Základní informace

Oficiální název: Vietnamská socialistická republika
Rozloha: 329 560 km2
Délka hranic: 4639 km
Nejvyšší hora: Ngoc Linh 3143 m
Demografické složení: Vietnam je státem s 54 národnostmi. Z nich národnost Kinh neboli Viet představuje téměř 87 procent z celkového počtu více než 84,4 milionu (r. 2006) obyvatel Vietnamu. Vietové žijí soustředěni převážně v oblasti delty Rudé řeky, v nížinách při pobřeží středního Vietnamu, nížině při Mekongu a ve velkých městech. Ostatní národnosti sídlí hlavně v pahorkatinách a v horských oblastech.
Hlavní národnosti: (počty jsou podle sčítání lidu v roce 2003)
Viet
(Kinh, etničtí Vietnamci) 69,4 mil.
Tay 1,59 mil.
Thai 1,45 mil.
Muong 1,23 mil.
Khmerové 1,11 mil.
Nung 914 tis.
Hmong 896 tis.
Dao 685 tis.
Gia Rai 351 tis.
E de 306 tis.
Úřední jazyk: vietnamština, nejrozšířenějšími používanými cizími jazyky jsou čínština (kantonská a mandarínská), angličtina, francouzština (převážně starší generace) a ruština.
Náboženství: buddhismus (převládá mahájánový buddhismus, asi 50 % obyvatel); katolicismus (přibližně 10 % populace); protestantismus (asi 200 tis. věřících v oblastech Centrální vrchoviny); islám (přibližně 0,5 % populace, převážně etničtí Khmerové a Čamové); hinduismus (zbytky indické komunity v Ho Či Minově Městě); sekta Cao Dai (přibližně 2 mil. věřících) a sekta Hoa Hao (buddhistická, předpokládá se asi 1,5 mil. věřících), animismus.
Správní členění: země se dělí na 59 provincií a 5 měst ústřední správy - Hanoj, Ho Či Minovo Město, Hai Phong, Can Tho a Da Nang. Provincie se dále člení na městské a venkovské okresy, městské okresy se dělí na čtvrti a venkovské okresy se dělí na obce.
Urbanizace: 23,98 %
Průměrný věk: 25,9 roku
Prům. délka života:
muži 68,05 roku
ženy 73,85 roku
Počet lékařů: 46 240
Počet lék. na tis. obyv.: 0,55
Infikovaní HIV: 350 tis.
Počet vězňů: 59 200
Počet analfabetů: 5,668 mil.
Podíl analfabetů: 9,2 %
Počet zaměstnanců: 43,97 mil.
Počet nezaměstn.: 1,187 mil.
Počet pevných telefonních linek:
5,06 mil.
Tel. linky na tis. obyv.: 59,95
Počet mobil. tel.: 5,044 mil.
Mobil. tel. na tis. obyv.: 59,76
Počet rozhl. přijím.: 9,17 mil.
Počet televizí: 18,23 mil.
Počet tel. na tis. obyv.: 215,99
Počet PC: 1,27 mil.
Počet PC na tis. obyv.: 15,05
Počet uživatelů internetu: 4,63 mil.
Délka želez. tratí: 2600 km
Délka zpevněných silnic:
43 675 km
Počet osob. aut: 742 tis.
Osob. auta na tis. obyv.: 8,79
Počet vojáků: 484 tis.
Počet tanků: 1210
Počet boj. letadel: 190

Užitečné zdroje
Informace pro cesty a pobyt ve Vietnamu najdete na adrese zastupitelského úřadu ČR v Hanoji (www.mzv.cz/hanoi) nebo na www.mzv.cz v rubrice Encyklopedie států. Zde se můžete seznámit se Souhrnnou teritoriální zprávou, nabízející turistické informace i přehled o politickém dění a zejména ekonomické informace. Ty lze najít na oficiálním portálu pro export a podnikání www.businessinfo.cz.
Kvalitně zpracované turistické informace, ať už jde o ubytování a atraktivní lokality, cestování, místní kuchyni a recepty či upozornění na to, jak se v zemi chovat, získáte na adrese http://vietnam.marco-polo.cz.
Praktické aktuální postřehy klubu cestovatelů i zajímavé reportáže objevíte na www.hedvabnastezka.cz/z/as/Vietnam. Užitečné cestovní informace najdete také na adrese www.bongobongo.
Oficiální stránky Vietnamské turistické centrály s odkazy na hotely jsou k dispozici na adrese www.vietnamtourism.com. Široké informace o ubytování, restauracích a cestování po Vietnamu najdete také na adrese http://govietnamnow.com. Přehled o ubytování, gastronomii, festivalech a turistických atrakcích najdete na www.waytovietnam.com.
Užitečná je adresa www.lonelyplanet.com s odkazy na ubytování.
Široký přehled informací nabízí www.wikipedia.org (v českém jazyce na www.wikipedia.cz).

