Vystupňoval tím mezinárodní tlak na vzbouřence, kteří o víkendu vtrhli do hlavního města Čadu N'Djameny a pokusili se svrhnout prezidenta Idrisse Débyho.

Podle agentury AFP v čadské metropoli, odkud se armádě podařilo rebely vytlačit, už druhý den panuje "napjatý klid".

Francie prosadila v pondělí v Radě bezpečnosti OSN nezávaznou rezoluci, která vyzývá mezinárodní společenství k podpoře čadské vlády proti vzbouřencům.

"Francouzská armáda není v Čadu, aby s někým bojovala, ale teď je tu právoplatné rozhodnutí Rady bezpečnosti. Pokud Francie bude muset v Čadu splnit svou povinnost, učiní tak," řekl včera Sarkozy. Zdůraznil přitom, že Francie má prostředky, aby mohla reagovat na jakýkoliv nezákonný útok na svou bývalou kolonii.

Mluvčí čadských povstalců předtím v telefonickém rozhovoru agentuře Reuters sdělili, že jejich jednotky přijmou příměří, pokud prezident Idriss Déby odstoupí.

Premiér Čadu Delwa Coumakoye odmítl, že je potřeba se vzbouřenci uzavírat příměří. "K čemu příměří? Rebelové už nejsou. S kým bychom ho uzavírali? Srazili jsme je na kolena," prohlásil.

Povstalci z města ustoupili, aby podle svých prohlášení doplnili munici a zásoby. V pondělí se jejich kolona o nejméně 30 vozech údajně nacházela u severního výjezdu z N'Djameny.

"Už jsou daleko, asi 30 kilometrů. Armádní vrtulníky na ně útočily celé pondělí," citovala agentura AFP místního pozorovatele.

Vzbouřenci obvinili Francii, že proti nim již letecky zaútočila. Francouzská armáda ale obvinění odmítla.

Boje v Čadu si zatím vyžádaly přes tisíc zraněných. Počet mrtvých do včerejška agentury neupřesnily.

Obyvatelé N'Djameny včera pokračovali v útěku před nebezpečím přes nedalekou hranici do Kamerunu. V kamerunském městečku Kousseri, které leží poblíž hranic s Čadem, napočítali humanitární pracovníci již přes 15 tisíc uprchlíků.

080206_08_2.jpg