Evropská unie se chce stát magnetem na kvalifikované pracovníky z celého světa. Pomoci tomu má projekt takzvaných modrých karet, který včera představil šéf Evropské komise José Manuel Barroso.

S modrou kartou by přistěhovalci získali na dva roky práci a povolení k pobytu ve vybrané evropské zemi, a to včetně sociální pomoci, například příspěvků na bydlení či rodinných dávek. Fungovaly by podobně jako zelené karty, jež nabízí vláda Spojených států.

Starému kontinentu zoufale docházejí lidé. "Nejsme dost mladí ani početní na to, abychom sami udrželi společnost a ekonomiku v chodu," říká Barroso. Evropě hrozí, že jí bude v následujících dvaceti letech chybět až dvacet milionů odborníků. Pracovních sil je nedostatek už teď.

Návrh zatím teprve vstupuje do unijní legislativní mašinérie a musí jej ještě posoudit parlament a členské státy. Ne všichni evropští politici je při tom vítají. "Modré karty trhu práce nepomohou. Unie by se měla spíš soustředit na uvolnění pracovních sil uvnitř Evropy, tedy umožnit volný pohyb evropských zaměstnanců. A pak teprve lákat cizince," říká český ministr práce Petr Nečas.

Řadě českých podnikatelů se ale novinka v zásadě líbí. "Nutné je, aby se tyto změny zavedly co nejdříve," řekl personální šéf Škody Auto Martin Jahn, podle něhož je jen třeba brát v potaz kulturní a náboženské zázemí přistěhovalců. "Evropská unie je jeden ekonomický prostor a myslím, že centrální řešení imigrační otázky může pomoci," dodává šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek.

"Zelené karty jen pro samotné pracovníky jsou nedostatečné. Chceme karty pro pracovníky i jejich rodiny, aby se tu mohli usídlit. Když budou v Česku doma, když tady vychovají děti, pak už neodejdou. Musí jít ale o kvalifikované lidi," říká prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Právě takovou podobu ale Evropská komise navrhuje.