Základní informace
Oficiální název státu: Čínská lidová republika
Rozloha: 9 596 960 km2
Délka hranic: 22 143 km
Administrativní členění:
centrální vláda spravuje 23 provincií (Hebei, Shanxi, Liaoning, Jilin, Heilongjiang, Shaanxi, Gansu, Qinghai, Shandong, Jiangsu, Zhejiang, Anhui, Jiangxi, Fujian, Henan, Hubei, Hunan, Guangdong, Sichuan, Guizhou, Yunnan, Hainan),
5 autonomních oblastí (Vnitřní Mongolsko, Ningxia, Xinjiang, Guangxi, Tibet),
4 municipality (samosprávná města - Beijing, Shanghai, Tianjin, Chongqing),
2 zvláštní administrativní regiony (Hongkong, Macao).
Provincie (autonomní oblasti) jsou děleny na prefektury (autonomní prefektury), okresy (autonomní okresy). Okresy jsou děleny na městské oblasti (případně etnické městské oblasti) a města. ČLR pokládá ostrov Tchaj-wan za svou 23. provincii, která je dočasně mimo pravomoc ústředních orgánů.
Národnostní složení:
Chanové (Han, etničtí Číňané) - 91 %
55 dalších národností - 9 %
Náboženství: buddhismus, taoismus, islám, křesťanství.
Úřední jazyk: čínština (standardní čínština, čínsky putonghua, anglicky často Mandarin).
Používané jazyky: čínština má řadu dialektů (osm hlavních skupin), jazyky menšin jsou mongolština, tibetština, ujgurština aj., v Macau se používá portugalština. V Číně se zvolna rozšiřuje znalost angličtiny.
Hlavní město: Beijing (Peking) 14,9 mil. obyv.
Další velká města: Shanghai (Šanghaj) 17,7 mil., Chongqing (Čchung-čching) 31,4 mil., Tianjin (Tchien-ťin) 10,2 mil., Guangzhou (Kuang-čou, Kanton) 6,7 mil. obyvatel.
Celkový počet obyv.: 1 314 mil.
Počet obyv. na km2: 136
Úmrtí novorozenců (průměr):
23,12 na tisíc dětí
Měst. obyv.: 37,97 %
Prům. délka života: 70,89 roku muži
Prům. délka života: 74,46 roku ženy
Počet lékařů: 2 070 000
Počet lék. na tis. obyv.: 1,58
Počet infik. HIV: 900 000
Počet vězňů: 1 582 700
Počet analfabetů: 97,8 mil.
Podíl analfabetů: 9,40 %
Počet zaměstnanců: 819,8 mil.
Počet nezaměstnaných: 75,4 mil.
Míra nezaměstnanosti: 9,20 %
Počet pevných tel. linek: 391 mil.
Počet pevných tel. linek na tis. obyv.: 297,57
Počet mobil. tel.: 481 mil.
Počet rozhlas. přijím.: 457 mil.
Počet televizí: 676,7 mil.
Počet tel. na tis. obyv.: 515
Počet PC: 76,3 mil.
Počet PC na tis. obyv.: 58,07
Délka želez. tratí: 71 898 km
Délka zpevněných silnic: 561 779 km
Délka dálnic: 34 073 km
Počet osob. aut: 16,060 mil.
Počet vojáků: 2,190 mil.

