Užitečné zdroje
Obsáhlé informace o Rumunsku a Bulharsku nabízejí zastupitelské úřady ČR v Bukurešti a v Sofii na adrese www.mzv.cz/bucharest a www.mzv.cz/sofia. Široký přehled informací o obou zemích nabízí www.wikipedia.org (v českém jazyce www.wikipedia.cz), kde najdete i řadu užitečných odkazů. Základní informace o Rumunsku i Bulharsku se dozvíte v češtině i na www.euroskop.cz. V angličtině najdete všeobecný přehled o obou zemích a s řadou odkazů na média na www.bbc.co.uk.
Velmi užitečný je český vyhledávač www.caramba.cz s řadou odkazů. Kdo chce najít praktické turistické informace v češtině, měl by využít www.bongobongo.cz. Ty lze vyhledat i na cestovatelském serveru Lonely Planet www.lonelyplanet.com a na informačním serveru My Travel Guide www.mytravelguide.com.
www.romaniaguide.com, www.turism.ro - oficiální stránky Rumunského turistického úřadu
www.romaniabynet.com - rumunský vyhledávač
www.rotravel.com - přehledně členěné informace o Rumunsku
www.romaniatourism.com/bucharest.html - turistické informace
www.bgr.cz - stránky Sdružení pro Bulharsko se sídlem v Brně, které podporuje vzájemné česko-bulharské vztahy.
www.obulharsku.cz - užitečné informace
http://bulharsko.proweb.cz - komplexní informace o Bulharsku
www.search.bg - bulharský vyhledávač
www.bulgariatravel.org - turistické informace v angl.
www.tourism-bulgaria.com - informace s řadou odkazů na bulharské instituce, ubytovací a stravovací zařízení
www.bulgaria.com - informace o Bulharsku v angl.
www.discoverbulgaria .com - přehled hotelů
www.travel-bulgaria.com - komplexní stránky o Bulharsku včetně zajímavých míst, turistických informací i obecných údajů v angl.


Bulharsko

Rozloha: 110 910 km2
Délka hranic: 1808 km
Nejvyšší hora: Musala
2925 m
Úřední jazyk: bulharština
Náboženství: převažuje křesťanství
Počet obyv.: 7,385 mil.
Urbanizace: 69,56 %
Průměrný věk: 40,80 let
Prům. délka života:
muži 68,68 roku
ženy 76,13 roku
Počet lékařů: 27 300
Počet lék. na tis. obyv.: 3,70
Infikovaní HIV: 300
Počet vězňů: 10 900
Počet analfabetů: 76 300
Podíl analfabetů: 1,20 %
Počet zaměstnanců: 3,27 mil.
Počet nezaměstnaných: 353 tis.
Počet pevných tel. linek: 3,21 mil.
Tel. linky na tis. obyv.: 434,64
Počet mobil. tel.: 2,81 mil.
Mobil. tel na tis. obyv.: 380,48
Počet rozhlas. přijím.: 4,52 mil.
Počet televizí: 3,81 mil.
Tel. na tis. obyv.: 515,88
Počet PC: 824 tis.
Počet PC na tis. obyv.: 111,57
Počet uživatelů internetu: 1,27 mil.
Délka želez. tratí: 4294 km
Délka zpevněných silnic:
94 424 km
Délka dálnic: 328 km
Počet osob. aut: 2,489 mil.
Osob. auta na tis. obyv.:
337,02

