"Berkova škola" dál přitahuje politiky

V budově soukromé Vysoké školy Karla Engliše nedaleko brněnského autobusového nádraží finišují přípravy na nový akademický rok. Studenti se příští týden přijdou zapsat do dalších ročníků.
"A co čekáte? Že bude na zemi ležet pan Větrovec s koulí na noze?" říká poněkud podrážděně spolumajitel školy Jan Harangozzo. "Je to normální škola, která má normální zázemí a normálně funguje," dodává.
Nemá ale tak docela pravdu. Vysoká škola Karla Engliše se od těch "normálních" odlišuje tím, že se stala spojnicí mezi lidmi, kteří se od včerejška zpovídají u soudu z desítky podvodných konkursů. Zmiňovaný Vladislav Větrovec, jenž je považován za organizátora zločinného spolčení kolem konkursního soudce Berky, tady byl rovnou prorektorem.

Titul jako úplatek?

Ač Větrovec školu navštěvoval zpravidla jednou za čtrnáct dní, svou prorektorskou funkcí se často zaštiťoval. "Jsem rád, že nemáš ten titul, protože ti to aspoň můžu vrátit. To umíme, to umíme," řekl Větrovec podle policejních odposlechů do telefonu pražské advokátce, kterou žádal o pomoc. Akademickou hodnost jí měl zajistit výměnou za informace z vyšetřovacího spisu.
Větrovec svou funkci krátce po obvinění opustil a vedení školy nyní tvrdí, že aféra se jí už netýká. Stejně argumentují vlivní politici, kteří se ve škole angažují.
"Kauza Berka se školou nemá nic společného. Větrovec tam byl kdysi dávno," říká například Adolf Jílek (KDU-ČSL), jeden z pěti senátorů, kteří dodnes zasedají v akademické radě.
Aktuální spojitost nicméně nabízí samotný spolumajitel školy Jan Harangozzo. V jedné větě sice odmítne, že by s projednávaným případem měl cokoli společného, vzápětí ale přiznává, že je v této kauze sám obviněn. A doslovně odříká text obvinění: korupce ve prospěch zločinného spolčení kolem soudce Berky.
Politiky do školy přivedl právě Harangozzo. Do začátku letošního roku totiž působil jako poradce senátora Jiřího Oberfalzera (ODS), který rovněž v radě zůstal. Seznam ctihodných členů rady byl přitom dříve ještě delší. Poté, co podezření vyšla najevo, se někteří z nich od školy distancovali. Třeba senátor Josef Jařab či ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL). Netušili prý, komu škola patří.

Image není na nic

Řadě vlivných politiků ale špatná pověst školy dodnes nevadí. V minulých měsících na její půdě přednášeli novopečení ministři ODS Tomáš Julínek, Petr Štěpánek či Vlastimil Tlustý.
Senátor Jan Nádvorník (ODS), jenž je členem akademické rady, připouští, že mu angažmá ve škole spojené s kauzou Berka může politicky ublížit. "Jenže já jsem tam byl už předtím, než to vypuklo a nechtěl jsem zbaběle utíkat," vysvětluje, proč se od školy nedistancoval.
Bez ohledu na kriminální případ se škole daří dobře. Zbavila se dluhů, letos otevírá pobočku v Liberci a rozšířila nabídku bakalářských oborů. Jen akreditaci k magisterskému studiu se škole získat nepodařilo. "Letos v dubnu jsme akreditaci zamítli, protože studium nemělo řádný univerzitní charakter," říká mluvčí ministerstva školství Michaela Lagronová. Vedení školy přitom o akreditaci hodně usilovalo. A zapojit chtělo údajně i své vlivné přátele. "Myslím, že někteří senátoři v tomto pomáhali, já ale ne," potvrzuje senátor Jílek.
Harangozzo ale tvrdí, že politiky o nic nežádal. "Oslovili jsme je kvůli zkušenostem. Samozřejmě trochu i kvůli image," dodává.