Nový ruský prezident Dmitrij Medveděv se postaví do čela nově zřízené Rady pro boj s korupcí. Hodlá totiž zintenzivnit boj s velmi rozšířeným problémem, který od 90. let Rusko sužuje. Potírání úplatkářství by se podle šéfa Kremlu mělo stát "novým národním projektem". Tímto souslovím byly dosud označovány přednostně financované programy ruského státního aparátu mající zlepšit například situaci ve zdravotnictví či ve školství.

"Úroveň korupce v zemi zůstává krajně vysoká. V roce 2007 bylo jen podle oficiálních statistik vyšetřováno přes 10 500 případů," řekl podle agentury RIA Novosti Medveděv při setkání s představiteli bezpečnostních složek a justice.

V boji s nešvarem, o němž se v Rusku říká, že se bez něj nedá vůbec nic zařídit, má hlavě státu pomoci právě speciálně zřízená rada. V její pravomoci bude navrhovat legislativě potřebné změny. Podle prezidenta bude kupříkladu v budoucnosti kontrolován majetek úředníků či soudců. Koordinovat práci všech státních složek v této oblasti bude ruská generální prokuratura. V prokuratuře samotné přitom nevylučují, že by se za úplatkářství v nejbližší době zpřísnily trestní sazby.

Medveděv při setkání se zástupci justice a bezpečnostních struktur zdůraznil, že v Rusku je potřeba zlikvidovat podmínky, které vznik korupce umožňují. "To je to nejsložitější, co nás čeká," podotkl.

V této souvislosti je prý především třeba novelizovat příslušné zákony. Druhým bodem je předcházení korupci v ekonomické a sociální oblasti a vytvoření podnětů, které by motivovaly protikorupční jednání. Zatřetí je podle prezidenta zapotřebí vytvořit a dodržovat standardy, které úplatkářství nepřipustí.