Výroba surové oceli v České republice v roce 2007 vzrostla o 2,9 procenta na 7,06 milionu tun. Produkce domácích hutí loni překonala výjimečný rok 2004 a vystoupala na nejvyšší úroveň od poloviny 90. let. Vyplývá to z údajů, které poskytla asociace Hutnictví železa.

Za posledních pět let vzrostla spotřeba ocelářských výrobků v Česku o polovinu na 6,55 milionu tun. Většina hutních firem v Česku díky pokračujícímu hladu po oceli loni dosáhla rekordních zisků. Letos jim ale situaci nejspíš zkomplikuje rychlejší zdražování surovin než ocelářských výrobků. Cena železné rudy a koksovatelného uhlí vzrostla o desítky procent.

V posledních letech zabezpečuje potřeby tuzemského trhu ve stále větší míře dovoz. "Rostoucí požadavky automobilového průmyslu se týkají především za studena válcovaných výrobků a plechů s povrchovou úpravou, které se v ČR skoro nevyrábějí," řekl výkonný ředitel asociace Jaroslav Raab. Importům nahrává rovněž posilující koruna, která ocel ze zahraničí zlevňuje. Naopak dvě třetiny finální hutní produkce se vyváží. Více než 90 procent jde do Evropy - do Německa, Polska, Itálie a na Slovensko.

I přes nárůst výroby v posledních letech již zřejmě produkce oceli nevystoupá na rekordní hodnoty z konce 80. let. Tehdy se v Česku vyrábělo zhruba 11 milionů tun surové oceli. "Kapacitní možnosti tuzemských firem v současné době jsou u surové oceli 8,8 milionu tun," řekl Raab.

V Československu se v rekordním roce 1988 vyrobilo 15,8 milionu tun oceli, hutnictví zaměstnávalo v té době téměř 170 tisíc lidí. Poté začala produkce klesat a řada výrobních kapacit byla zlikvidována. Na dně se výroba oceli ocitla s 5,6 milionu tun v roce 1999. Nyní v hutnictví pracuje zhruba 23 tisíc lidí