Základní informace

Rozloha: 780 580 km2

Územně-geografické rozdělení země:

Thrákie (Evropa): 23 764 km2, Anatolie (Asie): 755 688 km2

Délka hranic: 2627 km

Délka pobřeží: 7200 km

Nejvyšší hora: Mount Ararat, 5166 m

Počet obyvatel: 71,2 mil. (2007)

Náboženství: islám, 99,8 %, většinou sunnité

Hlavní město: Ankara, 4,8 mil. obyvatel (www.ankara.bel.tr)

Další města: Istanbul, 16,2 mil. obyv., s předměstími 18 mil. obyv. (2007)

Izmir, 3,4 mil. obyv. (www.izmir.bel.tr )

Bursa, 2,2 mil. obyv. (www.bursa.bel.tr)

Adana, 1,85 mil. obyv. (www.adana.bel.tr)

Mersin, 1,7 mil. obyv.

Antalya, 1,7 mil. obyv.

Konya (www.konya.bel.tr)

Urbanizace: 62,47 %

Průměrný věk: 28,10 let

Prům. délka života:

muži 70,18 roku

ženy 75,18 roku

Počet lékařů: 86 090

Poč. lékařů na tis. osob: 1,23

Počet vězňů: 68 200

Počet analf. : 6,43 mil.

Podíl analf.: 12,30 %

HDP dle parity kupní síly na obyv.: 9628 USD

Podíl zemědělství na HDP: 11,40 %

Podíl průmyslu na HDP: 30,20 %

Podíl služeb na HDP: 58,40 %

Počet zaměstnaných: 25,2 mil.

Míra nezaměstn.: 9,80 %

Míra inflace: 6,90 %

Státní dluh v % HDP: 66,10

Pevné tel. linky: 19 mil.

Počet mobil. tel.: 37,14 mil.

Mobil. tel. na tis. obyv.: 529,25

Počet televizí: 36,21 mil.

Počet tel. na tis. obyv.: 516

Počet PC: 4,28 mil.

Počet PC na tis. obyv.: 60,99

Délka želez. tratí: 8697 km

Délka zpev. silnic: 157 666 km

Délka dálnic: 1942 km

Počet osob. aut: 5,046 mil.

Osob. auta na tis. obyv.: 71,91

Užitečné zdroje

www.mzv.cz - na oficiální webové stránce zastupitelského úřadu České republiky v Ankaře najdete přehled jak turisticky užitečných informací, tak i informace o ekonomice a politickém dění. K dispozici je i přehled tureckých médií s jejich webovými stránkami.

www.businessinfo.cz - na tomto oficiálním portálu pro podnikání a export si lze vyhledat informaci o Turecku, včetně potřebných turistických informací

www.caramba.cz - kdo chce vycestovat do Turecka, měl by využít tohoto vyhledávače. Na této adrese je k dispozici několik užitečných webových adres, zejména k vyhledání ubytování.

http://en.wikipedia.org/wiki/ Turkey - tento server je skutečně neocenitelný pomocník pro ty, kteří chtějí získat informace o Turecku. Je tu nepřeberné množství odkazů na další vyhledávané informace. V českém jazyce lze využít adresu www.wikipedia.cz, kde je informací méně.

www.hedvabnastezka.cz - server v českém jazyce, nabízející nejen základní informace o zemi, ale i praktické tipy, jako jsou ceny či doprava v zemi.

www.dovolena-turecko.info - krátké a užitečné informace

http://turecko.orbion.cz - praktické rady na cestu

www.bbc.co.uk - na webové adrese BBC lze na vyhledávači vypsat Turkey nebo v sekci Country profiles kliknout na danou zemi a získáte zde přehlednou informaci. Užitečný je přehled médií.

www.travelturkey.com/links.htm - adresa nabízí několik odkazů na užitečné adresy, využitelné k získání informací o cestování.

www.letsgoistanbul.com - užitečná stránka o Istanbulu, která je určená turistům.

www.countries.ifim.de/arab/tr/index.htm - na této adrese najdete řadu odkazů na webové stránky, užitečné pro cestovatele.

www.turkish-media.com - všeobecný portál v angličtině, včetně aktuálních zpráv.

www.thy.com.tr - adresa tureckého Ministerstva turismu.

www.mfa.gov.tr - turecké ministerstvo zahraničních věcí, nabízející relevantní turistické informace.

www.firmalar.com/tourism. htm - turistický průvodce včetně přehledu hotelů.

www.turizm.net - průvodce po Istanbulu i jiných částech Turecka.

