Starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS) pronajal mimořádně výhodně lukrativní budovu soukromé Vysoké škole Karla Engliše, v jejíž akademické radě ještě před několika měsíci figuroval. A ještě nedávno s lidmi z dozorčí rady školy i podnikal.

S touto školou je spojen bývalý prorektor školy Vladislav Větrovec a současný člen dozorčí rady školy Jana Harangozza. Oba dva sedí na lavici obžalovaných kvůli zmanipulovaným konkurzům kolem soudce Jiřího Berky.

Podobné prostory přitom soukromým podnikatelům pronajímá městská část až za osminásobek oproti nájmu, který radní škole odsouhlasili. Škola za 530 čtverečních metrů prostor zaplatí ročně 167 tisíc korun. Pro srovnání - roční školné tu je 40 tisíc korun.

"To nájemné je ale srovnatelné s nájmy ostatních soukromých škol v Praze 5," namítá mluvčí městské části Jan Šlajs. Co však srovnatelné není, jsou lokality, kde ostatní školy sídlí, a místo, kam se nastěhuje pobočka školy Karla Engliše.

"Usedlost Hřebenka, kam se má škola nastěhovat, je na exkluzivním místě v klidové zóně se zahradou, kde je tržní nájem klidně i desetinásobný," upozorňuje zastupitel za ODS Ondřej Gál.

Proč tedy není nájemné vyšší? I na to má Praha 5 odpověď. "Škola má v názvu jméno Karla Engliše. Ten se narodil na Smíchově, proto vítáme, že si nás škola vybrala za místo, kde bude působit," říká Šlajs. Možná i proto radní rozhodli o pronájmu velmi rychle - na spodní hranici lhůt požadovaných zákonem.

"Já však jako mnohem větší problém cítím morální rovinu věci. Mít zde takovou školu určitě není pro městskou část dobrá vizitka," dodává Gál. Naráží především na hlavní problém školy. V jejích útrobách se kolem bývalého prorektora Větrovce scházeli lidé z takzvaného Berkova gangu. Škola se sice tváří, že po odchodu Větrovce už s tím není nic společného, zdaleka tomu však tak není.

V dozorčí radě školy stále sedí Jan Harangozzo, obžalovaný z uplácení bývalého sekčního šéfa Národního bezpečnostního úřadu Vladimíra Šiši. "Škola ctí presumpci neviny, a pokud nebude pan Harangozzo pravomocně odsouzen, nebude odvolán z funkce předsedy dozorčí rady," prohlásila mluvčí školy Tereza Špačková.

Právě s Harangozzem a dalším členem dozorčí rady školy Josefem Honzákem Jančík podnikal ve své firmě. Protože tomu tak dnes již není a Jančík včas stihl vystoupit z akademické rady školy, přes svého mluvčího Šlajse už jen vzkazuje, že ve střetu zájmu není a radní Prahy 5 před schválením nájmu o všem informoval. Propojení lidí ze školy s ODS je přitom mnohem širší. Nejen podnikatelsky: často tam přednáší politici ODS.

Kvůli podobným rozhodnutím, kterých Jančík nakupil již několik desítek, je starosta Prahy 5 jedním z největších problémů pro svou stranu. Kvůli jeho osobě se rozdělila ODS v Praze 5 tak, že část je v opozici a část v koalici. Uvnitř ODS už poněkolikáté sílí tlaky na to, aby odešel z funkce. Zatím poslední krizi po loňských volbách Jančík ustál, hlavně s pomocí primátora a místopředsedy ODS Pavla Béma.


Kdo je kdo

Milan Jančík (ODS)
starosta Prahy 5. Do začátku letošního roku figuroval v akademické radě VŠ Karla Engliše. Podnikal s lidmi napojenými na školu.
Jan Harangozzo
předseda dozorčí rady VŠ Karla Engliše. Je obviněn z uplácení na Národním bezpečnostním úřadu. Podnikal se starostou Jančíkem, podniká s dalším obviněným - údajnou hlavou Berdychova gangu Vladislavem Větrovcem.
Josef Honzák
člen dozorčí rady VŠ. Do roku 2005 byl v Jančíkově firmě.