Nejvyšší ceny za posledních 20 let dosáhla včera platina, když stoupla o 11 procent na 1402 dolarů za troyskou unci. Příčinou zdražení kovu, který se používá v klenotnictví nebo při výrobě katalyzátorů do automobilů, jsou především nákupy spekulantů. Ti očekávají vznik investičního fondu, takzvaného Exchange Traded Fund (ETF), který by byl zaměřený výhradně na platinu.
ETF umožňuje investorům obchodovat s určitým druhem kovu, aniž by ho ve skutečnosti vlastnili. Vznik ETF, který by měl ve svém majetku výhradně platinu, by v budoucnu zpřístupnil obchod s tímto kovem jak velkým, tak i drobným investorům. V současné době je totiž pro malé investory přímý obchod s platinou prakticky nemožný - nákup lze uskutečnit výhradně prostřednictvím bank, které zpravidla požadují investici o určité minimální výši.
"Můžeme sledovat výrazné cenové výkyvy, protože trh s platinou je relativně malý," uvedl pro agenturu Reuters na adresu rekordního růstu Hisaaki Tasaka, analytik trhů ve společnosti Ace Koeki.
Zavedení ETF by v budoucnu mohlo cenu platiny zvýšit o pět až 15 procent, odhadl Wolfgang Wrzesniok-Rossabach, vedoucí marketingové divize a prodeje firmy Heraeus Metallhandels GmbH. Jak řekl agentuře Bloomberg Frederic Panizzutti, viceprezident ženevské společnosti MKS Finance, v příštích měsících může být platiny značný nedostatek. "ETF by mohl prohloubit schodek v zásobách platiny, protože by tento kov prakticky stáhl z oběhu," vysvětlil.
Poptávka po platině v letošním roce převýší - podle Johnson Matthey, největšího distributora platiny na světě - produkci zhruba o 20 tisíc uncí. Podle odhadů společnosti se zájem o kov zvýší asi o pět procent na více než sedm miliónů uncí, což by bylo rekordní množství.
Cena platiny v uplynulých čtyřech letech stoupala, protože investoři hledali vhodnou alternativu k akciím a dluhopisům. K růstu hodnoty kovu přispěly také vlády některých států, které zpřísnily zákony na snížení emisí motorových vozidel.
Platina, která vykazuje schodek v zásobách již osm let, se používá také při výrobě elektronických zařízení, jako jsou přehrávače iPod, nebo v počítačových harddiscích.
Rekordní cena platiny včera kolem 18. hodiny vyhnala vzhůru také cenu zlata. Spekulace, že výrobci šperků v Číně začnou kvůli drahé platině využívat jiné cenné kovy, zvedla cenu zlata oproti pondělí zhruba o 0,8 procenta, a to na částku 627,97 dolaru za troyskou unci. "Jestliže nebudou čínští šperkaři ochotni či schopni kupovat platinu, začnou jednoduše vyrábět z jiných drahých kovů," říká Robin Bhar, analytik banky UBS.
Dopad na ceny ostatních kovů by tak mohl být značný. Podle Johnson Matthey totiž čínští klenotníci spotřebovávají celou polovinu světové produkce platiny.

Vývoj cen platiny od roku 2000