Obvykle to od začátku jednání do uzavření kontraktu trvá šest měsíců. V Kazani česká farmaceutická společnost Favea engineering musela tamní tatarstánský gigant Tatchimfarmpreparaty opečovávat celé tři roky. Trpělivost se však vyplatila. "Vloni jsme podepsali smlouvu za 10,2 milionu eur na dodávku technologické linky na výrobu pevných lékových forem," říká Maxim Khamet, exportní ředitel Favey. Po dodávce a rekonstrukci osvětlovací techniky do tatarstánské metropole firmou Elektro Lumen v objemu přes 15 milionů eur je to vlastně druhá největší zakázka českého subjektu.

Přestože Favea má své zastoupení v Moskvě, Ufě a Nižném Novgorodu, o zakázce se zavčas dozvěděla až od zástupce Tatarstánu v Praze Zufara Abdulgalejeva. "Byla to pro nás významná pomoc," chválí spolupráci Maxim Khamet.

Čím však Favea zvítězila v silné konkurenci, nebyla jen příznivá cena, ale ve spolupráci s Komerční bankou a EGAP i výhodný úvěr a hlavně vysoká kvalita a reference, na které se v Rusku velmi dá.

"Nabízíme i lepší servis," říká Maxim Khamet. Firma Favea totiž nejen že rekonstruuje farmaceutické továrny na klíč, ale v Kopřivnici má i vlastní laboratoř na výzkum a vývoj léků a potravinářských doplňků. Takové znalosti z oboru i pomoc zákazník oceňuje.

Zvláště nyní, když celý farmaceutický průmysl Ruské federace, ale i dalších zemí SNS, musí přejít na mezinárodní standardy GMP a podniky jsou nuceny modernizovat svou výrobu. Poptávka po inženýrských firmách je proto nesmírná. "V posledních pěti letech máme zakázky pouze v zemích SNS, jde o několik desítek kontraktů," prozrazuje obchodní ředitel Favey.

Silná je však i konkurence. V oboru v první desítce jsou čtyři významní hráči z ČR. Mnohdy je proto podnikatelský úspěch hlavně o osobních kontaktech a obchodním umění. "České firmy v branži mají v Rusku dobrou image, vládne o nich povědomí, že nabízejí kvalitní výrobky za rozumnou cenu. Přirozeně, že se objevuje i asijská, především pak levná čínská konkurence. Zákazník přesto žádá spíše prověřenou kvalitu, která se neustále zvyšuje. Navíc ve střední Evropě jsme flexibilní a dá se s námi jednodušeji domluvit. Týdně do Ruska jezdí jeden až dva naše kamiony a do regionu může okamžitě odcestovat náš technik z některé ruské pobočky," říká Maxim Khamet.

Co je ale podle něho velmi důležité a ze strany českých firem podceňované, je místní reprezentant. "Naberou si Čechy, kteří sotva mluví rusky. To pro obchod nestačí. Nám se osvědčili místní lidé, znalí poměrů a vůči nimž se ostatní chovají jinak než k cizinci. Ruské firmy a úřady v případě cizinců rádi zvyšují ceny, například za licenci zaplatíte v řadě případů tři- až čtyřikrát vyšší cenu než ruský podnikatel," upozorňuje Maxim Khamet, který sám pochází z Ruska a dobře ví, o čem mluví.

Co ho v tuto chvíli trápí nejvíce, je nedostatek kvalifikovaných lidí, kteří by pracovali na ruských zakázkách. "Naši čeští technici stráví v Rusku až dvě stě dnů v roce. Máme tam i skupinu místních stálých zaměstnanců a školíme další, ale zakázek je stále více. Nyní se objevily i ze Sibiře," dodává zástupce Favey.

A to ještě není realizována zakázka v Kazani, kde se teprve v komplexu tamního farmaceutického obra připravuje plocha pro postavení nových moderních linek. 

Zastoupení Tatarstánu v ČR: firmám nabízí kontakty

Zufar Abdulgaleev působí v Praze už řadu let a zdejší podnikatelské prostředí dokonale zná, stejně jako češtinu. A našim firmám dokáže nabídnout, co v Česku nikdo jiný, tedy byznysové informace z Tatarstánu. "Mám k dispozici databázi všech tatarstánských firem, zájemcům mohu bezplatně předat kontakty," říká Zufar Abdulgaleev, který je stálým představitelem Republiky Tatarstán v ČR a SR a současně působí jako obchodní zástupce Ruské federace v ČR.

"Naším hlavním úkolem je pomáhat tatarstánským firmám při podnikání u vás. Snažíme se však ukázat také příležitosti v Tatarstánu českým firmám. Máme jak přímé kontakty nejen na firmy, ale i na obchodní komory a přirozeně na ministerstvo obchodu a vnějších ekonomických vztahů," upozorňuje Zufar Abdulgaleev. U něho se scházejí aktuální poptávky od tamních podnikatelů, on ví o investičních projektech, které jsou podporovány vládou v Rjazani.

"Díky prvotním informacím našeho zastoupení se podařil kontrakt české společnosti Favea s Tatchimfarmpreparaty na dodávku technologií pro závod na výrobu léčiv. Jsou i další úspěšné případy," uvádí Zufar Abdulgaleev. Zastoupení není však jen ekonomickou institucí, podporuje v Česku žijící nevelkou skupinu krajanů dvou set až dvou set padesáti Tatarů. "Snažíme se o kulturní a sportovní aktivity a v červnu se scházíme při našem svátku Sabantuj," dodává Zufar Abdulgaleev.


Zastoupení Tatarstánu v Praze

Stálý představitel Republiky Tatarstán v ČR a SR - Zufar Abdulgaleev

Sibiřské náměstí 1027

160 00 Praha 6

tel.: 224 311 268

fax: 233 325 452

mobil. tel.: 602 215 514

e-mail: tatarcz@bohem-net.cz, tatarcz@volny.cz