Doprava do země
Mezi Prahou a Sofií zajišťují denně pravidelné spojení České aerolinie. Kromě ČSA létá do Prahy bulharský národní dopravce Bulharka Air (FB), jeho lety jsou provozovány také ve spolupráci s ČSA. Počty letů jsou rozšířeny v létě, například do Burgasu, kdy lze využít i charterové linky. Aktuální nabídky a ceny letů můžete najít na webech společností www.csa.cz a www.air.bg.
Vzhledem k poměrně vysokým cenám letenek lze využít i low cost letecké společnosti, které zajišťují spojení z Německa a Rakouska: www.condor.com, www.germanwings.com, www.hemusair.bg, www.wizzair.com, www.flybexx.com.
V Bulharsku se nacházejí čtyři mezinárodní letiště. Letiště Sofia (SOF) leží asi 10 kilometrů východně od města (www.sofia-airport.bg). Autobusy jezdí do centra během dne každých deset minut a od 21 do 0.30 hodin v intervalu po dvaceti minutách. Doba jízdy je asi dvacet minut. Využít lze také taxi. Doporučuje se sjednat jízdné před nastoupením do vozu, taxikáři často nezapnou taxametr a cizincům účtují vysoké ceny. Vybavení letiště je standardní, včetně restaurací, směnáren atd.
Mezinárodní letiště Varna (VAR) leží 9 kilometrů od města (www.varna-airport.bg). Autobusy do Varny odjíždějí z letiště každých patnáct minut v době od 5.45 do 23 hodin. Využít lze taxi, které stojí před terminálem 4.
Mezinárodní letiště Burgas (BOJ) leží 13 kilometrů od města (www.bourgas-airport.com). Autobusy do centra jezdí po dvaceti minutách. Snadno dosažitelné jsou vozy taxi.
Letiště Plovdiv (PDV) je od města vzdálené 10 km (www.plovdivairport.com). Dojet do centra je možné autobusem nebo v taxi.
Vlakem se dostanete do Bulharska každý den pravidelnou linkou z Prahy do Sofie a do Varny, a to buď přes Budapešť, nebo Vídeň. Cesta do Sofie trvá 24 až 26 hodin, do Varny se dostanete za 31 hodin. Potřebné je tranzitní vízum pro Jugoslávii, které vydává velvyslanectví Jugoslávské republiky zpravidla do následujícího dne.

Doprava v zemi
Při cestě po Bulharsku lze využít leteckou dopravu. Bulharské národní aerolinky Balkan Bulgarian Airlines (www.air.bg) provozují několik pravidelných vnitrozemských linek, které spojují Sofii s velkými městy. Let ze Sofie do Varny či Burgasu trvá méně než hodinu. Využít lze i Hemus Air (www.hemusair.bg).
Vhodné je cestování vlakem. Železniční síť je hustá, délka tratí dosahuje 4200 kilometrů a jezdí po nich osobní vlaky, rychlíky i expresní vlaky. Ve většině spojů lze koupit jízdenku od průvodčího, což není možné během letní sezóny v linkách mířících z nebo do přímořských letovisek. V takovém případě je nutné jízdenku předem rezervovat v kanceláři na nádraží.
Doporučuje se koupit si jízdenku a místenku při cestě první třídou. Mezinárodní jízdenky je možné koupit jen ve specializovaných kancelářích. O nejbližší z nich vám podá informace personál nádraží. Ceny jízdenek jsou poměrně příznivé, železniční doprava je proto oblíbená především mezi mladými lidmi.
Kompletní jízdní řády, přehled tras i snímky vozového parku najdete na oficiálních stránkách Bulharské státní železniční společnosti BDZ (www.bdz.bg).
Při cestování automobilem potřebují turisté řidičský průkaz (vhodný je mezinárodní řidičský průkaz). Pokud jedete vlastním vozem, musí být označen mezinárodním označením CZ. Nutná je zelená karta a malý technický průkaz.
Půjčovny automobilů se nacházejí ve velkých městech a turistických střediscích. Najít můžete místní malé autopůjčovny, kde se ceny pohybují od 30 až do 50 eur za den podle typu auta. V mezinárodních společnostech vám auto zapůjčí proti kreditní kartě.
V Bulharsku je kolem 18 000 kilometrů silnic a dálnic. Mimo hlavní tahy jsou spojnice často ve špatném stavu, zapotřebí je přizpůsobit styl a rychlost jízdy. Rychlostní limity jsou 60 km/h v obci, 80 km/h mimo obec a 120 km/h na dálnici.
Od 1. ledna 2005 si řidiči osobních vozů a dalších dopravních prostředků musí zakoupit silniční známku. K dostání je například na hraničních přechodech. Od 1. 1. 2007 podražily, například roční stojí pro osobní auta téměř 35 eur.
Maximální tolerovaná hladina alkoholu v krvi je 0,5 promile. Je zakázáno používat klakson v obydlených oblastech, a to mezi 22. a 6. hodinou. Vyplácí se respektovat dopravní předpisy, protože pokuty za jejich nedodržování jsou velice vysoké.
Čerpacích stanic je v zemi dostatek. Otevřené bývají do 22 hodin, ve velkých městech a u dálnic narazíte i na stanice otevřené nonstop. Platí se zpravidla v hotovosti a v místní měně.
Autobusová síť je rozsáhlá a cenově poměrně příznivá. Na větších vzdálenostech poskytuje služby řada menších soukromých dopravců, kteří vás levně svezou novými autobusy. Na místních silnicích se většinou setkáte se zastaralými stroji. Autobusy odjíždějí ve velkých městech obyčejně z terminálů u hlavního nádraží.
Taxi jsou k dispozici ve všech větších městech, stojí na zastávkách a před hotely. Jízdné by mělo být podle předpisů vyměřováno taxametry, ale taxikáři ho ne vždy zapnou. Proto se vyplatí domluvit se předem na pevné částce za danou cestu, což vyjde levněji. Vyplatí se i smlouvat. Všechna vozidla jsou žlutá. Denní tarif platí mezi 6. až 22. hodinou.
Hlavním dopravním uzlem je Sofie, kde lze využít autobusů, tramvají, trolejbusů a metra, které jezdí od 05.30 do půlnoci. Jízdenky se musí koupit předem a označit při vstupu do MHD.

