070907_11.jpgPavel Bém udělal tento týden další krok ke splnění svého snu přivést do Prahy v roce 2016 či 2020 olympiádu. Do ústředí Mezinárodního olympijského výboru odputovala oficiální přihláška. "Praha na olympiádě nemůže prodělat," tvrdí optimisticky pražský primátor.


HN: Co jste vlastně dělal od návratu z Himálaje? Poslední rozhovory jste dal v červnu - a až teď jsme vás viděli při odesílání přihlášky s olympijskou kandidaturou Prahy.

Překvapuje mě, že byste zrovna vy neslyšeli o primátorovi.


HN: Rozhodně vás nebylo příliš slyšet při vnitrostranických debatách o reformě veřejných financí, kdy to v ODS, jejímž jste prvním místopředsedou, pěkně vřelo.

Myslím, že to v ODS vřelo méně, než jak se to interpretuje v médiích. Navíc problém nezněl, jak reformu mediálně obhájit, ale jak najít rozumné východisko na ose volební sliby ODS versus sliby koaličních partnerů. Od svého návratu jsem strávil hodně času tím, že jsem se tomu snažil napomoci. Výsledek považuji sice za kompromis, ale dobrý pro tuto zemi.


HN: Spor premiéra Topolánka s Vlastimilem Tlustým už ale pomalu ohrožuje jednotu strany, stal se osobním, létají invektivy... A váš názor na něj jsme neslyšeli.

Ale tento konflikt jednotu strany neohrožuje. Už proto, že je daleko víc charakteru osobního, než že by byl ideovým střetem o pohled na svět nebo hloubku reforem. Vůbec jsem neměl chuť vstupovat do toho sporu. Považuji tuto vládu za jediné možné řešení. Proč bych tu situaci dělal ještě složitější?


HN: Takže Topolánek má vaši plnou podporu?

Ano.


HN: Jenže spory uvnitř ODS se nejen v osobní rovině mohou objevit kdykoliv v budoucnu, při každém důležitějším zákonu. Co pak?

Překvapím vás: to se může stát kdykoliv, i při nejméně podstatných návrzích zákonů. Anebo při rozpočtu. Znáte to: stokrát nic umořilo osla.


HN: A pro to, aby vás to neumořilo, uděláte co? Co se bude odehrávat na kongresu v listopadu?

Nepochybně se na kongresu snese kritika na adresu rebelů. Chcete po nás, abychom si udělali pořádek ve svém poslaneckém klubu. No, ten by si měli udělat hlavně naši koaliční partneři. Nakonec všichni poslanci ODS reformu podpořili. To v KDU neplatí. Vaše doporučení ale beru jako dobré a jistě jej v nějaké podobě přednesu na kongresu.

Potřebné pozemky získám a okruhy taky postavím


HN: Odeslali jste přihlášku na olympiádu. Má už město jinou ekonomickou studii než tu od PriceWaterhouseCoopers, podle níž může být olympiáda výdělečná?

Ta studie má 1400 stránek a obsahuje neskutečné množství čísel. Nemáme nejmenší potřebu utrácet za nové analýzy. Naši studii je potřeba jen průběžně aktualizovat. Dám příklad: studie PwC hovoří o 132 - 133 miliardách přímých olympijských nákladů a 135 miliardách výnosů. A pak o infrastrukturních nákladech na stavby, které Česká republika prostě musí mít. A v nich je kalkulace 29 miliard na stavbu severozápadní části městského okruhu. A ono je to najednou 21 miliard - to je reálně podepsaný kontrakt. Najednou nám tedy vychází, že olympiáda bude levnější, než se původně předpokládalo.


HN: Jenže chodí i jiné zprávy: Ředitelství silnic a dálnic už oznámilo, že "velký" pražský okruh bude stát o 33 miliard víc, než se původně tvrdilo. Jak si při takových skocích můžete být jist, že to bude levnější?

Já tu zprávu nemůžu potvrdit, nemám ji a myslím, že je to stejná dezinformace, jako když noviny před časem psaly, že se výstavba velkého okruhu zpozdí o tři roky. Což není pravda. Samozřejmě může být rozdíl v konečné ceně stavby, která se projektovala v roce 2002 a stavět se bude v roce 2012. Neumím s jistotou odhadnout vývoj stavebních prací či ceny práce. Ale znovu říkám: dnes se ve většině případů ukazuje, že infrastrukturní náklady budou ve finále nižší.


HN: Zprávu o prodražení velkého okruhu jsme si nevymysleli, zveřejnilo ji na svém webu ŘSD. Nicméně: v tuhle chvíli jste přesvědčen, že první kalkulace, tedy zisk zhruba tři a půl miliardy vyjde.

Ano. Trvám na tom, že není možné, aby Praha na bitvě o olympiádu v přímých nákladech prodělala. Když do toho začnete započítávat náklady na dálniční sítě, městské okruhy, metro, železniční koridory, jsme v jiném světě. Ale nikdo přece nemůže myslet vážně, že se v Praze nebudou stavět dálniční okruhy. Mí kolegové primátoři velkých evropských měst se mě s hrůzou ptají: ty ještě nemáš postavené okruhy? To už je nikdy v současné EU se všemi regulacemi nepostavíš. A já říkám: postavím, protože mi nic jiného nezbývá.


HN: Problémem ale může být velký olympijský stadion. Město stále nemá k dispozici pozemky v Letňanech, kde by měl stát.

