Kdyby se měl zeměpisář Radoslav Gřeška rozhodovat, zda půjde místo manželky na mateřskou dovolenou, dlouho by neváhal. Ve svých čtyřiatřiceti letech a s desetiletou praxí ve škole si přijde na zhruba 15 tisíc korun čistého. Dnešní stávku proto podporuje i on.

"Manželka pracuje v soukromé firmě a má vyšší plat. Budu to asi já, kdo zůstane doma s dítětem. S takovým platem totiž můžu jít kopat ulice a budu mít zhruba stejně peněz," říká středoškolský učitel pražského Gymnázia Karla Sladkovského.

I když má vysokoškolské vzdělání, jeho plat tomu neodpovídá. To, že si učitelé-vysokoškoláci přijdou na stejné peníze, jako mají lidé se středoškolským vzděláním, není v Česku na rozdíl od vyspělých zemí vůbec výjimkou.

Začátečník: 14 tisíc korun

Lákat mladé lidi a absolventy pedagogických fakult do regionálního školství proto není pro ředitele škol vůbec jednoduché. Začínajícímu učiteli bez praxe mohou nabídnout ze začátku jen zhruba 14 tisíc korun hrubého. Bez ohledu na to, že umí jazyky a je schopný. Právě jazykář by si v soukromé firmě vydělal i třikrát více peněz.

"Mohu učitelům přidat na odměnách tak až čtyři tisíce korun. A dvakrát do roka pak jednorázově na osobu šest tisíc korun. To ale jen díky tomu, že našim zřizovatelem je pražský magistrát a na odměny nám přidává peníze, což neplatí u všech škol," popisuje například Zdeňka Bednářová, ředitelka pražského Gymnázia Budějovická. K tabulkovému platu tak učitelé kromě odměn dostávají i osobní příplatky, například za správu kabinetu. A ty na jejich účet přicházejí na rozdíl od prémií pravidelně každý měsíc.

"Peníze na odměny záleží obvykle na zřizovateli. Není to ale pravidlo. My školám peníze navíc přidělujeme individuálně. Například na obory hutník či řezník, které mají uplatnění na trhu," vysvětluje Libor Lenčo, vedoucí odboru školství Moravskoslezského kraje.

Aby si učitel vyšší plat "zasloužil", musí odučit roky. Platového maxima dosáhne až po 32 letech praxe. Tehdy bere o 70 procent více než začátečník. "Nedivím se, že je ve školství pak více žen," říká čtyřiašedesátiletá učitelka Blažena Hlasová z pražské ZŠ Londýnská.

Vyřešil by to kariérní řád

Podle učitelů by jejich platovou situaci vyřešil funkční "kariérní" řád. Tedy aby i mladý, schopný člověk mohl brát stejné peníze jako jeho o deset let starší kolega.

"Více odměněni mají být ti lepší učitelé. A samozřejmě to nyní může být i jedno z témat s odboráři," podotýká mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.

Loni se průměrný příjem učitelů zvýšil o šest procenta na 22 598 korun. V prvním pololetí letošního roku byl 23 tisíc. Nejvíce si vydělají středoškolští pedagogové - 24 tisíc, nejméně pak učitelé v mateřinkách - 18 tisíc. "Tato průměrná čísla však zvyšují započítané odměny i vyšší platy ředitelů škol," dodává Jitka Pilbauerová z Ústavu pro informace ve vzdělávání, který statistiky připravuje.

071204_02_1.jpg