reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(1 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  22. 4. 2008  00:00  (aktualizováno: 22. 4. 2008  10:19)

Jiří Zlatuška: Vládní reforma vědy jde fatálně špatným směrem

reklama
Tagy

Vláda schválila návrh reformy výzkumu předložený Radou vlády pro výzkum a vývoj. Nevadily výhrady k vážným chybám materiálu. Ani skutečnost, že předsednictvo rady v připomínkovém řízení odmítlo řádně projednat vážné věcné výhrady České konference rektorů i Rady vysokých škol. Kvůli jednodennímu opoždění v připomínkovém řízení nefigurovalo ani ministerstvo školství.

Jeden úřad? Jedenáct!

Premiérovi Rada poskytuje zvlášť nekvalitní podklady, což je vidět na vyjádření v článku "Neúspěšní vědci vládní peníze neuvidí" (HN 27. března), kde Topolánek říká: "Rád bych, aby peníze v budoucnu rozděloval jen jeden úřad, jak je tomu v Británii či Irsku."

Pohled na britskou stránku www.rcuk.ac.uk ovšem ukáže sedm agentur (Research Councils) rozdělujících nezávisle na sobě peníze na výzkumné projekty britským vědcům. A čtyři další agentury (Funding Councils) poskytující institucionální financování výzkumným institucím - převážně univerzitám. Dohromady tedy jedenáct úřadů rozdělujících britské peníze.

Špatně jsou zpracovaná světová srovnání poměru financování základního a aplikovaného výzkumu i poměry financí jdoucí do vysokoškolského prostředí a specializovaných ústavů. Důraz na aplikovaný výzkum, který z toho vychází, je věcně nesmyslný, protože ve výzkumu zaměřeném na produkty a inovace státní podpora vytěsňuje privátní peníze. Jako příklady lze uvést Singapur po roce 1991 nebo britské výdaje před a po 1974.

Rozdílné koncepty hodnocení u základního a aplikovaného výzkumu mezi nimi zvýrazní rozdíly, namísto podpory jejich propojování známého z vyspělých zemí.

Sen o "impaktech"

Honba za chimérou kvalitnějších publikací v tzv. impaktovaných časopisech nereflektuje známou lineární závislost mezi relativním citačním indexem země a výškou HDP na obyvatele. Užitá metodologie je navíc ze scientometrického hlediska zásadně vadná.

Rada nereflektuje účelnost směřování veřejné podpory výzkumu do univerzit, kde k vytěsňování privátních peněz dochází v nejmenší míře. Strukturálním charakteristikám státního financování výzkumu u nás vnucuje nefunkční podobu známou ze zemí bývalého sovětského bloku.

Pozitivní dopady veřejného financování výzkumu a vývoje přitom zásadně souvisejí s jeho spojením s vysokoškolským vzděláváním na úrovni doktorské i nižší. V představivosti studentů a absolventů se odehrávají objevy a skutečné transfery technologií a jen tímto kanálem se investice do výzkumu a vývoje mění v inovace, které následně generují peníze.

Nástroje, se kterými koncepce reformy pracuje, v tomto ohledu bohužel míří zcela mimo.

Co by řekli Nestlé a Maggi

Orientace na patenty je pro zemi typu České republiky evidentním nesmyslem. Patenty nestimulují rozvoj, ale monopolizují profit v nejbohatších zemích.

Švýcarsko neuplatňovalo patenty v druhé polovině 19. století, kdy zakladatelé firem Henri Nestlé, Julius Maggi, Daniel Peter nebo Rudolf Lindt vynalezli technologie, které jsou i bez patentové ochrany základem dodnes prosperujících firem. Patent na Wattův parní stroj zbrzdil v období 1769 - 1800 tempo nasazování vylepšených strojů na třetinu tempa po vypršení ochrany.

Patenty bratří Wrightů zničily inovace v americkém letectví před jejich revokováním coby válečným opatřením v roce 1917, sami bratři Wrightové po roce 1908 s žádnou inovací nepřišli, pouze utráceli horentní sumy za patentové pře před soudy.

Kde se žebříčky HN pletly

Rada vlády ve svém "hodnocení" výsledků výzkumu kritizuje plýtvání, přitom oficiální databáze výsledků výzkumných projektů je sama výsledkem "vědeckého" projektu MI20042007, což byl tři roky trvající projekt za patnáct milionů korun s počtem výsledků rovným nule. To Radě nevadilo a projekt nebyl ani zastaven, ani za něj nebyl nikdo hnán k zodpovědnosti.

Databáze navíc poskytuje nepoužitelné údaje, což bylo dobře vidět v žebříčcích vysokých škol, které nedávno vyšly v HN: Tam, kde se redaktoři spolehli na údaje z vládní databáze, vyšla hodnocení v některých případech zcela nepoužitelná, například v informatice byly instituce hodnoceny za "výsledky" ze zcela jiných oborů. Části vypracované vlastní metodikou HN byly oproti tomu tím nejlepším, co bylo až dosud v oblasti žebříčků u nás vypracováno.

Rada jako žába na prameni

Výzkum a vývoj má u nás evidentní žábu na prameni, kterou je personální obsazení Rady pro výzkum a vývoj.

Není to jen Topolánkova vina, koncepce Rady jako expertního poradního orgánu vlády, jak ji legislativně pojal ministr Rychetský, bohužel vydržela jen do konce Špidlovy vlády. Posledním předsedou Rady v pojetí, které odpovídalo skutečné vědní politice, byl Petr Mareš. Vicepremiér Jahn v Grossově vládě radu destruoval do podoby, ve které si ji bez podstatných změn ponechala i současná vláda.

Osobní premiérovo angažmá v reformě systému vědy vzbuzovalo naděje, s touto Radou a s podklady, které navzdory odborné oponentuře tlačí do legislativního procesu, však reforma žádoucí cíl nemůže trefit.

Autor, senátor, je bývalým rektorem Masarykovy univerzity

(přečteno 3787x)
DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 1
Reformy - cesta do pekla! (Profesor Vojtěch Kopský, CSc)
Vzhledem k tomu, že jsem ročník 1936, zažil jsem půrvní bolševické...
zobrazit příspěvky
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
Skotsko bude muset šetřit: snižovat daně a sociální výdaje. Nakonec ale může jeho růst překonat Anglii.... »»»

 
reklama
reklama
reklama