Média
Pokud hledáte informace o dění ve Vietnamu, nabízí se informační portál s řadou aktuálních zpráv http://english.vietnamnet.vn. Důležitým zdrojem informací o aktuálním ekonomickém dění je Vietnam Economic Times (www.vneconomy.com.vn). Aktuální zprávy získáte na Vietnam News Agency (www.vnagency.com.vn). Zapomenout by se nemělo na kvalitní agenturní zprávy od Thanh Nien News (www.thanhniennews.com).
V anglickém jazyce je možné využít i deník komunistické strany Nhan Dan (www.nhandan.com.vn/english). Televizní kanál v anglickém jazyce objevíte na adrese www.vov.org.vn. Country profile Vietnamu a aktuální zprávy najdete na www.bbc.co.uk. Aktuální články o Vietnamu z především amerických médií a několika světových agentur najdete na souhrnné adrese http://news.yahoo.com/fc/World/Vietnam.
Znalci francouzského jazyka jistě ocení http://lecourrier.vnagency.com.vn.

Vstupní podmínky
Občané České republiky, s výjimkou držitelů diplomatických pasů, podléhají vízové povinnosti. Vstupní víza mají platnost 30 dnů. Udílejí se na zastupitelském úřadu VSR v Praze, který sídlí na adrese Plzeňská 214/2578 Praha 5, 150 00. Provozní hodiny úřadu jsou 8 - 12 a 13 - 16. Konzulární oddělení ovšem sídlí na adrese Rašínovo nábřeží 72/1897, Praha 2, 128 00, tel: 224 922 074, fax: 224 916 488. Provozní hodiny úřadu jsou 9 - 12 a 16 - 17 hod. (po, st, pá).
Na hraničních přechodech je nutné vyplnit pasovou průvodku, jejíž ztráta může vést ke komplikacím při výjezdu. Ve lhůtě dvou pracovních dnů je nutno provést policejní registraci pobytu (formuláře lze obdržet v hotelu).

Kdy přicestovat
Není jednoduché říci, která doba je pro návštěvu Vietnamu nejlepší, protože počasí na jihu a na severu je odlišné. V jižních oblastech vládne období dešťů od května do listopadu a sucha od prosince do dubna, kdy je také největší horko. V severních oblastech přichází horko od května do října, zatímco od listopadu do dubna tu panují studené sychravé větry. Hornaté oblasti jsou studenější než příjemné přímořské nížiny.

Doprava do země
Do Vietnamu se létá přes významná asijská letiště, nejčastěji přes Bangkok, Kuala Lumpur, Hongkong, Manilu a Singapur. Mezinárodní letiště jsou v Hanoji a Ho Či Minově Městě.
Hanoj leží asi 45 minut jízdy od letiště Noi Bai, dopravu zajišťují letištní autobusy (3 USD, 45 000 VND) nebo taxislužba (10 USD, 150 000 VND). Cesta z letiště Tan Son Nhat do centra Ho Či Minova Města trvá asi 20 minut, cena za taxi činí kolem 50 000 VND.

