Thajsko patří mezi nejdůležitější obchodní partnery ČR v Asii. Podle českých statistik dosáhla česko-thajská obchodní výměna v loňském roce hodnoty 896,6 milionů USD (růst o 55 % oproti roku 2006). Český vývoz do Thajska vzrostl v minulém roce na zhruba 91,6 mil. USD (o 24 %) a thajský vývoz do ČR dosáhl rekordních 805 milionů USD (nárůst o 59 %). Podle thajských statistik činil vloni dovoz z ČR do Thajska 110 milionů USD, což by znamenalo, že české zboží v hodnotě asi 18 mil. USD bylo do Thajska vyvezeno přes třetí země. Rozdíl je mezi objemem thajského vývozu do ČR, který podle thajských statistik činil vloni jen 522 milionů USD. To by naopak znamenalo, že zboží za více jak 283 milionů USD proudí z Thajska do ČR přes třetí země (téměř dvojnásobně více než v roce 2006).

Jaké jsou však perspektivní položky českého exportu:

Energetika. Pokračující konjunktura hospodářství a narůstající energetická spotřeba přiměla thajskou vládu přepracovat výhledy vývoje poptávky po elektrické energii a znovu se vrátit k pozastaveným investicím do energetického sektoru. K hlavním investičním projektům měla patřit modernizace a výstavba nových linek vysokého napětí. V následujících letech i obnova výrobního zařízení a výstavba nových elektráren, což znamená nové možnosti dodávek pro české výrobce energetických zařízení. Energetika patří mezi oblasti, kde jsou české výrobky v Thajsku konkurenceschopné

Automobilové součástky a příslušenství. Thajsko disponuje největší kapacitou montážních linek osobních automobilů a nejširší výrobní základnou kvalitních automobilových součástek v zemích ASEAN. Třináct podniků vlastněných největšími světovými automobilkami může ročně vyrobit více než jeden milion vozidel. Nyní dochází k nárůstu poptávky po automobilech. Vloni se počet prodaných automobilů zvýšil o 50 % a letos se očekává další růst. Thajský automobilový průmysl proto představuje perspektivní odvětví pro české výrobce součástek a příslušenství. Dobré uplatnění již našli čeští výrobci palivových čerpadel a brzdných systémů.

Laboratorní a vědecké přístroje. Poptávka po laboratorních a vědeckých přístrojích v Thajsku bude v následujících třech letech vykazovat stabilní růst díky chystaným projektům vlády, která je největším odběratelem těchto výrobků. Na nejbližší období se připravuje nákup laboratorního a testovacího zařízení pro thajské vysoké školy v odhadované hodnotě 34 milionů USD, který bude realizován ministerstvem pro univerzitní záležitosti. Dále Thajský institut průmyslové standardizace připravuje zřízení laboratoře pro testování průmyslového zboží s investičními náklady kolem 150 milionů USD a další investice do nového zařízení plánuje Národní potravinový institut a thajská Food and Drug Administration. Uplatnění by mohly nalézt spektrometry, analyzátory plynu, inkubátory, míchačky i laboratorní sklo.

Zařízení pro ochranu životního prostředí. Výdaje vlády na ochranu životního prostředí se zvyšují a před dvěma lety bylo zřízeno ministerstvo pro životní prostředí s poměrně štědrým rozpočtem. Vzhledem k tomu, že ochrana životního prostředí je v Thajsku na nízké úrovni a příslušná infrastruktura nebyla vybudována, existuje zde značný potenciál pro dodávky čističek odpadních vod, spaloven tuhých odpadů a zařízení na likvidaci nemocničních a jiných nebezpečných odpadů.

Medicínská technika a vybavení nemocnic. Thajské zdravotnictví je na asijské poměry na dobré úrovni a úroveň velkých soukromých nemocnic je srovnatelná s úrovní v západní Evropě nebo v USA. Řada nemocnic s vynikající pověstí přitahuje množství pacientů ze zahraničí, a tak podpora nemocniční turistiky patří mezi priority thajské vlády.

Trh zdravotnického vybavení v Thajsku je poměrně velký, země má 943 veřejných nemocnic s kapacitou 100 000 lůžek a 358 soukromých nemocnic s kapacitou 30 000 lůžek. Více jak 80 procent používaného nemocničního zařízení pochází z dovozu. Většina nákupů zdravotnického zařízení byla uskutečněna před rokem 1997 a nemocnice přistupují k postupné obnově zařízení a nákupu vybavení.

Systémy pro vodní hospodářství. Thajská vláda ročně vynakládá na správu vodních zdrojů téměř jednu miliardu USD. Díky rostoucímu počtu obyvatel a větším nárokům na dodávky vody v průmyslovém sektoru a sektoru služeb připravuje vláda nové projekty na rozšíření vodárenských kapacit. Přestože dodávkám strojů a zařízení v sektoru dominují japonské, korejské a čínské firmy, čeští dodavatelé čerpadel a armatur mají stále dobrou šanci na uplatnění.

Obráběcí stroje. V minulosti byly z ČR do Thajska vyvezeny těžké obráběcí stroje pro výrobu rozměrných součástí v loďařském průmyslu a energetice i střední a menší obráběcí stroje pro využití v jiných průmyslových odvětvích. Zejména díky prudkému rozvoji automobilového průmyslu bude poptávka po obráběcích strojích stoupat a vzrostou i šance na uplatnění české produkce.

Potravinářské stroje. Thajsko patří k významným světovým vývozcům potravin a rozvoj potravinářského průmyslu je jednou z dalších priorit thajské průmyslové politiky. Vláda se snaží prezentovat Thajsko jako kuchyni světa a podporuje příliv zahraničních investic do potravinářského sektoru a dovoz nových strojů a zařízení, které přispívají ke zvýšení produktivity sektoru a zlepšení kvality potravinářských výrobků. ČR má v dodávkách potravinářských strojů a zařízení dlouhou tradici. Vůbec první cukrovar v Thajsku vybudovaly Škodovy závody v roce 1937. Nyní funguje zařízení z ČR v sedmi velkých thajských cukrovarech. Kromě nich jsou další možnosti v dodávkách balicích strojů, plnicích linek, konzervárenských linek, třídíren a malých potravinářských technologií.

Zbraně. Jedním z historicky nejvýznamnějších českých vývozů do Thajska byla dodávka 40 ks cvičných bojových letounů L-39 z Aera Vodochody. Thajské letectvo tyto letouny provozuje a o jejich úspěšnosti svědčí před třemi roky realizované generální opravy. Thajsko patří i k odběratelům malých palných zbraní a nábojů z ČR.

Dopravní zařízení. Thajsko disponuje rozsáhlou sítí železnic a zvyšuje investice do rozvoje železniční dopravy. ČR se v této oblasti může uplatnit dodávkami náhradních dílů na lokomotivy a železniční vozy i signalizačními a dalšími železničními zařízeními.

Spotřební zboží. České spotřební zboží se prosazuje obtížně. Obecné povědomí o kvalitních českých značkách zde neexistuje a úspěšné uvedení spotřebního zboží na trh by vyžadovalo značné náklady na reklamu a propagaci. Jediným úspěšným vývozním artiklem je sklo a křišťál.

Cestovní ruch. Mezi perspektivní formy spolupráce mezi ČR a Thajskem patří oblast turistického ruchu. S rostoucími příjmy obyvatelstva rostou i možnosti thajských turistů, kteří směřují do vzdálenějších teritorií. V posledních třech letech lze vypozorovat vzrůstající zájem thajských turistů o region střední Evropy a speciálně o ČR. O Thajsko jako turistickou destinaci má trvale zájem vysoký počet českých turistů (cca 15 tisíc osob). Díky zájmu se v Thajsku objevují české firmy z oblasti cestovního ruchu, zaměřené na českou klientelu - příkladem je úspěšná firma Royal Cottage na ostrově Koh Samui (www.hotel-thajsko.cz), čeští podnikatelé v turistickém centru Pattaya (cca 100 km od Bangkoku), popř. na Phuketu.

Thajsko je perspektivním obchodním partnerem pro české podniky nejenom pokud jde o klasický vývoz zboží. Rovněž užší formy komerční spolupráce jako společná výroba a export do třetích zemí nabízejí možnosti pro české firmy. Tato spolupráce může být zajímavá zejména díky snadnému přístupu Thajska na trhy zemí ASEAN a Dohodám o volném obchodu s Indií, Čínou, Austrálií a USA, Jižní Koreou. Thajsko může být i dobrým partnerem pro české subjekty při pronikání na trhy sousedních zemí, zejména do Laosu a Kambodže.

Autor je vedoucím obchodně-ekonomického úseku zastupitelského úřadu ČR v Bangkoku


080619_EX_27.gif