papirnik.jpg"Snažit se být superženou nemá smysl," říká jedna z předních českých advokátek Vladimira Papirnik, šéfka pražské kanceláře americké firmy Squire, Sanders & Dempsey.

Kromě kariéry má tři děti, takže lidé z jejího okolí ji občas za superženu považují. V dravé právní branži může každý snadno skončit jako opuštěný workholik typu Ally McBealová, ale podle Vladimiry Papirnik se toho lze vyvarovat.

"Stačí mít vše pod kontrolou a delegovat úkoly. A to nejen v práci, ale i doma," říká Češka, která s rodiči v patnácti letech odjela do Chicaga, vystudovala práva a odpracovala několik let ve velkých kancelářích. Před dvanácti lety si zpátky do Čech přivezla rodinu a napůl americké jméno.

"Když občas něco není dokonalé, c'est la vie," říká Vladimira, nebo po americku zkráceně "Val" Papirnik.

V Česku je podle statistického úřadu v řídících pozicích čtyřikrát méně žen než mužů a v top managementu mají obvykle za podobnou práci o třicet procent menší plat. Ale mluvit o tom, "jak to vlastně dokázala", už Vladimiru Papirnik trochu unavuje.

Její základní krédo zní, že "gender není téma". Od nikoho nečeká, že se k ní bude v práci chovat jinak jen kvůli tomu, že je žena. A tak ani sama žádné rozdíly v jednání s muži nebo ženami nedělá.

Na druhou stranu ale uznává, že Češi i Češky to někdy vidí trochu jinak, proto je třeba počítat, že pro někoho "gender" (tedy rozdíly mezi muži a ženy) téma je.

"Buďte ráda, že jste žena," říká Vladimira Papirnik ve svém desateru na téma "Jak řídit muže". To je vzhledem k rozložení sil v kancelářích téma pro každou ambiciózní ženu. "Ale uvědomte si, že to znamená, že budete muset pracovat o trochu víc, abyste se prosadila."

"S Vlaďkou máme hodně podobné osudy. Oba jsme odjeli do Ameriky v patnácti, tam studovali práva a shodou náhod její i můj táta měli v Americe čistírnu oblečení," vzpomíná Milan Ganik, Slovák, který v devadesátých letech kancelář Squire, Sanders & Dempsey v Praze a v Bratislavě rozjížděl.

"Vlaďka je jen o trochu efektivnější než já," směje se Ganik, který dnes podniká v realitách. Kancelář Squire, Sanders & Dempsey založili před 117 lety tři stejnojmenní právníci z Clevelendu. Dnes má 800 advokátů a Ganika vyslala do Československa hned v roce 1990.

"Poprvé jsem ji přemlouval k návratu do Prahy už v roce 1991. Přijela s manželem a moc se jí tu líbilo. Až tak, že tady znovu otěhotněla," říká Ganik. Papirnik nastoupila jako šéfka pražské kanceláře tři roky poté a vede ji dodnes. Její nejstarší dcera a syn, kterým je 22 a 20 let, studují ve Spojených státech. Nejmladší, čtrnáctiletý syn, holduje v Česku hokeji. "Trenéři tady jsou mnohem lepší. Syn odsud kvůli hokeji nechce," říká Vladimira Papirnik. K Evropě prý tíhnou všechny tři děti, ve kterých se smíchala Amerika s Českem natolik, že prý nejsou "ani ryba, ani rak".

Zkombinovat kariéru s rodinou prý bylo v USA jednodušší. Genderové předsudky sice existují všude, ale v Americe jsou menší. "V USA je společnost vytrénovaná, že předsudky aspoň nedává najevo," potvrzuje Ganik.

Amerika je lepší i v ryze praktických věcech. "Služby všechno druhu tam prostě fungují mnohem lépe. Když už jsem v pátek nemohla a nechtěla vařit, dalo se koupit i něco lepšího než jen McDonald's," říká právnička, která se v Česku angažuje také ve vedení americké obchodní komory a v dozorčí radě Nadačního fondu Sbírky moderního umění Národní galerie.

Mrs. Efektivita

Klienti o Vladimire Papirnik mluví jako o velmi efektivní šéfce, která nechává své lidi vyniknout, ale přitom sama bere práci hodně odpovědně a do detailů.

"Jsem vždycky ráda, když se spolu na něčem potkáme," říká Lenka Kostrounová, šéfka projektového financování v ČSOB. "Mám jistotu, že se to nebude zbytečně donekonečna protahovat, což stojí peníze. Kostrounová si chválí, že s Vladimirou Papirnik může v případě potřeby osobně rychle vyřešit, co potřebuje, a že její podřízení nemají strach šéfce zavolat, když potřebují radu.

Vysoká produktivita se projevuje i jinak. "Zažil jsem chlapy, co se vyžívali ve večerních pracovních akcích a čekali, že všichni budou do noci ve střehu," říká jeden z právníků Squire, Sanders & Dempsey Ondřej Sekanina. "Samozřejmě i tady se mi stalo, že jsem přišel domů až ráno, protože když klient na něco spěchá, tak se o tom nediskutuje. Ale tady se skutečně klade důraz na to, abychom tu zbytečně po nocích a o víkendech nevysedávali. To je skoro až oficiální politika naší firmy."

