Česká republika se potýká s nedostatkem služeb péče o děti. Zejména možností hlídání těch nejmenších, dětí do tří let, není mnoho. Na to však doplácejí především matky na rodičovské dovolené. Pokud si chtějí od dítěte odpočinout nebo pracují na částečný úvazek, nezbývá jim, než si za hlídaní dost připlatit. Typických jeslí, kterých bylo před sedmnácti lety v Česku přes tisíc, je dnes stěží k padesáti. I za ty se platí, i když zdaleka ne tolik.

HN070521_26.gif

Takzvaných baby center je nejvíce ve velkých městech, v menších ještě přetrvává tradice příbuzenské výpomoci. Zaměstnavatelé rodičům situaci moc neusnadňují. Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) pouze na dvou procentech českých pracovišť funguje hlídání dětí - a to opět hlavně ve velkých městech.

Hlídání u vás doma

Co dělat, když nemáte k ruce známého, který by vám dítě pohlídal? Svou ratolest můžete svěřit slečně na hlídání, kterou najdete přes inzerát. Pečovatelka pohlídá dítě u vás doma. Jde o nejjednodušší a nejlevnější možnost.

Ať se jedná o občasné, dlouhodobé či pravidelné hlídání, pečovatelku byste si měli pokud možno co nejlépe prověřit. Chtějte reference, poznejte ji. Když chcete větší jistotu a nemáte čas na se zabývat jejím prověřováním, svého potomka můžete svěřit do rukou profesionálních agentur, které mají k poskytování služeb potřebné oprávnění.

Jejich pečovatelky musí mít čistý trestní rejstřík, zdravotní osvědčení, procházejí kurzy první pomoci. Ručí za bezpečnost dětí, jejich ceny jsou však většinou vyšší. Nechávají si také připlácet za hlídání v noci, ve svátek či při nemoci dítěte. Za dlouhodobé či pravidelné hlídání naopak poskytují slevy.

Péče kvalitní, a nedostupná

Někdy si však chcete odpočinout od dětí, a přitom zůstat v klidu a pohodlí domova. K tomu pomůžou baby centra, která si děti berou pod svou střechu. Potomka jim můžete svěřit třeba na několik hodin, ale i celý den, dokonce pravidelně.

O děti se pak starají specializované zdravotní sestry či pedagogové. V baby centrech si děti mohou hrát, sportovat či se účastnit zájmových kroužků. Finančně jsou ale náročnější. Za hlídání dětí se platí od sta korun za hodinu výš. Pravidelným klientům agentury poskytují slevy,třeba v podobě měsíčních permanentek.

Specifickou podobu mají i baby kluby, kde vyškolené pracovnice učí děti plavat. Ty ke své činnosti potřebují kromě splnění jiných kvalifikačních podmínek také celostátní kurz. Agentury a baby centra jsou dostupné hlavně ve velkých městech. Pro mnohé rodiče jsou levnějším východiskem mateřská centra.

Matky si pomáhají samy

Mateřská centra nejčastěji zakládají občanská sdružení. Spadají do nestátního neziskového sektoru. Bývají umístěná v jeslích, školkách či domech mládeže. Tam se scházejí matky s dětmi na rodičovské dovolené.

Tato centra pro ně sdružuje Síť mateřských center v České republice, která má v současné době podle informací ministerstva práce a sociálních věcí dvěstě devět členů. O děti se tam nestarají zdravotní sestry, ale samotné matky. I mateřská centra však nabízejí doprovodné programy jako počítačové, výtvarné či sportovní kroužky. Protož kraje i obce na mateřská centra poskytují dotace, je jejich využívání podstatně levnější než profesionální agentury.

Máma se učí, dítě si hraje

Pokud matka či otec shání pečovatelku, aby měli čas na jazykové kurzy nebo fitcentrum, činí tak zbytečně. Některé jazykové agentury například nabízejí kurzy s hlídáním dětí. Zatímco se maminka učí nový jazyk, o skupinku dětí se stará pracovnice agentury.

Podobné služby nabízejí i některá fitcentra. Hlídání dětí je někdy zdarma, především v menších městech je nutné hlídání na dobu kurzu dopředu objednat a pár desítek korun připlatit.