Kdo řídí opilý, přijde o auto. Tento razantní postup policie už na vlastní kůži zakusilo prvních patnáct řidičů.

Policie zabavuje auta řidičům, kteří se za volantem dopustili trestného činu - tedy jeli opilí nebo řídili, aniž měli řidičák. Zatím to funguje ve dvou okresech v zemi: na Mělnicku a Vyškovsku.

Podle šéfa dopravní policie Martina Červíčka by to však brzy mělo být pravidlem v celé zemi.

"Dopravní policie se snaží zavést tento postup ve všech regionech, záleží na konkrétní spolupráci s okresním státním zastupitelstvím a na konkrétním zjištěném případu," říká Červíček.

Pokud by se tato praxe prosadila, byla by to zásadní změna. Možnost zabavování aut je v trestním řádu necelé půlstoletí, avšak nikdo ji až donedávna nevyužil.

Mělničtí policisté začali jako první v zemi se zabavováním aut loni v listopadu.

"Loni u nás bylo spácháno 20 tisíc dopravních přestupků. Z toho přes 1100 s alkoholem, čtyři sta řidičů jelo i přesto, že měli soudem zakázáno řídit a dalších 500 trestných činů spáchali řidiči, kteří řídili bez platného řidičského oprávnění," uvádí mluvčí mělnické policie Štěpánka Mikulenčáková.

Mělničtí policisté za čtvrt roku zabavili patnáct aut.

Jak takové zabavení auta vypadá? "Řidič buď auto vydá dobrovolně, nebo si musí policisté vyžádat od státního zástupce příkaz k odnětí," říká Mikulenčáková.

Jenže policie může auto odtáhnout jen v případě, že je řidič jeho vlastníkem. Pokud řidiči auto nepatří, tak v některých případech dají policisté možnost jeho majiteli, aby si auto odvezl.

Soudce pak, většinou ve zkráceném řízení, tedy během pár týdnů, může na návrh státního zástupce rozhodnout, že řidič o auto přijde.

"Auta budou zabavována řidičům, a to až do konce soudního procesu, v němž o něj mohou přijít," vysvětluje mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.

Na Vyškovsku začali se zabavováním aut teprve před několika dny.

"Pro praxi je podstatné nejen jak policii vyjdou vstříc žalobci, ale hlavně to, jak se k těmto případům postaví soudci. Především to rozhodne, jakou bude mít budoucnost tenhle policejní postup," říká právník Jan Kněžínek.

Podobný názor má také Zuzana Ambrožová, šéfka organizace BESIP zaměřené na bezpečnost v dopravě.

"Bylo dobré, aby soudy opravdu začaly ukládat trest zabavení. Jde přece o pachatele úmyslných trestných činů proti bezpečnosti silničního provozu," říká Ambrožová.

Statistiky bodového systému v posledních měsících ukazují, že se trestných činů, tedy ohrožení pod vlivem alkoholu nebo řízení bez řidičského průkazu, dopouští stále více lidí.

Zatímco ještě v polovině loňského roku tyto trestné činy nebyly mezi patnácti nejčastějšími přestupky v dopravě, v posledních měsících se dostaly už do desítky nejčastějších.

Denně dostalo sedm bodů v průměru čtyřiatřicet řidičů, kteří jeli bez řidičáku a jednatřicet šoférů, kteří řídili značně opilí.


Hrozba řidičům

Možnost zabavování aut dává policii trestní řád téměř půlstoletí, dosud se ale nevyužívala. Teď ji začali využívat policisté na Mělnicku a na Vyškovsku. Mělničtí policisté za čtvrt roku zabavili patnáct aut.
Auto může být zabaveno řidiči, který se dopustí trestného činu, například jede opilý nebo řídí, aniž by vlastnil řidičský průkaz. A to jako věc, kterou pachatel spáchal trestný čin.
Pro další uplatňování tohoto postupu bude podstatné, zda vyjdou policii vstříc žalobci a zejména soudci.
Zdroj: RET

HN_080218_07.jpg
Tentokrát řidič nic nenafoukal. Řízení v opilosti se ale nemusí vyplatit. Může skončit i zabavením auta.