Sloučení Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) se Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN) představuje jen začátek největší polistopadové reformy špičkových pražských ústavů.

ÚHKT, z jehož čela musel před pár dny kvůli nesouhlasu se sloučením s VFN odejít špičkový onkolog Pavel Klener, totiž nebude zdaleka jediným elitním ústavem, který čeká v nejbližších měsících spojení s velkou pražskou nemocnicí.

Ústavy ztratí samostatnost

Podle informací HN jsou na řadě další dva ústavy: Revmatologický ústav a Endokrinologický ústav, v němž se léčí pacienti s vážnými poruchami hormonů a metabolizmu.

Revmatologický ústav se úplně sloučí s VFN, Endokrinologický ústav čeká téměř jistě propojení s pražským Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM) a s Thomayerovou nemocnicí. Endokrinologický ústav se navíc k těmto nemocnicím, které leží kousek od sebe v pražské Krči, velmi pravděpodobně z centra Prahy přestěhuje.

Ministerstvo tvrdí, že na spojení ústavů s nemocnicemi jejich vážně nemocní pacienti vydělají. Podle úředníků ústavy začleněné do nemocnice ušetří na přístrojích a navíc dostanou větší slevy na léky a zdravotnický materiál. A ušetřené peníze budou moci dát na potřebnou a velmi drahou péči pro pacienty. "Navíc bude pro pacienty mnohem lépe zajištěna návaznost zdravotní péče v příbuzných oborech. Vysoká kvalita péče o pacienty v ústavech zůstane zachována," říká náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr, který má v Julínkově týmu reformu pražských nemocnic na starosti.

Přestože ministerstvo říká, že kvalita zdravotní péče neklesne, pořád není úplně jasné, jak přesně sloučení Revmatologického a Endokrinologického ústavu proběhne. "Naším cílem je, aby se tyto ústavy s nemocnicemi integrovaly. Jak konkrétně, to bude ještě zapotřebí vyhodnotit. Ředitelé obou ústavů dostali za úkol vypracovat projekty, jak by propojení ústavů s nemocnicemi mělo proběhnout," dodává Šnajdr.

Ústav čeká stěhování

Složité bude v každém případě propojení Endokrinologického ústavu s IKEM a Thomayerovou nemocnicí. Ústav je totiž od IKEM i Thomayerovy nemocnice vzdálený zhruba sedm kilometrů. Proto vedení ústavu počítá se stěhováním do jednoho ze zrekonstruovaných pavilonů Thomaeyrovy nemocnice v pražské Krči. Před několika dny se na tom předběžně dohodl šéf ústavu Vojtěch Hainer s řediteli IKEM a Thomayerovy nemocnice.

Stěhování do blízkosti dvou významných pražských nemocnic by podle Hainera bylo pro pacienty výhodné. "Naši pacienti často potřebují kromě nás i neurologa, očního lékaře nebo internistu. Na všechny tyto navazující obory by to měli po přestěhování mnohem blíž. Také by to měli blíž na vyšetření počítačovým tomografem nebo magnetickou rezonancí, které u nás nemáme," říká Hainer.

Chceme suverenitu

Hainer ale ministerstvu zdravotnictví vzkazuje, že bude trvat na tom, aby si jeho ústav na rozdíl od ÚHKT uchoval svou dosavadní suverenitu.

"Chceme s IKEM a Thomayerovou nemocnicí vytvořit holding, kde by měla všechna tři zdravotnická zařízení rovnocenné postavení. Jen to nám zaručí, že si uchováme svou samostatnost a výjimečnost," říká Hainer. A zároveň předem varuje: "Pokud by u nás chtěli použít stejný model jako u ÚHKT, tedy začlenění ústavu přímo do nemocnice, tak proti tomu budu protestovat stejně hlasitě jako profesor Klener."