Podnebí

V Turecku existují velké klimatické rozdíly. Letní teploty jsou vysoké po celé zemi, zimy jsou vlhké v Istanbulu, velmi chladné zejména v Kappadokii, podobně jako i jinde v centrální Anatolii. Mírné zimy jsou na egejském a středozemním pobřeží. Zvlášť příhodná doba pro návštěvy Turecka je jaro a podzim, kdy jsou teploty mírné.

Vstup do země

Občané ČR cestující do Turecké republiky nepotřebují vízum, stačí platný cestovní doklad, pokud jejich pobyt nepřesáhne 90 dnů. Prohlídky na letištích se nevymykají běžným evropským standardům. Bližší informace najdete na webové adrese Ministerstva zahraničních věci ČR www.mzv.cz v rubrice cestování.

Doprava

Většina cestujících z ČR přilétá z Prahy do Istanbulu na moderní Atatürkovo letiště. Pravidelné lety Praha - Istanbul zajišťuje ČSA (www.csa.cz). Letiště je vzdáleno 25 kilometrů od města a má dva terminály, mezinárodní a domácí linky. Oba spojuje kyvadlová doprava, pěšky je možné zvládnout přechod z jednoho terminálu do druhého asi za 10 minut. Připravte se však na možné fronty při pasovém odbavování a také na předbíhání.

V novém mezinárodním terminálu jsou restaurace a bezcelní duty free, ceny jsou uváděny v eurech. Do centra města zajišťuje dopravu autobusová linka od 5.30 do 10 hod. a od 14 do 20 hod. v půlhodinových intervalech, v ostatní dobu do 23 hod. v hodinových intervalech. Možné je využít shuttle bus. Po letišti chodí zaměstnanci, kteří vás rádi dovedou k cestovní kanceláři, nabízející odvoz minibusem. Je potřeba se raději poohlédnout po více alternativách, ceny za stejnou trasu do historického centra mohou být 20 i 30 eur.

Pokud využijete přepážku informací k vyvolání někoho, musíte znát jeho jméno a firmu. Na letišti nemůžete, což vám vysvětlí místní pracovnice, rozhlasem vyvolat osobu vás očekávající s tím, že stojíte právě u přepážky informací...

Vnitrostátní linky, zejména Turkish Airlines (TA), spojují Istanbul s letišti po celé zemi, létají přes Istanbul a Ankaru do měst, jako je Izmir, Adana, Trabzon, Dalaman, Antalya a do dalších měst. Turecko křižují i low cost společnosti, jako je Atlasjet (www.atlasjet.com) a SunExpress (www.sunexpress.de).

K cestování je možné využít i lodí (www.denizline.com), které spojují Istanbul např. s Izmirem (jednodenní cesta).

Velká města propojují denně vlaky tureckých státních drah (www.tcdd.gov.tr). Nejlepší spojení jsou mezi Istanbulem a Ankarou (využít je možné Ankara Ekspresi). Cena vlakové jízdenky je stejná jako cena jízdného autobusem. Rezervace míst je bezplatná. Od roku 2008 by měl mezi Istanbulem a Ankarou jezdit vysokorychlostní vlak, který má dosavadní 9,5hodinovou cestu zkrátit na tři hodiny.

Jen málo vlaků má spací a jídelní vagony a většinou jsou bez air condition. Jsou tu však moderní vlaky jako Ankara Ekspresi či Anadolu Ekspresi, a to i se spacími vagony.

Ankara má méně mezinárodních i vnitrostátních spojení než Istanbul, a většinou dražších. Spoje s Turkish Airlines zahrnují 12krát denně Istanbul a 1 - 2 krát denně Erzurum a Van. Letiště v Ankaře je 33 kilometrů od centra, s nímž ho spojují autobusy. Cena je velmi příznivá, stojí deset lir. O spojení vám rádi řeknou na přepážce informací. Cena za taxi do centra může vyjít až na 50 eur.

Půjčovny aut

Mnoho velkých společností (Avis, Budget, Hertz) má v Turecku své pobočky. Ceny jsou velmi konkurenční; pokud jednáte s místními obchodníky, může vám půjčení menšího auta se standardním vybavením na týden vyjít na 250 až 300 USD.

V Ankaře můžete využít poboček Avis, Budget a National, sídlí na Tunus Cadd. ve čtvrti Kavaklidere.

Pokuste se vyhnout půjčovnám, které vám budou účtovat za kilometr, a buďte ostražití při požadavku nechat na místě pas. Pokud vás postihne dopravní nehoda, okamžitě musíte vyrozumět policii, jinak nemáte nárok na pojistné.

