Vybírání zdravotnických poplatků od pacientů nebude zdaleka tak přísné, jak se až dosud zdálo. V zákoně sice stojí, že všichni soukromí lékaři, lékárníci nebo nemocnice musí od ledna poplatky pod hrozbou až padesátitisícové pokuty vybírat. V praxi ale budou moci čas od času pacientům placení odpustit. A někteří lékaři se netají tím, že téhle možnosti budou využívat.

Tolerantní pojišťovny

Když lékaři poplatky nevyberou, mají dostat pokutu od své zdravotní pojišťovny. Jenže pojišťovny předem vzkazují: Pokuty budeme dávat jen v případě, že budete vybírání poplatků úplně ignorovat. "Rozhodně nebudeme lékaře trestat za odůvodnitelné nevybrání poplatku, ale jen za evidentní sabotování systému," říká mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jana Víšková.

V praxi to znamená, že pokud do ordinace přijde člověk, který odmítne zaplatit, lékař se s ním nemusí dohadovat.

Lékaři tuto možnost vítají. "Nejsem výběrčí poplatků. Určitě nebudu pacienty kvůli 30 korunám nahánět k soudu," říká dětský lékař z Holešova na Zlínsku Tomáš Šindler.

Dohadovat se s pacienty o poplatky nebude ani brněnský neurolog Roman Flašar. "Pokud ale pacient jednou poplatek nezaplatí, tak mu jednoduše řeknu, ať ke mně příště nechodí. K masovému neplacení poplatků docházet určitě nebude," myslí si Flašar.

Od začátku roku mají pacienti platit třicet korun za návštěvu lékaře a za recept, šedesát korun za den v nemocnici a devadesát za pohotovost.

Fakt, že vybírání poplatků není stoprocentně povinné, ve svých "pokynech zdravotnickým zařízením, jak vybírat poplatky", připouští i ministerstvo zdravotnictví.

Expresní chirurgie zdarma

Ministerstvo zveřejnilo také další výjimky. Platit 60 korun za den v nemocnici například nebudou pacienti, kteří jdou ráno na operaci a ještě večer se stihnou vrátit domů. Platit se nemá ani za vydání ortéz, bandáží, invalidních vozíků a dalších zdravotnických pomůcek.