V Letňanech prostě bude stát moderní olympijský areál. Ano, existují nějaké historické smlouvy, které pronajímají obrovské pozemky za jednu korunu formou výpůjčky. To jsou relikty minulosti, nad kterými kroutím hlavou. A kladu si otázku, kdo a proč asi tak hloupou a nevýhodnou smlouvu podepsal.


HN: No, a kdo ji podepsal?

Nevím. Mí předchůdci.


HN: Ale víte. Kdo? Koukal, Kasl?

Tuším, že to bylo ještě za primátora Koukala (člen ODS, dnes velvyslanec ve Vídni - pozn. red.). Ty smlouvy mě trápí, ale podle všech právních posudků jsou neplatné a v EU by vůbec nemohly být podepsány, protože by je každý antimonopolní úřad okamžitě rozstřelil. Jsme schopni to prokázat u soudu. Otázka je, jestli se chceme další roky soudit. A já říkám: Nechceme, proto budeme hledat dohodu, ovšem na reálných základech.


HN: Stejný problém máte v Bubnech, kde pozemky na stavbu olympijské vesnice patří firmě ORCO. Co budete dělat s tím?

Bubny jsou pro mě velmi zajímavá lokalita. Má představa byla vybudovat tam po olympiádě univerzitní kampus, což by byla investice do obrovské hodnoty 100 tisíc studentů. Ale existují možná dvě další lokality, například olympijské vesnice v Letňanech, což by byla plnohodnotná náhrada. Budeme o tom jednat.

Za metro mě prosím peskujte až za tři roky


HN: Bude do roku 2010 stát deset nových stanic metra, jak jste slíbil na předvolebním billboardu?

Ale ne...


HN: Ano. Tak to stálo na billboardu.

Ale tam nebylo "10 postavených stanic". Je to strašně jednoduché. V roce 2010 bude postavených nebo rozestavěných 10 nových stanic. Tři na trase C, které otevřeme příští rok. A sedm rozestavěných na trasách A a D.


HN: A ty budou dostavěny kdy? To bude na příštím billboardu?

Nikdy bych si nedovolil slíbit hotových 10 stanic za 4 roky. To prostě není možné. Naším slibem byla jasná preference hromadné dopravy. A k tomu také všechno spěje. Jsem teď o rok zkušenější a vím, jaké složitosti provázejí přípravu projektové dokumentace například na trasu D. Je ve mně malá dušička a říkám si, jestli opravdu dvě nebo tři stanice déčka v roce 2010 budou rozestavěny, nebo jestli to bude až v roce 2011. Ale to mě prosím peskujte až v roce 2010.


HN: Máte už nějakou seriozní studii o možnosti stavět trasu D takzvanou metodou PPP? Nedávno se kvůli tomu odkládal tento materiál z rady.

Víte, že jsem tvrdý a někdy neklidný. A někdy se kolegům snažím naznačit, že pracují pomaleji, než je záhodno. A vy se to vždy dozvíte. Ale samozřejmě, vytvořím maximální tlak, aby to fungovalo. Vraťme se k tomu v roce 2010.


HN: A stále počítáte se stavbou déčka za soukromé peníze?

V Praze se staví strašně drahé metro - hlavně kvůli technologii. Musíme to dělat levněji. Chceme proto zkusit novou, levnější metodu odlehčeného metra. Praha odevzdává do rozpočtu 25 procent HDP, zpátky dostává méně než třetinu. A ze svých prostředků hradí 95 procent nákladů na stavbu metra. To je světový unikát. Ale současná vláda říká: Chceme šetřit. A jako první místopředseda ODS si nemůžu dovolit přijít a žádat víc, i když nějaký politický vliv mám. Ale taky mám svědomí a odpovědnost, byť vím, že ta situace je perverzní.

Proto si musím poradit sám. Privátní kapitál nebude financovat celou trasu D, bude se na ní významně podílet.

UNESCO nás ze seznamu kvůli Pankráci nevyškrtne


HN: Trápí vás vážně možnost, že by Praha mohla být vyškrtnuta ze seznamu UNESCO kvůli výškovým domům na pankrácké pláni?

Netrápí. A to proto, že taková hrozba prostě není reálná. Praha pravidelně komunikuje s klíčovými představiteli UNESCO. A to nemá jednoznačný názor, jestli v Praze mají stát výškové budovy, případně kde.

Praha byla zapsána na seznam památkových rezervací na začátku 90. let s vědomím, že na pankrácké pláni stojí tři komunistické výškové budovy, které navždy narušily panorama Prahy. Jediné, o co se snažíme, je tyto urbanistické zuby kultivovat. To je jediná rozumná cesta. A tu může zase zajistit pouze soukromý investor.


HN: To všechno, jak říkáte, UNESCO dávno ví. Proč se tedy v posledních týdnech odehrává to, co vidíme?

To trvá už dva roky, a to proto, že čas od času nějaký trouba napíše někam poloudavačský dopis, který je poloodborný, případně zatížený totálními mystifikacemi, protože v české povaze existuje něco, co se nenazývá hrdost, ale spíš závist. Místo toho, aby čeští odborníci město a Českou republiku v zahraničí hájili, raději jej kritizují a místo hájení národních zájmů svou zemi kritizují a podávají žaloby. V takovém rozsahu se to může dít snad jenom právě tady.


HN: To víte, žijeme ve svobodné společnosti.

Ano. To respektuji a jsem tomu velmi rád. Ale také si dovolím kritizovat. Považuji takové chování za chybu.


HN: Takže Praze vyškrtnutí opravdu nehrozí?

Ne, nehrozí. Pokud nezboříme Karlův most nebo nepostavíme obří mrakodrapy místo Pražského hradu.