Silniční doprava

Turecké cesty jsou určeny spíše pro ty odvážné, přestože se situace v posledních letech mění. Čtyřproudových placených silnic je zatím málo, i když hlavní tahy jsou dobře udržované, zejména dálnice z Ankary do Istanbulu. Je to nejvíce používaná spojnice v Turecku, kde jsou běžně dostupné benzinové pumpy, restaurace či opravny. Mnoho vedlejších cest je však špatně udržovaných, osvětlených a značených. Ve venkovských oblastech je běžné, že narazíte na stáda ovcí nebo koz či zaběhlých zvířat, případně na pomalu se pohybující zemědělské stroje. Zejména v noci to může být riziko.

Turci mají pověst nebezpečných řidičů, jezdí rychle a riskují. Rychlostní omezení na silnicích II. tř. je 90 km/hod., ve městech 50 km/hod.

Peníze a ceny

Turecko je zhruba stejně drahé jako Česko. Co se jídla a spotřebního zboží týče, největší výběr za dobré ceny je v Istanbulu. Otevírací doba obchodů je Po - So od 9.30 do 13 hod. a od 14 do 20 hod. Velký bazaar v Istanbulu je otevřen od 8 do 19 hod. Říká se, že levněji než právě na Velkém bazaaru neseženete nic po celém Turecku - pokud umíte smlouvat. Turci neustále nabízejí zboží, takže není problém si vybrat z bohaté nabídky.

V běžných pouličních restauracích či v obchodech jsou ceny poměrně příznivé. V Istanbulu v turistických čtvrtích či na pobřeží můžete jak ve velkých hotelích, tak i v malých obchůdcích či v restauracích běžně platit dolary či eury. V řadě dalších míst Turecka, jako je i Ankara, raději přijímají místní měnu.

Otevírací doba bank je 8.30 až 12 hod. a 13.30 až 17 hod. V sobotu a v neděli mají obvykle zavřeno, zřídka velká banka otevře v sobotu dopoledne. Významnější banky ve městech mají své směnárny. Také pošty a místní cestovní agentury mají směnárenskou přepážku.

Obvykle jsou akceptovány kreditní karty MasterCard, Visa Card, Diners Club, Eurocard a také American Express.

Bankomaty se stále častěji objevují už i v menších městech. Například v Istanbulu jsou bankomaty v každé bance a hojně na ulicích. Směnárny v tomto městě najdete třeba na Divan Yolu, ve Velkém bazaaru a u vlakového nádraží.

Pracovní a prodejní doba

Obvyklá pracovní doba je pondělí až pátek od 9 do 17.30 hod. nebo od 8.30 do 17 hod. Půl hodiny až hodinu bývá vyčleněno pro přestávku na oběd, která na státních úřadech většinou trvá poněkud déle. Obvyklá prodejní doba je od pondělí do soboty. Obchodní domy mají otevřeno i v neděli od 9 až 10 hod. do 19, některé větší z nich i do 22 hodin.

Praktické rady

Orientace v historickém Istanbulu je snadná, jen v bazaaru zabloudíte. Hlavním záchytným bodem, kam se budete vracet, je prostranství mezi mešitami Aya Sophia a Sultanahmet. Odtud vede dlouhá ulice Divan Yolu k Velkému bazaaru. Od ní na sever směrem ke Zlatému rohu se rozkládají nekončící uličky-bazaary plné obchodů.

Při plánování návštěvy Istanbulu nezapomeňte, že v pondělí je zavřena řada památek a některé z nich i v neděli nebo úterý.

Turistická policie má stanoviště u Yerebatanské cisterny (Yerebatan Sarnici). Ale neobracejte se na ni s reklamací za předražený taxík či koberec. Tísňové volání má číslo 155.

Hotely, průměrné a lepší restaurace, větší muzea a některé turisty navštěvované kavárny mají čisté toalety. V nejlevnějších restauracích však často záchody nejsou. Naopak toalety jsou téměř u každé mešity a jsou zdarma. Jinak najít veřejné záchodky není lehké a jsou obvykle placené. Veřejná zařízení jsou často dobře udržovaná, avšak jsou to "turecké záchody". Muslimský zvyk vyžaduje umývat se tekoucí vodou, přesto některé veřejné toalety nejsou na to vybaveny. Mužské záchody jsou označeny nápisem baylar, ženské nápisem bayanlar.

Co chce vidět v Istanbulu

Místa, která nesmíte vynechat, jsou Modrá mešita, Aya Sophia, Velký bazaar a Topkapi. Dalšími zajímavostmi jsou Cisterna potopeného paláce, obchodní čtvrť Tahtakale a Egyptský bazaar, Sulejmanova mešita, koupel v historickém hamamu a projížďka po Bosporu.