Místní doprava
Stav silniční sítě je špatný. Na silnicích panuje anarchie, nerespektuje se tu nejvyšší povolená rychlost ani přednost v jízdě či značka stop. Předjíždí se na nepřehledných úsecích a řidiči jezdí i pod vlivem alkoholu. Při jízdě ve městě doporučujeme maximální opatrnost, cesty mimo velká města jsou především v noci velmi nebezpečné. Samotný povrch vozovek je ucházející, ve vnitrozemí a na severu jsou v horším stavu než na pobřeží. V období dešťů jsou často zaplaveny. V zemi se usilovně budují nové spojnice, první etapa Ho-Chi-Minh-Trail je hotova v délce 960 kilometrů a spojuje Khe Co a Noc Hoi.
Půjčoven osobních vozidel je velmi málo, existují pouze ve velkých městech. Doporučuje se najmout si vůz přímo s řidičem, vyhnete se potížím s mezinárodním řidičským průkazem a neznalostí prostředí. Objednat se mohou přes Vietnam Tourism a Saigontour. Při nehodě však příliš nepočítejte s ochranou zákona. Cizinci, ať jsou vinni či nikoliv, musí obyčejně vždy sáhnout do peněženky a zaplatit pokutu.
Většina obyvatel se přemísťuje na kole či na motocyklu. I cizinci si mohou téměř všude zapůjčit motocykl či kolo, při parkování je nutno zaplatit někomu, aby ho ohlídal.
Městskou hromadnou dopravu v Hanoji a Ho Či Minově Městě zajišťují tramvaje a minibusy, které často jezdí mezi turistickými hotely.
Ve městech lze využít taxi, moto (mototaxi) a cyklo (cyklorikša). Většina taxíků má taxametr. Jinak je vždy třeba tvrdě smlouvat cenu dopředu. Ve větších městech funguje i několik taxislužeb. Taxi je levné - průměrně stojí kolem 10 000 VND za kilometr. Nebojte se vzít si taxi i v noci - jsou bezpečná a cenově více než dostupná.
Hanojské taxislužby: City Taxi (tel.: 822 2222), Red Taxi (tel.: 856 8686)
Taxislužby v HCMC: Red Taxi (tel.: 844 6677), Saigon Taxi (tel.: 842 4242)
Doporučuje se předem si domluvit částku, kterou za jízdu budete platit a přitom tvrdě vyjednávat. Pokud možno mějte vždy přesně částku, na které jste se dohodli, řidiči a rikšové všeho druhu rádi tvrdí, že nemají peníze na vrácení.
Využít lze autobusovou dopravu, její síť je hustá. Autobusy nejsou však v nejlepším stavu. Vzhledem k prašným cestám je průměrná rychlost linkových autobusů malá. Jezdí obvykle přeplněné, plné lidí i zvířat.
Poměrně kvalitní dopravu zajišťují vietnamské železnice. Vlaky na dlouhé trati a rychlíky jsou sice dražší, ale rychlejší, spolehlivější a pohodlnější. Na hlavní trase mezi Hanojí a Ho Či Minovým Městem jezdí expresní vlaky. Mezi velkými přístavy jezdí zase kvalitní lodě.
Letecká doprava je možná mezi mnoha obydlenými místy, například mezi městy Hanoj, Ho Či Minovo Město či Da Nang. Mezi těmito místy fungují pravidelné letecké linky, zajišťované Vietnam Airlines.

Ubytování
Ubytovací kapacity jsou stále ještě omezené. Přesto zde najdete širokou škálu ubytovacích zařízení od hotelových komplexů přes hotely střední kategorie až po levné ubytování. Luxusní hotely zaručují klientům mezinárodní standard, ceny se pohybují od 50 USD za pokoj a výše. Většina těchto špičkových hotelů vybírá taxu ve výši 10 % a servisní poplatek, který činí 5 % z ceny. Některé hotely mají tento poplatek zahrnut již do ceny pokoje, jinde poplatky přičtou teprve ke konečnému účtu.
V Ho Či Minově Městě patří k těm nejlepším Floating Hotel (hotel Rex nabízí i možnosti konferencí) a v Hanoji Sofitel-Metropol. Možnosti ubytování najdete na www.vietnamtourism.com a přehled hotelů také na adrese www.vietnamhotels.biz.
Hotely střední kategorie se ve Vietnamu pohybují v cenové hladině od 15 do 50 USD. Kvalita těchto hotelů bývá různá.
Nejlevnější variantu ubytování představují Guest Houses (penziony, ubytovny) a menší levné hotýlky, kde si můžete pronajmout pokoj za méně než 15 dolarů. V nich se lze ubytovat takřka ve všech turistických oblastech. Vyplatí se však jít se na pokoj podívat dříve, než si ho pronajmete.
Ubytování ve Vietnamu je výhodné pro dvojici, neboť za pokoj platíte stejnou cenu, ať už jste jeden či dva.
Elektrické napětí je obvykle 220 V, setkat se můžete i se 110 V, v obou případech je kmitočet sítě 50 Hz. Vyskytují se tu tři různé druhy zásuvek/zástrček - typ A (hlavně USA, Kanada), typ C (Řecko, Rakousko, Švýcarsko, Španělsko) a typ G (Velká Británie, Indie). Zásuvky typu E (používané v ČR) lze použít ve spojení se zástrčkou typu C.