Užitečné zdroje
Obsáhlé a praktické informace o Číně nabízí zastupitelský úřad ČR v Pekingu: www.mzv.cz nebo www.mfa.cz/beijing. Zde najdete v rubrice Obchod a ekonomika obsáhlou, 135stránkovou Souhrnnou teritoriální zprávu o čínské ekonomice a jejím vývoji a řadu webových odkazů. Velvyslanectví nabízí i důležité turistické informace a množství dalších zpráv.
www.china.org.cn - pomocí této adresy, kde si můžete vybrat z několika světových jazyků, se vydáte do nekonečného světa informací o Číně. Najdete zde aktuální informace o dění ze všech oblastí života, z byznysu, oficiálních míst i z kultury. Jsou zde odkazy na média. Na své si přijdou i milovníci statistiky. V rubrice Living in China najdete informace o cestování. Stránky jsou zpracovány profesionálně a přehledně.
www.chinatoday.com - jedna z adres, kde najdete nejen aktuální informace, nýbrž i řadu dalších odkazů. Jde o praktické turistické zdroje, jako jsou přehledy hotelů (ceny), ale i adresy některých médií.
http://english.cri.cn - (China Radio International, angl.) - jde o užitečný zdroj aktuálních informací, kde najdete jak zprávy z oblasti byznysu, tak i společnosti a techniky. http://cz.chinabroadcast.cn - vysílání China Radio International v češtině.
www.chinadaily.com.cn - najdete zde i anglickou mutaci tohoto deníku.
www.people.com.cn - oficiální list komunistické strany v několika jazykových mutacích.
www.sina.com a také www.chinaview.cn - jsou zpravodajské servery v angl.
www.chinagateway.org.cn - zpravodajský server (angl.) s řadou dalších odkazů a také informací o jednotlivých oblastech země či statistice.
www.bbc.co.uk - adresa BBC, kde si ve vyhledávači najdete Country profile China. Je zde i řada odkazů na čínská média v angličtině.
www.wikipedia.org - přehledné a velmi bohaté informace poskytuje tento stále se rozrůstající server, a to i v českém jazyce (www.wikipedia.cz).
www.caramba.cz - pokud si na tomto českém serveru kliknete na "Čína", vyskočí na vás řada zajímavých rubrik (hudba, zápisky z cest, náboženství, jídlo a restaurace aj.) s webovými odkazy.
www.bongobongo.cz - nabízí praktické turistické informace.
www.cinsky.cz - informační server o Číně v českém jazyce, kde najdete odkazy na užitečné adresy i reportážní postřehy Čechů z této země.
www.ikoktejl.cz - kdo si chce užít reportáže z Číny, jistě si je vychutná na uvedené adrese.
www.cina.estranky.cz - nabízí postřehy z cest po Číně.
http://www.chinaweb.de - znalci německého jazyka zde najdou řadu turistických rad.

Vstup do země
O podmínkách cestování do Číny najdete potřebné informace na adrese velvyslanectví ČR v Pekingu www.mzv.cz/beijing. Pro české občany platí vízová povinnost. Vízum vydává zastupitelský úřad ČLR, který sídlí na adrese Pelléova 22, Praha 6 (224311323, 224312143, fax: 224319888, úřední hodiny 8 až 12, 13.30 až 16.30 ve všední dny). Na hraničním přechodu je cizinec povinen vyplnit formulář pro vstup a výstup (obdrží před vstupem do ČLR).

Kdy přicestovat
Klimatické podmínky se liší oblast od oblasti. Severovýchod země má často horká a suchá léta a krutě studené zimy. Severní a centrální část trápí dešťové srážky, léta tu jsou horká a zimy studené. Jihovýchodní region je proslulý vydatnými dešti, středně horkými léty a studenými zimami. Přesto se dá říci, že pro většinu regionů je nejlepší dobou pro návštěvu Číny jaro (od dubna do začátku června) a podzim (od září do poloviny listopadu).

Letecká doprava
Všechny velké letecké společnosti nabízejí spojení do Číny. Do Pekingu se létá z ruzyňského letiště, ceny zpáteční letenky se pohybují přibližně od 14 tisíc korun do 33 tisíc korun. Nutné je k ceně připočítat i letištní poplatky ve výši téměř pěti tisíc korun. Létat se dá i s přestupem, a to přes Vídeň nebo Frankfurt na Mohanem. Z těchto měst je možné se dostat přímou linkou například do Šanghaje. Cesta trvá přibližně dvanáct hodin.
Mezinárodní letiště Peking je vzdáleno od města asi 26 kilometrů, autobusem se dostanete do centra za 90 minut, letištním busem za 50 minut, taxi za půl hodiny. Letiště Kantonu/Guangzhou (Baiyun) je od města jen sedm kilometrů, cestuje se 20 minut. Mezinárodní letiště New Guangzhou/Kanton (Baiyun) je největší letiště v Číně, uvedené do provozu v roce 2004. Spojení do města je expresním vlakem, který je napojen na městskou nadzemní dráhu.
Šanghaj Hongqiao (SHA) leží 12 kilometrů od města, do kterého se z letiště dostanete taxi za 20 minut, letištním busem za půl hodiny.
Šanghaj Puding (PVG), v provozu od roku 2000, leží 30 kilometrů od centra města, kam dorazíte za 30 - 40 minut. Jezdí tam magnetická dráha, busy a taxi. Spojení existuje i mezi oběma šanghajskými letišti.