Ubytování
Bulharsko nabízí široký výběr ubytování všech tříd, od nejluxusnějších pětihvězdičkových mezinárodních hotelů až po skromnější, ale moderní a komfortní malé soukromé hotely, většinou s dobrou restaurací. Mimo sítě hotelů existuje široká nabídka chat a vil, které jsou určeny především pro turisty, kteří si sami připravují stravování. Ceny mnohdy nejsou pevně stanoveny, a tak záleží jen na tom, jak se vám podaří cenu usmlouvat.
Ubytování je možné si zajistit na letištích nebo ve vlakových či autobusových terminálech. Především v turistických střediscích se setkáte s pouličními agenty, kteří zprostředkovávají ubytování. I zde platí pravidlo pro jakékoliv nákupy v Bulharsku - nebojte se smlouvat.
Doporučuje se rezervovat si hotel předem, zvláště pokud zemi navštívíte v období letní sezóny a na černomořském pobřeží.
Bulharské hotely jsou klasifikovány podle evropského hvězdičkového standardu, někdy úroveň služeb příslušnému hodnocení neodpovídá. Kvalita ubytování se ale v posledních letech velmi zlepšila. Mnoho hotelů se v péči o turisty překonává, což je vidět i na velmi slušném vybavení pokojů.
Elektrické napětí: 220 V, 50 Hz.

Peníze
Nedoporučuje se měnit peníze přímo na ulici. Ignorujte podvodníky, kteří nabízejí směnu valut výhodným kurzem. Směnárny mají otevřeno každý den zpravidla od 10 do 22 hodin. Banky mají otevřeno ve všední dny od 9 do 16 hodin. V řadě měst jako Varna či Burgas jsou rozšířeny peněžní automaty. Kreditní karty Diners Club, American Express, Carte Blanche, Eurocard a Visa jsou přijímány v hotelích, půjčovnách aut a v některých restauracích a obchodech.

Stravování
Restaurací a menších pohostinských zařízení je v Bulharsku, zejména ve velkých městech a na pobřeží Černého moře, celá řada. Kuchyně je postavená na zelenině, neodmyslitelné jsou dary moře. Vyhlášenou polévkou je tarator. Připravuje se z mléka a nastrouhaných okurek. Podává se studená. Tradičním masitým pokrmem jsou kebabčeta, bulharská obdoba známého pokrmu čevabčiči. Chutná je musaka (zapečené brambory s mletým masem), sarmi (zelný list s masem) a pochopitelně i skopové a jehněčí (to je často připravované na rožni). K Bulharsku patří šopský salát (chopska salata).
Známá bílá vína jsou Tamjanka, Dimjat, Mislet, Karlovo a Rjaciteli. Z červených vín se doporučují značky Tramka a Mavrud, ale skvělé jsou i Kabernet, Melnik, Gamza či Kadarka. Tvrdému alkoholu dominuje rakije, žádaný je i koňak Pliska, Pomorie a Preslav.
O bulharské kuchyni, včetně řady receptů, se dočtete na www.labuznik.com nebo na www.obulharsku.cz/jidlo.

