Velkou část planety Mars přece jen mohl v pradávnu její existence pokrývat oceán, ačkoli to někteří vědci popírají.

Američtí odborníci z Harvardovy univerzity vedení J. Taylorem Perronem vypracovali teorii, jak vysvětlit fakta údajně vylučující existenci oceánu na Marsu, převrátit je v jejich opak a dát tak za pravdu zastáncům názoru, že na "rudé planetě" kdysi bylo dost vody. Své argumenty američtí vědci předkládají v nejnovějším čísle britského odborného časopisu Nature.

Astronomové se již dlouho přou o geologických útvarech typu liniových srázů, které tvoří obrovský prstenec kolem velkých severních plání Marsu. Tyto srázy neodbytně připomínají břehy pradávného moře. To by pokrývalo asi třetinu povrchu planety, již dávno ale vyschlo. Odpůrci teorie o existenci oceánu na Marsu ale mají silný argument: srázy nemohly být břehem marsovského oceánu, protože v různých místech mají různou "nadmořskou" úroveň. Hladina údajného oceánu by tak nebyla horizontální, což je fyzikálně prakticky nemožné.

V některých oblastech jsou údajné břehy až o 2,5 kilometru výše, než by byla hladina hypotetického oceánu.

J. Taylor Perron a jeho kolegové nyní přicházejí s teorií, že srázy přece jen vznikly jako břehy oceánu, později se ale planeta v důsledku gigantických geologických změn deformovala a tím některé partie bývalých břehů nadzdvihla.

Tak se ale stalo, že "břehy moře" již dávno nejsou v horizontální rovině.

(čtk)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist