Vzbouřená pražská divadla, která ostře kritizují nový grantový systém z pera radního Milana Richtera, si připsala první velkou výhru. Primátor Pavel Bém totiž v rozhovoru pro Lidové noviny slíbil, že naštvaným divadelníkům ustoupí a zruší nejkritizovanější část Richterovy reformy financování pražských divadel: dotaci na vstupenku. Divadla by tak už neměla dostávat dotace podle toho, kolik prodají lístků.

Bém navíc radního Richtera nepřímo zkritizoval, že město teď zbytečně kvůli dotacím na vstupenku spolufinancuje i divadla, která neslouží Pražanům, ale zahraničním turistům.

Podle primátora se Richter dopustil při tvorbě grantového systému několika chyb. "Udělal chybu, že v novém systému nebyl schopen vést jasnou hranici mezi ziskovou a neziskovou sférou. Udělal chybu v tom, že nebyl schopen administrativně zabránit podpoře typově černého divadla, které neslouží Pražanům, ale z 95 procent turistům. A já nevidím jediný důvod, proč by Praha měla podporovat černé divadlo pro turisty," řekl pražský primátor sobotním Lidovým novinám.

Za svým spolustraníkem z pražské ODS přitom až dosud neochvějně stál. Poté, co několik desítek divadelníků před týdnem a půl vtrhlo na pražský magistrát a donutilo Béma přerušit jednání zastupitelstva, ale primátor obrátil a začal Richtera kritizovat. Odvolat ho ale nehodlá.

Bém ale nezůstal jen u kritiky radního Richtera. Představil plán, jak v budoucnu pražská divadla financovat. Aby některá menší divadla, jako je třeba Semafor, Archa nebo Divadlo v Celetné, kvůli grantovému systému nezanikla, chce jim ještě v červnu poslat stejné peníze, jako dostávala minulý rok.

"Měli bychom pražským divadlům garantovat dotační příjem v alikvotní částce, s níž divadla hospodařila z příspěvků města v roce 2007. Tak jim dáme jistotu, že mohou vytvořit dramaturgický plán," říká Bém.

Na dotace by pak měla mít nárok jak kvalitní nezisková divadla, tak i dobrá soukromá divadla. "Obě skupiny musí mít možnost o grant požádat. Ale je vysoce pravděpodobné, že se nemohou ucházet o podporu se stejným nárokem. Proto je volání části divadelníků po oddělení profitního a neprofitního divadla legitimní," připustil Bém.

Pražská divadla pak už nebudou žádat o roční granty, ale měla by přislíbené peníze rovnou na čtyři roky. "Divadla tak získají střednědobou jistotu, budou zároveň vědět, že nedostanou víc, budou zároveň dlouhodobě tlačena získávat si finance z jiných zdrojů," dodal primátor.

Divadelníci, kteří Richtera tvrdě kritizovali, jsou s Bémovými návrhy docela spokojeni. "To, že se ruší dotace na vstupenku, je, myslím, velice rozumný krok, protože s tím není žádná zkušenost z jiných států," řekl ČTK například šéf divadla Semafor Jiří Suchý.

O změně ve financování pražských divadel by měl Bém už tento týden jednat jak s Richterem, tak i s pražskými divadelníky.