Místní doprava
Alternativou letecké dopravy je v Číně železnice, která je poměrně rozvinutá. Koleje pokrývají velkou část země, a vlakem se tak dostanete poměrně rychle ke všem důležitým místům. Zpoždění prakticky neexistují. Vagóny mají čtyři kategorie: s tvrdými a s měkkými sedadly, s tvrdými a měkkými lůžky. "Měkké" vagóny odpovídají evropskému standardu 1. třídy. V lůžkových vagónech je čisto, povlečení je kvalitní.
Toalety jsou na konci vagónu a ve vozech se nesmí kouřit. Je třeba pečlivě si střežit věci. Každé místo má své číslo. Jízdenky je možné koupit v cestovní kanceláři či na velkých nádražích, kde je i speciální personál mluvící anglicky. Na nádražích je dobré dávat si pozor na nebezpečnou společnost.
Autobusy jsou levné, ovšem s přečtením jízdního řádem můžete mít problémy. Navíc jsou často přeplněné.
Lepší je využít taxi. Dávejte si pozor na to, zda má řidič licenci. Taxislužba převládá hlavně ve velkých městech a je cenově dostupná, cenu je ale mnohdy lepší sjednat dopředu, pokud vůbec řidič mluví nějakým cizím jazykem. Hotely poskytují vizitky s adresou v čínštině. Pokud ji nemáte, najděte si čínský název na internetu. Při jízdě v taxi se vám vyplatí ho řidiči ukázat.
Půjčovat si vůz v autopůjčovně, kde si obyčejně ponechají váš pas, se ne vždy doporučuje. Mimo to potřebujete k jízdě speciální povolení. Půjčoven navíc není mnoho. Vhodné je najmout si vůz s řidičem.
Téměř 80 procent míst v Číně je spojeno silnicemi. Jejich povrch není vždy kvalitní, byť jejich budování pokročilo. Není dobré podceňovat vzdálenosti, opravny neodpovídají mnohdy evropskému standardu. Mimo města na silnicích vládne chaos, dopravní předpisy se příliš nedodržují a značení často neexistuje.

Peníze
Měna se v Číně nazývá renminbi (doslova lidová měna) a jako peněžní jednotka yuan. (1 renminbi/CNY (yuan) = 10 jiao = 100 fen). Obecně je používána pouze místní měna, ve směnárnách a hotelech je směna hlavních cizích měn bezproblémová. Peníze se dají směnit v hotelech, lepší kurs nabízejí směnárny a banky, jejichž filiálky se zpravidla nacházejí ve velkých hotelech. Směna načerno je zakázaná. Kreditní karty jsou akceptovány.

Ubytování
Hotelových kapacit je relativní dostatek, ve velkých městech jsou zastoupeny snad všechny mezinárodní sítě hotelů. V Číně je registrováno přes 4400 hotelů, více než polovina je kategorizována podle mezinárodních standardů. Informace o hotelech najdete např. na adrese China Tourism Hotel Association (www.hotelschina.com).
Ceny za ubytování se pohybují v rozmezí 20 až 200 USD/noc. Slušné ubytování lze sehnat již od 40 USD/noc. Registraci pobytu provádějí hotely a ubytovací zařízení automaticky, po předložení cestovního pasu s platným vízem.
Platit v nich můžete nejen v hotovosti, ale také kreditními kartami. Běžně jsou přijímány Visa, Master Card, Eurocard, Dinners Club nebo American Express. V hotelech v menších městech se však můžete setkat s tím, že vám kreditní kartu nepřijmou. Mimo to se požaduje platba předem, která převyšuje náklady na ubytování. Přeplatek se pak vrací. Večer může na pokoji zazvonit telefon s nabídkou masáže a dalších "služeb". Prostituce je v Číně oficiálně zakázaná a klient je právně postižitelný.
Elektrické napětí je 220 V, 50 HZ. Doporučuje se předem si obstarat adaptér, v některých hotelech ho půjčují.

Lékařská péče
Speciální zdravotnická zařízení pro cizince jsou ve všech větších městech, hovoří se v nich mezinárodními jazyky a poskytují se špičkové služby. Všude požadují hotovostní platbu nákladů za veškerá ošetření občanů ČR, kteří nejsou připojištěni u renomovaných evropských pojišťoven. Ve srovnání s cenami v ČR jsou léčebné výlohy v ČLR vyšší. Seznam vybraných zdravotnických zařízení v ČLR je k dispozici na webové stránce velvyslanectví (www.mfa.cz/beijing).

