Základní informace

Rozloha: 88 361 km2

Délka hranic: 2027 km, s Albánií 115 km, s Bosnou a Hercegovinou 302 km, Bulharskem 318 km, Chorvatskem 241 km, Maďarskem 151 km, Makedonií 221 km, Černou Horou 203 km, Rumunskem 476 km

Nejvyšší hora:

Daravica 2656 m

Počet obyvatel:

10,15 mil. (2007)

Hlavní město: Bělehrad (přes 1,7 mil. obyv.)

Větší města: Novi Sad (cca 180 000 obyvatel)

Niš (cca 175 000 obyvatel)

Kragujevac (cca 150 000 obyvatel)

Subotica (cca 110 000 obyv.)

Čačak, Kruševac, Leskovac jsou města s asi 100 tis. obyv.

Složení obyvatelstva: Srbové 82,9 %, Maďaři 3,9 %, Romové 1,4 %, zbytek ostatní (2002)

Náboženství: srbská pravoslavná církev 85 %, katolíci 5,5 %, protestanti 1 %, muslimové 3,2 %, nespecifikovaná víra 2,6 %, ostatní včetně ateistů 2,6 % (2002)

Jazyk: Úředním jazykem v Srbsku je srbština s ekavským nářečím, s písmem cyrilicí.

Jazykové složení: srbský jazyk 88,3 % (oficiální), maďarský 3,8 %, bosenský 1,8 % (2002)

Prům. délka života:

muži 72,49 roku

ženy 77,86 roku

Oficiální měna: dinár - RSD (100 para), kurz 1 euro = cca 81 DIN (květen 2007).

Podíl pracovníků: zemědělství 30 %, průmysl 46 %, služby 24 % (včetně Černé Hory)

v oblasti Kosovo od 1. 1. 2002 je oficiální měnou euro

Počet pevn. tel. linek:

2,719 mil.

Počet mobil. tel.: 6,644 mil.

Počet uživ. internetu: 1,4 mil.

Počet letišť: 39

Délka železnic: 3800 km, z toho elektrifikovaných 1195 km Délka silnic: 37 887 km

Internet. doména: rs (yu platná do 2011)

Užitečné zdroje

www.mzv.cz/belgrade - na oficiální webové stránce zastupitelského úřadu ČR v Bělehradu najdete široký přehled turisticky užitečných informací i informace o ekonomice a politickém dění

www.businessinfo.cz - na tomto oficiálním portálu pro podnikání a export je k dispozici řada informací, a to jak byznysových, tak i turistických, zejména pak odkaz na teritoriální zprávu o Srbsku

http://en.wikipedia.org/wiki/Serbia - tento server je neocenitelný pomocník pro ty, kteří si chtějí vyhledat informace o Srbsku. Najdete zde i internetové odkazy na různé instituce či jednotlivé pojmy. V českém jazyce lze využít adresu www.wikipedia.cz, kde je informací daleko méně než v anglické či německé jazykové verzi.

www.globaltower.com - velmi užitečný vyhledávač, kde si v okénku Country index najdete požadovanou zemi. V případě Srbska a Černé Hory objevíte přehled rubrik, týkajících se byznysu, turistiky, statistik i všeobecných informací.

www.krstarica.co.yu - hlavní srbský prohlížeč internetu, i v anglické verzi. Stránky jsou kvalitně zpracovány a lze na nich najít adresy ostatních srbských internetových stránek. Jsou velmi přehledné.

www.bbc.co.uk - na webové adrese BBC lze na vyhledávači vypsat Serbia nebo v sekci Country profiles kliknout na danou zemi a získáte zde přehlednou informaci. K využití jsou i zpravodajské informace o Srbsku.

www.caramba.cz - najdete zde odkazy na některé internetové adresy o Srbsku

www.spiegel.de - kdo chce zjistit základní informace o Srbsku v německém jazyce, může využít uvedenou internetovou adresu a v rubrice Reise kliknout na Länderlexikon

www.serbia-tourism.org - oficiální adresa Srbské turistické organizace (angl.), nabízí přehledně řadu cestovatelských informací o této zemi, aktuální počasí i vyhledávač ubytování

www.yuta.co.yu/en - srbská Národní asociace cestovních agentur nabízí zájemcům o cestování v Srbsku řadu praktických informací, včetně možnosti výběru ubytování, informací o přírodních a kulturních atraktivitách země. Najdete zde i přehled otevírací doby či přehled možností cestování různými druhy dopravy.

www.belgradetourism.org.yu - webová stránka Turistické organizace Bělehrad, kde zjistíte řadu praktických informací jako ubytování, restaurace, čísla na taxislužby, adresy a kontakty na půjčovny aut (angl., něm.)

www.tob.co.yu - internetová stránka turistické organizace Bělehradu, včetně kontaktů na ubytování

www.beograd.org.yu - oficiální internetová stránka města Bělehrad s řadou aktuálních informací (angl., něm.)

www.novisadtourism.org.yu - zde naleznete turistické informace o městu Novi Sad (angl.), včetně kontaktů na ubytování

Média

Tiskové agentury

www.beta.co.yu - Beta

www.tanjug.co.yu - Tanjug

Deníky

www.politika.co.yu - Politika

www.danas.co.yu - Danas

www.pregled.co.yu - Pregled

www.blic.co.yu - Blic

Týdeníky

www.nin.co.yu - NIN

www.ekonomist.co.yu - Ekonomist

www.vreme.com - Vreme

www.evropanedeljnik.co.yu - Evropa

Vstup do země

Do Srbska není třeba vízum, pobyt můžete prodloužit maximálně na 90 dnů. Bezvízový režim je bez jakýchkoli vstupních poplatků.

Srbsko_hory.jpgCizinci musí přihlásit svůj pobyt na místně příslušném oddělení policie do 24 hodin a uschovat tzv. bílou kartu, kterou vyžaduje policie i pasová kontrola při odjezdu ze Srbska. Při ubytování v hotelu či kempinku plní tuto povinnost ubytovací zařízení. Nesplnění povinnosti může být pokutováno do 50 eur nebo vězením od čtyř do sedmi dnů. Bílou kartu mohou vyžadovat hlídky pořádkové a dopravní policie či pasová kontrola při výstupu ze země.

Peníze

Na hraničním přechodu při vstupu na území Srbska je potřeba celním orgánům deklarovat dovážené valuty, pokud jejich výše překračuje 5000 eur, a požadovat vydání písemného potvrzení. V opačném případě hrozí zabavení valut nad tento povolený limit na osobu při výstupu ze země. Šance na vrácení zabavených valut je pak poměrně malá. Na hranicích Srbska většinou není třeba prokazovat dostatek finančních prostředků pro pobyt. Bezcelně lze dovézt zboží pro osobní spotřebu, a to v množství odpovídajícím době pobytu na území Srbska a účelu cesty. Povinná směna valut není vyžadována.

Cestování do země

Leteckou linku z Prahy do Bělehradu provozují denně střídavě ČSA a JAT. Letecké spojení si můžete vyhledat a přímo on-line objednat například na adrese www.orbix.cz.

Bělehradské letiště (www.airport-belgrade.co.yu) leží 18 kilometrů západně od města. Najdete zde běžná zařízení, jako jsou obchody duty-free, banky, poštu, turistické informace, obchody, směnárny, bary a restaurace. Letištní autobusy nebo taxi jedou do centra 20 až 40 minut.

Letiště v Niš (www.airportnis.co.yu) je vzdálené pouhé čtyři kilometry od centra. Do centra se dostanete autobusy a taxi. Letiště Priština (www.airportpristina.com) leží 16 kilometrů od města.

Vlakem z ČR trvá cesta přes Vídeň a Budapešť téměř 16 hodin. Přímé vlakové spojení existuje mezi Vídní a Bělehradem.

Nejkratší cesta autem je přes Slovensko a Maďarsko, do Bělehradu se dá projet poměrně rychle a bez větších komplikací. Na cestu vlastním autem potřebujete mezinárodní pojištění, tzv. zelenou kartu. Při vjezdu do oblasti Kosovo je nutno zakoupit místní kosovskou zelenou kartu, kterou vydávají orgány místní správy OSN.

Srbsko_turista.jpgJe vhodné mít dobrou automapu, vedlejší cesty jsou hůře značené, ukazatele většinou neuvádějí počet kilometrů. Srbsko má hustou síť benzinových pump. Na vedlejších silnicích jsou otevřené většinou do 20 hod. Počítejte také s dálničními poplatky na úseku hranice - Nový Sad, Nový Sad - Bělehrad, Sremská Mitrovice - Bělehrad, Bělehrad - směr Kostolac, Bělehrad - Paračin (směr Gamzigrad). Poplatky na dálnicích se pohybují od 5 do 25 YUN podle počtu ujetých kilometrů. Ceny pohonných hmot - benzin Natural 83,80 YUN, nafta 77 YUN. Maximální povolená rychlost obec/mimo obec/dálnice je 60/80/100 - 120 km/h.

Doprava

Všechna větší města i vzdálenější regiony jsou spojeny autobusovými liniemi. V Srbsku je hlavní dopravní společností Lasta (www.lasta.co.yu).

Belehrad_doprava.jpgV Bělehradu se mimo autobusů využívají i tramvaje a městské vlaky. (Informace o MHD můžete najít na www.gsp.co.yu.) Jízdenky na MHD můžete zakoupit předem v trafikách a v kioscích nebo přímo u řidiče. Využít k dopravě je možné taxi, která mají své taxametry.

Informace o srbských železnicích najdete na adrese www.serbianrailways.com.

Lékařská péče

V akutních případech první pomoci má být zdravotnická péče poskytnuta bezplatně, a to podle Sociální dohody z 1. 12. 2002. Ta ovšem nekryje náklady na případnou repatriaci. Občané ČR si před cestou musí u své zdravotní pojišťovny vyzvednout tzv. registrační formulář, tedy přímo pro Srbsko platný, vyplněný a potvrzený formulář CR/YU 111. Přesto se doporučuje před cestou uzavřít cestovní zdravotní pojištění na komerčním základě. Úroveň zdravotnických služeb a vybavenosti příslušných zdravotnických zařízení závisí na kategorii konkrétního zařízení.

Ubytování

V Bělehradu jsou k dispozici hotely de luxe. Hotely nižších kategorií nabízejí omezenější servis. Lepší hotely jsou často obsazeny. Doporučuje se proto včasná rezervace. Kategorie ubytování se dělí na de luxe, A, B, C, D. Přehledy hotelů lze najít na webových stránkách turistických agentur (viz výše).

Stravování

Národní kuchyně se regionálně liší. K národním pokrmům patří pihtije (vepřové nebo kachní maso v sulci), čevapčiči, ražniči, sarma nebo napral (masem plněné vinné nebo zelné listy). Za ochutnání stojí sarma, ribič u kajmaku, musaka, teleča čorba, něco z místních specialit na grilu, pečené jehněčí nebo telecí maso. V pobřežních restauracích je vhodné si objednat jesetera (kečiga), candáta (smudž) nebo sumce (som). Jako zákusek je vhodný lokum (turecký med) a chalva (rozdrcené ořechy v medu).

Na ručak - oběd se chodí většinou nejdříve ve dvě hodiny, večeře je v pozdějších večerních hodinách. Na pokrm mezi obědem a večeří se může jít nejdříve na čtvrtou. Ceny jídel jsou o něco vyšší než v Česku, najdou se však i levnější podniky. Ve většině lepších restaurací je nabízena také evropská kuchyně.

K pití se nabízí srbské víno, dobré pochází z takových míst, jako je Sremski Karlovci, Vrsac, Zupa, Smederevo, z regionu Tomík nebo z Kosova. Chutné jsou pálenky, proslavená je Lozova rakija.

Ve velkých městech a turistických centrech se setkáte s bouřlivým nočním životem. Kina jsou otevřena do 23 hod., noční kluby do 3.00 hod. a restaurace obvykle do půlnoci.

Otevírací doba

Banky a pošty: v pracovní dny 8.00 - 19.00 hod., sobota 8.00 - 15.00 hod. (Informace o bankovním systému můžete zjistit na webové adrese Srbské národní banky www.nbs.yu.)

Prodejny potravin (supermarkety): v pracovní dny 6.30 - 20 hod. (v některých obchodech od 21 hod.), v sobotu 6.30 - 18.00 (někde do 21 hod.), v neděli 7.00 - 11.00 (někde do 13. hodiny)

Tržnice: každý den 6.00 - 17.00 hod.

Obchodní centra s malými obchody: v pracovní dny 9.00 - 20.00 hod.

Obchodní domy: v pracovní dny 8.00 - 20 hodin, v sobotu 8.00 - 15.00 hod.

Řada soukromých obchodů má však otevřeno v sobotu do večera a po většinu dne i v neděli.

Směnárny: nabízí služby nejméně do 19 hod. a je jich ve srovnání s Českem nepoměrně více

Lékárny: otevřeno mají 24 hodin denně

Specifika

Pokud se ptáte na název ulice, nebuďte překvapeni, že vám lidé řeknou různé názvy jednoho místa. Dochází totiž k častému přejmenovávání ulic a náměstí, takže je možné vidět i dvě tabulky - s novým a starým názvem nebo jednu tabulku s několika názvy. Někde je dokonce uvedeno, jak a v kterém období se daná ulice jmenovala.

Důležitá telefonní čísla:

policie 92

hasiči 93

první pomoc 94

informace 988

silniční služba 987

Užitečné adresy:

Velvyslanectví ČR v Srbsku a Černé Hoře

Ambasada Češke Republike

Bulevar kralja Aleksandra 22, Beograd 11000

tel.: 0038111/3230133, 3230134

fax: 0038111/3236448

e-mail: belgrade@embassy.mzv.cz

web: www.mzv.cz/belgrade

Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek (7.45 - 16.15)

úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí - čtvrtek (9.00 - 11.00, 14.00 - 14.30)

Velvyslanectví Republiky Srbsko v ČR

Mostecká 15, Praha 1, 118 00

tel.: 257 532 075, 257 530 393/ Ambassador's Secretary/

fax: 257 533 948

e-mail: yuambacz@mbox.vol.cz

Provozní hodiny úřadu:

8.00 - 15.30

Styčná kancelář ČR

Ismail Qemali 63, Dragodan, Priština 10000

tel.: 00381/382/46676

fax: 00381/382/48782

e-mail: vladimir_lukastik@mzv.cz

Působnost úřadu: Republika Srbsko - Kosovo (nevykonává konzulární a vízovou činnost)

Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek (7.45 - 16.15)

Kancelář Jihomoravského kraje v Kragujevaci

Crveno barjače bb.

34000 Kragujevac

tel./fax: 00381 34 36 18 38

mobil: 00381 63 696 10 00,

759 14 90

e-mail: Nalepka@verat.net

www.kr-jihomoravsky.cz