Užitečné zdroje
Obsáhlé informace o Rumunsku a Bulharsku nabízejí zastupitelské úřady ČR v Bukurešti a v Sofii na adrese www.mzv.cz/bucharest a www.mzv.cz/sofia. Široký přehled informací o obou zemích nabízí www.wikipedia.org (v českém jazyce www.wikipedia.cz), kde najdete i řadu užitečných odkazů. Základní informace o Rumunsku i Bulharsku se dozvíte v češtině i na www.euroskop.cz. V angličtině najdete všeobecný přehled o obou zemích a s řadou odkazů na média na www.bbc.co.uk.
Velmi užitečný je český vyhledávač www.caramba.cz s řadou odkazů. Kdo chce najít praktické turistické informace v češtině, měl by využít www.bongobongo.cz. Ty lze vyhledat i na cestovatelském serveru Lonely Planet www.lonelyplanet.com a na informačním serveru My Travel Guide www.mytravelguide.com.
www.romaniaguide.com, www.turism.ro - oficiální stránky Rumunského turistického úřadu
www.romaniabynet.com - rumunský vyhledávač
www.rotravel.com - přehledně členěné informace o Rumunsku
www.romaniatourism.com/bucharest.html - turistické informace
www.bgr.cz - stránky Sdružení pro Bulharsko se sídlem v Brně, které podporuje vzájemné česko-bulharské vztahy.
www.obulharsku.cz - užitečné informace
http://bulharsko.proweb.cz - komplexní informace o Bulharsku
www.search.bg - bulharský vyhledávač
www.bulgariatravel.org - turistické informace v angl.
www.tourism-bulgaria.com - informace s řadou odkazů na bulharské instituce, ubytovací a stravovací zařízení
www.bulgaria.com - informace o Bulharsku v angl.
www.discoverbulgaria .com - přehled hotelů
www.travel-bulgaria.com - komplexní stránky o Bulharsku včetně zajímavých míst, turistických informací i obecných údajů v angl.


Rumunsko

Rozloha: 237 500 km2
Délka hranic: 2508 km
Nejvyšší hora:
Molodoveanu 2544 m
Demografické složení: 91 % Rumunů, 6,7 % Maďarů, 1,1 % Romů, 0,3 % Němců, 0,2 % Ukrajinců aj., Čechů je 3339.
Úřední jazyk: rumunština, na úrovni místní správy je v některých oblastech možné užívat i jazyky menšin (jde především o maďarštinu).
Náboženství: 87 % obyvatel se hlásí k pravoslaví, 4,7 % k římsko-katolickému vyznání, aj. Bez vyznání je pouze 0,1 % populace
Počet obyv.: 22,3 mil.
Urbanizace: 53 %
Průměrný věk: 36,6 let
Prům. délka života:
muži 68,14 roku
ženy 75,34 roku
Počet lékařů: 42 970
Počet lék. na tis. obyv.: 1,93
Infikovaní HIV: 7500
Počet vězňů: 38 600
Počet analfabetů: 300 tis.
Podíl analfabetů: 1,60 %
Počet zaměstnanců: 9,44 mil.
Počet nezaměstn.: 509 tis.
Počet pevných tel. linek: 4,65 mil.
Tel. linky na tis. obyv.: 208,49
Počet mobil. tel.: 1,12 mil.
Počet mobil. tel. na tis. obyv.: 50,22
Počet rozhlas. přijím.: 7,56 mil.
Počet televizí: 10 070 mil.
Počet tel. na tis. obyv.: 451,50
Počet PC: 4,12 mil.
Počet PC na tis. obyv.: 184,72
Počet uživatelů internetu: 5,13 mil.
Délka želez. tratí: 11 385 km
Délka zpevněných silnic:
113 473 km
Délka dálnic: 262 km
Počet osob. aut: 3,782 mil.
Osob. auta na tis. obyv.: 169,57