Stravování
Průměrné denní náklady na stravování činí 10 až 15 USD, v hotelu až 50 USD. V Číně je pestrá škála restaurací, cena i kvalita jídla jsou variabilní. Doporučuje se vyhýbat stravě, která neprošla tepelnou úpravou. Pitná voda z vodovodního kohoutku je nezávadná, ale raději pijte kupovanou vodu z lahví s neporušeným uzávěrem. Kávu, alkohol i další druhy nápojů seženete bez problémů.
Ceny zboží každodenní spotřeby a služeb se v posledním období výrazně zvýšily (především pro cizince). Trh je velmi dobře zásoben.
V restauracích se zpravidla nedává spropitné. Pokud už ano, mělo by se pohybovat kolem deseti procent a nechává se na tácku. Spropitné však dostávají nosiči zavazadel v hotelech, turističtí průvodci nebo řidiči zájezdu.

Služby, nákupy
Pošta funguje dobře, síť poboček je hustá po celé zemi. Mezinárodní telefonické spojení je zajišťováno přes satelit, automaty najdete na každém rohu: ve velkých městech je množství internetových kaváren.
Pokud si chcete přivézt hezký suvenýr, zvolte čínské hedvábí, porcelán nebo díla s čínskými motivy z tradičních řezbářských dílen či světově proslulý čínský čaj, jehož na tržištích najdete tisíce druhů. Státní obchody a hotely drží pevné ceny, naopak na tržištích můžete smlouvat. Při nákupu, především elektroniky, kontrolujte, zda má výrobek garanci.

Otevírací doba
obchody: Po - So 9 - 20 hod., v zimě 10 - 21 hod., soukromé obchody mají otevřeno déle
banky: Po - Pá 9 - 12 hod., 14 - 17 hod., So 8 - 11.30 hod.
úřady: Po - Pá 8 - 12 hod., 13 - 17 hod.
restaurace: Po - Ne 10 - 24 hod., státní restaur. do 20 hod.
památky: zpravidla 9 - 16 hod.

Státní svátky
1. 1. - Nový rok
leden/únor - lunární Nový rok (podle lunárního kalendáře)
1. - 3. 5. - Svátek práce
1. 6. - Den dětí
1. 7. - výročí založení KS
1. 8. - Den armády
1. - 3. 10. - vznik ČLR
Je běžné, že v období hlavních svátků bývá z rozhodnutí vlády volno zpravidla několik dní navazujících na víkend. Dny volna kromě vlastního svátku jsou napracovány během předchozího či následujícího víkendu.

Praktická telefonní čísla
Policie 110
Záchranná služba 120
Požárníci 119
Cizinecká policie 8401 5297
Informace o tel. č. 114
Přesný čas 117
Předpověď počasí 121

Kontakty na zastupitelské úřady
Velvyslanectví ČR v Pekingu
2 Ritan Lu, Jianguomenwai, 100 600 Beijing
telefon: 0086 10 65326902 až 5
fax: 0086 10 65325653
e-mail: beijing@embassy.mzv.cz
www.mfa.cz/beijing

Generální konzulát ČR v Šanghaji
Room 808, New Town Center
83 Loushanguan Rd., Shanghai 200336
tel.: 0086 21 62369925 až 6
fax: 0086 21 62369920
e-mail: shanghai@embassy.mzv.cz
www.mfa.cz/shanghai

Generální konzulát ČR v Hongkongu
1204-5 Great Eagle Centre, 23 Harbour Road, Wanchai, Hong Kong Special Administrative Region of the People's Republic of China
tel.: 00852 28022212
fax: 00852 28022911
e-mail: hongkong@embassy.mzv.cz
www.mzv.cz/hongkong

CzechTrade office
Dynasty Business Center, room 405, No. 457, Wu Lu Mu Qi (N) Road
Shanghai 200040, China
tel.: 0086 21 6249 0917
fax: 0086 21 6249 0912
e-mail: shanghai@czechtrade.cz
www.czechtradeoffices.com

CzechInvest
Room 2207-9, Tower II, Lippo Centre, 89 Queensway, Admiralty, Hong Kong, China
tel.: 0085 2 2530 8806, 2530 8856
fax: 0085 2 2530 8136
e-mail: southeast-asia@czechinvest.org
www.czechinvest.org

CzechTourism
Room 1609 Jingtai Tower, No. 24, Jianguomenwai Dajie, 100004 Beijing
tel: 0086 10 6515 6550
fax: 0086 10 6515 6570
e-mail: info-cn@czechtourism.com