Od ledna 2009 by se na českých silnicích mohlo jezdit podle nového zákona. Pozměněná podoba silničního zákona vyjde z návrhů dopravních expertů, kteří ministerstvu dopravy předložili více než 500 návrhů, jak normu upravit.

S největší pravděpodobností se tak bude měnit postih za překročení rychlosti podle toho, zda řidič předpisy porušil v obci nebo mimo ni. Řidiči budou mít i možnost častěji absolvovat školení nebo psychologické kurzy, a tím si odmazávat trestné body. "Ale stále bude platit, že to nepůjde u závažných přestupků," říká náměstek ministra dopravy Jiří Hodač. Téměř jisté je, že nový zákon zavede řidičské průkazy pro mladé na zkoušku. "To je základ a jeden z pilířů novely. Je to krok proti trendu garážových autoškol, ze kterých vycházejí nezkušení a nevyježdění řidiči," říká Hodač.

Nehodu vyřeší pojišťovák

Stejně tak se bude měnit současná hranice padesátitisícové škody, kdy je dnes nutné volat k nehodě policii. "Policie dnes supluje práci pojišťoven. V zahraničí je běžné, že se nehody, kde nejsou zranění, řeší dohodou nebo za účasti zástupce pojišťoven," říká Hodač. Cílem změny je vyjít vstříc dopravní policii tak, aby mohla víc dohlížet na řidiče v provozu.

"To platí v mnoha vyspělých státech Evropy. Pojišťovny by si sjednotily postupy, prováděly by šetření a rozhodovaly o zavinění," vysvětluje prezident Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Oldřich Vaníček.

Změnou, na které se shodne většina expertů s ministerstvem, je i vyřešení problému, kdy se desetitisíce řidičů vyhýbají postihu za přestupek výmluvou, že řídila osoba blízká, jejíž jméno nemůže prozradit. Nově má být automaticky odpovědný majitel nebo provozovatel auta, který bude muset prokazovat, že auto neřídil v době přestupku on.

Přestože ministerstvo tvrdí, že podpoří návrhy, na nichž bude mezi odborníky všeobecná shoda, jeden z často zmiňovaných návrhů zřejmě neprojde. Tím je posun tolerované hranice alkoholu v krvi na 0,2 promile, jak je tomu v některých evropských zemích. Navrhovatelé argumentují tím, že někteří lidé mají v krvi stopy alkoholu, aniž před jízdou pili. "My ale za ministerstvo budeme trvat na nule," říká Hodač.

Semafor, co zeleně bliká?

Ministerstvu by naopak nevadil návrh Autoklubu ČR nebo Jiřího Nedvěda z Besipu na zvýšení počtu bodů z 12 na 18. Tak, jak je tomu třeba v Německu. Jenže v tomhle bodě se odborníci už neshodnou.

Ze stovek jejich návrhů mají ale šanci i ty, které ministerstvu předložil třeba i jen jediný expert. "Panu ministrovi se třeba líbil můj návrh, aby pojišťovny odváděly z vybraného povinného ručení procento do Fondu zábrany škod. Ten by sloužil na prevenci nehodovosti," říká Stanislav Huml. Naopak diskutované zvýšení maximální rychlosti na některých úsecích nových dálnic až na 160 km/h širší zastání u dopravních expertů nenašlo. Jedním z mála, kdo ho podporuje, je ÚAMK.

Naděje na to, že se většina nápadů nakonec do zákona promítne, je ale mizivá. Třeba Jindřich Šachl z dopravní fakulty ČVUT chtěl, aby policisté zastavovali řidiče po americkém způsobu: nemuseli by auto předjíždět, ale stačilo by jen zezadu "bliknout". Ludvík Gottfried z Brandýsa nad Labem jako zástupce samosprávy chtěl zase pro auta záchranářů zavést nejen modré, ale i červené majáky.

Daleko větší šanci na úspěch má návrh dopravních psychologů, aby se na semaforu při končícím zeleném světle semafor rozblikal. Ministerstvo se tomu nebrání. Ani by kvůli tomu nemuselo zasahovat do zákona.

Navrhované změny silničního zákona

HN_071205_04.gif