Stravování
Rýže, zelenina a ovoce. Jejich variace najdete na jakémkoliv jídelním lístku, vše provází nepřeberné množství chutí a vůní. Ovšem jídelní lístek, který zahrnuje vše - od předkrmu přes polévku a hlavní jídlo až po dezert - najdete vesměs jen ve větších a dražších restauracích. Obvykle jsou restaurace specializované. Někde se podávají jen nudle, někde jen palačinky, jinde zas jen rýže. Doporučuje se navštívit rovněž čínskou a francouzskou restauraci, obě kuchyně tvoří součást vietnamského kulinářského umění. Například v Hanoji se v poslední době otevřelo množství pivnic, pivo je poměrně dobré a cenově přijatelné.
Vietnamskými specialitami jsou Com (rýžová polévka ), Nem (vepřové maso s nudlemi, vejci a houbami zabalené v rýžovém papíru, smažené a podávané horké), Banh Ghung (rýže, vepřové maso a cibule, zavinuté do velkých listů a až 48 hodin vařené), které se podává chladné.
Vietnamci chodí do restaurací jíst velmi často - většinou se s nimi potkáte spíše v pouličních restauracích (a stáncích), které jsou rozloženy přímo na chodníku a hosté sedí na malých, umělohmotných židlích. V restauracích, které odpovídají evropské představě o takovémto zařízení, jedí většinou bohatší Vietnamci, je tu totiž relativně draho. Platí se tu však spíše za komfort a kulturu stravování než za jídlo samotné, neboť ve Vietnamu nefunguje pravidlo, že čím levnější pokrm, tím horší a naopak.
Ve většině restaurací je obvykle prázdno po 22. hodině.

Spropitné
Ve Vietnamu se spropitné příliš neočekává, lidé si ho tu však cení. Některé restaurace a hotely mají poplatek za spropitné připočítaný již k ceně, samotní zaměstnanci z něho nic nedostanou. Když jste tedy spokojeni, neváhejte dát personálu spropitné přímo - stačí i malý obnos. Osoby, kterým byste spropitné dát určitě měli, jsou pokojská a průvodce s řidičem. Malý peněžitý dar by se měl věnovat i při návštěvě chrámu, zvláště pokud se vám uvnitř věnoval zdejší mnich.

Smlouvání
A nezapomeňte, téměř o všechno se smlouvá. V hotelích, ale především na tržnicích. Cizinec se obvykle setká s astronomickými částkami, které mohou být deseti- i vícenásobně vyšší než běžná cena. Záleží na vás, jak dokážete cenu srazit. Zvláště když ovládáte pár vět vietnamsky, může se vyjednávání zjednodušit. Důležité je, nikdy se nechovejte nepřátelsky a nemluvte hlasitě. Stačí to totiž k tomu, že cena zůstane vysoká.

Peníze
Cizinci mohou do země přivézt valuty v libovolném množství. Částku nad pět milionů dongů je potřeba deklarovat při vjezdu do celního formuláře. Peníze je možné opět vyvézt, nikoliv však vietnamskou měnu dong. Raději si schovávejte všechny stvrzenky. Jako platná měna se používá nový dong (D) = 10 hao = 100 xu. S hao a xu se však nesetkáte, nejmenší mince má hodnotu 500 dongů. Běžně lze platit i americkými dolary, doporučuje se je směnit na dongy.
Bankomaty jsou dostupné ve větších městech. Kreditní karty zde nejsou používány tak často jako například v Thajsku. Nejčastěji jsou ve velkých hotelích, cestovních kancelářích a velkých nákupních centrech akceptovány Visa, Master-Card a Eurocard, v Saigonu můžete v některých místech platit i s Mastercharge. Počítejte s tím, že vám může být účtován poplatek 3 - 4 procenta.
Banky mají otevírací dobu 8 - 11.30 a 13 - 16 (16.30) hodin ve všední dny a v sobotu jen do 12 (15) hodin.

Komunikace
Veřejné telefonní automaty jsou obvykle umístěny u pošty i na ulicích velkých měst. Telefonní karty lze zakoupit na poště, v obchodech, restauracích a v prodejnách knih. Místní hovory lze uskutečnit v hotelu, restauraci - většinou zdarma, meziměstské hovory jsou za rozumnou cenu, ušetřit lze až 20 % při volání mezi 22. a 5. hodinou ranní. Pro mezistátní hovory je třeba vytočit 17100, pak kód země a číslo (cena je asi 1,30 USD za minutu). Pro meziměstské i mezistátní hovory je výhodnější variantou pošta.
Ve Vietnamu je možné využít i evropské mobilní telefony, signál je omezen na velká města.
Internet je dostupný v internetových kavárnách, ve většině hotelů a na poštách, cena se pohybuje v rozmezí 50 - 500 D/minutu. Některé hotely (včetně nejlevnějších) nabízejí internet zdarma, pokud jste ubytováni.

