Vláda chystá nový zákon o dani z příjmů a s ním i změny v daňových úlevách. Mezi nimi už není prostor pro stravenky, jejichž prostřednictvím tisíce českých firem přispívají svým zaměstnancům na jídlo. "Stravenky nemají mezi odpočitatelnými položkami co dělat," říká ministr financí Miroslav Kalousek.

Zatímco dnes si mohou firmy započítat do daňových odpočtů více než polovinu hodnoty stravenky, s novým zákonem o tuto možnost zřejmě přijdou. "Stravenky nejsou zdaněným příjmem, tím pádem jdou mimo systém," vysvětluje Kalousek.

Zaplatí firmy i zaměstnanci


Prosperující firma se stovkou zaměstnanců přitom vydá na stravování svých lidí přes dva miliony korun ročně. Z chystaného zákona proto nejsou zaměstnavatelé nijak nadšeni.

"Je to sprosté, stejně jako v případě zvýhodněného stavebního spoření, které má nový zákon také zrušit. Vláda lidi na něco naláká a pak jim to vezme," říká Radim Jančura, šéf Student Agency.

Zaměstnancům však podle Jančury nelze sebrat něco, na co jsou zvyklí.

"Proto počítám, že i v případě stravenek budeme pokračovat tak, jako nyní, tedy budeme našim pracovníkům na stravování přispívat - i když to pro firmu bude finančně mnohem náročnější," dodává Jančura. Stejně tomu bude i ve společnosti Siemens.

"V tomto případě budeme hradit stravování z našeho zis-ku," říká Petr Sedláček, mluvčí firmy.

Jenomže v některých případech na vládní rozhodnutí zaměstnanci doplatí. Firmy totiž budou jejich stravování řešit různě.

"Situaci budeme řešit až s novým zákonem, ale je jisté, že pokud budeme chtít stravenky zachovat, bude to na úkor jiných částí zaměstnaneckých výhod," říká Zdeněk Zikmund, tiskový mluvčí společnosti Sazka.

Také ve strakonické ČZ se o vyšší náklady firma podělí se zaměstnanci.

A tak se chystaný zákon nelíbí nejen zaměstnavatelům, ale ani firmám dodávajícím stravenky, provozovatelům restaurací a také odborářům. "Jen se potvrzuje, že celá daňová reforma dopadne hlavně na zaměstnance," říká šéf odborářů, ČMKOS, Milan Štěch.

Boj pokračuje


O stravenky se přitom bojovalo poměrně nedávno. V květnu minulého roku bylo zrušení daňových výhod na stravování součástí vládní reformy veřejných financí.

Tisíce provozovatelů stravovacích zařízení se tehdy podepsaly pod petici za zachování podpory závodního stravování a spolu s nimi o stravenky bojovali i odboráři.

Nakonec se možnost jejich odepisování z daní stala hlavním trumfem vládních přeběhlíků z ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanky.

Právě zachování daňově zvýhodněných stravenek vyměnili tito dva politici za to, že pomohli Topolánkově vládě prosadit reformu veřejných financí.

V Česku je registrováno zhruba sedmnáct tisíc provozoven, které přijímají stravenky při úhradě obědů. Závodní stravování přitom v Česku využívá přes tři miliony zaměstnanců. Zhruba čtyřicet procent z nich spoléhá právě na stravenky. "Ty jsou nejoblíbenějším a nejrozšířenějším benefitem v Česku," dodává Daniel Čapek, marketingový ředitel společnosti Sodexho Pass, která stravenky vydává. "Stravenkové" firmy ale tvrdí, že samotnou jejich existenci změna zákona neohrozí. "Teoreticky nás daňová reforma může připravit o určité procento klientů, ale neviděl bych to jako katastrofu," prohlásil Roland Morizet, šéf firmy Accor Services, jež stojí za poukázkami Ticket Restaurant. Jeho společnost dodává stravenky 350 tisícům zaměstnancům v necelých třinácti tisících firmách.