Hokejové náboženství ovládají i Češi


Lední hokej je pro Kanaďany náboženstvím. Není divu, vždyť země javorového listu je kolébkou nejrychlejšího kolektivního sportu a na území Kanady a sousedních Spojených států se hraje nejkvalitnější ligová soutěž, slavná Národní hokejová liga. Jen ten název už neodpovídá realitě. Národní se postupně změnilo v mezinárodní a prim ve většině klubů nehrají Kanaďané, nýbrž "importovaní" hokejisté z Evropy. Mezi nimi nechybějí ani Češi.
Wayne Gretzky, Mario Lemieux a další domácí idoly mají kolem sebe silnou konkurenci a Kanaďané se museli naučit vyslovovat pro ně složitá slovanská jména českých hráčů. Ovšem teď už každý hokejový fanoušek ví, že Jágr není Džegr, a přestože tento nejlépe placený hokejista světa nehraje za žádný kanadský klub, ale za newyorské Rangers, ani to jeho popularitu v kolébce hokeje nesnižuje. Mimochodem, kanadské kluby jsou v NHL jasně v menšině - z celkem třiceti je doma na území Kanady pouze šest týmů.
Stopa českého hokeje v zámoří je vskutku zřetelná, což platí i pro aktuální ročník a kanadské kluby. Nejlepší hráči současného Toronta? Švéd Mats Sundin a Čech Tomáš Kaberle. Náš odchovanec kladenského hokeje patří mezi nejvytíženější hráče celé NHL a pro zadní řady Maple Leafs je naprosto nepostradatelný. Letos navíc sbírá body v kanadském bodování jeden za druhým.
V Edmontonu válí hned dvojice Čechů v dresu Oilers - Aleš Hemský a od nové sezóny, po přestupu z New Yorku Rangers, Petr Sýkora. Sýkora byl letos po třinácti zápasech nejproduktivnějším hráčem Oilers. Jen s malým odstupem za ním je Hemský, který je podle generálního manažera klubu Kevina Lowea pro tým klíčovým hráčem. Proto vedení týmu před sezónou podepsalo s tímto třiadvacetiletým šikovným útočníkem málo vídanou šestiletou smlouvu na 24,6 miliónu dolarů.
Snad k tomu přispělo i všeobecné povědomí, že lední hokej je parádní českou disciplínou. "Aleš v některých okamžicích připomíná Marka Messiera. Především svou mentalitou a schopností řešit situaci na ledě," potvrzuje to Kevin Lowe.
Češi si v Kanadě vybudovali respekt i lekcemi, které uštědřili kanadskému národnímu týmu. Hořkou pilulku musel kanadský výběr toho nejlepšího, co NHL nabídla, spolknout na turnaji století při zimních olympijských hrách v Naganu. Pod olympijskými kruhy se představili nejlepší hráči světa a Kanaďané v čele s fenomenálním Waynem Gretzkým se netajili tím, že přijeli vyhrát. Jejich sen o olympijském zlatu skončil však v semifinále. Jak jinak, museli se sklonit před uměním českých hokejistů.
Kanaďané o svých porážkách velice neradi mluví, a pokud je chcete nazlobit, můžete jim připomenout první ročník Kanadského poháru v roce 1976. Tehdejší československý reprezentační výběr porazil v prvním vzájemném měření sil domácí tým 1:0 a připravil hvězdám NHL trpkou lekci. Kanada nakonec pohár získala, ale souboje s Československem jsou i dnes, po tolika letech, označovány za to nejlepší, co kdy historie ledního hokeje nabídla.
V tu dobu byla zámořská NHL pro české hokejisty jen legendou, a hlavně zapovězenou. Brány zámořské ligy se pro ně pootevřely v osmdesátých letech a poslední bariéry definitivně padly po roce 1989. Český hokej se od té doby stal jedním z nejbohatších "nalezišť" pro kanadské hokejové prospektory. Za posledních šest let odešlo do zámoří na tři stovky českých hráčů a v poslední sezóně odehrálo ve slavné lize alespoň jeden zápas 65 Čechů.
-