Doprava do země
Do Rumunska je možné cestovat pravidelnou přímou leteckou linkou mezi Prahou a Bukureští, doba letu trvá asi tři hodiny. Mezinárodní linky přistávají na letišti Bukurešť-Otopeni (www.otp-airport.ro), které leží zhruba 16 kilometrů (35 minut cesty) severně od metropole. K dispozici jsou standardní služby. Každých 30 minut jezdí do města autobus č. 783, a to od pondělí do pátku mezi 5.30 až 23.40 hod. (každých patnáct minut) a o víkendu či svátcích od 5.30 do 23.30 hod. (každou půlhodinu).
Další mezinárodní letiště je v Temešváru (www.airport-timisoara.ro) a ve městě Constanta (Mihai Kogainiceau). Do Rumunska létají (z Německa) low cost společnosti BlueAir (www.blueair-web.com), a to z letiště Frankfurt Hahn do Bukurešti a Wizz Air (www.wizzair.com) od ledna z Dortmundu do Bukurešti.
Pokud využijete železnici, pravidelná vlaková linka jezdí denně po trase: Praha (hl. nádraží) - Brno - Bratislava - Budapešť - Brašov - Bukurešť. Doba cesty je necelých 23 hodin. Rovněž je možné využít pravidelné spoje z Budapešti a denní (i noční) spojení z Vídně do Bukurešti a Constanty.

Místní doprava
Vnitrostátní leteckou dopravu zajišťuje národní letecká společnost Tarom (www.tarom.ro). Kromě tří mezinárodních letišť - Bukurešť, Temešvár a Constanta - je v Rumunsku ještě 15 domácích letišť.
Vlaky, provozované Rumunskou národní železniční společností SNCFR (www.sfr.ro), jsou včasné, spolehlivé a cenově příznivé. Rozlišit lze tři druhy vlaků: Persoane jezdí na kratší vzdálenosti a staví na každém kroku. Accelerate jsou obdobou našich spěšných vlaků. Rapid jsou klasické rychlíky, které jsou poměrně kvalitní. Jízdenky je vhodné kupovat ve stanicích, při koupi ve vlaku se platí příplatek. Jízdní řády jsou vyvěšeny v každé zastávce a mění se v květnu.
Pokud využijete osobní auto, nezapomeňte, že pro jeho řízení potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, doklady od vozidla, zelenou kartu a označení CZ na vnějšku vozu. Doporučuje se přibalit kvalitní zabezpečovací zařízení pro vozidlo, krádeže aut jsou v Rumunsku časté.
Maximální povolená rychlost v obci je 60 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici 120 km/h. Od roku 2004 je v Rumunsku vybírán poplatek za používání silnic tzv. rovinieta i za osobní automobily. Silniční známku je možné zakoupit na hranici, na poštách a u čerpacích stanic. V případě, že si řidič zapomene rovinietu koupit, může při výjezdu ze země či při policejní kontrole očekávat poměrně vysokou pokutu.
Informace o poplatcích a další užitečné informace pro řidiče - informace ohledně mýtného na mostech a o ekologických poplatcích - najdete na stránkách Národního svazu silničních přepravců v Rumunsku www.untrr.ro a na stránkách Národní správy silnic a cest v Rumunsku www.andnet.ro.
V Rumunsku je dostatek čerpacích stanic, v méně obydlených oblastech je situace horší. Benzinky jsou obvykle funkční od 6 do 21 hodin, na hlavních tazích jsou otevřené nonstop. Kreditní karty nejsou obyčejně akceptovány.
Řízení pod vlivem alkoholu je zakázané stejně jako používání mobilních telefonů při jízdě. Přesto si mnozí rumunští řidiči příliš nelámou hlavu s dopravními předpisy, a tudíž je dobré s tím počítat. Informace o automobilové dopravě lze získat na stránkách Rumunského automotoklubu (Automobil Clubul Roman) www.acr.ro. Vhodný je pronájem vozu, můžete si ho objednat na letišti či v hotelu nebo na telefonních číslech 941, 946, 953, 954 a 956.
Půjčovny vyžadují mezinárodní řidičský průkaz. Vhodná varianta je najmout si vozidlo přímo s řidičem.
Pokud chcete využít taxi, můžete ho zastavit na ulici nebo si ho objednat v hotelu. Je dobré požádat řidiče o zapnutí taxametru. Plaťte v drobnějších penězích, zpět se obyčejně nevrací.
Při využití autobusové dopravy vezměte v úvahu, že linky spojují většinu měst a obcí. Autobusy jsou nezřídka starší, kvalitnější stroje jezdí na dálkových trasách. Na mnoha stanicích nejsou však umístěny jízdní řády, nezbývá, než se domlouvat s místními lidmi.
Hromadnou dopravu v rumunských městech zajišťují autobusy, tramvaje. Bukurešť je jediné město, kde jezdí metro (www.metrorex.ro). Má tři linie, které křižují celé město. Jedná se o tyto trasy: Severojižní (modrá M2), západovýchodní (žlutá M3) a okružní (červená M1). Stanice jsou čisté, unikátně provedené a dobře značené. Nutné je koupit jízdenku na 2 nebo 10 jízd. Metro jezdí od 5 do 23 hodin. Bukurešťské autobusy a tramvaje jezdí do 23 hodin. Jízdenky se prodávají ve žlutých stáncích u každé zastávky. Existují denní, týdenní a dvoutýdenní jízdenky. Mimo toho je v Bukurešti osmnáct tras, na nichž cestující přepravují minibusy.
Chcete-li se vydat lodí po Dunaji, informace najdete na adrese www.danube-river.org.