Nákupy
Obchody jsou otevřené ve všední dny většinou od 10 do 20 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin. Hlavní nákupní oblastí Sofie je Vitosha Boulevard. Jsou zde zahraniční butiky i tradiční firmy, které fungují už desítky let. Jako suvenýr jsou ke koupi vhodná tradiční vína, také alkohol, keramika, předměty ze dřeva, mušle, voňavky ve dřevěných obalech a napodobeniny prastarých ikon.

Služby
Telefonovat je možné z hotelů, pošt a telefonních automatů, které jsou na každém rohu. Pošt je v zemi dostatek. Obvykle jsou otevřené ve všední dny od 8.30 do 17.30 hodin, často ještě déle. Odeslat poštu je možné i v sobotu. Hlavní pošta v Sofii (ul. Gurko 4), má otevřeno celý týden nonstop.

Státní svátek
3. březen - Osvobození z Osmanské nadvlády (1879)
Oficiální svátky
1. leden - Nový rok
Velikonoce (mění se datum - 2 dny Ne a Po duben, týden po katolících)
1. květen - Svátek práce
6. květen - Den sv. Jiří
24. květen - Den slovanského písemnictví
6. září - Den sjednocení (1885)
22. září - Den nezávislosti (1908)
1. listopad - Den vůdců národního obrození
25. - 26. prosinec - Vánoce

Užitečné adresy
Velvyslanectví ČR v Bulharsku
Posolstvo na Češkata Republika
Janko Sakazov Nr. 9, vchod Panayot Volov, Sofia, 1000
tel.: 003592/9461110, 9461111
fax: 003592/9461800, KO-9433179
e-mail: sofia@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/sofia

Honorární konzulát ČR
Cani Ginčev 24, Varna 9002
tel.: 00359/52641775, v případě nouze v nočních hodinách: 52500626
fax: 52641774
e-mail: Varna@honorary.mzv.cz
web: www.mzv.cz/sofia

Konzulární jednatelství ČR
Hotel Bulgaria, ul. Alexandrovska 21, Burgas, 8000
tel.: 00359/56842610 nebo 888646463, nepřetržitá konzulární služba (mobil) - 888280800
fax: 56841501 nebo 56841291
e-mail: HotelBulgaria@bginfo.net

Zastoupení CzechTrade
blvd. Janko Sakazov 9
(v budově velvyslanectví ČR)
1504 Sofia, Bulgaria
tel.: 003592/9433152
fax: 9433334
e-mail: smil.chasiok@czechtrade.cz
web: www.czechtrade.cz

České centrum v Bulharsku
ul. G. S. Rakovski 100, Sofia 1000
tel.: 003592/9813910, 9813826
fax: 9813911
e-mail: ccsofia@czech.cz
web: www.czechcentres.cz/sofia

Velvyslanectví Bulharské republiky v Praze
Krakovská 6, Praha 1, 110 00
tel.: 222 211 258, 222 211 260, 222 212 011, 222 210 230, 222 211 259 (Secretary of the Ambassador)
fax: 222 211 728
e-mail: bulvelv@mbox.vol.cz

Češi mají nezbytné ošetření zdarma
V Bulharsku a Rumunsku mají od počátku letošního roku občané ČR nezbytné zdravotní ošetření zdarma. Po vstupu obou zemí do EU stačí českým občanům, aby tamnímu lékaři předložili evropský průkaz zdravotního pojištění, případně potvrzení dočasně nahrazující tento průkaz. Stejně budou postupovat i občané obou zemí v Česku, pokud budou potřebovat lékařské ošetření. Nárok na nezbytnou péči mají Češi pobývající v obou zemích na přechodnou dobu, například turisté, vyslaní pracovníci a studenti. Češi, kteří v Bulharsku nebo Rumunsku pracují, podléhají tamním právním předpisům. To znamená, že budou pojištěni v těchto zemích a mají povinnost se odhlásit od české zdravotní pojišťovny.