Každý třetí zákazník v Evropské unii je při nákupu letenek po internetu šizen a klamán zavádějícími informacemi či reklamou. Vyplývá to z dosavadních výsledků rozsáhlého šetření Evropské komise, které se zaměřovalo hlavně na klamavé udávání cen, dostupnost nabídek a nepřiměřené smluvní podmínky.

Komise zjistila, že na trhu s online prodejem letenek jsou zákazníci vystaveni závažným a přetrvávajícím problémům. V posledních sedmi měsících porušovalo evropské zákony na ochranu spotřebitelů 137 ze 386 kontrolovaných webových stránek. K nápravě došlo zatím pouze v polovině těchto případů.

Na kontroly dohlíží eurokomisařka pro ochranu spotřebitelů Meglena Kunevová. Leteckým společnostem a prodejcůn nyní hrozí, že pokud proti zjištěným problémům nezasáhnou, přistoupí komise k právním krokům.

"Je nepřijatelné, aby každý třetí zákazník, který si rezervuje letenku na internetu, byl šizen nebo uváděn v omyl," prohlásila Kunevová. Dodala také, že začne spolupracovat s členskými státy EU, což urychlí celé šetření. To má být dokončeno do května příštího roku.

V nejvíce případech přišla komise v rámci kontroly na klamavé udávání cen. Tento problém se vyskytoval u 58 procent zkoumaných webových stránek. Téměř u každého druhého webu byly zjištěny nesrovnalosti ve smluvních podmínkách. Například se při nákupu letenky online samy předem zaškrtly kolonky, které slouží k objednávání dodatečných služeb.

Dalším z častých prohřešků bylo třeba to, že pro zákazníky nebyly dostupné výhodné nabídky, ačkoliv byly předem firmami inzerované.

"Mé poselství leteckým společnostem je jasné: Jednejte nyní, nebo budeme jednat my. Je třeba, abychom do 1. května 2009 měli věrohodné důkazy o nápravě prodejních a marketingových praktik v oblasti letecké dopravy," varovala Kunevová.

Podle eurokomisařky se s problémy potýkají jak samotné letecké společnosti, tak i cestovní agentury prodávající letenky.

Šetření nabídek online letenek původně probíhalo v 15 zemích Evropské unie a v Norsku. Česká republika a Slovensko nebyly do průzkumu zapojeny. Údaje, které včera Evropská komise prezentovala, nicméně zahrnují data pouze ze 13 zemí.