Sám má 3,5letého syna a souhlasí, že kvůli advokacii není nutné vše ostatní obětovat a žít "jednorozměrným životem workoholika".

Manufaktura v.o.s.

Podle Ganika to ale nikdy není idyla: "V Americe se těmto kancelářím říká sweat-shop." Sweat-shop v původním smyslu slova je manufaktura, kde se všichni musí pořádně zapotit.

Fenomén "sweat-shops" vtipně popsal další muž z jejího týmu, společník Squire, Sanders & Dempsey Karel Šturm v rozhovoru pro týdeník Profit: "Přiznám se, že mě trochu mrazí při pohledu na mladého, bezdětného a svobodného muže či ženu s hypotékou na byt za tři miliony, drahým autem na leasing, kteří pracují do devíti hodin večer a většinou i o víkendu a jednou za rok odjedou na dva týdny do Thajska či do Karibiku."

"Mě nemrazí," reaguje Papirnik, podle níž Šturmovy pochyby lze vztáhnout na jakýkoli byznys. Rozhodující je, jaké má kdo životní preference a jak si je dokáže seřídit. Pokud jde o balanc mezi prací a rodinou, uplatňuje zásadu "jdi příkladem", což prý platí jak na muže, tak na ženy. "Ženám musíte ukázat, že to jde, a mužům, že je to potřeba. Věřím tomu, že lze dělat právo na nejvyšší úrovni, aniž se člověk připraví o osobní život. Přiznávám ale, že to dá hodně práce."

Nomura? Nestydíme se

Advokátní kanceláře fungují zpravidla jako privátní sdružení několika společníků, jejichž zisky jsou tajemstvím. Šéfka Squire, Sanders & Dempsey říká, že tržby uspokojivě rostou, a to i přesto, že kancelář nemá v Česku už tak výsadní postavení jako kdysi. V žebříčcích Chambers Global a Legal 500 figurují pražští Squire, Sanders & Dempsey nejčastěji v třetí nejlepší kategorii.

Chambers Global řadí českou pobočku Squire, Sanders & Dempsey na nejvyšší špičku v "řešení sporů". Sama Vladimira Papirnik byla vyhodnocena jako "leader" ve fúzích a akvizicích. Kromě toho se snaží prosadit tým také ve financích, bankovnictví a nemovitostech. Její nejoblíbenější disciplínou je projektové financování a poradenství pro banky při složitějších úvěrových případech.

"Paní Papirnik má velký byznys drive, což je u právníka při spolupráci s bankami nedocenitelná kvalita," říká Jiří Pohanka, úvěrový manažer v České exportní bance. Té kancelář Squire, Sanders & Dempsey pomáhala s vývozem trolejbusů do San Franciska s financováním rekonstrukce jedné z hlavních železničních tratí v Černé Hoře.

Nejvíce bylo o Squire, Sanders & Dempsey v poslední době slyšet kvůli arbitrážím, ve kterých zastupovala Českou republiku proti japonské Nomuře. Jedna z arbitráží se loni začala ubírat pro Česko nepříznivým směrem: Nomura před rozhodci překvapivě obhájila nárok na odškodnění coby někdejší akcionář padlé banky IPB, i když předtím byla vnímána spíš jako jeden z viníků pádu IPB, který si navíc přišel na své díky výhodnému prodeji plzeňských pivovarů.

V prvním kole tak Squire, Sanders & Dempsey odešli de facto jako poražení a dál se už nepokračovalo. Bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý prosadil mírovou dohodu s Nomurou, podle které bude Česko japonské bance platit odškodné až sedm miliard korun. "Za svou prací na této kauze si plně stojíme a věříme, že její výsledky zlepšovaly pozici České republiky pro uzavření smíru," říká Papirnik.

Podle údajů zveřejněných ministerstvem financí obdržela kancelář Squire, Sanders & Dempsey od státu za služby spojené s nejrůznějšími arbitrážemi celkem 629 milionů korun včetně DPH. Jedná se o součet za pět případů, z nichž Nomura byla největší, další ještě nejsou u konce.

Právníkům z týmu Vladimiry Papirnik se podařilo porazit britského obchodníka s diamanty Williama Nagela, který napadal Česko za to, že nezískal licenci na provozování mobilního operátora.

Nabírejte ženy!

Podle šetření společnosti Kienbaum obsadily ženy jen tři procenta míst v top managementu českých firem, na úrovni "řídících pracovníků" jich je pětina. S tím souvisejí i rozdíly v platech. Podle výzkumu banky Goldman Sachs je při srovnání různých zemí vidět, že porodnost neklesá, nýbrž naopak stoupá s mírou zaměstnanosti žen.

"V jedné firmě mě nařkli, že jsem feminista. Ale pokud máte na výběr ženu a muže, jsou stejně dobří a převažují-li ve vedení muži, radím vzít ženu," říká personalista Jan Bubeník, podle něhož ženy dokážou v mužích probudit "lepší stránky" a kultivovanější jednání. Tým pak má lepší výsledky.

Vladimira Papirnik je podle Bubeníka dobrým příkladem: "Úspěšné ženy svou jinakost nijak neakcentují, vůbec to tam netahají a svou jinakost mají jen v záloze v zádní kapse."

 

070829-14.jpg