První obětí je Velká Británie. Ceny nemovitostí se v prosinci na ostrovech propadly nejvíce od recese z počátku devadesátých let.

Objevují se také první vážná varování, že finanční krize může zpomalit ekonomický vzestup Česka. Británie totiž není jedinou velkou ekonomikou, na niž krize dopadá. Slábnou i Německo, Francie, Španělsko a Itálie, tedy země, které jsou rozhodující pro české vývozce.

ČNB: Nejsme imunní

"Připravujeme novou předpověď, kterou zveřejníme začátkem února. Musíme vzít v úvahu pesimistické zprávy z Evropy, kterých přibývá. Vzestup zdejší ekonomiky poznamenají," řekl pro HN viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer.

Dopad na Česko je bezprostředně vidět na pražské burze. Včera spadla o další tři procenta a od začátku roku ztratila prakticky vše, co nabrala za celý loňský rok. Včera nezvykle silně oslabila i koruna, k euru o 25 haléřů.

Důvodem je právě to, že střední a východní Evropa ztrácí image regionu, kde hypoteční krize neměla na reálnou ekonomiku žádný vliv. "Riziko je rozhodně větší než před půl rokem," řekl ve včerejších Financial Times o postkomunistické Evropě viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj Varel Freeman.

Zpomalení ke 4 %

Po třech letech růstu o šest a více procent se v Česku tak jako tak letos čekalo zpomalení. Mimo jiné kvůli růstu nepřímých daní a úrokových sazeb. Pokud ale navíc v Evropě klesne zájem o české zboží, zpomalení bude ještě výraznější. Současné odhady ministerstva financí i centrální banky počítají s tím, že ekonomika poroste přibližně o pět procent. Stojí však na starém předpokladu, že HDP v zemích eurozóny stoupne o 2,4 procenta. Finanční krize a rychlý vzestup cen potravin a energií ale Evropu přibrzdí.

Až překvapivě podobné jsou změny odhadů, s nimiž v posledních dnech přišly všechny velké evropské země. Německo letos poroste jen o necelá dvě procenta, Francie o 1,8, Británie o 1,9 a Itálie pouze o procento.

"Riziko, že ekonomická aktivita v eurozóně ochabne, je zřejmé," prohlásil včera jeden z šéfů Evropské centrální banky, Lucemburčan Yves Mersch.

Růst českého hospodářství se tak pravděpodobně sníží ke čtyřem procentům. Přispějí k tomu i slabší výsledky průmyslu, který dosud k růstu významně přispíval. Výsledky průmyslových firem, které včera zveřejnili statistici, byly loni v listopadu druhé nejslabší z celého roku.

"Varování přinesly nové zakázky, které rostly nejpomaleji za poslední půlrok. Letos přepokládáme, že průmysl poroste o tři procenta pomaleji než loni," řekl ekonom UniCreditBank Patrik Rožumberský.

Na burzách je panika

Finančním trhům po celém světě nyní dominuje strach, že se americká ekonomika zřítí do recese. Pražská burza spadla od začátku roku o 13,5 procenta na roční minimum 1570,1 bodu.

"Tržní kapitalizace akcií zahrnutých do indexu PX od počátku roku klesla o 375 miliard korun na současných 2,4 bilionu korun," uvádí David Marek ze společnosti Patria Finance.

"To, co vidíme na těchto trzích, je prostě panika," prohlásil o rozvíjejících se zemích Piotr Zagala z varšavského fondu SEB TFI. V USA má burza letos nejhorší start od roku 1926.

 

080117-01.jpg

Snímek z tokijské burzy, kde akcie včera spadly na více než dvouleté minimum.