Škála způsobů, jakými školy kontrolují svoje studenty, se stále rozšiřuje. Po kamerách ve třídách či elektronických žákovských knížkách na internetu nyní školy začaly pomocí nových technologií kontrolovat, zda studenti neberou drogy.

Zakázané látky mají odhalit speciální testovací samolepky, ne větších než poštovní známka. Ty se lepí na lavice či toalety, kterých se žáci dotýkají. "Myslím, že je to skvělý způsob, jak preventivně postupovat proti drogové závislosti," říká ředitel Vyšší odborné a střední školy v Českých Budějovicích Karel Strnad.

Právě zde odborníci z českobudějovické nemocnice společně s policií drogy prověřovali. Od dubna do června celkem devětkrát. Výsledek byl negativní. "Testy nás čekají ještě na podzim. Šli jsme s kůží na trh, tak doufám, že to dopadne dobře," říká ředitel.

Studenti nic netušili


Netradiční projekt Škola bez drog, na který již upozornily regionální deníky, inicioval Jihočeský kraj. "Není to v žádném případě represe ani nařízení. Školy se mohou samostatně rozhodnout, zda nechají svoje studenty prověřit," upozorňuje náměstek hejtmana Vladimír Pavelka. Letos zatím probíhá jen pilotní testování, za které kraj zaplatil 90 tisíc korun a školy ho mají zdarma. V příštím roce si za to budou muset zřejmě připlatit.

"Jsme průkopníky a uvidíme, jaký o to bude zájem. Rozhodně se tím, ale vylepší pověst školy a další se k nám budou přidávat," myslí si ředitel Strnad.

O tom, že nechá prověřit lavice a toalety, ale svým studentům ani jejich rodičům neřekl. "Nebylo proč. Je to právně v pořádku, netestujeme samotné žáky. Nakonec se to dozvěděli, ale žádné stížnosti jsem na to neměl, spíše kladné ohlasy."

Samotný test neodhalí konkrétního studenta, který přišel do styku s návykovou látkou. Pouze rozpozná, o jakou drogu se jednalo. Kdyby byl tedy test pozitivní, další postup je na samotné škole. "Asi bych studentům promluvil do duše, aby se mi přiznali," dodává Strnad.

Odborníci mohou do školy přijít kdykoliv a testovat i sborovny a kabinety, kde sídlí učitelé.

"Inspirovali jsme se v USA. Zde každá firma, která nakládá s veřejnými penězi, musí mít doklad o tom, že její pracoviště je bez drog, " vysvětluje Petr Petr, vedoucí projektu a lékař Klinické farmakologie českobudějovické nemocnice.

Podle Jiřího Presla, vedoucího lékaře nadace Drop in, která se zabývá prevencí a léčbou drogových závislostí, však takové testování studenty od užívání drog neodradí. "Je to zbytečná represe, která studenty naštve. Navíc nulová tolerance drog podle USA je v Evropě překonaná. Jde o to studenty kontaktovat, mluvit s nimi, nekriminalizovat je hned kvůli marihuaně. To má větší úspěch."

Kamery na hlídání


Nejen drogy, ale i chování žáků chtějí některé školy hlídat i pomocí kamer ve třídách. Kamerové systémy má například deset královéhradeckých škol. Mělo je i pražské Gymnázium Josefa Škvoreckého. Po loňských protestech rodičů a ochránců lidských práv je však škola musela odstranit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist