Čeští pacienti si totiž budou moci nejen připlatit za nadstandardní péči, ale vůbec poprvé si vybrat mezi třemi druhy zdravotního pojištění. Kromě běžného zdravotního pojištění, které znají lidé už dnes, začnou pojišťovny pacientům nabízet pojištění s vyšší spoluúčastí. Bude postavené na podobném principu jako pojištění auta: můžeš mít levnější pojistku, ale když onemocníš - máš smůlu. Připlatíš si ze svého.

Za více risku více peněz

Pokud pacient, který si vybral tuto pojistku, onemocní, bude platit ze svého 10 až 20 procent ceny péče. Když ale zůstane celý rok zdravý nebo bude nemocný jen minimálně, pojišťovna mu část ušetřených peněz jako bonus vrátí.

A peníze budou pojišťovny vracet i lidem, kteří se dobrovolně rozhodnou pro třetí druh pojistky, která spočívá na tzv. řízené péči. Její princip je jednoduchý: za to, že bude pacient chodit jen k lékaři, kterého mu určí pojišťovna, dostane zpět část peněz, které tím pojišťovna ušetří.

Druhou možností je, že pojišťovna určí pacientovi zdravotnická zařízení, do kterých může chodit se svými problémy. "Když bude například pražský pacient potřebovat umělý kyčelní kloub, pojišťovna mu určí nemocnici, která dělá operaci kvalitně, a přitom za slušné peníze," vysvětluje Julínkův poradce Hroboň. Jediné, co zůstane u všech třech pojistných plánů stejné, je výše povinného pojištění. Ta se nezmění a bude stejně jako dnes dělat 13,5 procenta z platu.

Lidovci hrozí

K tomu, aby měly pojišťovny motivaci různé plány nabízet, jim chce dát Julínek oproti dnešku mnohem víc pravomocí. Pojišťovny se mají přeměnit na akciové společnosti a mají mít možnost vytvářet zisk.

Jenže právě to, že by pojišťovny mohly část peněz posílat svým akcionářům, se nelíbí opozici a ani koaličním lidovcům. "Nesouhlasíme s tím, aby zdravotní daň sloužila k tomu, aby podnikatelé vytvářeli zisk," říká poslanec KDU-ČSL Jiří Carbol.

Proti by hlasoval i jeho stranický kolega Ludvík Hovorka a několik dalších lidoveckých poslanců. Pokud je Julínek nepřesvědčí, je ohrožena celá reforma zdravotnictví. Julínek ji chce totiž předložit ve sněmovně do konce června jako jeden balík.

Ustupovat lidoveckým požadavkům, aby pojišťovny nemohly vytvářet zisk, ale Tomáš Julínek rozhodně nechce. "Jednoznačně říkáme, že zisk ve zdravotnictví není sprosté slovo. Kompromis můžeme udělat v tom, že zpřesníme, jak budou moci pojišťovny se ziskem pracovat," říká Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

Naráží tak na to, že v záměru zákona o zdravotních pojišťovnách se počítá s tím, že se budou muset pojišťovny o svůj zisk "rozdělit se svými pojištěnci". "Zákonem bude jasně určeno, že pacientům budou pojišťovny vracet většinu zisku. Menšinový podíl může zůstat jako motivace zdravotní pojišťovny," prozrazuje Pavel Hroboň.

To ale lidovcům stačit určitě nebude. Stejně tak se jim nelíbí, že Julínek ve své reformě počítá s převedením současných devíti zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. "Pokud dojde k převodu pojišťoven na akciové společnosti, tak už je to jen krůček k jejich prodeji soukromým firmám. A s tím my zásadně nesouhlasíme. Ve většině evropských zemí se osvědčilo, že veřejnoprávní pojišťovny fungují," říká lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.

Právě dnešní veřejnou formu pojišťoven přitom Julínkovi lidé považují za hlavní příčinu toho, že se často o lidi, kteří jim třeba ročně platí desetitisíce korun, vůbec nestarají. "Nemají žádného majitele, který by dlouhodobě dohlížel na jejich rozvoj a na to, aby plnily své povinnosti. Novým majitelem může být stát, nadace, neziskové organizace i soukromé společnosti," říká Hroboň a dodává: "Pokud bychom nějaké akcie zdravotních pojišťoven prodávali, tak všechny peníze vrátíme zpět do veřejného zdravotního pojištění."