohou odjíždět z různých míst. Ani ve velkých městech neodjíždějí autobusy z centrálních nádraží. V sobotu a v neděli jsou spoje velmi omezeny.
Služby poskytované taxislužbou jsou pohodlné a spolehlivé, jejich ceny jsou dány tarifem vyznačeným na tachometru. V některých velkých městech existují služby, poskytované limuzínou, jejich ceny jsou vyšší.

Půjčovny aut
Plánujete-li pronájem vozu, můžete využít služeb mnoha autopůjčoven. Španělsko je přitom jednou z nejlevnějších evropských zemí. Ceny se pohybují od 10 do 40 eur za den, za týden zaplatíte v závislosti na sezóně 150 až 200 eur. Půjčovné na týden je mnohem výhodnější a ceny jsou nejpříznivější přes víkend. Důležité je, zda je v ceně zahrnuto i pojištění. Největší společnosti jsou Hertz, Avis a Europcar. Místní společnosti bývají ale levnější. Pro půjčení auta by vám mělo být nejméně 21 let a řidičský průkaz byste měli mít alespoň rok. A podle pravidel silničního provozu je také řidič s brýlemi povinen mít ve voze náhradní brýle.
Přehledy půjčoven aut ve velkých městech najdete na adrese www.welcometospain.net, kde jsou i informace o ubytování.

Ubytování
Španělsko navštíví ročně přibližně 40 miliónů návštěvníků, díky kterým je třetí nejnavštěvovanější zemí světa. Tomu odpovídá i počet ubytovacích kapacit, kterých je velmi mnoho. Turisté se mohou ubytovat v hotelech (od skromných až po nejluxusnější).
Hotely jsou komfortní a moderní, zaručují pohodlný pobyt a řadu kvalitních služeb za přijatelné ceny. Po celém španělském území naleznete množství hotelů přizpůsobených všem možným požadavkům a možnostem. Ať už to jsou nejskromnější hotýlky (1 hvězdička) nebo nejluxusnější hotely (5 hvězdiček), host se setká s pozorným jednáním a službami odpovídajícími dané kategorii. Většina hotelů je vybavena restaurací.
Kulturní dědictví Španělska umožnilo vznik zvláštních hotelů, plných tajemné mystické atmosféry. Jsou v hradech, zámcích i jiných starobylých budovách, které stojí v blízkosti turistických cest, v historických městech nebo v obzvláště krásných koutech přírody. Říká se jim Paradores de Turismo a ve Španělsku jich najdete více než osmdesát.
Hostely a penzióny umožňují skromnější ubytování, které má v zemi dlouhou tradici. V ceně je většinou i strava. Počítejte s tím, že se obvykle nacházejí v malých městečkách, vesnicích a na venkově.
Ve velkých městech a na pobřeží jsou nabízeny k pronájmu apartmány, zařízené a vybavené. Cena závisí na ročním období a konkrétní lokalitě.
Místní cestovní kanceláře prodávají hotelové poukázky (bonos), které vám poskytují výrazné slevy. Při registraci v hotelu místo platby předložíte poukázku.
Pokud při ubytování narazíte na problém, chtějte knihu přání a stížností. Každý podnik ji musí vést a předkládat ke kontrole správním orgánům.
Rozsáhlý přehled vyhledávačů o ubytování v celém Španělsku najdete na www.caramba.cz/page.php?PgID=217. Jsou zde kontakty na hotely, roztříděné podle jednotlivých měst nebo autonomních oblastí. Ubytování najdete i na adrese www.sleepinspain.com, www.hotel-reservation-spain.com a www.spain-hotels.net.

Jídlo a stravování
Španělská kuchyně je barevná a rafinovaná, ale i překvapivě prostá. Používá mnoho stejných surovin, ale jinak je zpracovává. Užívá odlišné přísady a kombinace. Vzhledem ke značné rozloze země se liší kraj od kraje, město od města. Pro všechny kuchyně bez výjimky je ale charakteristický olivový olej a hojnost ovoce a zeleniny. Na pobřeží převažují ryby a saláty, ve vnitrozemí masité pokrmy a husté polévky, tedy jídla hutná a kalorická, tak jak to vyžadují jiné klimatické podmínky.
Na severu Španělska najdete většinou masité a rybí pokrmy. V Baskicku vznikla chutná jídla marmitako (kotlík s tuňákem a dušenými brambory) a txanguro (škeble s mořskými kraby v lahodné omáčce). Z Asturie pochází fabada (bílé fazole s klobásou z vepřového masa). Obyvatelé Galície milují vařenou chobotnici (pulpo) a silný vývar ze zeleniny a masa (caldo gallego).
Pro vnitrozemskou kuchyni jsou charakteristické luštěniny, pokrmy z domácích zabijaček a zvěřina. V oblastech Kastilie a León se připravují fazole z lokalit La Baňeza a El Barco. Kuchyně Kastilie La Mancha je kuchyní šafránu, medu z Alcarrie a ovčích sýrů.
Zvláštností Madridu je příprava tresky, zadělávaných drštek a slavné cocido madrileňo (vařená směs zeleniny, bobů a několika druhů masa).
Katalánsko na pobřeží využívá ryby, ve vnitrozemí jsou to především pečeně a bohaté kotlíky dušených směsí masa a zeleniny.
Kuchyně Valencie kombinuje středomořské prvky jako ryby, zeleninu a ovoce s prvky vnitrozemí, které hojně využívají zvěřinu, pečená a dušená masa. Známý je pokrm paellas, různé sladkosti, zmrzliny a mandlové pasty (turron). V Andalusii najdete zimní dušená jídla, ale i vliv středomořského pobřeží.
Jídlo je ve Španělsku příjemnou částí dne. Ve Španělsku se snídá mezi 8 a 10 hodinou. Čas oběda i večeře je přibližně o hodinu a půl později než u nás. Nicméně mnoho podniků má nepřetržitý provoz po celý den, takže v barech nebo kavárnách si můžete kdykoliv objednat například tapas (menší porce jídla, která jsou španělskou zvláštností), sendviče nebo různé kombinované pokrmy, většinou za turistickou (výhodnou) cenu.
Tascas, bodegas, cervecería, tabernas jsou různé názvy barů, ve kterých vám přinesou tapas a raciones. Tapas (na severu i pod názvem pinchos) jsou miniporce tří či čtyř kusů masa nebo ryby, anebo trocha salátu, které se tradičně servírovaly zdarma k objednanému pití. Dnes ale většinou za tuto pochoutku platíte. Raciones jsou obdobou malých pochoutek, rozdělených mezi několik lidí.
Obsluha bývá započítána v ceně jídla. Spropitné ve výši 5 až 10 procent ceny není povinností, nýbrž zvyklostí. Většina restaurací má jeden den v týdnu zavírací den (většinou neděli nebo pondělí).
Informace o kuchyních v jednotlivých regionech Španělska najdete na adrese www.spanelsko.info/gastronomie.htm. Řadu receptů z různých regionů lze objevit na www.labuznik.com/cuisine.php?ID=4. Chuť španělských sýrů poznáte na adrese www.cheesefromspain.com. Průvodce španělským vínem se nachází na www.filewine.es.

Nákupy
Téměř vše se ve Španělsku v horkých dnech zastavuje kvůli siestě. Dodržuje ji většina soukromých obchodů, ale také turistické kanceláře, kostely a někdy i muzea. Čím jižněji, tím je siesta delší, ale počítejte, že trvá asi od 13 do 16 hodin, někdy i déle. Obchody pak mají otevřeno dlouho do noci. Velká obchodní centra a obchodní domy mají nepřerušovanou otevírací dobu od 10 do 21 hodin, případně do 22 hodin.

