Téměř sto třicet tisíc učitelů, nejvíc v historii Česka, včera přestalo učit na protest proti nízkým platům. Sedm tisíc škol zůstalo buď zavřeno, nebo v nich žáci dostali volno. Marně. Školství totiž z rozpočtu, který se projednává právě dnes ve sněmovně, už nedostane tolik peněz, kolik by si školští odboráři představovali.

Ti totiž žádají dvě a půl miliardy korun navíc na platy učitelů. Tato částka by umožnila alespoň udržení reálného platu vzhledem k očekávané pětiprocentní inflaci.

Návrh rozpočtu však na platy učitelů počítá jen s jednou miliardou. Dnes o něm budou jednat poslanci. Sociální demokraté sice přišli s pozměňovacím návrhem, podle něhož by školství požadované 2,5 miliardy dostalo, poslanci ho ale navzdory masové stávce zřejmě neschválí.

"Dnešní stávka učitelů nezmění nic na tom, co jsme jako koalice vyjednali a co budeme schopni prosadit při schvalování tohoto rozpočtu. Žádné nové požadavky nebudou uspokojeny," řekl včera nový ministr školství Ondřej Liška. Před demonstrující odboráře včera přišel jen dvě hodiny poté, co ho do funkce jmenoval prezident Václav Klaus.

Ministerstvo tak bude muset hledat rezervy ve vlastním rozpočtu. Ty ale nejsou nijak velké, navíc z nich ministerstvo už v listopadu zaplatilo 70 milionů na internet do škol.

Odboráři kromě vyšších platů žádají ještě další půlmiliardu na školní pomůcky. Tu ovšem nedostanou téměř jistě.

Včerejší stávka byla doposud největší stávkou v české historii. Ze zhruba 245 tisíc zaměstnanců škol se k ní připojila více než polovina. Stávkovalo na sedm tisíc škol, některé zůstaly zavřeny úplně, jiné žákům nabídly náhradní program.