Rýži zdraží rostoucí náklady

Svět bude brzy platit za rýži, hlavní potravinu tří miliard lidí, více než kdy předtím, napsala agentura Bloomberg.
Celosvětové zásoby rýže jsou v současnosti nejmenší za posledních 26 let a klesnou ještě níže. Tvrdí to americké ministerstvo zemědělství. Podle něj množství neprodané rýže letos sotva dosáhne poloviny přebytku z roku 2000.
Odhaduje se, že ceny rýže se v příštích dvou letech zvýší více než dvakrát, a to na 20 dolarů za sto liber rýže z nynějších 9,90 dolaru. Tyto údaje uvádí Stephan Wrobel, šéf v Diapason Commodities Management ve Švýcarsku, který spravuje 5,5 miliardy dolarů.
"Na světě je stále více lidí a plodiny nerostou tak rychle jako populace," konstatuje Mamadou Ciss, ředitel v Ascot Commodities v Ženevě. Ten předpokládá, že se ceny v příštích třech letech ztrojnásobí.
Mezi největší světové vývozce rýže patří Thajsko, Vietnam a Indie, největšími dovozci jsou Nigérie, Filipíny a Irák. Čína je naopak největším konzumentem rýže.

Bez pole a bez vody

Rýže zdražuje hlavně kvůli rostoucím nákladům na produkci. Čína například přišla již o osm miliónů hektarů zemědělské půdy a pozemků, kde je možné obilniny pěstovat, stále ubývá. "Pole v Číně budou brzy přeměněna na sídliště, továrny a silnice," říká Rolan Jansen, manažer fondu Mother Earth Investments.
Sklizeň obilovin může být v budoucnu negativně ovlivněna také počasím. Teplotní anomálie zvaná El Niňo vzniká zvyšováním teplot nad Tichým oceánem, odkud pak tlak žene teplo na východ. Dešťové mraky a vlhkost směřují nad Čínu a Severní Ameriku, zatímco v Asii, centrální Africe, Austrálii a v částech Střední a Jižní Ameriky způsobují sucha. "Jsem přesvědčen, že El Niňo se bude dále rozvíjet," tvrdí Drew Lerner, prezident organizace World Weather. Podle něj tento teplotní fenomén ohrozí pěstování rýže i ostatních obilnin od Indonésie až po Brazílii.
S úbytkem půdy a prostředků k pěstování obilnin začínají mít producenti problémy. V USA, které obsazují jedenáctou příčku světové produkce, také klesá množství vypěstované rýže. Cena rýže pěstované ve vodě v minulém roce stoupla o 1,75 dolarů.
Greg Smith, ředitel firmy Global Commodities, zastává názor, že větší sklizeň bude rostoucími náklady znatelně omezena. "I s geneticky modifikovaným obilím budeme pořád potřebovat zásoby vody, hnojivo a vybavení pro sklizeň," říká Smith.
"Farmáři omezili hnojení a orbu půdy, která není tolik výnosná," říká Milo Hamilton z First Grain Advisory Services. Podle něj je cena rýže moc nízká na to, aby zabránila snížení počtu rýžových polí.
Výrobce cereálií Kellog prohlásil, že zvýšení paliva, energie a komodit ve druhém čtvrtletí bylo zcela nečekané a poprvé za dva roky byla nucena zvednout svoje ceny.

Výnosná investice

Rýže se díky rostoucí ceně pravděpodobně stane druhou nejvýnosnější investicí v oblasti zemědělství hned za ethanolem, tipuje Julius Baer ze společnosti Holding.
"Pro vývozce bude zvýšení cen samozřejmě znamenat výhru," vysvětluje Robert Subbaraman, ekonom společnosti Lehman Brothers. "Co se spotřebitelů týče, lidé budou od vlády nejspíše požadovat vyšší dotace pro chudé,"
Snížení produkce rýže do budoucna může zrychlit inflaci prakticky ve všech státech, které rýži vyvážejí.
Zároveň hrozí, že se i nadále budou zvedat náklady producentům včetně společnosti Anheuser-Busch, výrobci piva a zároveň největšímu americkému kupci obilí, a také Kellogu.
Náklady na hnojivo a zavlažování přímo rostou spolu s náklady na energii, a farmáři proto začínají pěstovat plodiny, které jsou levnější. Méně nákladné jsou především ovoce a zelenina.