Internet, telefon
V zemi je nesčetné množství internetových kaváren (cibercafé), počítače s internetem bývají i v obchodech s počítači a v telefonních kancelářích locutorio. Ve městech stojí hodina připojení od dvou eur.
Ve větších městech jsou veřejné telefonní hovorny v kancelářích telekomunikační společnosti, a prakticky všude jsou veřejné telefonní kabiny. Telefonní automaty fungují na mince či na magnetickou kartu, kterou pořídíte i ve stáncích s tabákem.

Bezpečnost
Při běžné návštěvě se pravděpodobně nesetkáte se žádnými problémy. Španělští policisté jsou velice slušní a snaží se vám pomoci. Pokud se s nimi ale dostanete do sporu, jsou nesmlouvaví.
Španělským národním sportem je vykrádání aut, a to zvláště ve velkých městech. Na zloděje působí jako magnet nálepky půjčovny. Výhodné je, když si v půjčovně zaplatíte připojištění proti poškození a vykradení. V autě nenechávejte nic viditelně položené.

Důležitá tel. čísla
Tísňové volání: 112 (Lze na něm kontaktovat současně policii, zdravotníky, hasiče a další pohotovostní služby. Je funkční 24 hodin denně po celý rok.)
Občanská garda: 062
Národní policie: 091
Záchranná služba: 092

Důležité kontakty

Velvyslanectví ČR v Madridu
Embajada de la República Checa
Avda. Pío XII, 22-24, Madrid 28016
tel: 0034 913531880, sekretariát - 913531882, KO - 913531896-7
e-mail: madrid@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/madrid

Honorární konzulát ČR v Tenerife
C/ Luis de la Cruz y Rios, 9, 3řA,
La Orotava (Santa Cruz de Tenerife)
30300
tel.: 0034 922323645
e-mail: tenerife@honorary.mzv.cz

Honorární konzulát ČR v Barceloně
Travesera de Gracia, 40-42, 5-o, 2-a,
Barcelona 08021
tel.: 0034 932413236
e-mail: Barcelona@honorary.mzv.cz

Honorární konzulát ČR v Oviedo
C/ Muňoz Degraín, 2-1-of. 1, Oviedo 33007
tel.: 0034 985275058
e-mail: oviedo@honorary.mzv.cz

Honorární konzulát ČR v Benidorm
C/ Ibiza 15, Benidorm 03500
tel.: 0034/965853824
e-mail: benidorm@honorary.mzv.cz

České centrum
Avda. Pío XII, 22-24, Madrid 28016
tel.: 0034 913530623, 913530622
e-mail: ccmadrid@czech.cz
web: www.czechcentres.cz/madrid

Česká centrála cestovního ruchu
Calle Madre de Dios, 45; 28016 Madrid
tel.: 0034 913457112
e-mail: lutter@czechtourism.com

Velvyslanectví Španělska v ČR
Badeniho 401/4, Praha 7, 170 00
tel.: 233 097 211, 224 311 222
e-mail: Embpraha@gts.cz,
Praga@Embajadas.mae.es
web: www.embajada-esp-praga.cz

Economic and Commercial Office
Štěpánská 10, Praha 2 120 00
tel.: 224 941 255 - 259
e-mail: praga@mcx.es

Užitečné adresy
Oficiální webová stránka a internetový portál Španělské turistické kanceláře najdete na www.spain.info. Telefon je 0034 901 300 600.
Turistické informace jednotlivých autonomních oblastí:
Andaluzie www.andalucia.org
Aragon www.turismodearagon.com
Asturie www.infoasturias.com
Baleárské ostrovy www.visitbaleaars.com
Baskicko www.euskadi.net
Kanárské ostrovy www.canarias-sapromocion.com
Kantábrie www.gobiernodecantabria.org
Kastilie La Mancha www.castillalamancha.es
Kastilie a León www.turismocastillayleon.com
Katalánsko www.gencat.net
Ceuta www.turiceuta.com
Extremadura www.turismoextremadura.com
Galície www.turgalicia.es
Rioja www.larioja.org
Madrid www.madrid.org
Melilla www.melilla500.com
Murcie www.murcia-turismo.com
Navarra www.cfnavarra.es
Valencie www.comunitatvalenciana.com

Milan Mostýn