Půl roku všechna ministerstva pátrala, co v Česku nahrává korupci v podnikání. Výsledek je pozoruhodný. Zákony a vyhlášky jsou prý vesměs výborné a nepotřebují měnit. A když se úplatky objeví, je to jen selhání jednoho úředníka, jemuž předpisy nezabrání. V zemi, kde se podle nedávného průzkumu HN a Hospodářské komory setkalo s korupcí 77 procent podnikatelů, je třeba podle ministerstev upravit jen pár paragrafů - například aby se nedostali do pokušení vzít úplatek pracovníci České obchodní inspekce nebo úředníci, kteří povolují firmám vyrábět a opravovat vysokozdvižné vozíky.

Žádné riziko naopak nevidí v zákoně o veřejných zakázkách, i když právě zmanipulované tendry jsou to, na co si manažeři nejčastěji stěžují.

Vyplývá to z analýzy, kterou vláda loni na podzim zadala ministru průmyslu a obchodu Martinu Římanovi. Jako součást vládního "protikorupčního balíku" se mělo zjistit, jaké zákony je nutné změnit.

A zatímco z dokumentu, který HN získaly, se může zdát, že jsou téměř všechny v pořádku, podnikatelé i některé korupční kauzy naznačují opak. A velmi nespokojen je i sám Říman. Tvrdí, že ministerstva odvedla práci špatně. "Pracovali na tom totiž stejní úředníci, kteří mnohdy nesmyslné normy v minulosti vymýšleli. Dokud si to nevezme za své každý ministr, s ničím se nepohne," řekl.

Stejně hovoří i Hospodářská komora. "Korupce se nedá odstranit jinak než zjednodušením předpisů. K tomu se sice hlásí všichni ministři, ale když má dojít na rušení předpisů, najednou nic nejde," řekl její prezident Jaromír Drábek.

Nejvíce možností, jak předpisy zdokonalit, nabídl právě Římanův úřad. Třeba jak zařídit, aby kontroloři obchodní inspekce měli méně možností prominout pokutu nebo zabavení zboží. A také aby vyšší tresty dostávaly napříště firmy, které jsou bohaté a mají hodně zaměstnanců. Naopak ministerstvo zdravotnictví do analýzy nepřispělo vůbec. Jenže to rozhodně neznamená, že by v resortu žádné sporné předpisy nebyly.

Tak například čtyřicetimiliardový byznys, při němž ministerská komise rozhoduje, léky kterých firem budou hrazeny pojišťovnami a které se budou v lékárnách doplácet. "Ano, tam je korupční potenciál, a proto bude do konce roku hotova novela," uznal mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Další ministerstva sice do studie poslala své poznatky, ovšem znějí stejně stroze úředně: "Systémové chyby nebyly odhaleny."

Je to například pozice ministerstva pro místní rozvoj, přes které tečou miliardy z Evropské unie. Do jeho gesce přitom spadá i známá kauza obce Budišov, jejíž starosta Ladislav Péťa je podezřelý, že se snažil zpronevěřit třicetimilionovou dotaci na opravu zámku. "Prověření projektu ukázalo slabá místa, ne však na procesy, které by bylo nezbytné systémově řešit," vysvětluje náměstek Daniel Toušek. Jenže právě tahle "rizika" měla podle zadání zpráva obsahovat.

Nebo další příklad: zákon o veřejných zakázkách, který před lety vznikal na ministerstvu. Přestože Transparency International kritizuje, že umožňuje městům "neotvírat" tendry pro všechny uchazeče, ministerští úředníci na tom žádné, byť jen minimální riziko korupce nevidí. Přitom podle průzkumů je jen třetina tendrů v Česku zcela průhledná.

Některé úřady sice vzkázaly, že v jejich předpisech žádné skuliny pro uplácení nejsou, v další větě ale kupodivu přiznávají opak.

Třeba ministerstvo dopravy hovoří o tom, že podvody na stanicích technické kontroly, kde razítka dostávají mnohdy i vraky, jsou "selhání lidského faktoru". Ovšem zároveň má po ruce změnu, která prý tato "selhávání" zastaví. Stanice totiž budou napojeny na centrální systém, z nějž bude možné i zpětně vyčíst, jak kontrola probíhala. "Do září by měly být napojeny všechny STK," slibuje mluvčí resortu Karel Hanzelka.

Podle šéfa Hospodářské komory Drábka je předpisů, svádějících k uplácení, mnoho - od těch, které se týkají zakázek až třeba po složité hygienické předpisy nebo dotace. Mimochodem ministr financí Miroslav Kalousek před týdnem vládě navrhl, aby se všechny dotace i rozhodování o jejich přidělení zveřejňovaly na internetu. Kabinet se také zavázal, že do tří let se v Česku sníží papírování - pro občany i pro podnikatele - o pětinu.