Nebezpečí
Individuální cesty do odlehlých oblastí se nedoporučují z bezpečnostních důvodů. Vietnam se stále více stává rizikovou oblastí z hlediska výskytu AIDS. Při cestování v terénu hrozí onemocnění malárií, horečkou Dengue a japonskou encefalitidou. Nedoporučuje se přechovávání, obchod a přeprava omamných a psychotropních látek, hrozí trest odnětí svobody na 2 až 7 let. Při přitěžujících okolnostech se zvyšuje trestní sazba odnětí svobody na 5 až 10 let. Zvýšenou pozornost je žádoucí věnovat osobní hygieně. Bezpodmínečně nutná dezinfekce syrové zeleniny a ovoce. Potraviny kupujte jen balené, nejraději zahraniční produkce, které jsou na trhu k dostání za vyšší ceny než tuzemské produkty. Pitnou vodu převařujte, požívejte jen kupovanou v lahvích s originálním uzávěrem.
Při stravování se doporučuje zvolit dražší a od pohledu lepší restauraci. Oblíbeným nápojem je zelený čaj, nikdy ale nevíte, z jaké vody je uvařen.

Lékařská péče
Zdravotnická péče je nevyhovující, pobyt v nemocnicích lze označit za rizikový. Zdarma poskytuje základní ošetření pouze tzv. mezinárodní nemocnice v Hanoji, léky je třeba zakoupit. Jinde se veškeré úkony platí v hotovosti. Pokud budete nuceni vyhledat péči zdravotníků, zvolte pracoviště zahraničních lékařů. Ceny jsou vyšší, ale kvalitnější a bezpečnější (návštěva stojí 50 USD, očkování 20 USD). Existuje možnost využití služeb mezinárodních organizací SOS INTERNATIONAL k lékařským leteckým evakuacím do Bangkoku a Singapuru. Předpokladem je mezinárodně uznávané zdravotní pojištění, proto při jeho sjednávání zvolte renomovanou pojišťovnu. Očkování není povinné, doporučuje se však proti hepatitidě A, břišnímu tyfu, u osob starších 30 let proti obrně. Zkušení cestovatelé používají antimalarika.

Doporučené kliniky:
Hanoj:
Hanoi Family Medical Practice: 843 07 48, 0903 401 919 (mobil)
Vietnam-French Hospital: 574 07 40
SOS International: 934 05 55 (24 hod. pohotovost)
Hanoi Family Dental Practice: 823 0281, 0903446126 (mobil)
Ho Či Minovo Město:
HCMC Family Medical Practice:
822 7848, 0913234911 (mobil)
International Medical Center:
827 2366
Franco-Vietnamese Hospital:
411 3333
An Dong Dental Clinic: 838 3376

Praktická tel. čísla
Mezinár. tel. servis: 110
Policie: 113
Požárníci: 114
První pomoc: 115
Informace: 116, 1080


Užitečné adresy

Velvyslanectví ČR
13 Chu Van An, Hanoi, Vietnam
tel.: (0084-4) 8454131, 8454132
fax: (0084-4) 8233996
e-mail: hanoi@embassy.mzv.cz
web: commerce_hanoi@mzv.cz (obchodně ekonomický úsek)
web: www.mzv.cz/hanoi

Honorární konzulát
Honorary Consular Office of the Czech Republic
28 bis Mac Dinh Chi, Dist. 1
Ho Chi Minh City
tel.: (0084-8-829 0585)
fax: (0084-8-822 6043)
e-mail: hochiminh@embassy.mzv.cz
web: hoavener@hcm.vnn.vn

Velvyslanectví VSR v Praze
Plzeňská 214/2578, Praha 5, 150 00
tel.: 257 211 540
fax: 257 211 792
e-mail: dsqvietnamcz@yahoo.com

Konzulární oddělení
Rašínovo nábřeží 72/1897,
Praha 2, 128 00
tel.: 224 922 074
fax: 224 916 488
Provozní hodiny úřadu 9 - 12 a 16 - 17 (po, st, pá)

Vietnam National Administration of Tourism
80 Quan Su Street, Hanoi
tel.: (04) 942 39 98
fax: (04) 942 41 15.
web: www.vietnamtourism.com

Vietnam Tourism
30A Ly Thuong Kiet, VN-Hanoi
tel.: (04) 826 40 89
fax: (04) 825 75 83.
email: sales2@vn-tourism.com
web: www.vn-tourism.com