Velký bazaar je otevřen od pondělí do soboty od 8.30 do 18.30 hod. a je pro mnohé největší atrakcí Istanbulu. Jeho nejstarší části jsou z 15. století. Labyrint zastřešených uliček a karavanserajů (hanů) skrývá 4500 obchodů, dílny, mešity, kavárny a restaurace. Velká část zboží v bazaaru je určena místním, ale pro turisty je tu toho až dost, kožené bundy a boty, tašky, keramika, sklo, lampy, šaty pro břišní tanečnice, obrázky, měděné a tepané mosazné hrnce, šátky, obaly na polštáře a povlečení, orientální ubrusy, koberce, zlato, stříbro, koření, čaj, perletí a stříbrem vykládané dřevo, vyřezávané věci, šperky. Je tu mimořádně velký výběr a zboží má obvykle dobrou kvalitu.

V prostřední části bazaaru je několik dražších kaváren, zaměřených spíše na turisty. V některých bočních uličkách a hanech můžete v lokální kebabárně vypít čaj a dát si kebab.

Celá čtvrť města mezi Velkým bazaarem a Zlatým rohem, nazývaná Tahtakale, je vlastně jeden obrovský trh.

Atatürkovo mauzoleum

Do tohoto nejznámějšího památníku v Ankaře vedou kroky každé oficiální návštěvy a turisty. Vstup je zdarma a otevírací doba je od 9 do 12 hod. a od 13.30 do 16 hod. V parku na malém kopečku je pohřben zakladatel Turecké republiky Mustafa Kemal Atatürk pod velkým mramorovým náhrobkem z jednoho kusu kamene. Monumentální stavba nám připomene podobná mauzolea postavená ve stalinistickém stylu.

Ubytování

V posledním období bylo v Turecku postaveno množství pohodlných nových hotelů, zejména pak v Istanbulu a podle egejského a středozemního pobřeží a v Kappadokii. Při hodnocení hotelů se používá pětihvězdičkový systém. Ovšem někdy mohou být hezké hotely s atmosférou hodnoceny níže, jelikož nenabízejí natolik pohodlné vybavení. Cenová hladina je velmi široká, zejména v Istanbulu není problém sehnat levný hostel či naopak luxusní hotel za 200 a více dolarů. V každém ubytovacím zařízení je kniha připomínek, kam můžete zaznamenat negativní i pozitivní zkušenosti či návrhy. Případné potíže můžete řešit přes Ministerstvo turismu (www.turob. org). Elektrické zástrčky jsou 220V/50 Hz a jsou dvoukolíkové, pro které je nutný adaptér, či běžné evropské.

Spropitné

Pro Turky, pohybující se ve službách a v cestovním ruchu, představuje spropitné značnou část jejich příjmů. Většina restaurací si účtuje 15 procent za služby, přesto je vhodné personálu nechávat nějakou finanční pozornost, dolar či dva. Chcete-li dát spropitné řidičům taxi, můžete prostě zaokrouhlit cenu nahoru. Nezapomeňte však, že ve městech mimo Istanbul taxikáři zpravidla nemluví jinak než turecky.

Noční život

Takřka ve všech velkých městech jsou kina a noční kluby s evropskou a orientální hudbou. V Istanbulu, Ankaře a v Izmiru lze navštívit divadla a koncerty. Také mnohé restaurace a hotely připravují pro hosty zábavní večery. Zejména na pobřeží je výběr diskoték a barů ohromný.

Jídlo

Kdo ochutná tureckou kuchyni, získá ohromný zážitek a potěšení. Je čerstvá, lahodná a různorodá. Založena je na mase a zelenině, jídla jsou poměrně jednoduchá a nekořeněná. V Turecku jsou restaurace (lokanta) na každém rohu. Většinou i ty malé restaurace mají jídelní lístky. Jídla jsou často vystavena, takže si můžete vybrat očima.

Zatímco pouliční jídla, jako je borek - kypré lístkové těsto se sýrem - a malá občerstvení jsou k dispozici celý den, ve většině měst či střediscích se obědy obvykle podávají od 12 do 15 hod. a večeře od 19 do 22 hodin. Lepší restaurace bývají přeplněné, je vhodné si stůl předem rezervovat. Během teplejších měsíců může nastat problém, pokud chcete objednat stůl pro větší počet zahraničních návštěvníků.

