Nepamatuji, že by byla o zaměstnance tak velká nouze, tvrdí šéf Madety

V exkluzivním průzkumu odpovědělo 1905 podniků


Problémy, jak sehnat nové pracovníky, mají tři čtvrtiny českých firem. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu uskutečněného mezi devatenácti sty tuzemskými společnostmi, který pro HN připravila Hospodářská komora.

"Nepamatuji, že by byla o zaměstnance tak velká nouze. Neseženeme ani lidi z venkova, kde nebyla taková nabídka míst," potvrzuje Milan Teplý, šéf největších tuzemských mlékáren Madeta.

Rovněž společnost Siemens by uvítala pět set spolupracovníků, stejně jako mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. Naproti tomu tuzemským bankám by většinou stačilo získat několik desítek posil.

Nejsou ani konstruktéři

Nejvíce lidí je zapotřebí v průmyslu, kde je shání na osmdesát osm procent firem. "Dáte-li inzerát, seženete deset marketingových ředitelů, padesát mzdových účetních, chybějí ale konstruktéři. Na deset inzerátů se neozve žádný," tvrdí Zbyněk Frolík z Linetu, který vyrábí zdravotnická zařízení.

Téměř polovina oslovených společností spoléhá právě na inzerci v médiích a na pomoc úřadů práce. Nové síly se však často nenajdou už ani na úřadech. "V červenci roku 2004, kdy jsme nabízeli 330 volných míst, jsme měli v evidenci jedenáct tisíc zájemců o práci. Letos máme volných míst téměř dva tisíce, ale počet uchazečů klesl o polovinu," říká Jiří Macíček, ředitel Úřadu práce v Novém Jičíně.

Není dost řidičů kamionů, prodavačů a ani IT specialistů. "České školy opustí každoročně jen zhruba polovina absolventů IT oborů, než trh vyžaduje," konstatuje Hany Farghali, mluvčí společnosti Oracle.

V IBM je 30 národností

Třetina firem se spoléhá na cizince. Například ve společnosti Foxconn zatím pracují dělníci osmi národností. V technologické IBM je dokonce zaměstnáno třicet národností. "Poté, co podniky vyčerpaly zaměstnanecké možnosti Slovenska a Polska, vsadily na Bulhary a Rumuny. Ty teď ale mnoho firem odmítá a raději vozí posily až z Vietnamu," dodává Tomáš Bicera z personální agentury Start.

Cizinců přibývá a tuzemské úřady zvažují na pomoc firmám zavedení "zelených karet".

Firmy také stále častěji sázejí na důchodce. Obchodní řetězec Globus dokonce ve spolupráci s úřady práce oslovuje kluby důchodců, mezi nimiž hledá nové spolupracovníky do svých prodejen.

Tlak na vyšší platy

Téměř šedesát procent podniků potvrdilo, že nedostatek pracovních sil tlačí na růst mezd. Na podzim jejich šéfy čeká ostrý boj s odboráři o platy.

"Nedostatek lidí roztáčí platovou spirálu. Kvůli několika zaměstnancům, které chceme dostat či udržet ve firmě, rostou mzdy všem. Před třemi lety byl u nás průměrný plat dvacet tisíc, dnes je to dvacet sedm tisíc korun," dodává Frolík.

070813-01.jpg