Ubytování
Hotely jsou klasifikovány podle počtu hvězdiček od jedné do pěti, zvláště ve velkých městech najdete luxusní hotely. V kvalitnějších hotelích personál podá turistům informace v cizích jazycích. Pouze orientační ceny hotelů za osobu a noc ve dvoulůžkovém pokoji: dvouhvězdičkový hotel 25 USD, tříhvězdičkový hotel 40 - 70 USD, čtyřhvězdičkový hotel 80 - 150 USD, pětihvězdičkový hotel 140 - 200 USD a více. Ceny jsou jen přibližné, například v Bukurešti zaplatíte ve tříhvězdičkovém hotelu cenu čtyřhvězdičkového. Široký přehled hotelů v jednotlivých městech najdete na adrese www.tourneo.ro, pětihvězdičkové např. na www.continentalhotels.ro. Informace o ubytování jsou i na stránkách Rumunského turistického úřadu www.turism.ro, www.romaniaguide.com či v případě rumunského hlavního města na adrese www.bucharest-hotel-guide.com.
Elektřina má 220 voltů, 50 Hz.

Peníze
Banky jsou otevřeny od pondělí do pátku od 9 do 12 a od 13 do 15 hodin. Vyměnit peníze lze jak v bankách, tak i v hotelích a restauracích, či dokonce v obchodech. Zásadně neměňte peníze mimo oficiální směnárny nebo banky. Akceptovány jsou kreditní karty Eurocard, MasterCard, American Express, Diners Club a Visa. Nenoste však u sebe větší hotovost.

Pracovní doba
Obvyklá pracovní doba úředníků se pohybuje od 8 do 16,30 hodin s pauzou na oběd. U firem není neobvyklá pracovní doba i po 18. hodině.

Služby
Rumunské pošty poskytují standardní služby a ne vždy jsou spolehlivé. Dochází i k otvírání obálek, které na první pohled obsahují něco lákavého. Poštovní úřad naleznete ve větších městech, v malých vesnicích jsou jen poštovní schránky. Pošty mají otevřeno denně včetně soboty.
Veřejné telefony fungují buď na mince (modré automaty), nebo - moderní oranžové telefony - pouze na karty. Ty zakoupíte na poštách nebo v tzv. telefonních střediscích. Oranžové telefony rovněž umožňují zahraniční hovory. Pokud se nelze dovolat do zahraničí přímo, volejte 971 - mezinárodní spojovatelku. Voláte-li z hotelu, počítejte s výraznou přirážkou.
V Bukurešti je množství internetových kaváren, ke 250 velkým internetovým poskytovatelům patří Kappa (www.kappa.ro) a PC-Net (www.pcnet.ro).

Nákupy
Ve městech a v turistických oblastech je dostatek obchodů, které jsou dobře zásobené. Na okrajích největších měst se nacházejí velké supermarkety. Prodejní doba se poslední dobou výrazně mění a má tendenci se prodlužovat. Běžné otvírací hodiny jsou ve všední dny od 8 do 18 hodin, supermarkety otevírají dříve a zavírají později. Menší obchůdky mají otevřeno ve všední dny od 6 do 21 hodin, v sobotu od 6 do 12 hodin. Existují ale sezónní rozdíly. V odlehlejších oblastech země většinou najdete jen skromné prodejny potravin, pro další zboží je zapotřebí zamířit do nejbližšího města.
Pokud si chcete přivézt suvenýr, v Rumunsku se nakupují hlavně vyšívané ubrusy a dečky, keramika, hrnčířské výrobky, koberce, dřevořezby, porcelán, stříbrné předměty a mince.

Bezpečnost
Ve městech i mimo ně se volně pohybuje větší množství psů. I když obvykle nejsou agresivní, je třeba zachovávat opatrnost. Při průjezdu rumunským územím nedoporučujeme parkovat nebo přespávat v autech na neosvětlených a neoznačených parkovištích mimo města. Mimořádnou pozornost věnujte osobním dokladům.

