Češi získají dokument, ve kterém Američané přislíbí, že jim zruší víza. Ze Spojených států ho tento týden přiveze Mirek Topolánek.

Dokument posvětí také Evropská unie. Ještě nedávno přitom hrozila Česku za jeho dojednání soudem. Těsně před premiérovým odletem se však podařilo najít kompromisní řešení.

Češi unii ustoupili a vládní delegace nakonec poveze do Washingtonu měkčí verzi memoranda, které má umožnit bezvízové létání do USA. Včera tuto verzi schválila vláda.

Z dohody vypadl požadavek týkající se neupřesněných údajů o turistech, které Američané po českých úřadech původně chtěli.

HN mají znění dohody, kterou si ministr vnitra Ivan Langer vezme s sebou na dnešní jednání se svým americkým protějškem Michaelem Chertoffem.

"České ministerstvo vnitra má v úmyslu spolupracovat s ministerstvem pro vnitřní bezpečnost USA s cílem poskytovat mu informace umožňující určení totožnosti lidí, včetně údajů biografických a biometrických," stojí v konečné verzi memoranda.

V pracovní verzi přitom měly české úřady dávat Američanům i "jiné údaje". V tomto termínu se mohla skrýt i citlivá data, jako je třeba výpis z rejstříku trestů.

Čechům hrozila kvůli spěchání s vízy roztržka s Bruselem. Unijní diplomat hrozil, že se Evropská komise chystá soudit s členskými zeměmi, jež podepíšou memorandum bez dohody s Bruselem.

"To bylo jen řinčení zbraněmi. S konečnou verzí memoranda nebude mít unie problém," řekl HN vicepremiér Alexandr Vondra.

Silné evropské země, jež mají bezvízový styk s USA, se mimo jiné obávaly přítomnosti ozbrojených šerifů na palubě letadel, které původní návrh memoranda popisoval.

Zatímco v pracovní verzi je jejich popis rozepsán do samostatných bodů, s důrazem na jejich povolení mít zbraň, v konečném znění je jen zmínka o dohodě, kterou USA s Čechy již mají. V ní se uvádí, že šerifové budou na palubě letadla jen tehdy, když o to Američané požádají pro konkrétní let.

Jednání o znění memoranda se vedla ještě o víkendu. V pátek byl v Praze hledat shodu vysoce postavený bruselský diplomat. K českému podpisu memoranda se unijní komisař pro vnitro Franco Frattini vyjádří až dnes.

"Myslím, že nakonec budeme v unii postupovat jednotně. Vysvětlíme, že to, co jsme vyjednali, je výhodné. Nakonec unie uzná, že jsme odvedli práci i za ostatní členské země," řekl HN náměstek ministra vnitra Jaroslav Salivar.

Hlavní body americké cesty premiéra

Úterý, 26. února

080226_05_3.jpg9.00 Premiér Mirek Topolánek se ve Washingtonu setká s americkým ministrem obchodu Carlosem Gutierrezem. Hlavním tématem jejich rozhovorů bude současná situace na Kubě po nedávném odstoupení prezidenta Fidela Castra a vztah Spojených států a Česka k tomuto státu. Gutierrez je nejvyšším představitelem kubánského exilu v americké administrativě.

9.45 Ministr vnitra Ivan Langer se setká se svým protějškem, americkým ministrem pro vnitřní bezpečnost Michaelem Chertoffem. Na programu mají podpis memoranda - dokumentu, který Čechy výrazně přiblíží k bezvízovému cestování do Spojených států.

080226_05_4.jpg11.00 Předseda české vlády vystoupí v sídle amerického konzervativního think-tanku Heritage Foundation s projevem na téma Hodnota transatlantického partnerství v jednadvacátém století.

Středa, 27. února

080226_05_5.jpg10.00 Předsedu české vlády přijme v Oválné pracovně Bílého domu americký prezident George Bush. Hlavním tématem jejich rozhovoru bude americká protiraketová obrana ve střední Evropě, jejíž součástí jsou protirakety v Polsku a radar v Brdech.

14.05 Mirek Topolánek vystoupí v Centru pro strategická a zahraniční studia s projevem na téma "Why Security Challenges in Central Europe Still Matter?".

(Uveden je východoamerický letní čas, SELČ získáme přičtením šesti hodin.)

080226_05_1_CTK.jpg