Nejvíce teď ztrácejí akciové fondy

Za poslední měsíc se propadly i o více než deset procent

Mnozí prodejci se ale ukvapili


Podílové fondy, kterým svěřily svůj majetek statisíce Čechů, nevydělávají. Naopak, kdo prostřednictvím fondů investuje do akcií, ten přišel jen za poslední měsíc o víc než deset procent kvůli prudkému propadu světových burz.

Růst úrokových sazeb a vysoká inflace však snižují výdělky i ve fondech, jež nakupují dluhopisy nebo investují na peněžním trhu. Nejvíce ztrácejí akciové fondy. Riziko investic do akcií je totiž vždycky vyšší, a tak právě tyto fondy mohou přinést jak vysoké výdělky, tak ztráty.

Největší tuzemský akciový fond - ING český akciový - za měsíc ztratil téměř 16 procent. Prodělává i ten, kdo nakoupil jeho podílové listy před rokem, v tomto případě je ovšem ztráta o něco menší, jenom desetiprocentní.

Na to Čeští investoři nebyli zvyklí. Růst na burzách totiž trval nepřetržitě přes tři roky. V minulých letech tak akciové fondy dokázaly vydělat i čtyřicet procent ročně.

Mnoho Čechů teď zpanikařilo a začalo si majetek z fondů vybírat. Kvůli současným nízkým cenám podílových listů často se ztrátou. Od začátku ledna nalili Češi podle statistik Asociace fondů a asset managementu (AFAM) do akciových fondů 289 milionů korun, více než 430 milionů korun si však prodejem podílových listů vybrali zpět. "Jako při každém propadu burz mnoho našich klientů zpanikařilo, a podílové listy prodalo. Jsou to lidé, kteří už při začátku investice špatně odhadli riziko. Investice do akciového fondu je na delší dobu a není dobré při každém poklesu cen akcií hned prodávat," říká Dalibor Hampejz z Atlantik Asset Management, která v Česku nabízí fondy nizozemské banky ABN Amro.

Mnozí ukvapení prodejci tak nad výdělkem zaplakali už koncem minulého týdne, kdy burzy opět zahájily růst. Pražská burza po čtvrtečním rekordním růstu o osm procent přidala v pátek další 0,8 procenta. Přestože akciové trhy se zřejmě ještě několik měsíců budou hýbat nahoru a dolů, nastává právě teď čas, kdy je dobré přikoupit podílové listy akciových fondů. "Kdo se cítí, může navýšit rizikovou složku a nakoupit nyní levněji. Tento nákup by měl ale být v souladu s dlouhodobou strategií investora," říká analytik David Urbánek z firmy Moneco.

Velké výdělky nenesou ani dluhopisy a fondy, které je nakupují. Jejich roční výnosy se pohybují necelé procento v minusu. Za poslední měsíc sice mírně vydělaly, ale přesto investoři z dluhopisových fondů své peníze stále stahují.

České fondy totiž nakupují hlavně tuzemské dluhopisy. Jejich cena přitom klesá s tím, jak rostou úrokové sazby. Česká národní banka přitom úroky za poslední rok čtyřikrát zvedla a hodlá v tom pokračovat.

Výnosnost těchto fondů tak bude záviset hodně na dalším postupu ČNB. Ta zase musí sledovat inflaci, která ji nutí úroky zvyšovat, ale i sílící korunu a pokles úroků na západě, což hraje proti zvýšení sazeb.

Potom co americká centrální banka Fed srazila minulý týden úroky o 0,75 procentního bodu, začaly naopak vydělávat americké dluhopisy. Do těch však musí našinec investovat v dolarech, a případný výnos tak znehodnotí sílící koruna.

Výdělky z dluhopisových a peněžních fondů, které jsou velmi bezpečnou investicí, navíc celé pohltí inflace, která se blíží šesti procentům.

080128_15_4.gif

080128_18_2p.gif

Jak si vedly největší české korunové fondy za poslední měsíc