Turecká snídaně (kahvalti) v hotelu je jednoduchá, ale uspokojivá. K čerstvému chlebu dostanete hromadu černých nebo zelených oliv, rajčata, okurku a sýr, nejlépe ovčí, vejce, jogurt, ovoce atd.

Výběr hlavního jídla na oběd či večer může zahrnovat různé druhy jehněčího či kuřecího masa. Vepřové se v této zemi přirozeně nepodává, pokud hovězí, tak obyčejně mleté. Restaurace nabízejí kebab, a to mnoho variací. Ty základní jsou Döner kebab (v Řecku zvaný Gyros), což je jehněčí, hovězí nebo kuřecí maso. To se opéká vertikálně naskládané na rožeň do velkého válce. L'il' kebab je s kousky jehněčího na špízu, Iskender kebab je mleté maso na špízu podávané s jogurtem a rajčatovou omáčkou, Adana kebab je ostrý kořeněný mletý kebab a Tokat/Sivas kebab je jehněčí opékané tak, že šťáva stéká do lilku.

K místní kuchyni patří i köfte, tedy masové kuličky s mnoha variacemi, patlican dolmasi - plněný lilek (lilek je nejdůležitější zeleninou turecké kuchyně), pide - turecká pizza, což je oválný chleba, na kterém se zapékají různá masa a zeleniny, a také polévky ćorbasi. Polévky mohou být i hlavním jídlem a Turci je jedí i ke snídani.

Jistě nezapomenutelná je sladká baklava, moučník z listového těsta naskrz prosáklého sirupem nebo medem a plněný ořechy nebo halva v sezamovém těstě.

Nápoje

Turecko je sice muslimská země, ale je přece jen specifická. V řadě istanbulských restaurací se čepuje pivo, které se běžně prodává v obchodech i v pouličních stáncích. Zabalí vám ho do neprůsvitné černé igelitové tašky. Nejrozšířenější značka piva je Efes Pilsen (pivovar stavěly české firmy), Budweiser, Corona a Heineken.

V Istanbulu jsou i prodejny tvrdého alkoholu, který se pije i v některých restauracích a barech. Jsou však restaurace, kde se s alkoholem nesetkáte. Místní lihovinou je raki, podobná řeckému ouzo a často podávaná s vodou a ledem před, během a po jídle.

Nejčastěji se v Turecku pije čaj (ćay), který je servírován v tradičních malých skleněných skleničkách a je silně slazený . Občas je v nabídce jablečný čaj (elme ćay), případně další ovocné čaje. Pije se také káva, k níž obdržíte sklenici vody.

Státní svátky

1. leden - Nový rok

23. duben (Den národní svrchovanosti a Den dětí)

19. květen (vzpomínka na zakladatele tureckého státu Atatürka a Den mládeže a sportu)

30. srpen (Den vítězství)

29. říjen (výročí vzniku republiky)

Náboženské svátky s pohyblivým datem:

ramadán

ukončení ramadánu, svátek cukroví - l'eker bayram

svátek obětování - kurban bayram

Důležitá čísla:

policie: 155

první pomoc: 112

hasiči: 110

Jandarma (četníci): 156

Užitečné adresy

Velvyslanectví ČR v Ankaře

Kaptanpal'a Sok. 15

Gaziosmanpal'a, Ankara

Telefon: 0090/312/4056139

Stálá služba: 0090/532/3751387

fax: 0090/312/4463084

e-mail: ankara@embassy.mzv.cz

web: www.mzv.cz/ankara

Velvyslanectví Turecké republiky v ČR

Na Ořechovce 69, Praha 616

162 00

tel: 224 311 402, 224 311 403

fax: 224 311 279

e-mail: TR1@telecom.cz

Provozní hodiny 9.00 - 12.30 hod. a 14.00 - 17.30 hod.


Generální konzulát ČR v Istanbulu

Abdi Ipekći Cad. 71

POB 35, 80 212 Istanbul - Maćka

Telefon: 0090/212/232-90-46

Fax: 0090/212/231-94-93

E-mail: istanbul@embassy.mzv.cz

Honorární konzulát ČR v Izmiru

HAtatürk Cad. No: 378/1 Soyhan Kat: 3 Alsancak

352 20 Izmir

Telefon (ústředna): 0090232/4221080

Stálá služba: 0090/533/2573880

Fax: 0090232/4220638

e-mail - úřad: etem@egenet.com.tr

web: www.mzv.cz/istanbul

Honorární konzulát ČR - Antalya

1385 Sokak No. 20

TR-07100, Antalya

Telefon (ústředna): 0090242/3226183

Fax: 0090242/3226182

E-mail - úřad: antalya@honorary.mzv.cz