Stravování
Stravovat se můžete v četných restauracích, vinárnách, kavárnách nebo barech. Se stoupající vzdáleností od míst turistického ruchu se kvalita podniků i podávaných jídel snižuje. Podobně je tomu i s cenami. V restauracích se očekává spropitné, jeho výše je na uvážení zákazníka, obyčejně se pohybuje kolem 12 procent ceny. Spropitné očekávají i taxikáři a nosiči zavazadel.
Rumunská kuchyně je pestrá, pikantní a vydatná a je plná zeleniny. Favoritem v potravinách je pórek, následuje hovězí, telecí a kuřecí maso, které se většinou podává grilované. Mezi typická jídla patří polévky, například ciorba, uvařená ze zkvašených otrub, uzeniny, brambor a hovězího nebo kuřecího masa. Rumunská kuchyně je typická jídly, jako jsou mititei (kořeněné, mleté maso, které se upravuje grilováním), sarmate (kořeněné masové koule, překryté zelným listem) či kuře na česneku. Další specialitou místní kuchyně je dušené maso tachitura moldoveneasca. V oblasti delty Dunaje se připravuje kapr na grilu.
Národním nápojem je tzuica (švestková brandy). Má několik druhů, které se rozlišují podle síly, chuti a lokality, ze které pocházejí. Nejsilnější je tzuica de Bihor, známá i jako palinca. Proslulá a uznávaná jsou vína jako Pinot Noir, Cabernet Sauvignon, Ryzlink, Pinot Gris či Chardonnay. Populární je i pivo. O rumunské kuchyni, včetně receptů, se dočtete na adrese www.labuznik.com.

Státní svátky
(volné dny)
1. a 2. ledna,
první a druhý velikonoční den
1. květen
1. prosinec
25. a 26. prosinec
Náboženské svátky
(tj. dny, kdy není volno, ale lidé spíš slaví, než pracují - není vhodná návštěva či služební cesta)
7. ledna (sv. Jan - Ion)
8. března - MDŽ
24. dubna (sv. Jiří - Gheorghe)
21. května (Konstantin a Helena)
15. srpna (sv. Marie)
6. prosince (sv. Mikuláše - Nicolae)

Užitečná čísla
Jednotná nouzová linka 112
Pohotovost 962
Záchranná služba 961
Požárníci 981
Policie 955
Taxi 9531, 9461
Informace 931

Důležité kontakty
Velvyslanectví ČR
Ambasada Republicii Cehe
Strada Ion Ghica 11, Sector 3
030045 Bukurešť
tel.: 0040/ 303 92 30, 303 92 31, 303 92 43
fax: 312 25 39
e-mail: bukurest@ines.ro
web: www.mzv.cz/bucharest

Zastoupení CzechTrade
Str. Ion Ghica 11, Sector 3,
030045 Bukurešť
tel.: 0040/21303 92 30
fax: 213138980
e-mail: michal.holub@czechtrade.cz
web: www.czechtrade.cz (ro)

České centrum v Rumunsku
Str. Ion Ghica 11, Sector 3,
Bukurešť, 70418
tel.: 0040/213039230
fax: 213122537
e-mail: ccbucuresti@czech.cz
web: www.czcechcentres.cz/bucharest

Velvyslanectví Rumunska v ČR
Nerudova 5, P. O. Box 87,
Praha 1, 118 01
tel.: 257 534 210
fax: 257 531 017
e-mail: embroprg@mbox.vol.cz
web: www.rouemb.cz

Češi mají nezbytné ošetření zdarma
V Bulharsku a Rumunsku mají od počátku letošního roku občané ČR nezbytné zdravotní ošetření zdarma. Po vstupu obou zemí do EU stačí českým občanům, aby tamnímu lékaři předložili evropský průkaz zdravotního pojištění, případně potvrzení dočasně nahrazující tento průkaz. Stejně budou postupovat i občané obou zemí v Česku, pokud budou potřebovat lékařské ošetření. Nárok na nezbytnou péči mají Češi pobývající v obou zemích na přechodnou dobu, například turisté, vyslaní pracovníci a studenti. Češi, kteří v Bulharsku nebo Rumunsku pracují, podléhají tamním právním předpisům. To znamená, že budou pojištěni v těchto zemích a mají povinnost se odhlásit od české zdravotní pojišťovny.