Už na podzim letošního roku by mohli Češi vybírat své peníze na pokladnách obchodů v celé zemi. Umožní to při placení kartou v obchodě služba nazvaná cashback.

Jako první ji už loni v listopadu spustila ČSOB v prodejnách Albert a Hypernova. Konkurenční Česká spořitelna cashback zavedla teprve před dvěma týdny. Zatím pouze ve dvaceti malých obchodech především ve Středočeském kraji. Službu chtějí zavést i další banky. Česká spořitelna nyní vyjednává s několika velkými obchodními řetězci, které mají prodejny po celé zemi. Jednání vede třeba s Intersparem. Cashback je v Česku většinou buď zdarma, nebo vyjde levněji než výběr z bankomatu. Například za hotovost z bankomatu s debetní kartou zaplatíte u ČSOB šest korun. Přes cashback přitom nezaplatíte nic.

Zadarmo nebo za čtyři koruny

Zatímco ČSOB si za výběr prostřednictvím cashbacku nic neúčtuje, zákazník České spořitelny zaplatí za stejnou službu čtyři koruny. "Poplatek platí ti, kteří službu využívají. Nesnažíme se náklady rozpouštět do jiných položek a přenášet je tak na ostatní klienty," vysvětluje Helena Matuszná z České spořitelny. Majitele kreditních karet u tohoto bankovního domu přitom výběr z bankomatu stojí šest korun, na čerpání hotovosti přes cashback tedy ušetří dvě koruny. Klient s debetní kartou ale neušetří nic. Cashback ho stojí čtyři koruny, tedy stejně jako výběr z bankomatu.

Služba "vrácení peněz" je jak u ČSOB, tak u České spořitelny podmíněna nákupem minimálně za 300 korun. Zatímco u ČSOB si pak můžete vybrat v hotovosti 100 až 1500 korun (ale jen po stovkách), Česká spořitelna dolní hranici nijak neomezila. Své terminály sice poskytla i ostatním bankám, ty toho však ještě nevyužily. Jejich klienti si tedy službu zatím vyzkoušet nemohou.

ČSOB zatím terminály neotvírá každému. Službu mohou využít pouze klienti Poštovní spořitelny, Hypoteční banky a Českomoravské stavební spořitelny, jimž ČSOB poskytuje kreditní karty. Zpřístupnění terminálů zákazníkům ostatních bank ale plánuje.

Cashback chtějí zavést i další banky

Záměr spustit cashback do konce roku potvrdili mluvčí Raiffeisen Bank, e-Banky a Komerční banky. Na přelomu roku 2007 a 2008 se chce přidat Volksbank. I Citibank zavedení do budoucna zvažuje. HVB a GE Money Bank tento záměr zatím nepotvrdily. "Zavedení cashbacku v roce 2007 neodpovídá našim strategickým záměrům," říká Marie Wojciková, mluvčí HVB Bank. Podle Tomáše Kopeckého z ČSOB by měla mezi bankami být taková dohoda, aby si zákazník kteréhokoli finančního domu mohl vybrat peníze ve většině obchodů.

Česko zatím pokulhává za Evropou

V severských zemích nebo ve Velké Británii lidé cashback využívají už více než patnáct let. "Ze statistik vyplývá, že každá čtvrtá transakce debetní kartou Visa v Británii zahrnuje právě cashback. Lidé si mohou hotovost vybírat i v restauracích a barech," uvádí Jana Lvová z Visa Europe. Průměrná vyzvednutá částka přitom v Británii v roce 2006 činila v přepočtu přibližně tisíc korun. "Ve většině zemí, kde cashback funguje, je zadarmo," říká Jana Lvová.

Zda a u kterých bank budou Češi za tuto službu v budoucnu platit, zatím není jasné. Finanční ústavy své plány nechtějí zveřejnit. "O případném zavedení poplatků jsme jednali, zatím však nepadlo konečné rozhodnutí," řekl Tomáš Kopecký z ČSOB s tím, že služba zatím zůstává nezpoplatněna.

Češi však o možnosti vybrat si hotovost na pokladnách v obchodech zatím moc nevědí. Naopak obyvatelé sousedního Polska si už na cashback zvykli. "Lidé jej využívají v supermarketech i u čerpacích stanic," říká Jana Lvová. Třeba v USA průzkumy ukázaly, že by lidé byli ochotni změnit banku, pokud by přestala službu nabízet. Mimo Evropu cashback funguje ještě například v Austrálii, Singapuru a v Jižní Africe.

 

070730-23.jpg